Duchařský příběh

Ghost Story

Drama / Horor

USA, 1981, 110 min

Knihu Petera Strauba, podle níž je film natočen, jsem před lety četl a je to jeho nejlepší kniha, co jsem od něj četl. Filmové zpracování je sice trošku slabší (hlavně ne zcela věrné) než kniha, přesto je však docela povedené, jsou tu dobré triky, na svou dobu poměrně dobré erotické scény. A hlavní hrdinka vypadá úplně jako mladá Magda Vášáryová.(13.4.2009)

Na to, jak seriózně a tajemně uvádějí scény z vyprávěcího sedánku diváka do děje, se scénář až příliš často nechá unášet líčením záhadných stařeckých starostí a z napínavého thrilleru se tak marně pokouší stát příběhem s psychologickým přesahem. Přitom zcela zbytečně, protože tahle velká duchařská historka je skvěle vypointovaná a dostatečně hrůzostrašná.(13.10.2007)

Vydarený, atmosferický a napínavý horor zo starej školy o štyroch postarších pánoch, ktorí ukrývajú 50 rokov staré temné tajomstvo a ktoré ich teraz prenasleduje. Neraz mi behal mráz po chrbte a neraz ma prekvapili infarktové ľakačky. Len škoda, že sa takéto horory už dnes veľmi netočia. Najviac by som to prirovnal k snímkam What Lies Beneath (Pod povrchom) alebo Ring (Kruh).(12.2.2006)

Bohužel musím přiznat, že po letech tento horror hodně ztratil. Hvězdné obsazení, příhodná hudba, dobrá kamera, zdařilé speciální efekty - mrtvolný duch je stále strašidelný i dnes. Celkově však chybí stupňující se napětí. Mnohé i starší snímky dokážou stále diváka vtáhnout do děje a do konce ho nepustit. Zde se tíživá atmosféra mihne jen několikrát a zákonitě se dostavuje nuda. Hřbitov v mlze, městečko nořící se do šera, starý dům vypůjčený z Psycha, roztékající se mrtvola a natahující se hnilobný spár. Efektní, leč pro celovečerní film nedostačující. Škoda, potenciál na počátku jistě byl, byť rozuzlení příběhu je použito v řadě filmů i knih...(28.9.2012)

Duchařský příběh s odstupem času trochu zestárl, působí chvílema naivně a tempo má jak na houpačče (kéž by se film nesl v duchu úvodních a závěrečných dvaceti minut), přesto má atmosféru stále pořádně hutnou, některé lekačky jsou i po letech účinné a nepostrádá kouzlo poctivých gotických hororů ze staré školy. 65%.(5.10.2007)

• - Robin Curtis v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)