Metal & metalisté

• Nizozemsko

• Belgie

Dokumentární / Hudební

Kanada, 2005, 96 min

Treti dokument Sam Dunna o metalu, ktery jsem videl. Nutno dodat, ze pro tuto hudbu dela medvedi sluzbu. Opet vyborne zpracovany dokument s dostatkem informaci, v tomto filmu se zabyva tematem, proc se vetsina lidi na tento hudebni zanr diva skrz prsty. Hodne zajimave. I kdyz uz tento zanr neposloucham, tak v puberte me ovladnul. Kde jsou ty casy, kdy na zacatku devadesatych let jsem s kamaradem jezdil do Cieszyna pro polske "originalky" na MC kazetach a bral je po desitkach (jedna vysla na 27kc), kdy vetsinou v rozhodovani hral nejvetsi roli obrazek obalu alba:-).(4.1.2014)

Sam Dunn, narozdíl od paznehtů z TV Noha heavy metalu rozumí, protože si ho sám zažil. Ukazuje nám tedy začátky heavy metalu, které se odehrály v době, kdy se narodil a o dvanáct let později se o ně začl zajímat. Přes Black Sabbath, přes první ženy v heavy metalu, glam metal, krvavá témata, satanismus -> norské pálení kostelů až k death metalu a stylově zakončeno Metallicou. Přesto bych chtěl vytknout absenci mých oblíbených podžánrů jako folk, pagan, melodic nebo symphonic metal. Nedá se nic dělat. Tak třeba příště.(11.4.2012)

No přiznám se, že mě tahle Dunnova prvotina moc nedostala. Hlavně ta poslední třetina, která se věnuje black metalu a podobným blitím do mikrofonů, už šla zcela mimo mě. Ty 2 třetiny předtím ale byly dobré (přece jen to bylo hudbě mě dost blízké), takže za "tři".. 5/10(2.2.2013)

Metal neposlouchám, na druhou stranu se rád dozvídám nové informace o nejrůznějších hudebních stylech. Metal: A Headbanger's Journey mi to umožnil. 80%(11.8.2011)

5* Za Mayhem a pivo :D Ne, teď vážně :) Mne, jakožto metalistu odmala to zaujalo :) Opět mě jako vždycky - samozřejmě mile - překvapil bruce Dickinson.. Je málo tak inteligentních lidí, jako je zrovna on.. o Dee Sniderovi radši pomlčím, kam se na něj hrabe nějaká Goreová :D(7.12.2008)

Veľmi dobre spracovaný dokument. Poučný, no zároveň niekedy vykreslený tak, že som nevedel, či autor obhajuje metal, alebo ho skrátka ukazuje zo všetkých možných perspektív. Možno mi tam absentovalo väčšie rozanalizovanie jednotlivých subžánrov, pretože niektoré boli len tak spomenuté a nedozvedel som sa k nim takmer nič. Zároveň mi trošku chýbalo porovnanie metalu a rocku. To by myslím, že bolo dosť vhodné spomenúť, aby sa diváci dozvedeli, čo tvorí tú hranicu. Najmä tí, ktorí teda nie sú priamo metalisti, ale chceli sa o metale z tohto dokumentu dozvedieť viac. To všetko by sa ale asi odrazilo nepriaznivo v minutáži filmu, čo autori nechceli (hoci niektoré veci z môjho pohľadu pokojne mohli byť kratšie). Ale chválim tento kúsok.(25.2.2011)

Ať už metal máte nebo nemáte rádi, Metal: A Headbanger's Journey je natočen opravdu skvěle. Je to dokument, který dokáže zaujmout, nepustit a hlavně nenudit, a to i pokud většinu skutečností znáte (můj případ), i pokud jste historií metalu téměř nepolíbeni (manželčin případ). Takto by měly vypadat dokumenty.(16.11.2014)

Slayer, Metallica, Megadeth, Anaal Nathrakt, All that remains, Killswitch Engage, Arch Enemy, Slipknot, Iron Maiden, Mötorhead, Portal, Blesphany, Dark Tranquillity, Entombed, Protest the Hero, FACT, Dimmu Borgir, Napalm Death, System of a down, Disturbed, Crematory, The Dilliger escape plan, Every Time I die, Led Zepelin, The Who, Within Temptation, Nightwish, Rammstein, Sepultura, a pár stovek (čti: tisíc!!!) dalších.(20.12.2008)

Rozhodně nepatřím mezi hardcore metal fans (tvrdojádrové kovové větráky), alespoň ne podle toho, jak jsou popisováni v dokumentu. Metal sleduji a poslouchám již dlouhá léta (black metal a death metal jsem nikdy moc neposlouchal) a musím říct, že někteří "praví" metaláci jsou vážně divní týpci. I když dokument dělá z fanoušků metalu něco jedinečného, tak podobné týpky najdeš téměř u jakéhokoliv hudebního stylu od techna přes rap až po punk. I ty popové hvězdičky mají své uječené psychopatické fanynky, nad kterými nevěřícně kroutíte hlavou. Navíc spousta hudebních stylů má své skandály, v tom metal není nějaká vyjímka. V podobném přesvědčování, že metaloví fanoušci a metalové skupiny jsou ti nejvěrnější, že jsou to ti kteří se chtějí lišit a provokovat a je jim jedno co si ostatní myslí vidím největší slabinu podobného dokumentu. Podobné dokumenty můžou vzniknout téměř o všech hudebních stylech, které mají své posluchačské základny převážně mezi mladými. Spíše než na fanoušky bych se soustředil na jednotlivé skupiny, protože metaloví fanoušci jsou stejní jako ostatní fanoušci ... jen mají lepší hudební vkus :-)(1.5.2011)

