Pátek třináctého

• Austrálie

• Kanada

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 1980, 95 min

Horor naivní a debilní. Bez omezení. Do televizního vysílání zařazen stylově den po pátku třináctého (mimochodem, v ten den mi nic nevycházelo, aniž bych si byl vědom, co je to za den). Několik lidí je zde srandovním způsobem zabito psychopatem, jehož tvář ani jednou neuvidíme (pokud tedy závěrečná pointa nebyla opravdu zamýšlena tak, jak se zdálo, ale něco tak debilního už přesahuje i ty nejkrajnější meze). Ona je skutečně legrace sledovat partu nedomýšlivých jedinců, kteří nejspíš pravidelně absentovali na matiku (To už jsme jenom tři? Čert to vem), a kteří se postupně vytrácejí na zaručeně opuštěná místa, aby měli jistotu, že jejich smrt nebude zaznamenána jiným retardem. Ale bavil jsem se upřímně, stejně tak upřímně jsem nechápal, že ve stejném roce vzniklo třeba Osvícení, horor o sto procent děsivější a ani dnes nebudící smích. Pátek třináctého je počátkem jedné poměrně dost známé série, na které si vystavěl portfolio jeden poměrně dost známý vrahoun (zde paradoxně nevystupující), také je to poměrně dost špatné hororové béčko, které zvlášť v nekonečně natahovaném finále poměrně dost prudí. V osmdesátém roce to možná byla velmi spolehlivá antikoncepce (jestli vám nedocházejí souvislosti, asi dost nekoukáte na horory), dnes však zůstal jenom neplánovaně směšný teen horor s lacinými triky a zcela bez atmosféry. 60% Zajímavé komentáře: Mr.Apache, ScreamJay, Dan9K, JohnnyD, liuk, Hopper, miron(16.10.2006)

Poctivý veterán žánru slasherov a nefalšovaná tradičná teen vyvražďovačka z doby, kedy žáner zažíval svoj vrchol. Pomerne sympatické obsadenie (Kevin Bacon!!!), skvelá atmosféra, typická hudba a dej, ktorý má spád, ani na minútu nestráca tempo a nenudí. Scenár by si žiadal ešte doladiť a miestami herci vylúdia pravdepodobne nechcené úsmevné výrazy, záverečný súboj pôsobil občas smiešne (i keď Betsy Palmer bola skvelá a finálny cut-off geniálny), no i tak stále výborný horor. Rozhodne si nemyslím, že som tích 95 minút svojho života investoval zle.(27.1.2014)

• kingik

Jason Vorhees máchl mačetou, ale posekal kolem sebe maximálně lístky z osiky. První díl proslulé slasher série byl slabota, už jen tím, jaký neschopný režisér se ujal jeho realizace. Takového neschopa aby pohledal. Má k dispozici takového charismatického kabrňáka zabijáka a přitom je to taková vlezlá nuda. Nejhorší je film v gore. Jeho mimořádně neumětelské provedení se nejvíce projevovalo u zamordovaného Kevina Bacona, kterého snad polili Hellmansem, a on z lůžka jen zvolat reklamní slogan "je prostě to nejlepší". No smál jsem se ještě asi půl hodinu u toho jeho výrazu. Kupodivu film jako komedie fungoval náramně. Mordy přímo odfláknuté a směšné ve srovnání s dnešními horory, navíc jich bylo málo. A to vše zcela s nulovým napětím. Hlavně celkově nepříliš sympatický styl režiséra Seana Cunninghama, kterému bych dal natočit jen tu reklamu na kečupy. Mám pocit, že by dosral i tu a ve výsledku by z toho měl majonézu. Tenhle film zrovna tak. Láká na to, jak je ultra drastický, a přitom je to taková ubohoučká slabota. Po technické stránce film u mě úplně propadl. Stará mega srajda. Ani trochu nelíbilo. 0%(17.7.2012)

• lamps

Jen tuctová a nezajímavá vyvražďovačka, která si svůj kultovní status vůbec nezaslouží. Atmosféra je sem tam poměrně povedená a sledovat vraždy očima pachatele příjemné zpestření, ovšem Cunningham měl mnohem více přitlačit na pilu. Nemyslím tím samozřejmě jen brutalitu, ale stejně jako u Carpenterova Halloweenu mě otravovalo, jak si snímek celou dobu hrál na plíživé a trpělivé strašidlo, místo aby se někdy proměnil v něco děsivějšího a údernějšího. A navíc to konečné rozuzlení se mi zdálo strašně směšné a z 80% okopírované z Hitchcockova Psycha. Béčkové horory z 80. let holt nestály až na pár vyjímek absolutně za nic..(26.8.2012)

Pátek třináctého je patrně jediným filmem mezi všemi těmi filmovými ságami o vraždících maniacích v maskách a ostatních kultovních zabijácích, v jehož premiérovém díle se hlavní postava v podstatě vlastně vůbec nevyskytuje. Naproti tomu, že tento snímek přivedl do hororového žánru jednu z těch nejlegendárnějších postav, statného maníka s hokejovou maskou a mačetou, úvodní díl celé této obsáhlé ságy není zase až tolik přelomový, ani děsivý. Napětí, ani samotný příběh není budován natolik zdařile, aby dokázal navodit příjemné mrazení či strach a kde bychom s hrůzou očekávali následující děj. Atmosféra je však docela vydařená a skvěle ji dotváří onen známý hudební motiv Harryho Manfrediniho. A stejně, jako si třeba při Elm Street každý vybaví Freddyho, Camp Crystal Lake bude vždycky patřit Jasonu Voorheesovi na Friday the 13th:) Po zhlédnutí jsem si také uvědomila, že Pamela Voorheesová je mnohem větší magor, než její milovaný synáček Jason:)(21.3.2013)

• - Bláznivý Ralph (Walt Gorney) se v původním scénáři jmenoval Ralphie Ratboy.   (henrycruel)

• - Původní jméno Jasona mělo být Josh. (oLí)

• - Děj filmu začíná v roce 1958 a pokračuje současností, což je bráno jako rok 1980. V roce 1958 pátek třináctého připadl na červen stejně jako v roce 1980. V roce natáčení či-li 1979 proběhly hned dva pátky třináctého a sice duben a červenec. (vyfuk)