Plamen a Citron

(Finsko)

Flame & Citron

Drama / Thriller / Válečný / Historický

Dánsko / Německo / Norsko / Francie / Švédsko / Finsko / Česko, 2008, 130 min

Musíte být rozvážní. Provést svůj plán. Pokud jste klidní, nikdo nic nezjistí. Lidé se dívají na mrtvé.…. Každý kdo se odváží pomáhá. Každý má své důvody. Nejen v Dánsku, ale po celém světě je odboj hnán touhou UDĚLAT SPRÁVNOU VĚC. Za vlast. Než zmáčknete spoušť, musíte myslet na to, že to nejsou lidi, ale nacisti! Pocity a důvody, které jsou zaplaceny tím nejcennějším. Osobní život jde stranou, jejich posláním je ZBAVIT SE JICH! Nesmí zůstat ani jeden! Hra s jasnými pravidly. Jenže, co když ta pravidla nejsou tak jasná? Dobrý film o odboji, který nás seznámí s dvojicí Flame & Citron, hrdiny dánského odboje. Určitě jde o seznámení poučné a zajímavé. Z této dvojice vykonavatelů rozsudků utkví v paměti hlavně M.Mikkelsen a pocit, že 4* jsou možná moc. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ ***(7.9.2009)

Mads Mikkelsen jako Citronen - člen partyzánské dánské skupiny. Velice netradiční role. A jak se nad tím tak zamýšlím, tak jsem v poslední době viděla víc filmů s Mikkelsenem než s kdejakým hollywoodským hercem. Když v kostěným brýlích, modrém pruhovaném pyžamu a celý zpocený začne Citronen kropit nacisty, film vás totálně vezme, leč škoda, že až v poslední třetině, zbytek je totiž moc upovídaný. I když rusovlasý Thure Lindhardt jakožto Flammen zdatně sekunduje, na 5hvězdičkový zážitek to není. Kyselý obličej po konci snímku ovšem rozhodně nehrozí!(16.11.2008)

Vzhledem k tomu, že se jedná o válečný snímek podle skutečných událostí, po dějové stránce mu tak nějak nemám co vyčítat. Bohužel jsem byl trochu zklamaný z možná až přílišného mluvení, což určitě není na škodu, pokud to umí tvůrce využít. V tomto případě je tomu tak napůl. Určitě oceňuji detaily, ale hlavně ve druhé třetině mi jejich až přílišný výskyt hodně kazil celkový přehled a hodně dolů šla i dynamika výpravy. Nic tomu nepřidává ani můj osobní dojem, že hodně těch řečí tam vůbec nemuselo být. Závěr mě sice znovu přinutil naplno vnímat, ale těch několik desítek minut, které mu předcházeli, prostě z celkového hodnocení vypustit nemůžu. Uděluji lepší tři hvězdy. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Nyní se společně koukneme na zoubek dalšího Blu-ray titulu z edice levných disků. Před zobrazením hlavní nabídky náš již klasicky čekají trailery na nadcházející titulky „Blu-ray edice“ a ty jsou v tomto případě zastoupeny „Zátokou pirátů“ a „Celou 211“. U předchozí recenze „Zaslané pošty“ jsem chválil zmenšení českých titulků a tak mě distributor musel ihned na začátek nepotěšit a znovu je prezentovat v maximalizované podobě, přičemž hlavně majitelé velkých úhlopříček určitě nebudou zrovna štěstím bez sebe. Přejděme ale již k samotné audiovizuální prezentaci, která se povedla. Poměr stran obrazu je 2,27:1 (na klasické širokoúhlé obrazovce s trošku menšími černými pruhy než u klasického 2,40:1) a více než chybami přepisu, trpí chybami kameramana. Mluvím zde hlavně o ne zcela stoprocentní ostrosti. Ta je sice velmi často výborná a plná detailů, ale hlavně u záběrů na obličeje dochází někdy k lehké neostrosti. Kde ostrost exceluje, jsou venkovní záběry s úžasnými detaily textur budov, či cesty z dlaždiček. Barvy jsou podány pěkně. Kvůli stylizaci snímku nepatří sice mezi nejbohatší, o to víc však vyzařují, když už se něco pestřejšího objeví. Černá není úplně nejsilnější, což není ani tak problém trošku nižšího kontrastu, jako spíše sléváním se v tmavých scénách, čímž mizí detaily spolu s kresbou. Zrno o sobě dává více vědět pouze občas, většinou si jej ani nevšimnete a velice díky tomu vyniknou výše zmíněné detaily. I přes delší stopáž obraz netrpí téměř jakoukoli viditelnou kompresí, což je jedině dobře a doufejme, že bude tento krok kupředu zopakován i v následujících titulech distributora. Zvuk je na tom také velice dobře. Sice je stále prezentován formou DD 5.1 u originální i české stopy, ale kvalita té originální je oproti víceméně nevýrazným stopám v předchozích titulech několikanásobně lepší. Největším rozdílem je využívání subwooferu, který prakticky po celou stopáž velice příjemně duní, což dodává stopě na velkoleposti. Prostorové reproduktory sice nejsou nějak zvlášť zatěžovány, ale prostorovost jsem nepostrádal. Detailnost je také na mnohem vyšší úrovni než u minulých filmů, ale špičky ve svém oboru stále ani zdaleka nemá. Dialogy jsou čisté a docela rázné (při náhlém křiku jsem byl občas trochu zaskočen). Český dabing je na krátký poslech průměrný a znovu „obohacen“ o navýšení o několik tónu, což se projeví hlavně u hudby. Celková prezentace je tedy uspokojivá. Určitě se z pohledu audiovizuální stránky o nejlepší titul „Blu-ray edice“. Pořád sice nemůže soupeřit s plnohodnotnými dražšími tituly (hlavně proto, že je zcela ochuzen o bonusy), ale to snad od něj za tu cenu ani nikdo nechce. 40%(7.5.2011)

