Pátek třináctého

• slovenský

Piatok trinásteho

Horor

USA, 1980, 95 min

Klasika, kterou tak rádi opakují každým rokem i naše tv stanice. S mámou Vorheesovou to všechno začalo, a i když - co se nahoty týče - je spíš opatrnější, je to právě ona atmosféra a libové gore, co tenhle snímek katapultovalo mezi hororovou smetánku. Tichá smrt obchází nechvalně proslulým táborem a zanechává za sebou zmasakrovaná těla nadržených puberťáků. A že díky Saviniho maskérské práci je na co koukat. Ke slovu se dostanou nože, šípy, mačeta nebo sekera. Hudba při tom všem navodí ojediněle stísněnou atmosféru a závěr neskutečně vyděsí. Pamela tedy odstartovala tuhle sérii více než důstojně, ale Jasona mám přece jenom radši.(14.12.2011)

Při závěrečné lekačce jsem si skoro vypíchnul oko - to a další světlé momenty filmu ty čtyři hvězdičky hodí...(4.9.2004)

Úžasná hudba Harryho Manfrediniho,dost děsivé zvuky a mladý Kevin Bacon,který měl moc zajímavou a hlavně nečekanou smrt.(20.9.2008)

Sean S. Cunningham natočil opravdu dobrý horor. Škoda, že tuhle paseku nenadělal Jason.(24.8.2004)

Hmm...Nevraždí tu Jason, tak asi proto to není tak super jako dvojka!(25.8.2002)

• - Přibližně v čase 11:47 se jedna z dívek ocitá před bránou hřbitova Moravian Cemetery Hope NJ. Jde o hřbitov ve vesnici Hope Townish ve státě New Jersey, který založili Moravští bratři, což je samostatná odnož Jednoty bratrské. Církev se začala formovat na Moravě v době husitských válek. (rey17)

• - Betsy Palmer uvedla, že kdyby zoufale nepotřebovala nové auto, nikdy by roli Pamely Voorhees nepřijala. Ve skutečnosti po přečtení scénáře nazvala film "sračkou", v originále "piece of shit". (siky25_25)

• - Režisér Sean S. Cunningham prozradil, že hledal "herce, kteří vypadají jako z reklamy na Pepsi." (Karlos80)