Reklama

Reklama

Pátek třináctého

  • USA Friday the 13th (více)
Trailer

Vítejte v táboře Crystal Lake. Jeho historie je krvavá a místní říkají, že je prokletý. Je to dokonalé místo, kde může psychopat za svitu romantického úplňku zabíjet zamilované táborové vedoucí jednoho po druhém. Původní vyvražďovačka režiséra a producenta Seana S. Cunninghama vedla ke vzniku fenomenální filmové série a stovek imitací. Díky atraktivnímu obsazení (včetně mladého Kevina Bacona) a kreativnímu způsobu, jakým brutální syn zbožňující matky používá ostré nástroje, nepřestává tento klasický krvák napínat, inspirovat a děsit. (Magic Box)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (468)

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Překvapivě normálně se chovající teenageři (ať už se jedná o úvodní skopičiny, tak i noční nejistotu) dostávají do těla ve filmařsky vybroušeném kousku, který sice stojí hlavně na maskérském umění Toma Saviniho, ale uznání si zaslouží i za libově temnou atmosféru opuštěného campu. Castingově velmi povedené, až na hlavní hrdinku, která v závěru dokonale pečetí všechny zavedené mýty o uvřískanosti a blbosti ženského osazenstva v slasherovém subžánru. Anebo taky: Ano, ne každá může být Laurie Strode! Nebýt toho nesmyslně natahovaného finále a překvapivé, ale samoúčelné vsuvky, bylo by to na absolut. 3 ½. ()

Anthony 

všechny recenze uživatele

Nechápu proč zrovna tento nezajímavý film odstartoval slavnou sérii. Nejenže je scénář primitivní (to by u tohoto typu filmů až zase tak nevadilo), ale je to i nezajímavě natočeno. Zajímavé je tu jen sledovat počátky Kevina Bacona a originální sledování vraždy z pohledu vraha. Ale hrůza, děs, napětí? K tomu je třeba více. ()

Reklama

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $700,000Tržby USA $39,754,601Tržby Celosvetovo $59,754,601Nepekné Sklamanie! -čo dohromady nič neponúkne, príbeh je priamočiara vyvraždovačka bez akéhokoľvek pestrejšieho príbehu čo by to aspoň len trošku podfarbil, v podstate kosenie vrieskajúcich ľudí ako na páse, samotné prevedenie likvidácii mládeže celkom obstojí ale na druhú stranu má to nejaké tie rezervy, záver filmu je až dosť zbytočne predlžované finále, ktoré dokonca svojimi pästnými súbojmi, oháňaným sa palicami a inými vecami až uspáva. Veru plochá báchorka ako asi všetky podobné Americké horrory. /25%/ ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Když jsem shlédl Jasona X, říkal jsem si, že je to hodně špatný film, ale sakra ten Jason musí bejt borec. Jason X Fredie mě ještě víc ujistil o "tom klukovi s brankářskou maskou a velikou mačetou" a byl Frediemu velmi dobrým soupeřem. Pak naše vase skvělá televize Nova pustí 14náctého v sobotu (ano, den po pátku 13náctem... tohle by klukům z Hollywoodu neuniklo!) v 23 hodin a něco minut první díl jeho N-talogie. Čekal jsem a dočkal se. Bohužel výsledek mě zklamal natolik, že i ty dvě hvězdičky jsou ještě dost nepřiměřené. Škoda, že nemám chuť dát téhle slátanině, která mě vůbec nevyděsila a která svou vírou v sílu spojení matka-syn pohnojila začátek celé série. Budiž vám někdy odpuštěno... ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Horor naivní a debilní. Bez omezení. Do televizního vysílání zařazen stylově den po pátku třináctého (mimochodem, v ten den mi nic nevycházelo, aniž bych si byl vědom, co je to za den). Několik lidí je zde srandovním způsobem zabito psychopatem, jehož tvář ani jednou neuvidíme (pokud tedy závěrečná pointa nebyla opravdu zamýšlena tak, jak se zdálo, ale něco tak debilního už přesahuje i ty nejkrajnější meze). Ona je skutečně legrace sledovat partu nedomýšlivých jedinců, kteří nejspíš pravidelně absentovali na matiku (To už jsme jenom tři? Čert to vem), a kteří se postupně vytrácejí na zaručeně opuštěná místa, aby měli jistotu, že jejich smrt nebude zaznamenána jiným retardem. Ale bavil jsem se upřímně, stejně tak upřímně jsem nechápal, že ve stejném roce vzniklo třeba Osvícení, horor o sto procent děsivější a ani dnes nebudící smích. Pátek třináctého je počátkem jedné poměrně dost známé série, na které si vystavěl portfolio jeden poměrně dost známý vrahoun (zde paradoxně nevystupující), také je to poměrně dost špatné hororové béčko, které zvlášť v nekonečně natahovaném finále poměrně dost prudí. V osmdesátém roce to možná byla velmi spolehlivá antikoncepce (jestli vám nedocházejí souvislosti, asi dost nekoukáte na horory), dnes však zůstal jenom neplánovaně směšný teen horor s lacinými triky a zcela bez atmosféry. 60% Zajímavé komentáře: Mr.Apache, ScreamJay, Dan9K, JohnnyD, liuk, Hopper, miron ()

Galerie (177)

Zajímavosti (83)

  • V čase 1 hod. 10 minút, keď je zavraždený Bill (Harry Crosby) prichytený na dverách chatky, žmurká viečkami. (Aceboris)
  • Keď sa Steveovi Christymu (Peter Brouwer) pokazí auto, zastaví u neho policajt, ktorý má na aute zapnutý červený maják. Počas ich rozhovoru zblízka je maják vypnutý, no keď policajt neskôr nastupuje do svojho vozu, je opäť zapnutý. (fumatro)
  • Střih filmu trval deset týdnů. (HellFire)

Související novinky

PF 2017

PF 2017

31.12.2016

Zažili jsme i lepší roky než 2016. Nejen co do počtu ztráty lidí, kteří přinesli světu něco hezké a hodnotné, či do počtu překvapivých a znejisťujících politických událostí. On ten rok s šestkou na…

Leprechaun se možná vrátí

Leprechaun se možná vrátí

15.08.2008

Všechny hororové ikony jsou už rozebrané a buď už jsou jejich remaky na světě, nebo se velmi brzy objeví. Hollywood je však stále línější a línější vymýšlet něco nového, takže přišla řada i na ty…

Freddy a Frankie plánují návrat

Freddy a Frankie plánují návrat

08.01.2008

Dnes potěšíme příznivce dvou slavných hororových ksichtů. Freddy Kruger a Frankensteinovo monstrum jsou sice i přes žánrovou příbuznost dva naprosto odlišné a vzdálené fenomény, ale v uplynulých…

Nešťastný Pátek třináctého

Nešťastný Pátek třináctého

22.09.2007

A jaký jiný by měl být, že? Jenomže to velké P tam samozřejmě není náhodou. Dávno jsme tu neměli nic hororového, tak proč si nevpálit nějakou zlou zprávu? ;-) Fanoušci žánru jsou na zlé zvěsti zvyklí…

Reklama

Reklama