Pátek třináctého

• Austrálie

• Irsko

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 1980, 95 min

Začátek malinkého utrpení. Jason Voorhees nikdy nebude mým oblíbencem. Otázkou je, jestli s čím dál víc plesnivějšího a červama prolezlejšího xichtu se zastaralou maskou a mačetou jde vůbec něco víc vytřískat, když už natočili 9x to stejný, a ani to desáté, omlazané scifi nestálo za nic. Je opravdu smutné, když ho po deseti pokusech musel pumpnout až Freddy, což považuju za lepší biják než všechny samostatné P13. Vrchol série podle mýho přichází se třetím dílem.(13.10.2013)

Začiatok americkej slasher horrorovej série "Piatok trinásteho" bol dosť nevýrazný. Taký nenápadný. Bol to obyčajný, béčkový vyvražďovací horror. Celé to nabralo potrebné vražedné obrátky až s nástupom Jasona Voorheesa. Tento nemŕtvy, bezcitný, vraždiaci maniak v úvodnej časti chýba. Šialená pani Pamela Voorheesová ma moc nezaujala. Jej syn to však v ďalších pokračovaniach poriadne roztočil a z "Friday the 13th." sa vďaka nemu stala kultová horrorová séria. ***(27.1.2017)

Druhým rokem jezdím jako vedoucí na letní tábory. Loni, kdy už děti nebavil táborák (taky čtvrtý den), rozhodli jsme se, že půjdeme do společenské místnosti a budem koukat na video. Kolega, pod záminkou aby z toho taky něco měli, přinesl kazetu s "Pátkem třináctého". Já, i když horory příliš nevyznávám, jsem nešel spát a koukal jsem se s nima. A až se tomu sám divím, líbilo se mi to. A ohlas se dostal i u dětí a tak se pozítří film pro velký zájem opakoval. Některé lekačky jsou pořád účinné, film nenudí a nájezdy kamery coby pohledu vraha jsou skvělé. Závěrečných asi pět minut je tak trochu navíc, ale to kvůli tomu, že tvůrci plánovali dvojku. Sice je na filmu znát nízký rozpočet a béčková produkce, ale na druhou stranu se vám dostaví devadesát minut napětí.(15.10.2006)

Cunningham to udělal nějak jako Carpenter v Halloweenu. Spadne do toho po hlavě se dvěma vraždama a pak pokračuje. Musí se dodat,že než se setmí je film stejně docela napínavý,ale s nocí přichází strach a postupné vyvraždování teenegerů,a jedná se snad o jeden z mála hororů,aby vyšinutým psychopatem byla stará ženská. No ono to vlastně byla milující maminka.(3.5.2006)

Počin, který se ukázal být pro následný vývoj filmového horroru velice důležitým. Tento levně natočený snímek je po dvou významných peckách 70.let - konkrétně Texas Chain Saw Massacre (1974, režie Tobe Hooper) a Halloween (1978, r: John Carpenter) – rozhodujícím momentem, spouštějícím lavinu tzv. teenagerovských vyvražďovaček, tedy subžánru zvaného slasher. Je docela možné, že kdyby to nebyl zrovna tenhle Pátek 13., byl by tuto vlnu odstartoval nějaký podobný snímek. Ale historie hovoří jasně. Film vydělal velké peníze a mnoho kritiků jeho obliba dodnes udivuje. Cunningham byl ale se svým nápadem evidentně v pravý čas na správném místě (tedy samozřejmě: ve zrušeném mládežnickém táboře u jezera Crystal Lake). A přiznejme si, že na tom filmu opravdu něco je. Své udělala kromě vhodně zvoleného času a místa (prázdniny, nádherné jezero a lesy kolem) hlavně nevšední, zdánlivě amatérská kamera. Ta totiž často snímá děj a (hlavně!) průběh vražd jakoby z pohledu zabijáka. Divák je tak nechtíc vtažen do poněkud zvrhlé, ale zajímavé role, se kterou se (pokud je zcela v pořádku) sice neidentifikuje, ale stává se další obětí tvůrců: Lapeným divákem. Vyvražďování mládeže v podobných filmech zajímalo ze všeho nejvíce právě mládež. To byla oproti minulým desetiletím nejvýraznější změna ve vývoji a chápání žánru. Horror přestal být záležitostí dospělých, a tento zásadní zlom mu přinesl na jedné straně ještě větší popularitu, stejně jako značnou kvalitativní devalvaci na straně druhé. Největší přínos ovšem znamenal pro peněženky producentů, a tak není divu, že se slasherům v 80.letech tak dařilo. Poptávka byla velká, a nabídka nemohla pokulhávat. Pátek třináctého (mimochodem, znáte příhodnější název pro horror?) se dočkal až neskutečného množství pokračování, a není jisté, zda bude tato série kdy ukončena. V dalších dílech byl totiž uveden do života populární maniak Jason, o němž se v původním filmu pouze hovoří. Tato postava v hokejové masce se ukáže být až neskutečně životaschopnou... Ale to už je trochu jiný příběh. [Napsáno v srpnu 2006 pro blog Horror, Chlast & Rock'n'Roll.](13.7.2007)

• - George Mansour k problémům během produkce uvedl: "Před naším filmem existoval jiný nazvaný Friday the 13th: The Orphan. Průměrně úspěšný, ale někdo stále hrozil žalobou." (JasonIX)

• - Betsy Palmer uvedla, že kdyby zoufale nepotřebovala nové auto, nikdy by roli Pamely Voorhees nepřijala. Ve skutečnosti po přečtení scénáře nazvala film "sračkou", v originále "piece of shit". (henrycruel)

• - Filmování trvalo 28 dní. (Elisebah)