Jeden z nejoblíbenějších a zároveň nejodsuzovanějších hudebních žánrů. Unikátní kanadský dokument. Heavymetalový nadšenec a „hrozič" Sam Dunn, původní profesí antropolog, hledá v netradičně pojatém dlouhometrážním dokumentu odpověď na otázku, proč je jeho oblíbený žánr předmětem ustavičného stereotypního odmítání a odsuzování. Heavy metal si během své čtyřicetileté existence získal miliony příznivců po celém světě. Při svém putování zpovídá Sam řadu význačných i rozporuplných osobností ze všech stran názorového spektra. Snaží se pochopit motivaci odpůrců heavy metalu a současně pátrá po příčinách až bezmezného obdivu jeho stoupenců. Za svůj dokument obdržel Sam Dunn v roce 2007 Cenu Kanadské filmové a televizní asociace (Gemini) za nejlepší původní scénář. (Česká televize)

agassi68

Konečne sa niekto podujal kuknúť aj do zákulisia! Starí bardi aj mladšia generácia sa vyjadruje k základným otázkam spojeným s touto hudobnou popkultúrou. Som rád, že moji favoriti /Bruce, Lemmy či Alice/ moje nároky na odpovede splnili a zachovali si nadhľad nad vecou. Práve ten chýba aktuálnym trash či deadmetalovým borcom zo severu Európy.. ()

Heavyman

Podobné sociologické rozbory źánru a stylu fakt nesnáším. Jako "obecní" metalista jsem alespoň jednou do týdne, dotazován nějakým občanem "proč tohle a tamto?". Na druhou stranu je asi dobře, že dokument vznikl. Coby fanda blackmetalu ovšem ocituji baskytaristu(né zpěváka) MayheM Necrobutchera- "Fuck you!!!!" ()

Leoric

Skvělý dokument o metalu, obsahuje poměrně velkou část té nejzásadnější hudební scény, ale velmi mne mrzí, že ani nezakopnul o gothic a doom, který je pro mne zásadní a metalovou kulturu ovlivnil též.. ()

RobLord

Metal mne uchvátil v polovině 80. let, když mi bylo asi 12 let. Pro mne je 5 hvězd naprosto jasná volba. Hodinu a půl jsem (jak se lidově říká) chrochtal blahem. Párkrát jsem obrátil oči v sloup, a sice když se objevil nějaký "zlý" Nor. ()

Bukec.T

Pro fanoušky Metalu je to povinnost! Já jako 100% Metalhead jsem se dozvěděl všechny odpovědi na své otázky a dostal jsem odpovědi ve kterých se většinou ztotožnuji až na vypalování kostelů u norských Black Metalistů s tím nesouhlasím i když křestanství fakt nemám rád. ()

danielwanderer

Som rád, že som sa dozvedel o existencií tohto dokumentu, pretože i keď nie priamo u mňa, ale u kopy ľudí, ktorý sú označený ako "metalisti" chýba definovanie toho čo metal skutočne je. Istý Sam Dunn bol do metalu blázon už od útlej mladosti a zostalo mu to doteraz. Kedže sa od neho neodklonil ani od štúdia, jeho život sa s ním uberá ďalej a tak vytvoril dokument, ktorý reflektuje aj moju krvnú skupinu od úplných koreňov tyku Black Sabbath, cez NWBHM ako Iron Maiden až po špecialitky, za ktoré som najvďačnejší; Pravý Nórsky Black Metal. Osadentvo je skvelé, mámu tu ľudí z Gorgorothu, Mayhmu, Lamb of God, Dia a mnoho ďalších. Výživné, dal som to dvakrát za sebou a to je vzácnosť ;). ()

xladojx

Pro mě osobně skvělý film, ale jak už to tak u podobných dokumentů bývá, hlavně pro fanoušky žánru. Má pár chybiček, ale to se dalo čekat. Alespoň částečně ucelený dokument o metalu by musel mít nejméně 6 hodin... ()

Desdinova

Ako fanušik žánru osobne so všetkým nesúhlasím, zvlášť s niektorými osobnými názormi. A niekedy to príliš od daného žánru odbieha. Ale celkovo zaujímavé. ()

MyrnaAlec

Zbytečně obhajující a tendenční. Je to jen hudba a dělat z ní něco víc je konstrukt. Pokud 13-letá holka všechny fuckuje a posílá někam , je to směšný. Stejně tak od dospělých jejich zastydnutí u jedinýho stylu. Korunu tomu nasadili zástupci norské scény (s výjimkou Ihnsahna) , kteří vůbec nerozlišují mezi sny a realitou - i kdyby vypálili všechny kostely v Norsku, nezmění minulost ani nepřesvědčí nikoho o přednostech satanismu, který je beztak jen exhibicí jejich ega. MAYHEM ve Wackenu myslím nebyli ani tak opilí, jako neprozřetelně upřímný. Pro mě rozhodně metal nikdy nebyl skupinová záležitost, tím pádem se na to dokážu podívat s nadhledem. Nejvtipnější byl ARAYA : "Já jsem katolík !" ()

