poster

Křišťálek meč (TV film)

Pohádka

Česko, 2007, 57 min

 • Ilicka
  *

  Nemastné, neslané, ale koukatelné. Opravdu děsivě monotónní hudba.(26.12.2007)

 • kingik
  ***

  Hlavně zásluhou zkušené režisérky Jitky Němcové a jejího citu pro vedení herců se tahle pohádková balada nezvrhla v něco nekoukatelného. A dívalo se mně na to v pohodě. Dávná kletba, která jednoho dne podle pohádkových pravidel musí být zlomena není námět překvapivě nijak extra silný nebo nápaditý, ale je zpracován příjemně a divácky. Hraje hudba se středověkými motivy Olina Nejezchleby, zpočátku se vše odvíjí v pochmurné atmosféře, do toho se objevují na scéně velmi dobře herecky disponovaní Holub v roli kováře, Marian Roden jako vévoda nebo práskač Vladimíra Marka. Tyhle postavy vydrží jen asi do poloviny než jsou scénáristkou Němcovou odklizeny respektive zemřou a nastupuje poněkud rozvláčnější druhá polovina s neohranou dvojkou Hampl & Řehořová, která se postupně sbližuje a kletba rozhněvané hory pomine. Němcová rozhodně není tak zdatná scénáristka jako režisérka. Například závěr filmu a právě zlomení kletby a opětovné spojení meče s křištálovým kamínkem považuji ze nepříliš opodstatněné, přijde tak nějak rychle a celkově tedy si mohla dát víc záležet jak závěr podá. Na televizní film je k vidění hodně lokací, a nějaké romantické atmosféry se v nich také občas dosáhlo. Herci přirození, nejlépe si vedla Bydžovská a Hrzánová, překvapila Bočanová jak na malém prostoru zvládla roli vévodkyně, Řehořová hot a Hampl také nic nekazil. Výprava a kostýmy v rámci televizních poměrů předčily očekávání, ale kompars byl naprosto nepřirozený a nebylo vyjímkou, kdy jejich neherectví bylo přímo do očí a stejně tak se nijak nepodařilo docílit té správné vřavy při přepadení vévodovy kolony. Jinak jsem byl s výsledkem spokojený a vznikl mírně nadprůměrný televizní film. 60%(29.4.2012)

 • blackrain
  **

  Mahulena Bočanová se do svého zármutku tak položila, že už jí jen chybělo, aby vytáhla zdobenou dýku a vrazila si ji samým žalem do prsou. To by ovšem na jeden pohádkový příběh bylo až příliš.(31.8.2009)

 • Šandík

  Nehodnotím, protože jsem vypnul po deseti minutách, ovšem těch deset minut by bylo tak za jednu hvězdičku s přimhouřením všech očí... Strašná a navíc zcela nepřesvědčivá nuda...(26.1.2008)

 • salahadin
  ***

  Herecké výkony mladých představitelů byly vyloženě slabé, ostatní ansámbl se se svými rolemi vypořádal výrazně lépe. Ač nejde o nijak kvalitní a dobrou pohádku, 3* dávám za hudbu od J. O. Nejezchleba, která zněla výtečně. Jinak jako celek je pohádka spíše slabým pokusem.(26.12.2007)

 • - Některé exteriéry se natáčely na zámku Blatná. (rakovnik)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace