• charlosina
  *****

  Kriss je na pohled normální muž, který miluje filmy. Ve skutečnosti je to však nemocný člověk, který je vyloženě posedlý snímkem "Čistá srdce", resp. jeho hlavní postavou Lindou. Jednoho dne se svým kamarádem Willym z léčebny utečou a vydají se Lindu hledat. Protože doposud žil Kriss v izolaci, veškeré zkušenosti a charaktery lidí zná jen z onoho filmu... Mohlo by se zdát, že se jedná o dojemný snímek, který z diváka vymáčkne slzy, ale v podstatě je to spíš syrová pouť za realitou. Kriss si škatulkuje lidi na ty dobré a zlé, ale jeho hodnoty neodpovídají stanoveným společenským normám. Zlí jsou ti, kteří mu nerozumí a hodní jsou ti, co mají Lindu rádi a nebrání mu v jeho cestě. Jak říká ve filmu Linda: "Život je takový, jaký si ho člověk udělá." A Kriss se tím řídil... Ona sličná dívka ze stříbrného plátna, která "byla sama ve zlém světě", mu naplnila jeho nepochopený život. Dojemným příběhem Rene hjerter vlastně zůstává, i když v poněkud drsnějším podání. Přestože postava Krisse působí snad i "necitelně", jeho hluboké city vypovídají o tom, že měl jen dobré úmysly... Lindu chtěl vlastně zachránit. Kenneth Kainz připravil zajímavou podívanou na svět očima muže, na kterého měla vášeň zhoubný vliv. A udělal to báječně. Drsné, přesto krásné. Předlohou ke zpracování mu byla kniha "Alting og Ulla Vilstrup" od Kima Fupze Aakesona.(8.2.2009)

 • Aky
  *****

  Velmi věrohodně podávaný příběh o psychicky chorém klukovi. Imponující je, jak autoři dokázali nevynechat nic z brutality, která osud hlavního hrdiny nemilosrdně a nevyhnutelně provází, a přitom všechno udržet v rovině milého vyprávění. Celý film má zvláštní atmosféru a je, aspoň pro mne, velmi zapamatovatelný.(27.3.2009)

 • Aluska88
  ****

  Dánská dramata mají svou specifickou atmosféru a styl. Nejinak je tomu i v případě Čistých srdcí. Anders Matthesen a Morten Suurballe vytvořili netypickou dvojku kamarádů, kteří uprchnou z psychiatrické léčebny, aby našli vysněnou dívku ze starého, černobílého filmu. Pro Krisse je postava Lindy, která se musí prát s útrapami života, můzou a snad tou jedinou věcí, která dává jeho životu nějaký smysl. Jeho oddaný přítel Willy za ním stojí, ať se děje cokoliv. Morten Suurballe mi připomínal Borise Karloffa coby legendárního Frankensteina. Ta tvář, ty jakoby těžkopádné pohyby... Závěrečná pointa je překvapivá a potěší. A úplný závěr filmu nechává pro Krisse naději, tak jako tomu bylo u jeho milované Lindy.(18.11.2017)

 • emma53
  ***

  Jedna z oblastí, kam se těžko proniká, je mysl psychicky narušeného člověka a v tomhle případě šlo u Krisse o Aspergerův syndrom. Je to hodně zajímavě zpracovaný příběh, kde se prolíná Krissův život s jeho rituálním sledováním filmu pro pamětníky Čistá duše, který ho nakonec ovlivní až k takovému jednání, které vyustí v dramatický závěr. Abych pravdu řekla, měla jsem chvílemi silně ambivalentní pocity, které se střídaly s těmi, kdy mně byl Kriss docela sympatický a přála jsem si, aby všechno mělo trochu jiný průběh. A opět dávám jednu hvězdu dolů za toho psa. Zajímavý komentář : charlosina(30.6.2013)

 • hygienik
  ***

  Tak toto mi nesadlo. Duševne chorý chlapík, ktorý žije len podľa filmu. Ak sa mu niekto nepáči - je naňho napr. nevrlý - vytiahne na neho pištoľ, ktorá je v jeho očiach predmetom dennej potreby, ako napríklad vidlička. A že tých "zlých" ľudí stretne kopu. A keď sa film dostane do situácie, z ktorej sa nedá scenáristicky jednoducho vykorčuľovať, nevadí - dáme tam strih a hlavný hrdina je už niekde inde so zdravou kožou. Alebo bude hlavný hrdina hovoriť plynule anglicky, hoci doteraz vedel len to, ako sa vlastne sám volá. Keď už pozerať film o duševne chorých, tak o takých, čo nechodia ozbrojení a cez ktorých si uvedomíte, aký je svet vlastne krásny. Napríklad http://www.csfd.cz/film/32273-osmy-den-huitieme-jour-le/(9.1.2009)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace