Plamen a Citron

(Finsko)

Flame & Citron

Drama / Thriller / Válečný / Historický

Dánsko / Německo / Norsko / Francie / Švédsko / Finsko / Česko, 2008, 130 min

Kéž by to tak bylo o kousek kratší... Vlastně stačilo jenom vypustit Plamenův soukromý život, který neměl na děj žádný vliv. Jinak to totiž byl dost strhující válečný film, kde jsem si místo Dánů dokázal živě představit naše Tři krále. Navíc prostě mám rád, když se likvidují náckové, to je vážně potěšení. 90%(22.8.2017)

Dánsky odboj v plnej paráde. Jeden zaujímavý poznatok, možno to niečo vypovedá o severskej mentalite, neviem. Sústredili sa v prvom rade na likvidáciu dánskych zradcov a kolaborantov ako na nemeckých vojakov, všade inde to bolo naopak (boli aj výnimky, ale nepomerne menej). Natočené a odohrané to bolo vynikajúco, samozrejme som bol zvedavý hlavne na Madsa, ktorý ani v tomto snímku nesklamal a ukázal, že mu žiadna rola nie je cudzia. Na druhú stranu sa mi film zdal trocha rozťahaný a so slabšími, nudnejšími scénkami. Aj napriek tomu to však stačí na slušný nadpriemer. 75/100(30.8.2014)

1240. hodnocený film: Překrásnej severskej film o dvojici mužů, kteří si říkali Plamen a Citron a kteří byli katy nacistických pohlavárů. Za svou oddanost i činy pak položili životy. Skvělé herecké výkony obou herců a jen to dokládá skutečsnot, že Mads Mikkelsen je herec s talentem od pánaboha. Tomuhle filmu nemůžu nic vytknout, a tak jej mohu doporučit s 5*, protože je plný napětí, akce i skvělých dialogů. Navíc jsem hodně ocenil i parádní český dabing. 5*(27.6.2012)

Válka je někdy klamavá. V odboji to platí dvojnásob. Nevíte komu věřit, vaši nejlepší druhové vás zítra mohou zradit... Více odbojových skupin a hnutí navíc vnáší do společného boje proti okupantům prvky rivality, zmatku a někdy i anarchie... Plnit rozkazy (likvidace osob) někoho z vedení buňky ještě neznamená, že děláte správnou věc. Co když dotyčný je dvojitý agent a maže tak stopy ke své osobě od lidí co na něj přišli? Dánové o tom natočili velmi solidní válečné drama, které vás dobře udrží v napětí po celých 130 minut.. Milovníkům válečných filmů tuhle záležitost rozhodně doporučuji. Další dobré filmy s podobnou tematikou jsou: Již zmíněný Max Manus (2008), Černá kniha (2006) a Chlapci od svatého Petra (1991). * * * *(1.8.2012)

No pochopitelně jsem se na ten film chtěla podívat hlavně kvůli Madsovi a protože mám navíc pro dánské filmy slabost. Přestože pro válečné filmy nemám extra zvláštní nadšení, tak jejich kladem je určitě fakt, že se stále dozvídám něco nového. V jednom severském filmu jsem se dozvěděla o pomoci Dánska propašovat přes sedm tisíc Židů do Švédska právě s pomocí odbojářů, kterých bylo v roce 1943 kolem 43 000. V tomhle snímku jsem se mohla alespoň částečně seznámit s tím, jak to zhruba fungovalo v roce 1944. Mads je dánská herecká špička, ale nemůžu si pomoct, Thure jako Plamen byl vynikající ne-li dokonce o něco lepší. Záhadou mně docela je, že se nijak zvlášť neukrývali a přesto se jim dařilo dost dlouho unikat. Přiznávám, že tam byly momenty, kde jsem trochu tápala, stopáž byla taky trochu delší, ale přesto dík za filmové zdokumentování skutečných událostí o které by se jinak asi málokdo zajímal.(26.11.2012)

• - S rozpočtem 10 milionů dolarů se jedná o zatím nejdražší dánský film. (Othello)

• - Spoiler: V závěru filmu, když si Němci fotografují mrtvá těla odbojářů, mluví komparzisti česky. (Marten77)

• - Prevažná časť natáčania prebiehala v Dánsku, ale taktiež aj v Nemecku a Českej republike. (MikaelSVK)