ゴジラ対ヘドラ

Godzilla vs. Hedorah

Godzilla vs. the Smog Monster

Komedie / Horor / Sci-Fi

Japonsko, 1971, 96 min

Jsem překvapen. Tohle byl opravdu nářez. Asi nejlepší film ze série v tomto období. Hudebně hodně oslabené, ale dějově mě perfektně sednul.(8.1.2012)

• gumli

Aj napriek celkom slušnému hodnoteniu a silnému ekologickému posolstvu,pre mňa jednoznačne jeden z najhorších filmov o tejto potvorke.Trochu sentimentálny,hodne tmavý a nudný,trochu komédia.Nijako má neoslovil.Na celom filme si vážim akurát to silné ekologické posolstvo-stop znečisťovaniu Zeme.Godzilla je v tomto filme akýsi ochranca prírody aj obyvateľov a nie nepriateľ.Nepriateľom je tu Hedorah,ktorý vznikol z priemyselného znečistenia,toxického odpadu a podobných vecí.Je to skôr pre detí ako pre dospelých,ale asi sa páčil aj dospelákom,má celkom slušné hodnotenie.(3.3.2010)

Něco jako "režie" ve filmu o Godzillovi? To není samozřejmost! Po dlouhé době životný film, který jen neplácá monstra a banality, ale opravdu nějak pracuje s tím, co má. Hondova absence rozhodně prospěla. Škoda za směšný design Hedory, který to tak trochu podrývá, a pár hodně podivných nápadů typu Godzilla letící na vlastní výpary.(24.5.2014)

7+/10 Síce to zo začiatku pokračuje v detskom trende z predošlých filmov, po čase to naberie riadne temnú atmosféru (filmu vládne šeď a smog), Japonci začnú kapať jedna radosť, po uliciach sú pohodené kostry, nejeden ostane znetvorený, či spálený... no radosť pozerať. Konečne sa Godzilla vrátila ku svojim serióznym eko-hororovým koreňom. Navyše Hedorah je po dlhej dobe fakt originálne monštrum (a trochu sa podobá na Cthulhu!), škoda len naťahovaného záveru. Veľmi ambiciózne.(10.5.2014)

Už jsem se pomalu začal vzdávat naděje, že mě tato série ještě něčím může překvapit, ale jak jde vidět, jde to. Fukudu a Hondu nahradil v režisérském křesle Banno, který se s tím nepáral a divákům naservíroval opravdovou podívanou. Rovnou můžeme zapomenout na další rodinný film, ale dostalo se nám pořádné dávky ekologického ponaučení, že znečišťování matičky Země může mít pro nás děsivé následky. Docela nechápu maníky ze studia Toho a jejich prohlášení, že režisér „zničil“ tuto sérii a celý film by se měl natočit znovu. Následně si Banno už u dalších dílů neškrkl a já vážně nechápu proč. Vždyť konečně přinesl svěží vítr a temnotu, kterou tato série potřebovala jako sůl. Celý snímek provází hutná potemnělá atmosféra, napětí a konečně i pořádná akce. Lidé tu umírají opravdu „skvostným“ způsobem, po nějakém náznaku nudy ani památka a herci si také nevedli vůbec špatně. Jen tou „létající“ Gojirou to chlapci „zabili“. Naštěstí tu máme několik proměn Hedoraha, které měly kouzelný „béčkový“ nádech (viz létající talíř). Navíc jeho souboje s Gojirou, které mimochodem dával konečně pořádně na frak, byly rovněž hodně slušně provedené.70%(17.10.2012)

• - Jedná se o první a zároveň poslední snímek, ve kterém Godzilla létá. (Terva)

• - Producent všech příběhů o Godzille Tomoyuki Tanaka byl během natáčení filmu a jeho uvedení do kin v nemocnici. Po propuštění prohlásil, že režisér Yoshimitsu Banno celou sérii zničil a že by osobně příběh natočil znova. (Terva)

• - Yoshimitsu Banno se pokusil „vzkřísit“ sérii o Godzille a Hedorahovi ve 40 minutovém 3D snímku pro společnost I-MAX. Pokusně byl nazván Godzilla 3D : To The Max", ale společnost I-MAX film odmítla. (Terva)