ゴジラ対ヘドラ

Godzilla vs. Hedorah

Godzilla vs. the Smog Monster

Komedie / Horor / Sci-Fi

Japonsko, 1971, 96 min

Atomová bomba už nebyla tak v kurzu jako znečištění a tak vznikla taková ekologicko-godzillí agitka. Osobně Hedorah jako hlavní nepřítel Godzilly je perfektní výmysl a zkázu, kterou přinesl série nezažila tak od prvního filmu. No osobně pro mě byla zase strašně rušivá ta "zábavná" část, která jakoby se snažila ten temný nádech celého dílu urovnat. Asi nejzářnějším příkladem je to totálně debilní hudební doprovod, který hrál v téměř všech Godzillých scénách.(24.9.2013)

Už jsem se pomalu začal vzdávat naděje, že mě tato série ještě něčím může překvapit, ale jak jde vidět, jde to. Fukudu a Hondu nahradil v režisérském křesle Banno, který se s tím nepáral a divákům naservíroval opravdovou podívanou. Rovnou můžeme zapomenout na další rodinný film, ale dostalo se nám pořádné dávky ekologického ponaučení, že znečišťování matičky Země může mít pro nás děsivé následky. Docela nechápu maníky ze studia Toho a jejich prohlášení, že režisér „zničil“ tuto sérii a celý film by se měl natočit znovu. Následně si Banno už u dalších dílů neškrkl a já vážně nechápu proč. Vždyť konečně přinesl svěží vítr a temnotu, kterou tato série potřebovala jako sůl. Celý snímek provází hutná potemnělá atmosféra, napětí a konečně i pořádná akce. Lidé tu umírají opravdu „skvostným“ způsobem, po nějakém náznaku nudy ani památka a herci si také nevedli vůbec špatně. Jen tou „létající“ Gojirou to chlapci „zabili“. Naštěstí tu máme několik proměn Hedoraha, které měly kouzelný „béčkový“ nádech (viz létající talíř). Navíc jeho souboje s Gojirou, které mimochodem dával konečně pořádně na frak, byly rovněž hodně slušně provedené.70%(17.10.2012)

Hodně děsivý a právě proto zajímavý godzillí film. Jedinou nevýhodou možná je to že se většina soubojů mezi Godzilou a Hedorahem odehrává v noci a tak toho není moc vidět ale jinak se mi to líbilo moc. Hedorah byl hodně odporný a strašidelný. Souhlasím ale s tím že trošku přepískli to jak godzilla létá a svůj jaderný dech používá jako raketový pohon,(22.6.2014)

Monster eko-agitka aneb. Kterak prasácký fekálník, šňupač smogu a požírač hnusu narazil na nasraného sběrače a likvidátora odpadu.Chyb je tam jak máku(hlavně v tempu, střihu a logice návaznosti scén)ale i přes to mě tahle hipísácká ptákovina bavila a člověk má u toho pocit, že se mu zase jednou filmaři snaží skrze zábavný monsterwrestling předat nějákou tu myšlenku(sice nešikovně a naivně ale snaží se).. Parádní zábava, pokud vám nevadí, že je to doslova tak trochu o hovně( to víte-japonci)...PS: Jako člověk s estetickým cítěním musím aspoň zde protestovat proti Godzillímu kostýmu 70.let a příliš lidským pohybům-je to zbytečná degradace a kdo to zavedl, ten by zasloužil zavést někde hluboko něco nepříjemného ;)(28.7.2013)

• gumli

Aj napriek celkom slušnému hodnoteniu a silnému ekologickému posolstvu,pre mňa jednoznačne jeden z najhorších filmov o tejto potvorke.Trochu sentimentálny,hodne tmavý a nudný,trochu komédia.Nijako má neoslovil.Na celom filme si vážim akurát to silné ekologické posolstvo-stop znečisťovaniu Zeme.Godzilla je v tomto filme akýsi ochranca prírody aj obyvateľov a nie nepriateľ.Nepriateľom je tu Hedorah,ktorý vznikol z priemyselného znečistenia,toxického odpadu a podobných vecí.Je to skôr pre detí ako pre dospelých,ale asi sa páčil aj dospelákom,má celkom slušné hodnotenie.(3.3.2010)

• - Hedorah je poslední monstrum v sérii „Showa“, které s Godzillou bojuje na základě vlastní vůle. Všichni následující rivalové Krále monster byli při boji s ním pod kontrolou mysli. (Israha)

• - Jedná se o první a zároveň poslední snímek, ve kterém Godzilla létá. (Terva)

• - Ještě, než začal Jošimitsu Banno pracovat na (nakonec také zrušeném) „Godzilla vs. Hedorah 2“, měl v plánu natočit film, ve kterém bude Godzilla bojovat s monstrem, vzniklým mutací mořské hvězdice v důsledku znečištění. Tyto plány velmi rychle vzaly za své, nové monstrum nikdy nebylo vytvořeno ani pojmenováno; zpětně se však pro tento nedokončený projekt vžil název „Godzilla vs. Hitodah“ (z japonského hitode = hvězdice). (Israha)