poster

Čingischán (TV film)

 • Velká Británie

  Genghis Khan

Drama / Historický / Dokumentární / Životopisný

Velká Británie, 2005, 50 min

Hudba:

Ty Unwin

Scénografie:

Andrzej Halinski
(další profese)
 • Machrovic
  *****

  http://www.bbcactive.com/BroadCastLearning/asp/catalogue/productdetail.asp?productcode=21751 // Mě se teda líbil víc dokument o Čingischánovi než o Hannibalovi a to hlavně po vizuální stránce. Ukážu to na příkladu historických mapek, které v Hannibalovi vypadaly více než směšně, za to tady do vizuální stránky celého díla krásně zapadly. Navíc musím kvitovat to, že děj filmu nebyl narušován "mluvícími hlavami". Dokument mi sice poskytl docela málo faktických historických údajů (ale narvěte příběh Hannibala či Čingischána do 50 minut (poznámka: Informační hodnota obou těchto dokumentů byla zhruba stejná)), ale to bylo bohatě vynahrazeno zdařilým vizuálním a hereckým zpracováním, při kterém jsem se nenudil ani vteřinu, což se o dokumentu http://www.csfd.cz/film/229987-hannibal-hannibal-the-man-the-myth-the-mystery/ rozhodně říct nedá. Hodnotit dokumenty podle toho, co jsem o dané problemtice věděl předtím, než jsem dokument viděl mi nepříjde jako nejšťastnější kritérium. Jako dokument je to na 80%, ale díky vynikajícímu filmovému zpracování dílko ohodnotím ještě lépe.(16.4.2007)

 • gudaulin
  ***

  Pro vážného zájemce o historii, který se v dané epoše orientuje a od dokumentu očekává hlubší ponoření do dané problematiky by sledování Čingischána bylo zklamáním a ztrátou času. Ale pro někoho, kdo stojí o základní představu o dané éře a postavě zakladatele mongolské říše je tento hraný dokument dobrou volbou. Líbivost zpracování je sice na úkor historické přesnosti, ale určitě nikoli zásadním způsobem. Celkový dojem 55%.(29.4.2007)

 • dr.fish
  ***

  Nebylo to špatné, ale osobně bych volil nezabývat se samotným Čingischánem, ale celou kampaní, neboť to nejzajímavější a nejpoutavejší by teprve přišlo. Čingischánova smrt totiž odstartovala invazi do Evropy, jíž bylo postiženo Rusko, Polsko, Uhry a naše Morava. Podlehla Persie, částečně Byzantská říše. To už jsou nám přece jen bližší lokality než Peking, to by bylo vskutku zajímavé....(25.1.2011)

 • GigaPudding
  ***

  Nic moc nového se člověk nedozví z tohohle dokumentu, takže se souborem těch nejzákladnějších informací o Čingischánovi je to prostě jen takový běžný dokument, který určitě nenudí, ale rozhodně se z něho člověk nedozví dost. Každopádně kvůli několika detailům se určitě stojí na to kouknout třeba kvůli informaci, že prý každý dvoustý člověk by mohl svůj rodokmen vystopovat až k Čingischánovi :) nebo taky, že z nějakého důvodu byl jeho pohřeb prostě tak tajný, že nikdo nikdy nezjistil, kde ho vlastně pohřbili. To samé, poutavější a trochu obsáhlejší se člověk dozví i ve filmu Mongol z roku 2007, který sice není dokumentární, ale kdo by nechtěl jen takový strohý výčet informací, tak je to pro něj ideální :). A kdo to chce ve zkratce tak pro toho je ideální tento dokument BBC :).(8.7.2011)

 • Orlau32
  ****

  Dokumentární film Velké Británie. Žádní herci, žádné hvězdy. Přesto velmi informativní film o největším vojevůdci všech dob. Film si zaslouží uznání za vynikající bojové scény, za kostýmy a výpravu. Byla drobná scéna (vypráví Alfréd Strejček), kdy Čingischán narazil při dobývání Číny na Peking a jeho 30 km dlouhou a 12 m vysokou zeď. Co teď ? Zdálo se to neřešitelné. Ale řešení se našlo. Někde zeď končila a Čingischán ji prostě obešel. To mě dostalo - smála jsem se. Další bych chtěla zdůraznit, že obléhání Pekingu, jeho vyhladovění, které vedlo až ke kanibalismu Číňanů, mi připomělo Leningrad za 2.světové války a říkám si : nic nového, vojevůdci se stále učí jeden od druhého (hlavně ta svinstva proti lidskosti). Jednou se snad ostatky mrtvého Čingischána najdou -. bude to práce pro archeology, tak jak našli Tutenchámona v Egyptě. To já už tady nebudu a víte, že mě to bude mrzet ? Protože to bude světová senzace !!(12.10.2010)

 • - Tvorcovia filmu pracovali vo vnútrozemí Mongolska a navštívili aj Čínu. (MikaelSVK)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace