Pátek třináctého

• Irsko

• Kanada

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 1980, 95 min

séria piatkov trinásteho vytvorila legendu (meno, maska, spôsob a hlavne motivácia vraha), stala sa kultom, no v konkurencii iných zásadných (a aj časovo dobou vzniku a vznikania podobných) hororových veľdiel je asi najslabšia. je to číre nízkorozpočtové hororové béčko osemdesiatych rokov, ale aj tak mám pocit, že nebyť snahy urobiť z toho kult už pri vznikaní (prvé tri diely boli robené bez ohľadu a čakania na to, či má diel predošlý kasový úspech), tak by sa z neho stalo dielko klasické s menšou základňou fanúšikov a asi až v posledných rokoch, a nie hneď od začiatku a tak masovo. je ale na celej sérii sympatické, že jednotlivé diely kolíšu minimálne, že sa dodržiavajú a cibria trademarky a všetkému kraľuje nemotorný obor s hokejovou maskou a nezabudnuteľný motív henriho manfreidniho.(16.7.2011)

Tak takhle se začal odvíjet dosud neukončený příběh Jasona Voorheese, ikonické postavy filmového hororu a společně s Freddym Kruegerem, Michaelem Myersem a Thomasem Hewittem i základním stavebním kamenem slasheru, tedy filmové vybíjené zejména našich mladistvých spoluobčanů. Jason Voorhees se i přes soumrak svého žánru, někdy v devadesátých letech, vrátil už celkem v deseti pokračováních, jednom crossoveru s Freddym Kruegerem a jednom pokusu o remake. V současné době (2017) se chystá další reboot či pokračování a vzhledem k tomu, že se jedná o třináctý zářez, doufám, že bude stát za to. Ale pojďme hezky na začátek. První pátek je v prvé řadě báječný a vynikající horor, horor jaký dnes už v kinech asi neuvidíme. Nejde o řezničinu, i když i té se dočkáme v poměrně hojné míře, ale způsob, jakým tenhle majstrštyk děsí. Plíživá kamera, dnes už legendární šepotavý hudební podkres, mrazivá atmosféra a ani jedna laciná lekačka! Stín sekery nad nic netušící obětí, prsty, které se objeví na zpola zataženém závěsu sprchového koutu v příšeří koupelny, záběr na podřezanou oběť na patrové posteli, pod níž se mazlí dva milenci… Detaily, které dohromady skládají úžasnou mozaiku filmového děsu, jenž prostupuje celý film. A i přesto, že pár drobných vad na kráse bych našel, zejména závěrečný křečovitý zápas s vrahem (nebudu spoilerovat, to už tu za mě udělali jiní) se příliš nevydařil, nemohu jinak než za pět. A z nostalgie to opravdu není. Edit komentáře a hodnocení po dlouhých 13 letech od posledního zhlédnutí. (původní komentář smazán, původní hodnocení - ****)(13.9.2017)

Stál naprostý pakatel, vydělal nehorázný balík. V době, když už vznikaly mnohem děsivější kousky žánru, za oceánem táhl jeden z nejvýraznějších kosičů mladého masa. Zlověstná atmosféra prvního dílu série slasherového subžánru, ve kterém hraje první housle chlapík s hokejovou maskou (tady jí ještě nenasadil) a mačetou, je tím (téměř) jediným, co docela láká. Mladí vedoucí letního táboru mají jediný úkol – zemřít. Než prokleté místo Crystal Lake spustí letní sezonu, parta přátel se tu oddává alkoholu a sexu, jakmile se však setmí, za deště se začnou násilně oddělovat od ostatních. Škoda, že tvůrci potenciál letního tábora prakticky nevyužili. Scénář je samozřejmě mizerný, postavy pronášejí úsměvné dialogy i dělají docela špatná rozhodnutí a o technické stránce filmu moc mluvit nelze. Přesto to docela funguje. I když plochá zápletka neumožní se s kýmkoliv na plátně ztotožnit, je mi jasné, že kdokoliv přijde s dalším pokračováním (naposledy v roce 2009), budu se těšit mezi prvními.(16.6.2014)

