Pátek třináctého

• Irsko

• Austrálie

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 1980, 95 min

Začátek malinkého utrpení. Jason Voorhees nikdy nebude mým oblíbencem. Otázkou je, jestli s čím dál víc plesnivějšího a červama prolezlejšího xichtu se zastaralou maskou a mačetou jde vůbec něco víc vytřískat, když už natočili 9x to stejný, a ani to desáté, omlazané scifi nestálo za nic. Je opravdu smutné, když ho po deseti pokusech musel pumpnout až Freddy, což považuju za lepší biják než všechny samostatné P13. Vrchol série podle mýho přichází se třetím dílem.(13.10.2013)

Momentálně začínám sjiždět tuto legendární a pěkně natáhlou sérii, nějaký hlubší komentář tedy zatím nechávám uležet. První díl a Jasonova mačeta zatím mlčí. Jasonově mámě jsem napočítal myslím 7 zářezů. Jinak se jedná o pěkně nepříjemnou krávu co si smrt zasloužila okamžitě co se objevila na scéně. Jo a Kevina Bacona sem poznal. Jen sem nevěřil že je to opravdu on. 65%(15.1.2014)

Nějakou supr hustilkou byla nahustěná atmosféra filmu, protože po celou dobu stopáže se moje systola a diastola pohybovaly kolem dvojnásobku klidovky. Další poctivý a napínavý slasher, ve kterém si tajemný vrah připravil pro sexuchtivé teenagery rafinovaná a originální zprovození ze světa. Některé scény jsou jemně vykonstruované a finále možná přitažené za zkrvavené pačesy, ale stejně jsem byl napnutý jako tětiva Rambova luku. A až budete film sledovat, mějte radši poblíž nočník, to kvůli lekačkám, které jsou dost vymakané a zejména ta poslední, která ačkoliv se dá očekávat, je rychlejší a hnusnější, než cokoliv jiného ve filmu. Rovněž oceňuji, že vrah zůstává do poslední možné scény skryt a všechny Vaše předchozí odhady budou slepé jako mnohé výběžky Crystal Lake. Ústřední hudební motiv mě bude znervózňovat ještě hodně dlouho. 40 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(17.6.2007)

Stál naprostý pakatel, vydělal nehorázný balík. V době, když už vznikaly mnohem děsivější kousky žánru, za oceánem táhl jeden z nejvýraznějších kosičů mladého masa. Zlověstná atmosféra prvního dílu série slasherového subžánru, ve kterém hraje první housle chlapík s hokejovou maskou (tady jí ještě nenasadil) a mačetou, je tím (téměř) jediným, co docela láká. Mladí vedoucí letního táboru mají jediný úkol – zemřít. Než prokleté místo Crystal Lake spustí letní sezonu, parta přátel se tu oddává alkoholu a sexu, jakmile se však setmí, za deště se začnou násilně oddělovat od ostatních. Škoda, že tvůrci potenciál letního tábora prakticky nevyužili. Scénář je samozřejmě mizerný, postavy pronášejí úsměvné dialogy i dělají docela špatná rozhodnutí a o technické stránce filmu moc mluvit nelze. Přesto to docela funguje. I když plochá zápletka neumožní se s kýmkoliv na plátně ztotožnit, je mi jasné, že kdokoliv přijde s dalším pokračováním (naposledy v roce 2009), budu se těšit mezi prvními.(16.6.2014)

S odstupem času veskrze průměrný slasher se z jistých důvodů stal kultovním. V době vzniku byl masově nasazen do sítě kin a hojně se o něm psalo. Snímku pak pomohl začínající videotrh a samozřejmě další pokračování, která již zrodila postavu dospělého Jasona ohánějícího se nejen mačetou. Vraždy jsou brutální, avšak ne všechny v přímém přenosu. Sekyra se mihne, dívka zavřeští, světlo u stropu se rozhoupe a pak následuje záběr na dívčinu hlavu se zaseknutou sekerou v obličeji. Savini odvedl špičkovou práci, a tak lze těžko poznat, že v tom momentě se již jedná o figurinu. Šíp, který zespodu pod postelí pronikne skrz hruď Kevina Bacona, byl pro herce neškodný - vcelku zdařilý trik opět provedl T.Savini. Alespoň že skvělá Bety Palmerová neztratila hlavu hned na začátku. Z nostalgie hodnocení ponechávám. Viděno 4x.(2.2.2017)

• - Film bol zakázaný v Chile, Fínsku a na Islande. (Paldiny)

• - Bláznivý Ralph (Walt Gorney) se v původním scénáři jmenoval Ralphie Ratboy.   (siky25_25)

• - Filmování trvalo 28 dní. (Elisebah)