Příčesky (festivalový název)

エクステ

Exte: Hair Extensions

Horor

Japonsko, 2007, 108 min

Fuj, tak po tomhle horroru ke kadeřníkovi jen tak nevkročím! :) Jak je zjevné z posteru, v Ekusute se to bude vlasy jen hemžit. Ba, Ekusute rovnou aspiruje na prvenství v Guinnessově knize rekordů za množství vlasů v jednom filmu. Kam se na ně hrabe Kayako s oběšeneckou scénou z Ju-On: The Grudge 2... Sion Sono má na svědomí originální kultovku Suicide Circle, kterou je těžké zaškatulkovat. Ani Ekusute není typický vlasaticový horror, jakkoliv by tomu předchozí věty nasvědčovaly. Určitě patří mezi kvalitní lehčí bizarnosti. Zabijácké - někdy jako břitva ostré - vlasy jen tak v nějakém horroru nenajdeme.(26.8.2007)

Fantasmagorické scény plné vlasů jsou jistě velkým lákadlem tohoto filmu. Pasáží, kde se to vlasy a příčesky jen hemží, je naštěstí relativně velké množství a tudíž trochu maskují fakt, že hlavní "záporák" je směšný až hrůza. Nevím jestli to byla snaha o žánrové zpestření, bohužel však postava Yamazakiho není ani vtipná, ani hrůzyplná (což je u hororu základ). Nepříliš zajímavá a lehce vynechatelná mi přišla linie s malou týranou Mami. Nezvyklé je, že vraždícím objektem zde není ani tak nějaká bytost, ale opravdu pouze vlasy, a i když mají původ v konkrétním lidském těle, málokdy za záplavou vlasů cítíme hněv dané dívky (i když se nám to snaží Sion Sono - celkem neúspěšně - pomocí psychouše Yamazakiho vnuknout), spíš nás děsí samotné vlasy, které dovedou být ve své kráse i děsivé... Jestli se ale toužíte bát, hledejte spíše jinde. U Ekusute byste našli spíše místy zajímavou, nepříjemnou atmosféru (viz procházení místností plnou vlasů), než pořádné lekačky a opravdu děsivé scény.(17.2.2008)

Geniálně úchylný film (a to jsem zvyklý od Japonců na leccos) s nejméně dvěma vynikajícími rolemi (Kuriyama, Osugi). A dokonce je tam i zajímavě spletený osobní příběh a má to logiku (jak jsem psal, úchylnou). Zde si představte ještě nějaké superlativy, film si je zaslouží. Btw. dnešní zprávy: http://www.novinky.cz/koktejl/300418-ucitelce-trci-z-bricha-dvaceticentimetrove-kovove-draty.html(27.4.2013)

Iný Sono a predsa je to niečo, čo sa dá definovať a zaradiť ako jeho film. Dve nesúrodé dejové línie, ktorých spájacim elementom sú vlasy sa pretnú a začína takmer bizarná hra s divákom - keď si vezmeme do úvahy, že hlavný zloduch je duch dievčiny snažiaci sa pomstiť cez vlasy. Sonovi sa nedá uprieť snaha byť sociálne kritický k súčasným trendom, ale zároveň poukazuje na dôležitosť rodiny a tiež týrania detí. Všetky tieto roviny sú namixované veľmi dobre. Bohužiaľ vďaka nim tá hororová ide do úzadia. Rovnako ako pri ostatných filmoch je aj tento akousi filmovou postmodernou plnou nežných scén, vtipných scén, bizarných scén a tiež tých strašidelných. Sonova fascinácia formou prechádza ďalšou výraznou zmenou, pretože používa žeriav, prítomného rozprávača( fungujúcom ako scudzovák a tiež ako načrtnutie štýlu, aký bude využívať), a pixilovanú animáciu striedajúcu sa z tou 3D pri pohyblivých vlasoch( aspoň pevne dúfam). Pre mňa nie najlepšie, ale rozhodne zapamätateľné. A Čiaki Kurijama je absolútne a nespochybniteľne nádherná.(6.3.2015)

Kupodivu Docela Dobrý... Dát 3* Japonskýmu Filmu má U mně stejnou hodnotu, jako dát Americkýmu Blockbusteru 5*... Originální je to Jako Prase! Horor, kde hlavním Padouchem jsou Vlasy, no něco takovýho tu ještě Nebylo a taky je film pořádně Ujetý, šílený, Oldschoolový Jak je u Asie Zvykem, Nenudil jsem se, ale spíš to u mně místy fungovalo jako Parodie či černá Komedie než Horor:)(26.10.2012)