Ač lze konstatovat: "Ano, Ivan Trojan je vynikající a všestranný herec"... jeho part byl na úrovni... ostatně, jak jsem si již za poslední roky automaticky zvykl (bacha na to)... Víc, než Trojan, mě ale zaujala civilnost hereckého projevu (Jirkovi Vejdělkovi 3x vivat, sláva, hurá a tak všelijak podobně) ostatních... Vesnických taškařic vzniklo mnoho, ale civilnost zejména slovenských hereček (Norisová-Vašáryová-Kronerová) a plejádou našich... to už je na pováženou... Takže... shrnuto... JIRKA VEJDĚLEK MĚ O SVÉM POTENCIÁLU PŘESVĚDČIL... myslím, že má velký potenciál... ač absolutní ateista a ortodoxní bzvěrec (díky bohu), chce se mně modlit za něj a za budoucnost CS filmu... Ohodnocení nepatří ani tak filmu, ale "panu režisérovi" a Soně Norisové a oběma zbylým SK "PANÍM" herečkám....(3.10.2008)

Smutno-krásne čarovný príbeh jednej mozgovej tragédie aká sa mení v Trojanovom podaní na veselé umelecké dobrodružstvo. Občasné, ale mimoriadne silné, zahryznutie do emocionálnej roviny nestrhne dojemné pohľady natoľko, aby pošteklilo vysokou reputáciou aj masy. Osobne mi je ľúto, že Václav tiahne v komornom rozmedzí do apatického záveru. To z neho činí slabý tuzemský nadpriemer, v ktorom hrajú prvé husle, okrem Trojana, pani Vášáryová, hudba a kamera.(31.3.2017)

Ať jsem se přemáhal a nechtěl si to přiznat-velká část filmu pro mě byla relativní nudou. Táhlé scény spojené a energickým Václavem a často nepovedenými gagy mi prostě nesedla. Podobně jako Vejdělkův ROMing se film unyle táhne (dalo by se říct do nikam) a to v žádném případě nemůže zachránit pouze slušná závěrečná desetiminutovka. Trojan mi do dané role také nesedl a to vše je dost pro celkové zklamání a neuspokojenost. 6,5/10(7.12.2007)

Ivan Trojan ve své životní roli. Alespoň tak jsem ho viděla já. Kvůli této roli studoval chování retardovaných lidí a radil se v tomto ohledu s psychiatry. Zvládl to naprosto bravurně. Pro mě 80% i za naprosto skvělou Emílii Vašáryovou.(13.12.2007)

Na české poměry velice kvalitní podívaná, bohužel trochu protáhlá. Musím zvlášť pochválit pana Muchowa za hudební doprovod.(12.1.2008)

• fastum

Komedie? Drama? Na obojí má film po všech stránkách trochu málo, a tak vám bude muset stačit poměrně plochý příběh, který po slabé půlhodince začne nudit.(25.2.2008)

Vážně je škoda, že zde chybí půlhvězdičky, protože za Vypsanou fixu a "milostnou" scénu ve vaně bych dala alespoň o kousek méně.(30.3.2008)

Ivan Trojan podává excelentní výkon nebývalým způsobem, domnívám se, že nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že s každou filmovou rolí má téměr se stoprocentní jistotou předplacenu nominaci na Českého lva. A naprosto zaslouženě. Jan Budař s Emílií Vašáryovou mu zdatně sekundují.(24.4.2008)

