Godzilla tai Hedorah

Godzilla vs. Hedorah

Godzilla vs. the Smog Monster

Komedie / Horor / Sci-Fi

Japonsko, 1971, 96 min

V americe se konečně naučili, jak na dabing: pětiletého chlapečka zde podobně jako v anime dabuje pětatřicetiletá žena. Ugh. Ale jinak se mi ta ekologie pod příběhem docela líbila, protože tam není prvoplánové sdělení "znečišťujete planetu, kupte si uhlíkové odpustky a větrné elektrárny, než na vás bůh sešle oteplení – já Al Gore na tom nechutně vydělám a s těmi, co mi dali nobelovku, se šábnu". Atmosféra filmu, funkční horror, dokonale béčkový dojem... Myslím, že tohle vůbec nebyla špatná Godzilla ve srovnání s přehnaně infantilními před ní. ||| P.S. tak si řikám, že to "přerůstání" Godzilly Hedorou asi ukazuje, že chemické znečištění začíná být větší problém než nukleární?(2.6.2012)

Něco jako "režie" ve filmu o Godzillovi? To není samozřejmost! Po dlouhé době životný film, který jen neplácá monstra a banality, ale opravdu nějak pracuje s tím, co má. Hondova absence rozhodně prospěla. Škoda za směšný design Hedory, který to tak trochu podrývá, a pár hodně podivných nápadů typu Godzilla letící na vlastní výpary.(24.5.2014)

Monster eko-agitka aneb. Kterak prasácký fekálník, šňupač smogu a požírač hnusu narazil na nasraného sběrače a likvidátora odpadu.Chyb je tam jak máku(hlavně v tempu, střihu a logice návaznosti scén)ale i přes to mě tahle hipísácká ptákovina bavila a člověk má u toho pocit, že se mu zase jednou filmaři snaží skrze zábavný monsterwrestling předat nějákou tu myšlenku(sice nešikovně a naivně ale snaží se).. Parádní zábava, pokud vám nevadí, že je to doslova tak trochu o hovně( to víte-japonci)...PS: Jako člověk s estetickým cítěním musím aspoň zde protestovat proti Godzillímu kostýmu 70.let a příliš lidským pohybům-je to zbytečná degradace a kdo to zavedl, ten by zasloužil zavést někde hluboko něco nepříjemného ;)(28.7.2013)

7+/10 Síce to zo začiatku pokračuje v detskom trende z predošlých filmov, po čase to naberie riadne temnú atmosféru (filmu vládne šeď a smog), Japonci začnú kapať jedna radosť, po uliciach sú pohodené kostry, nejeden ostane znetvorený, či spálený... no radosť pozerať. Konečne sa Godzilla vrátila ku svojim serióznym eko-hororovým koreňom. Navyše Hedorah je po dlhej dobe fakt originálne monštrum (a trochu sa podobá na Cthulhu!), škoda len naťahovaného záveru. Veľmi ambiciózne.(10.5.2014)

I přes určité výtky, které jsou s kaiju filmem obecně spjaty, alespoň v tomto období, se přece jen jedná o film, který se alespoň něco snaží říct, navíc jsou zde celkem zajímavé scény, kdy hlavně létání Gojiry je skutečně unikátním počinem. Yoshimitsu Banno se celkem obstojně chopil dané příležitosti a natočil snímek, který může zaujmout dílčí inovativností a novým monstrem, které má ambice se ještě objevit.(8.2.2015)

• - Jedná se o první a zároveň poslední snímek, ve kterém Godzilla létá. (Terva)

• - Po usmrcení Hedorah vytáhne Godzilla z jeho rozpadajícího se těla dva kulovité objekty. Někteří fanoušci věřili, že se jednalo o vejce; jiní v nadsázce tvrdili, že jde o varlata; ve skutečnosti však šlo o oči. (Israha)

• - Suit actor Kenpačiro Satsuma byl pro roli Hedorah vybrán proto, že jako jediný dokázal delší dobu unést extrémně těžký (až 300 liber vážící) kostým monstra. Satsuma se v této roli osvědčil a také proto mu bylo svěřeno obsluhování kostýmu Gigana ve filmech Godzilla vs. Gigan (1972) a Godzilla vs. Megalon (1973), ke ztvárňování monster se poté vrátil po více než deseti letech a po celou dobu trvání série „Heisei“ (1984–1995) obsluhoval kostýmy Godzilly. (Israha)