Plamen a Citron

(Finsko)

Flame & Citron

Drama / Thriller / Válečný / Historický

Dánsko / Německo / Norsko / Francie / Švédsko / Finsko / Česko, 2008, 130 min

Musíte být rozvážní. Provést svůj plán. Pokud jste klidní, nikdo nic nezjistí. Lidé se dívají na mrtvé.…. Každý kdo se odváží pomáhá. Každý má své důvody. Nejen v Dánsku, ale po celém světě je odboj hnán touhou UDĚLAT SPRÁVNOU VĚC. Za vlast. Než zmáčknete spoušť, musíte myslet na to, že to nejsou lidi, ale nacisti! Pocity a důvody, které jsou zaplaceny tím nejcennějším. Osobní život jde stranou, jejich posláním je ZBAVIT SE JICH! Nesmí zůstat ani jeden! Hra s jasnými pravidly. Jenže, co když ta pravidla nejsou tak jasná? Dobrý film o odboji, který nás seznámí s dvojicí Flame & Citron, hrdiny dánského odboje. Určitě jde o seznámení poučné a zajímavé. Z této dvojice vykonavatelů rozsudků utkví v paměti hlavně M.Mikkelsen a pocit, že 4* jsou možná moc. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ ***(7.9.2009)

No pochopitelně jsem se na ten film chtěla podívat hlavně kvůli Madsovi a protože mám navíc pro dánské filmy slabost. Přestože pro válečné filmy nemám extra zvláštní nadšení, tak jejich kladem je určitě fakt, že se stále dozvídám něco nového. V jednom severském filmu jsem se dozvěděla o pomoci Dánska propašovat přes sedm tisíc Židů do Švédska právě s pomocí odbojářů, kterých bylo v roce 1943 kolem 43 000. V tomhle snímku jsem se mohla alespoň částečně seznámit s tím, jak to zhruba fungovalo v roce 1944. Mads je dánská herecká špička, ale nemůžu si pomoct, Thure jako Plamen byl vynikající ne-li dokonce o něco lepší. Záhadou mně docela je, že se nijak zvlášť neukrývali a přesto se jim dařilo dost dlouho unikat. Přiznávám, že tam byly momenty, kde jsem trochu tápala, stopáž byla taky trochu delší, ale přesto dík za filmové zdokumentování skutečných událostí o které by se jinak asi málokdo zajímal.(26.11.2012)

Vzhledem k tomu, že se jedná o válečný snímek podle skutečných událostí, po dějové stránce mu tak nějak nemám co vyčítat. Bohužel jsem byl trochu zklamaný z možná až přílišného mluvení, což určitě není na škodu, pokud to umí tvůrce využít. V tomto případě je tomu tak napůl. Určitě oceňuji detaily, ale hlavně ve druhé třetině mi jejich až přílišný výskyt hodně kazil celkový přehled a hodně dolů šla i dynamika výpravy. Nic tomu nepřidává ani můj osobní dojem, že hodně těch řečí tam vůbec nemuselo být. Závěr mě sice znovu přinutil naplno vnímat, ale těch několik desítek minut, které mu předcházeli, prostě z celkového hodnocení vypustit nemůžu. Uděluji lepší tři hvězdy. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Nyní se společně koukneme na zoubek dalšího Blu-ray titulu z edice levných disků. Před zobrazením hlavní nabídky náš již klasicky čekají trailery na nadcházející titulky „Blu-ray edice“ a ty jsou v tomto případě zastoupeny „Zátokou pirátů“ a „Celou 211“. U předchozí recenze „Zaslané pošty“ jsem chválil zmenšení českých titulků a tak mě distributor musel ihned na začátek nepotěšit a znovu je prezentovat v maximalizované podobě, přičemž hlavně majitelé velkých úhlopříček určitě nebudou zrovna štěstím bez sebe. Přejděme ale již k samotné audiovizuální prezentaci, která se povedla. Poměr stran obrazu je 2,27:1 (na klasické širokoúhlé obrazovce s trošku menšími černými pruhy než u klasického 2,40:1) a více než chybami přepisu, trpí chybami kameramana. Mluvím zde hlavně o ne zcela stoprocentní ostrosti. Ta je sice velmi často výborná a plná detailů, ale hlavně u záběrů na obličeje dochází někdy k lehké neostrosti. Kde ostrost exceluje, jsou venkovní záběry s úžasnými detaily textur budov, či cesty z dlaždiček. Barvy jsou podány pěkně. Kvůli stylizaci snímku nepatří sice mezi nejbohatší, o to víc však vyzařují, když už se něco pestřejšího objeví. Černá není úplně nejsilnější, což není ani tak problém trošku nižšího kontrastu, jako spíše sléváním se v tmavých scénách, čímž mizí detaily spolu s kresbou. Zrno o sobě dává více vědět pouze občas, většinou si jej ani nevšimnete a velice díky tomu vyniknou výše zmíněné detaily. I přes delší stopáž obraz netrpí téměř jakoukoli viditelnou kompresí, což je jedině dobře a doufejme, že bude tento krok kupředu zopakován i v následujících titulech distributora. Zvuk je na tom také velice dobře. Sice je stále prezentován formou DD 5.1 u originální i české stopy, ale kvalita té originální je oproti víceméně nevýrazným stopám v předchozích titulech několikanásobně lepší. Největším rozdílem je využívání subwooferu, který prakticky po celou stopáž velice příjemně duní, což dodává stopě na velkoleposti. Prostorové reproduktory sice nejsou nějak zvlášť zatěžovány, ale prostorovost jsem nepostrádal. Detailnost je také na mnohem vyšší úrovni než u minulých filmů, ale špičky ve svém oboru stále ani zdaleka nemá. Dialogy jsou čisté a docela rázné (při náhlém křiku jsem byl občas trochu zaskočen). Český dabing je na krátký poslech průměrný a znovu „obohacen“ o navýšení o několik tónu, což se projeví hlavně u hudby. Celková prezentace je tedy uspokojivá. Určitě se z pohledu audiovizuální stránky o nejlepší titul „Blu-ray edice“. Pořád sice nemůže soupeřit s plnohodnotnými dražšími tituly (hlavně proto, že je zcela ochuzen o bonusy), ale to snad od něj za tu cenu ani nikdo nechce. 40%(7.5.2011)

Málokterý film ukáže skutečnou realitu odboje a špionáže, ono slavné "Mirrors behind mirrors" (vzato z "Alenky v říši divů"). Tomuto dánskému snímku se to skoro podařilo. Skvělá kamera, režie i herci, slušně vystavěný příběh podle skutečných událostí, dobré akční sekvence... dobré to bylo. Sice ten konec na korbě náklaďáku se mi moc nepozdával a vykreslení Plamene jako pomalu rockové hvězdy taky nebylo úplně ono - ale tohle už je spíš takový "tomuhle se nechce věřit", než že by to tak skutečně nemohlo být (např. kdyby pořádnej film natočili o Třech králích, tak Morávek by taková rockstar určitě byl:) Tak nebo tak - 75%.(19.5.2012)

Vyprávění o odboji zase trochu jinak než byla před pár lety Černá kniha od Verhoevena. Tentokrát vážně, bez nadsázky, drama. A dobré. Dva kamarádi-odbojáři typu Butch Cassidy a Sundance Kid bojují proti fašismu, zamotávají se ale do politiky před koncem války, ta už hledí kupředu zpátky ni krok, na pěšáky v odboji nekouká, nepohodlné likviduje. A na konci války už je jedno jestli padouch nebo hrdina, hlavně že jsme živí a můžeme vesele kšeftovat dál. A tak gestapo ruku v ruce s budoucí restaurovanou vládou v klidu připravuje nové přerozdělení moci, nemá zájem na komplikacích způsobených neuváženými odbojovými akcemi. Velmi povedený film dokonale ilustrující atmosféru konce války, něco podobného probíhalo ve všech zemích, zajímavý výlet do Dánska. 75%(27.10.2011)

• - Spoiler: V závěru filmu, když si Němci fotografují mrtvá těla odbojářů, mluví komparzisti česky. (Marten77)

• - Spoiler: Ve skutečnosti, když Flame zjistil, že jeho dům je obklíčený armádou, utíkal do prvního patra, kde spolkl kyanidovou kapsli. (Othello)

• - Alternatívnymi názvami snímky boli aj názvy Flame and Citron: The Nazi Assassins či The Flame and the Lemon. (MikaelSVK)