Ale jo... Nakonec to Vejdělek obstojně zvládl. Jeho ambice natočit film překračující standartní hranice českého drama mu nemám za zlé, ba naopak. Jenže možná trochu prvoplánovitě provokační téma mu život paradoxně znepříjemnilo. Vejdělek z něj vkusně vybruslil zejména ve druhé polovině filmu, kdy konečně dokáže z výborně zahrané Trojanovy postavy dostat přesně to, co bych od něj čekal od prvních minut - žádné zdlouhavé předehry, ale ostrý a nekompromisně sy/urový vhled do života člověka s lehkou mozkovou disfunkcí. Jenže místo toho nám byla zezačátku servírována poněkud stereotypní variace na Otíkovské téma: je to debil, podívej na něj, mámo! Jenže já jako starý vůl tohle prostě režisérovi prominu, protože druhá polovina filmu je famózní. Za všechno znímím nesmírně emocionální scénu ve vaně, celou sekvenci předcházející střelbě a především ponožky ve vazbě... tohle byla trefa do černého! Celkově nadprůměr, ale s menší výtkou. P.S. krýgl letící na Márdiho hodně pobavil :-)(3.5.2008)

Pro mě trochu zklamání. Ubral bych pár rádoby vtipných scén, respektive posunul je trošku do poetičtější podoby, protože dramatická část filmu je velmi dobrá a herci taktéž.(20.5.2008)

Průměrný film o českém imbecilovi. Plusem bududiž hudba páně Muchowa.(14.8.2008)

Pěkně a citlivě natočený český film. Je fakt, že poslední dobou mám pocit, že kde je Ivan Trojan, tam je i dobrý film. Nevím, jestli to je tím, že Trojan umí dobře hrát nebo že si ho vybírají do filmů dobří režiséři, kteří to umí nebo že si ho režiséři vybírají do takových rolí, které mu padnou, nicméně, jako Václavovi mu to slušelo a šlo. Zdá se mi, že Čechům jdou tragikomedie nejvíc. Alespoň, co se týče pozdější tvorby. Jedna hvězda je strhnutá kvůli něčemu, co se mi tam vadilo a co nedokážu přesně definovat. :-)(1.1.2009)

Pro mě v tomhle filmu byla silná nevyváženost. Nevěděla jsem, jestli se mám smát či jestli je scéna myšlena vážně. Přesto mě tenhle film chytil za srdce a prudce ho sevřel.. Snad proto, že máme na vesnici někoho podobného? (až na ten pokus o vraždu..) Pěkné 4*.(30.1.2009)

Už toho začínám mít pomalu dost, copak česká kinematografie není schopna vyprodukovat film, který by nebyl buď o sociálech nebo o psychopatech či jinak narušených lidech? Hlavně, že se čeští filmaři pořád chlubí tím, že natočí přes 30 filmů za rok, na úkor kvality ovšem, kdyby radši natočili třeba "jen" tři filmy, ale kvalitní, dotažené a poctivé, vždyť to sakra nemusí být žádný megafilm. Jenže oni ne a radši nám servírují to samé dokola drmata, dramata, dramata, která vám časem začínají splývat, protože ruku na srdce moc originální nejsou, k tomu téměř pořád stejní herci (skoro se divím, že ve Václavovi nehrál někdo z tojice Liška, Vilhelmová, Geislerová ty jsou totiž snad úplně všude a nějáký ten pátek defacto pořád stejní), takže se vám to zákonitě plete. A tak již nějákou dobu dávám skoro všem českým filmům po třech hvězdičkách, spíše proto, že jsem Češka než proto, že by ty filmy měly skutečně nějáký dobrý potenciál. S vyjímkou Tobruku a Hlídače č. 47, což jsou opravdu znamenité snímky, je to děs a bída. Skoro to začíná vypadat, že česká kinematografie už nikdy nebude lepší než byla v 60. letech s trezorovými snímky a komediemi, ani v 30. letech s vynikajícími prvorepublikovými herci, asi prostě nebude a my se stím budeme muset smířit, ano, česká kinematografie není v úpadku, ona už je odpadkem a to po všech stránkách, dávno překročila hranice úpadku a teď vesele kráčí dál jako by se nechumelilo, jenže kdo se na to sakra má dívat??? Asi to budou muset čeští filmaři zařídit tak, že každý Čech bude muset povinně jednou ročně do kina na český film, jinak nevím, kdo se na to za chvilku bude dívat. Ale zpět k Václavovi, je to film jež má dobré herecké výkony, průměrný nápad (i když je fakt, že je podle skutečné události, což dodává na věrohodnosti), s ještě průměrnějším zpracováním, ryze průmernou režií a je ryze průměrným dramatem jako téměř kterékoli jiné drama - přes Duši jako kaviár, Štěstí, Tajnosti, Nudu v Brně, Horem pádem, Krásku v nesnázích (to byla obzvlášť úplná zhovadilost) až k Příběhům obyčejného šílenství. Čili veni, vidi, nudi - přišla jsem, viděla jsem, ale znudila jsem se. 60%(1.2.2009)