Díky vám, filmoví bohové, po dlouhé době konečně je zde film, nad kterým nemusím ohrnovat nos. Něco takového by v Hollywoodu nikdy nevzniklo - syrové podání kontroverzního tématu v jednom z nejdražších dánských filmů všech dob - přičemž můžete s potěšením sledovat, že každá koruna byla vynaložena správně a moudře. Rozhodně nečekejte tradiční, heroizující film o odboji, kdy si po titulcích řeknete "jo, byli to bomba kluci" a skočíte si pro lahváče do ledničky. Scénář nám předkládá mračna velmi zneklidňujících otázek - Jaké jsou myšlenkové pochody a motivy lidí, kteří vraždí "pro Věc"? Kdo rozhoduje o tom, která "Věc" je ta správná? Dokáže pocit povinnosti přehlušit hlas svědomí? Jsou city v kruté době války riskantní luxus nebo poslední nit spojující jedince s normálním životem? Dlouho se mi nestalo, že bych v průběhu filmu ani jednou nezačal uvažovat o evidentních chybách nebo nedostatcích, výtky mám pouze dvě - v první polovině možná trochu zbytečná rozvláčnost (kterou bohatě kompenzují drásavé scény likvidace cílů) a finální nájezd na oblohu plus mdlé závěrečné titulky, které poněkud smazaly tísnivý pocit ze závěru filmu.(12.7.2009)

No pochopitelně jsem se na ten film chtěla podívat hlavně kvůli Madsovi a protože mám navíc pro dánské filmy slabost. Přestože pro válečné filmy nemám extra zvláštní nadšení, tak jejich kladem je určitě fakt, že se stále dozvídám něco nového. V jednom severském filmu jsem se dozvěděla o pomoci Dánska propašovat přes sedm tisíc Židů do Švédska právě s pomocí odbojářů, kterých bylo v roce 1943 kolem 43 000. V tomhle snímku jsem se mohla alespoň částečně seznámit s tím, jak to zhruba fungovalo v roce 1944. Mads je dánská herecká špička, ale nemůžu si pomoct, Thure jako Plamen byl vynikající ne-li dokonce o něco lepší. Záhadou mně docela je, že se nijak zvlášť neukrývali a přesto se jim dařilo dost dlouho unikat. Přiznávám, že tam byly momenty, kde jsem trochu tápala, stopáž byla taky trochu delší, ale přesto dík za filmové zdokumentování skutečných událostí o které by se jinak asi málokdo zajímal.(26.11.2012)

• - Spoiler: Závěrečná scéna, kdy je jeden z hlavních představitelů zastřelen, se natáčela v jednom opuštěném starobylém domě nedaleko Berouna. Všichni v závěrečných záběrech jsou čeští komparzisté. (Markinho)

• - Téměř každou cigaretu, kterou ve filmu uvidíme, zapálil Flame. (Othello)

• - Námět filmu je založen na skutečných událostech, které se staly v Dánsku během druhé světové války. (akisha)