Pátek třináctého

• Austrálie

• Nový Zéland

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 1980, 95 min

Překvapivě komorní atmosféra s anonymním vrahem, jehož identita je zábavněji vymyšlená, než se na první pohled zdá. Cunningham tuhle slavnou sérii rozjel poměrně svěže, ale jeho nápadů není dost na to, aby nějak ostřeji vytyčil svůj počin nad průměr. Jak se z tohoto příběhu dokázala stát mnohadílná série, mi zůstává záhadou.(6.5.2007)

S odstupem času veskrze průměrný slasher se z jistých důvodů stal kultovním. V době vzniku byl masově nasazen do sítě kin a hojně se o něm psalo. Snímku pak pomohl začínající videotrh a samozřejmě další pokračování, která již zrodila postavu dospělého Jasona ohánějícího se nejen mačetou. Vraždy jsou brutální, avšak ne všechny v přímém přenosu. Sekyra se mihne, dívka zavřeští, světlo u stropu se rozhoupe a pak následuje záběr na dívčinu hlavu se zaseknutou sekerou v obličeji. Savini odvedl špičkovou práci, a tak lze těžko poznat, že v tom momentě se již jedná o figurinu. Šíp, který zespodu pod postelí pronikne skrz hruď Kevina Bacona, byl pro herce neškodný - vcelku zdařilý trik opět provedl T.Savini. Alespoň že skvělá Bety Palmerová neztratila hlavu hned na začátku. Z nostalgie hodnocení ponechávám. Viděno 4x.(2.2.2017)

Tak takhle se začal odvíjet dosud neukončený příběh Jasona Voorheese, ikonické postavy filmového hororu a společně s Freddym Kruegerem, Michaelem Myersem a Thomasem Hewittem i základním stavebním kamenem slasheru, tedy filmové vybíjené zejména našich mladistvých spoluobčanů. Jason Voorhees se i přes soumrak svého žánru, někdy v devadesátých letech, vrátil už celkem v deseti pokračováních, jednom crossoveru s Freddym Kruegerem a jednom pokusu o remake. V současné době (2017) se chystá další reboot či pokračování a vzhledem k tomu, že se jedná o třináctý zářez, doufám, že bude stát za to. Ale pojďme hezky na začátek. První pátek je v prvé řadě báječný a vynikající horor, horor jaký dnes už v kinech asi neuvidíme. Nejde o řezničinu, i když i té se dočkáme v poměrně hojné míře, ale způsob, jakým tenhle majstrštyk děsí. Plíživá kamera, dnes už legendární šepotavý hudební podkres, mrazivá atmosféra a ani jedna laciná lekačka! Stín sekery nad nic netušící obětí, prsty, které se objeví na zpola zataženém závěsu sprchového koutu v příšeří koupelny, záběr na podřezanou oběť na patrové posteli, pod níž se mazlí dva milenci… Detaily, které dohromady skládají úžasnou mozaiku filmového děsu, jenž prostupuje celý film. A i přesto, že pár drobných vad na kráse bych našel, zejména závěrečný křečovitý zápas s vrahem (nebudu spoilerovat, to už tu za mě udělali jiní) se příliš nevydařil, nemohu jinak než za pět. A z nostalgie to opravdu není. Edit komentáře a hodnocení po dlouhých 13 letech od posledního zhlédnutí. (původní komentář smazán, původní hodnocení - ****)(13.9.2017)

Horor naivní a debilní. Bez omezení. Do televizního vysílání zařazen stylově den po pátku třináctého (mimochodem, v ten den mi nic nevycházelo, aniž bych si byl vědom, co je to za den). Několik lidí je zde srandovním způsobem zabito psychopatem, jehož tvář ani jednou neuvidíme (pokud tedy závěrečná pointa nebyla opravdu zamýšlena tak, jak se zdálo, ale něco tak debilního už přesahuje i ty nejkrajnější meze). Ona je skutečně legrace sledovat partu nedomýšlivých jedinců, kteří nejspíš pravidelně absentovali na matiku (To už jsme jenom tři? Čert to vem), a kteří se postupně vytrácejí na zaručeně opuštěná místa, aby měli jistotu, že jejich smrt nebude zaznamenána jiným retardem. Ale bavil jsem se upřímně, stejně tak upřímně jsem nechápal, že ve stejném roce vzniklo třeba Osvícení, horor o sto procent děsivější a ani dnes nebudící smích. Pátek třináctého je počátkem jedné poměrně dost známé série, na které si vystavěl portfolio jeden poměrně dost známý vrahoun (zde paradoxně nevystupující), také je to poměrně dost špatné hororové béčko, které zvlášť v nekonečně natahovaném finále poměrně dost prudí. V osmdesátém roce to možná byla velmi spolehlivá antikoncepce (jestli vám nedocházejí souvislosti, asi dost nekoukáte na horory), dnes však zůstal jenom neplánovaně směšný teen horor s lacinými triky a zcela bez atmosféry. 60% Zajímavé komentáře: Mr.Apache, ScreamJay, Dan9K, JohnnyD, liuk, Hopper, miron(16.10.2006)

Naprostej základ kempovejch vyvražďvaček. Občas to má dobrý momenty, občas slabší, některý vraždy trikově výborný, některý nudný, konec zbytečně protahovanej a hudba z velký části vykradená z Psycha, ale jedno se tomu prostě upřít nedá a to, že to zrodilo božskýho Jasona a kvůli tomu se už vyplatí tomu nadržovat. Navíc to má výbornou atmosféru a vrahova osoba je, na tehdejší dobu, pěkně zdařile tajemná až do úplnýho konce(3.1.2009)

• - Maria Bavy chtěl, aby byl Pátek třináctého šokujíci a vizualně ohromující a aby přinutil diváka vyskočit ze sedadla. (JasonIX)

• - Sestříhání filmu do konečné podoby zabralo deset týdnů. (HellFire)

• - Původní jméno Jasona mělo být Josh. (oLí)