• Hanes88

Tohle mě opravdu nijak neoslovilo. Na to, jaký to mělo ohlas a jak jsem se na to tudíž těšil, mě to fakt zklamalo. Trojan se možná snažil jako mohl, ale celkový dojem to nemění. 40%.(22.3.2012)

Ať je to jak chce tenhle film je kvalitní díky skvělému výkonu Ivana Trojana. Hrát hlavní úlohu někdo jiný je to sr…a. Oni vůbec všichni herci na mě působili velice dobrým dojmem a v porovnání, třeba s nedávno viděným Gymplem či jakýmkoliv nováckým seriálem hrají jak z partesu. Soňa Norisová je velice krásná ženská a k tomu mnohem lepší herečka než její ségra. Václav nepatří mezi přední české filmy, ale rozhodně patří mezi ty nadprůměrné. Pro mě nejlepší film s Trojanem.(10.4.2012)

Václava jsem kdysi viděl v televizy a tenkrát jsem si myslel, že se svět snad zbláznil. I přesto jsem se po letech rozhodl film zhlédnou znova. Myslel jsem, že půjde o přímé drama, ale našli se i humorné chvilky. Vejdělek mě překvapil, že z komedie přesedlal na něco takového a nakonec mu to i šlo. Trojan svou roli hrál úžasně a také jsem ho chápal. Docela zajímavý scénář a děj, s dobrým hereckým obsazením a režií.(8.6.2013)

V českých luzích a hájích je posledních cca 10 let bohužel nastavený nový nešvar - do očekávaných a velkých tuzemských filmů se do hlavních rolí serou pouze známé ksichty a ty, i když pak nepředvedou kdejakou extratřídu, dostanou lva. Netvrdím, že tu Trojan hraje špatně, na druhou stranu si myslím,že tuto roli by zahrál úplně každý průměrný herec. Film je de facto o hovně a nejvíc mě tak zaujala Soňa Norisová, o které bych si v životě před tím neřekl, že může být naprostý sex-symbol ! Takže shrnuto - průměrný film s průměrnými hereckými výkony z běžného venkovského prostředí...............moje hodnocení = 6 z 10.(18.11.2014)

Spíš tři až čytři. Dobře, v některých případech (Vášáryová) výborně zahrané. Ale myslím, že škodí delší stopáž filmu. Nevím, jak přesně to popsat, ale ve filmu toho bylo hodně (snad překombinovanost?), těžko však říct, co by bylo třeba vypustit, aby to filmu ve výsledku neubralo na "čitelnosti" děje.(8.12.2007)

Pri ty bide ceskych filmu za 4, ale jinak za 3.(7.1.2008)

Kdybych měl podobného exota v okolí svého bydliště, tak ho asi taky dobře nesnášim. Václav je sice v jádru hodný, ale vůbec bych ho nenechal pobíhat mezi civilistama, natožpak když se neostýchá šermovat okolo sebe pistolí či flintou. Trojan sice OK, ale jako dement u mě jednoznačně vítězí Budař s Nudou v Brně nebo Liška s Návratem idiota. S Otíkem ho srovnávat nebudu.(11.3.2008)