Na dokument trochu subjektivnější, ale přiznejme si - kdyby to dělal člověk, který metalu nefandí, tak bychom se opět dozvěděli, jaký je metal demoralizující, satanistický, úchylný a vůbec. Takhle je to fandovský snímek pro metalisty od metalisty, který se svou milovanou hudbu rozhodl zkoumat hlouběji z antropologického hlediska. Dozvíme se něco z historie, či žánrového zařazení kapel. Za pozornost stojí také zajímavé rozhovory se stárnoucími hvězdami, kteří už o metalu mluví s odstupem a s určitou úrovní, kontrastující s rozhovory s lidmi jako je "strašlivý" Gaahl z Gorgoroth nebo patřičně ožralý Necrobutcher z Mayhem. A je to zábava. Zároveň mi došlo, v čem je právě kouzlo metalu. Není to hudba, kterou si oblíbíte na jedno léto. Je to na celý život. Díky za to!(20.6.2011)

Co dodat, kdo tu hudbu neposlouchá, tak je to pro něj zajímavé, kdo ji poslouchá, pro toho je to pastva pro oči i uši! Dokument plný názorů, s kterými se plně ztotožňuji a mluví mi z duše.(1.5.2009)

Akademický rozbor metalu hodný antropologa..(15.3.2014)

Výborný dokument, který by měli vidět hlavně ti, co se nechávají unést populární ,,muzikou'' a nemají tušení, co SKUTEČNÁ muzika je.(14.6.2012)

Pro mě nejlepší dokument od Dunna. Je zajímavý jak na první pohled poznáte, že třeba Alice Cooper a Rob Zombie jsou celkem inteligentní pánové, na rozdíl od těch norských blbů.(21.7.2012)

Je vidět, že Sam Dunn je metalový nadšenec. Na dokumentu je vidět s jakým nadšením na něm pracoval. Ale zároveň je v něm kromě nadšení i velká dávka profesionality. Rozebírá tento hudební fenomén ze všech možných pohledů, včetně mnoha zajímavých historických faktů. Metal není mým životním stylem, přesto jsem tento dokument doslova hltal.(3.1.2014)

Konečne sa niekto podujal kuknúť aj do zákulisia! Starí bardi aj mladšia generácia sa vyjadruje k základným otázkam spojeným s touto hudobnou popkultúrou. Som rád, že moji favoriti /Bruce, Lemmy či Alice/ moje nároky na odpovede splnili a zachovali si nadhľad nad vecou. Práve ten chýba aktuálnym trash či deadmetalovým borcom zo severu Európy..(28.4.2014)

Skvělý dokument o metalu, obsahuje poměrně velkou část té nejzásadnější hudební scény, ale velmi mne mrzí, že ani nezakopnul o gothic a doom, který je pro mne zásadní a metalovou kulturu ovlivnil též..(18.6.2008)

Vynikající dokument, ve kterém se podařilo nalézt rovnováhu mezi úvodem do studia žánru (pro začátečníky) a snahou podívat se na metalovou scénu z mnoha úhlů a v nejrůznějších souvislostech (pro pokročilé). Mě osobně navíc potěšilo několik oživujících drobností - netušil jsem např., že dnes už bohužel nežijící Ronnie James Dio byl výrazně menší postavy, než jsem si myslel, a že jestli mu někdo ležel v žaludku, byl to kissácký Gene Simmons. Hloubka pohledu naprosto odpovídá možnostem, které poskytuje stopáž filmu. Dalším plusem je, že se nezamlčují ani nelichotivé případy (vypalování norských křesťanských kostelů lidmi napojenými na místní black a death metal), které by mohly nahrávat odpůrcům žánru. Sam Dunn, který filmem provází, je sice zaníceným metalovým fanouškem, ale slouží mu ke cti, že nikde nesklouzává k zaslepené nekritičnosti. -------- V titulcích filmu uvedeno: režie Sam Dunn, Scot McFayden, Jessica Joy Wise.(12.1.2014)

Podobné sociologické rozbory źánru a stylu fakt nesnáším. Jako "obecní" metalista jsem alespoň jednou do týdne, dotazován nějakým občanem "proč tohle a tamto?". Na druhou stranu je asi dobře, že dokument vznikl. Coby fanda blackmetalu ovšem ocituji baskytaristu(né zpěváka) MayheM Necrobutchera- "Fuck you!!!!"(12.11.2015)

Pro fanoušky Metalu je to povinnost! Já jako 100% Metalhead jsem se dozvěděl všechny odpovědi na své otázky a dostal jsem odpovědi ve kterých se většinou ztotožnuji až na vypalování kostelů u norských Black Metalistů s tím nesouhlasím i když křestanství fakt nemám rád.(24.11.2011)

Metal rules!(11.1.2014)