HEED

Ostře a necenzurovaně jsem to viděl na nové tv stanici ART. Už bych asi mezi skalní fanoušky moc nezapadnul, ale mám něco naposloucháno. Chvílema mi běžel mráz po zádech. Není to jenom o teatrálnosti. Spousta těch kapel se dobrovolně odevzdává a vzývá zlo, což jistě není účelem, nebo záměrem, co je horší, ještě k tomu vábí fanoušky. Extrémní příznivci se ale pouští na velmi tenký led, neboť přijde doba kdy je to duševně zasáhne natolik, že to nebudou moci dostat pod kontrolu. To, že to dokáže člověka odpoutat, uvolnit se, to dokáže i ledajaký šunt ubalený na koleni s malou příměsí THC. Nikomu neberu jeho názor, koneckonců i já mám pár oblíbených kapel, které si rád poslechnu. Říká se, všeho s mírou, tady to platí dvojnásob. Rozhodně nedoporučuji se tomuto tak svévolně odevzdávat. Očemž vypovídá poslední půlhodina dokumentu. Kde se opravdu jisté skupiny hlásí k satanismu. Dokument po technické stránce udělaný na jedničku. ()

iz67

I když je to směšná záležitost o směšných lidech, tak je to vlastně dobrý dokument: metalista odejde utvrzen v tom, že ta jeho hudba je ta jediná dobrá a opravdová, stejně tak hoši a děvčata kolem; a my ostatní si o tom můžeme udělat obrázek svůj. Pro mě nejlepší část ta prostřední věnovaná těm nejdrsnějším chlapcům, co vypadají jako sladké dívky a hrají ještě sladší popík. ()

Olafson

Pěkný dokument, pikantní bylo, že nejvíc toho v dokumentu nenachraptěl chlap, ale Angela Gossow z Arch Enemy (ještě lepší ženský growl ale zvládne Alissa White-Gluz z the Agonist -- EDIT i samotná skupina Arch Enemy si nejspíše myslí, že její growl je mocnější, protože v současné době Angelu Gossow ve skupině právě ona nahradila --https://www.youtube.com/watch?v=InRMwptcgAo, nebo třeba Máša z Arkony https://www.youtube.com/watch?v=SgXlUxDGFvU ), Tom Araya ze Slayer je ve skutečnosti katolík (kdo by si to pomyslel) a také by mě zajímalo, jak by v Německu cenzoři poznali, že Cannibal Corpse porušují zákaz a náhodou hrají něco ze svých první tří tam zakázaných alb. Možná, že Randy Blythe (Lamb of God) po zkušenosti z České republiky také poněkud vyměkne, i když byl nakonec obvinění zproštěn (definitivně zproštěn obžaloby ze zabití fanouška až dne 5.6.2013 Vrchním soudem v Praze). Popravdě by mě zajímala trochu více ta thrashová větev (třeba Sepultura), ale v dokumentu chyběly i "progresivní" odnože heavy metalu (třeba Meshuggah https://www.youtube.com/watch?v=qc98u-eGzlc ) či folkaři (třeba Eluveitie https://www.youtube.com/watch?v=msRy4vcSX4k) apod. a zejména když vidím toho zmalovaného řepáka Dee Snidera (Twisted Sister - https://www.youtube.com/watch?v=4xmckWVPRaI), jako obhájce heavy metalu, tak mě až jímá hrůza, ale to je samozřejmě věc názoru. Lamb of God, který hraje v dokumentu zde http://www.youtube.com/watch?v=HL9kaJZw8iw ()

fordhont

Antropologický pohled na kulturu metalu. Sociologické, psychologické, historické a náboženské spojitosti nám ukazují rozdílné vnímání nejen hudební stránky věci, ale především celé metalové kultury. K tomu všemu je dokument vytvářen přímo příznivci metalu a rozhovory jsou (slušně řečeno) autentické. "Věděl jsem, že ten text je blbost, ale aspoň spoustu lidí nasere." ()

Eruzione

Metal jako takový neposlouchám, občas můj playlist obsahuje něco z nu-metalu (Linkin Park, Limp Bizkit,..), avšak to já osobně nepovažuju za nějak brutální styl, spíše se mi líbí alternativnější songy s příměsí hip-hopu a rapu...nicméně dokument byl zpracovaný zajímavě ()

v3s

Nikdy bych neveril, ze se budu takhle bavit u dokumentu o hudebnim stylu, kterej me nikdy nejak extra nebral, ale presto jim nelze byt nedotcen, jelikoz metal byl, je a nejspis i bude ... hell yeah :) ()

jamoje

naozaj pekne spracovaná téma, z pohľadu fanúšika metalu som sa aj dosť dozvedel, a Gaahl z Gorgoroth bol naozaj "megadrsny" ()

yatan

aj ked sa dokument tvari na prvy pohlad nezaujato, zaujaty je. Problemy ktore sposobuje heavy metalova hudba len letmo prebehne a sustreduje sa skor na rozlisovanie roznych podzanrov a tych par predstavitelov ktori boli ochotni povedat par viet. Mrzi ma ze sa vobec nerozprava o sucastnej scene heavy metalu, ktora nabera na rychlosti a vysokej popularite a to v prvom rade nu metal a goticky metal. Co je vykreslene presvedcivo je fanatickost ktora snad nie je badatelna v ziadnom inom hudobnom zanri a ak aj je, tak len for one summer :) 6/10 ()

D3kar

Metal: A Headbanger's Journey je dokumentární film o vývoji a momentálním pojetí metalové hudby z antropologického hlediska se zaměřením na fanoušky. Výborně zpracované, rozhovory s hvězdnými muzikanty a legendárními kapelami, to jsou slova, která jsou pro tento dokumentární film typické. Nemyslím si, že člověk, který o metalovou hudbu nejeví zájem, musí tento dokument ihned zapudit, právě naopak. Co takhle se dozvědět něco nového o historii tohoto hudebného stylu a zároveň poznat kulturu která je s metalem spjatá? ()