Reklama

Reklama

Godzilla tai Hedorah

  • Japonsko ゴジラ対ヘドラ (více)
Sci-Fi / Akční / Horor
Japonsko, 1971, 96 min

Obsahy(1)

Hedorah, tvar měnící monstrum, které se živí kouřem a odpady, ohrožuje japonské ostrovy a je na Godzille, aby zasáhla. Po předchozích, na dětské publikum cílených dílech by se jedenáctý díl slavné godzillí série dal označit za návrat ke kořenům. Jednak je zde opravdově vyobrazena zkáza a oběti, které způsobuje toxický Hedorah, film rovněž nese závažné poselství. Jako Godzilla prvotně sloužila jako alegorie atomové bomby a jejího nebezpečí, Hedorah ukazuje na destruktivní znečišťování přírody a vybízí k ekologickému chování. (Ertai)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (24)

Radko 

všechny recenze uživatele

Eko apel je fajný. No na viac ako ledva priemerné hodnotenie nestačí. Pretože všetky tie handrovo gumové súboje pôvodného atómového mutanta Godzilly s jeho náprotivkom z vesmíru - Hedorahom, živiaceho sa škodlivými toxickými výplodmi a odpadkami a produkujúceho jedovatý dych, tvoriace ústrednú os filmu, boli len podpriemernou variáciou síce kratšieho, no oveľa dokonalejšieho a dobrodružnejšieho súboja pravekých ozrutných zvierat zo Zemanovej Cesty do praveku. Navyše, Hedorah pôsobil s očami otočenými o 90 stupňov do zvisla a s tvarom tela, pripomínajúcim viac ako čokoľvek iné, lietajúci patizón, tak komicky, že akékoľvek napätie z filmu vyfučalo. Podobne, ako keď vyfučiaval v závere vyschnutý patizón. Súboje dvoch gigantov miestami skôr pripomínali súboje juda či jiu-jitsu, čo úplne potopilo film do nechcenej komiky, už tak nadužitej až-až. ()

JohnnyD 

všechny recenze uživatele

7+/10 Síce to zo začiatku pokračuje v detskom trende z predošlých filmov, po čase to naberie riadne temnú atmosféru (filmu vládne šeď a smog), Japonci začnú kapať jedna radosť, po uliciach sú pohodené kostry, nejeden ostane znetvorený, či spálený... no radosť pozerať. Konečne sa Godzilla vrátila ku svojim serióznym eko-hororovým koreňom. Navyše Hedorah je po dlhej dobe fakt originálne monštrum (a trochu sa podobá na Cthulhu!), škoda len naťahovaného záveru. Veľmi ambiciózne. ()

Reklama

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Něco jako "režie" ve filmu o Godzillovi? To není samozřejmost! Po dlouhé době životný film, který jen neplácá monstra a banality, ale opravdu nějak pracuje s tím, co má. Hondova absence rozhodně prospěla. Škoda za směšný design Hedory, který to tak trochu podrývá, a pár hodně podivných nápadů typu Godzilla letící na vlastní výpary. ()

Lima 

všechny recenze uživatele

12) GODZILLA vs. SMOG MONSTER (1971) ___ORIGINAL SHOWA SERIES 1954-1974___V kontextu celé godzillovské tvorby je Bannovo pojetí přímo ojedinělým počinem. Maximálně temné, pochmurné a místy až hororové (to když Japonci, zabití výfuky oxidu siřičitého, se rozpadají na kostry), se silným proekologickým apelem. Vskutku příjemná a mnou vítaná změna oproti infantilnímu večerníčkovskému pojetí Ishiro Hondy a Juna Fukudy zejména. Ústředním monstrem je zde tzv. Hedorah, stvoření vzešlé z odpadků a znečištění, monstrum živící se toxickými zplodinami z fabrik a inhalující ucházející kouř z továrních komínů. Souboje s Godzillou jsou příjemně nekompromisní (např. vzájemné vypíchávání očí), na konci to Banno rozjede ve velkém a nechá dokonce Godzillu za doprovodu písně „Save the Earth“ vytrhávat vnitřnosti z těla Hedoraha. Zajímavý je disharmonický, místy až psychedelický soundtrack, který filmu dodává šmrncovní atmosféru. Škoda, že bafuňáři TOHO comp. se zalekli takového nekompromisního pojetí a Banno zůstal jen u jednoho filmu. ()

zelvopyr 

všechny recenze uživatele

V americe se konečně naučili, jak na dabing: pětiletého chlapečka zde podobně jako v anime dabuje pětatřicetiletá žena. Ugh. Ale jinak se mi ta ekologie pod příběhem docela líbila, protože tam není prvoplánové sdělení "znečišťujete planetu, kupte si uhlíkové odpustky a větrné elektrárny, než na vás bůh sešle oteplení – já Al Gore na tom nechutně vydělám a s těmi, co mi dali nobelovku, se šábnu". Atmosféra filmu, funkční horror, dokonale béčkový dojem... Myslím, že tohle vůbec nebyla špatná Godzilla ve srovnání s přehnaně infantilními před ní. ||| P.S. tak si řikám, že to "přerůstání" Godzilly Hedorou asi ukazuje, že chemické znečištění začíná být větší problém než nukleární? ()

Galerie (81)

Zajímavosti (20)

  • Dabovaná verze pro USA byla roku 1978 zanesena do knihy s názvem "Padesát nejhorších filmů všech dob". (Terva)
  • Jako základ pro vyrobení modelu létající formy Hedorah byla použita drátěná konstrukce hlavy kostýmu Baragona (z filmu Frankenstein Conquers the World, 1965). Kostým už v té době byl zničený, ale alespoň tato jeho část ještě nalezla své využití. (Israha)
  • Yoshimitsu Banno se pokusil „vzkřísit“ sérii o Godzille a Hedorahovi ve 40 minutovém 3D snímku pro společnost I-MAX. Pokusně byl nazván Godzilla 3D : To The Max", ale společnost I-MAX film odmítla. (Terva)

Reklama

Reklama