Les Amitiés maléfiques

• USA Poison Friends

Film popisuje francouzské akademické prostředí, v němž se skupina několika talentovaných studentů světové literatury seskupí kolem brilantního a charismatického spolužáka Andrého, jehož nenávist k pouze řemeslnému a neinspirovanému psaní, jakož i jeho dobrá orientace v chodu univerzity, schopnost posouvat druhé k úspěchu a pověst budoucího génia, vyvolává u jeho přátel obdiv znemožňující jim vidět manipulativní a odpudivé stránky jeho dominantní osobnosti. Když samozřejmost Andrého předpokládané výjimečnosti narazí na skutečné požadavky profesora vedoucího jeho práci, dojde k sérii událostí vedoucí k dramatickému a bolestivému rozpadu asymetrického vtahu. (Kenih)

danliofer

Film hodnotím pěti hvězdičkami, i když u mě balancuje někde mezi pěti a čtyřmi. Tak trochu mě zahltil, jak je to u francouzských filmů z akademického prostředí běžné, spoustou pseudointelektualismu. Na druhou stranu mu nelze upřít určitou upřímnost výpovědi a velmi zajímavý závěrečný monolog hlavního hrdiny. Nevím, zdali je možno jej považovat za kataklyzmatický a očistný, ale řekněme, že je dost svérázný. V jednom ale souhlasím s hrdinovou parafrází: Píšou jen ti, co nemají sílu nepsat... Myslím, že v historii literatury se najde spousta škváru, jenž kdyby nevznikl, nic by se nestalo... ba naopak by to lidstvu prospělo:-) ()