Pátek třináctého

• Irsko

• Nový Zéland

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 1980, 95 min

Poctivý veterán žánru slasherov a nefalšovaná tradičná teen vyvražďovačka z doby, kedy žáner zažíval svoj vrchol. Pomerne sympatické obsadenie (Kevin Bacon!!!), skvelá atmosféra, typická hudba a dej, ktorý má spád, ani na minútu nestráca tempo a nenudí. Scenár by si žiadal ešte doladiť a miestami herci vylúdia pravdepodobne nechcené úsmevné výrazy, záverečný súboj pôsobil občas smiešne (i keď Betsy Palmer bola skvelá a finálny cut-off geniálny), no i tak stále výborný horor. Rozhodne si nemyslím, že som tích 95 minút svojho života investoval zle.(27.1.2014)

Vynikající úvod klasické vyvražďovací série. Tohle je prostě takový oldschol slasher z tradičními pravidly žánru jaké už se dneska netočí. To znamená, že se hulí chlastá šoustá a zabíjí, ale přitom se postavy nemusí chovat jako totálně vypatlaní náctiletí dementi. Jednička sází hlavně na atmosféru řekl bych asi nejvíc ze všech dílů a to finále už je pro mě tak trochu kultovní záležitost. Sice musím srazit hvězdu za to, že můj miláček Jason se tu nevyskytuje, ale jeho pomstychtivá máti taky stojí za to a ten sen na konci jak ten odpornej kluk stáhne hlavní hrdinku do jezera... Normálně když jsem to v 13 letech poprvé viděl, tak jsem se posral.85%(4.10.2014)

Co dělá FRIDAY THE 13TH výjimečným mezi ostatními slashery 80. let? Možná je to prostě ten samotný fakt, že se jedná o start celé 'nekonečné' série a prvopočátek jednoho z největších kosičů filmové hostorie - Jasona Voorheese. Ale i nehledě na to, jednička je prostě dobře odvedeným kusem práce. 90-ti minutová stopáž nenudí, naopak je v ní dostatek dobrých, minimálně na svoji dobu a subžánr neotřelých nápadů, celé to drží v napětí a pohromadě příjemně zlověstná atmosféra, a jako bonus dojde i na pár gore parádiček Toma Saviniho. Prostě po právu klasika a dodnes jednoznačný slasherový nadstandard.(1.4.2009)

• juta

Slasher, který jsem si musel pustit na pátek třináctého. Jedničku jsem viděl už několikrát, ale zdá se mi to pokaždé o něco slabší a slabší. On je vlastně celkem jednoduchý. Vraždy jsou jednoduché a jakoby nedotáhnuté do konce (ve své době to ale splnilo účel). Na dnešní dobu z toho ani nejde strach a proto kdo se na to podívá poprvé nyní, tak ho to ani nemůže zaujmout.(13.9.2013)

„Zabi ich, mama. Zabi ich všetkých.“ Toto ma baví. Ak nepôjdeme do detailov (ČIERNE VIANOCE), tak PIATOK 13 je spolu s HALLOWEENOM a NOČNOU MOROU Z ELM STREET treťou (z troch) najdôležitejšou vyvražďovačkou na svete. Nie, že by po nich už nič zásadné neprišlo (VRESKOT, NEZVRATNÝ OSUD...), ale práve tieto tri krvavé fláky vyformovali divácke povedomie o pod-žánri zvanom slasher. Tajomný vrah, sexuálne založené dievčatá, hlboký les, svalnatí chlapci s mohutnou erekciou, noc plná bleskov a hromov, šokujúce dávne tajomstvo a sem-tam v priamom zábere preseknutá krčná tepna s tomu odpovedajúcim množstvom krvi. Viac v mojej recenzii na CinemaView, kam už nepíšem: http://cinemaview.sk/clanok/1221485264/piatok-trinasteho(23.10.2004)

• - Inspirací Toma Saviniho pro podobu malého Jasona byl opilý bezdomovec, kterého kdysi spatřil, jak se potuluje kolem jeho domu. Měl podobně znetvořený obličej. (oLí)

• - Natáčení probíhalo od 4. září do 3. října 1979. (Stocki)

• - Původní jméno Jasona mělo být Josh. (oLí)