Vikingové

(festivalový název)

Krátkometrážní / Dokumentární

Kanada, 2004, 40 min

Marc Fafard

Nádherný hraný dokument o expanzi Vikingů do téměř celého světa doplněný nádhernými záběry přírody Islandu a Grónska, které Vikingové postupně mimo jiná území osídlovali. Vynikající kvalita obrazu dojem z přehrávání DVD jen umocňují. Škoda jen, že bonus na DVD (film o natáčení) není podporován češtinou.(2.10.2008)

Nejlepší dokumen z éry Vikingů, co znám.(28.9.2012)

Dokument rozhodně nesplňuje, nač láká. Dozvídáme se sice o jejich lačnosti po objevování, ale to je tak všechno.(18.8.2013)

Výborný dokument o nie často spomínanej kultúre Vikingov. Zaradenie dokumentu aj do krátkometrážnej kategórie je viac ako výstižné, pretože len krátka stopáž sa mu dá vytknúť. Takto diváka len zbytočne rozdráždi a navnadí na získavanie ďalších informácií a podobne ladených snímkov. Napriek svojej krátkosti snímok odhaľuje mnohé veci, ktorými ovplyvnila severská kultúra a mytológia dokonca aj súčasný svet. O Thorovi či Freyovi, ale štrvrtok (Thursday) či piatok (Friday) je známy polke sveta. Objaviteľské a kolonizačné úspechy, vojnové nájazdy, mytológia, asimilácia či iné ovplyvňovanie iných národov dáva priestor na celé série dokumentov. Preto snaha o vtesnanie tohto všetkého do 40 minút vyznie veľmi povrchne. Animácie, nádherné zábery na severské krajiny či slušná výprava umocní samotný zážitok a dobrý dojem. Toto nebol určite posledný mnou zhliadnutý dokument o Vikingoch...(9.11.2011)

Vikingovia, online.(19.9.2013)

Krásná hudba, nádherné záběry krajiny, zajímavé informace.(4.4.2013)

Příjemná podívaná ze života Vikingů. Na to, že to má kolem třiceti pěti minut, tak tam bylo řečeno mnoho informací. .... HODNOCENÍ: 74% (4*)(23.6.2014)

Pěkný dokument, který ale bere vše příliš zeširoka a zabývá se až přespříliš téměř výhradně expanzí na západ na Island a dále. Pro školáky základní školy může být zajímavé, pro ostatní asi příliš stručný. Pro mě to bylo nudné a nic extra zajímavého jsem nezaznamenal. Záběry přírody mohli být lepší, ale více by seděli do dokumentu national geographic než historického dokumentu. Nicméně snaha se cení. Dokument o normandských kmenech by si zasloužil vícedílné zpracování.(29.9.2011)

Súhlasím s Kimonom, no podľa mňa si to žiadalo trochu viac vikingskej brutality, ktorá absentuje kvôli tomu, že film je adresovaný divákom všetkých vekových kategórií. Možno aj preto kladie snímka väčší dôraz na pokojnejšie a poľnohospodárskejšie etapy tohto etnika. Dúfam, že ak sa Mel Gibson nakoniec pustí do realizácie svojho filmu o Vikingoch, bude to na štýl Braveheartu, aby im po tomto "hipisáckom" prevedení, trochu zlepšil renomé :-) Mimochodom, prvý krát som sa tu dopočul, že vikingské prilby boli bez tých známych rohov.(11.4.2010)

Hodně záběrů současné krajiny-nic proti, ale ztrácí to tím na vyprávění...(18.7.2011)

Informačně zajímavé. Hezké ukázky přírody. Netušil jsem, že Vikingové byli tak expanzivní. Dokument tedy potěšil novými fakty, nikoli ohromil.(17.7.2011)

Dobře zpracovaný dokument, jen ta stopáž mohla být klidně dvojnásobná.(30.5.2014)

Velmi podařený dokument o expanzi vikingů a jejich stylu života.Dozvěděl jsem se mnoho zajímavostí,které jsem doposud nevěděl.(8.8.2011)

Pravdivé, ikdyž obecně známé informace, výborné záběry, rekonstrukce a hudba dělají z tohoto dokumentu nejlepší počin o historii starých Seveřanů, co se dokumentu týče. Pro mě, jakožto člověka hltajícího tohle téma ale nic nového.(9.7.2014)

Dozvěděl jsem se, že založily Rusko....bomba.(22.8.2010)