Začiatok americkej slasher horrorovej série "Piatok trinásteho" bol dosť nevýrazný. Taký nenápadný. Bol to obyčajný, béčkový vyvražďovací horror. Celé to nabralo potrebné vražedné obrátky až s nástupom Jasona Voorheesa. Tento nemŕtvy, bezcitný, vraždiaci maniak v úvodnej časti chýba. Šialená pani Pamela Voorheesová ma moc nezaujala. Jej syn to však v ďalších pokračovaniach poriadne roztočil a z "Friday the 13th." sa vďaka nemu stala kultová horrorová séria. ***(27.1.2017)

Počin, který se ukázal být pro následný vývoj filmového horroru velice důležitým. Tento levně natočený snímek je po dvou významných peckách 70.let - konkrétně Texas Chain Saw Massacre (1974, režie Tobe Hooper) a Halloween (1978, r: John Carpenter) – rozhodujícím momentem, spouštějícím lavinu tzv. teenagerovských vyvražďovaček, tedy subžánru zvaného slasher. Je docela možné, že kdyby to nebyl zrovna tenhle Pátek 13., byl by tuto vlnu odstartoval nějaký podobný snímek. Ale historie hovoří jasně. Film vydělal velké peníze a mnoho kritiků jeho obliba dodnes udivuje. Cunningham byl ale se svým nápadem evidentně v pravý čas na správném místě (tedy samozřejmě: ve zrušeném mládežnickém táboře u jezera Crystal Lake). A přiznejme si, že na tom filmu opravdu něco je. Své udělala kromě vhodně zvoleného času a místa (prázdniny, nádherné jezero a lesy kolem) hlavně nevšední, zdánlivě amatérská kamera. Ta totiž často snímá děj a (hlavně!) průběh vražd jakoby z pohledu zabijáka. Divák je tak nechtíc vtažen do poněkud zvrhlé, ale zajímavé role, se kterou se (pokud je zcela v pořádku) sice neidentifikuje, ale stává se další obětí tvůrců: Lapeným divákem. Vyvražďování mládeže v podobných filmech zajímalo ze všeho nejvíce právě mládež. To byla oproti minulým desetiletím nejvýraznější změna ve vývoji a chápání žánru. Horror přestal být záležitostí dospělých, a tento zásadní zlom mu přinesl na jedné straně ještě větší popularitu, stejně jako značnou kvalitativní devalvaci na straně druhé. Největší přínos ovšem znamenal pro peněženky producentů, a tak není divu, že se slasherům v 80.letech tak dařilo. Poptávka byla velká, a nabídka nemohla pokulhávat. Pátek třináctého (mimochodem, znáte příhodnější název pro horror?) se dočkal až neskutečného množství pokračování, a není jisté, zda bude tato série kdy ukončena. V dalších dílech byl totiž uveden do života populární maniak Jason, o němž se v původním filmu pouze hovoří. Tato postava v hokejové masce se ukáže být až neskutečně životaschopnou... Ale to už je trochu jiný příběh. [Napsáno v srpnu 2006 pro blog Horror, Chlast & Rock'n'Roll.](13.7.2007)

• - Keď sa Steveovi Christiemu pokazilo auto, pristavil sa pri ňom policajt, ktorý mal na aute zapnutý červený maják. Keď ukazovali ich rozhovor zblízka, maják bol vypnutý, no keď policajt neskôr nastupoval do svojho vozu, bol opäť zapnutý. (fumatro)

• - Podle Stevea Minera, který se na filmu podílel jako vedoucí výroby byla pojmenována postava Stevea Christyho (Peter Brouwer). (Stocki)

• - Děj filmu začíná v roce 1958 a pokračuje současností, což je bráno jako rok 1980. V roce 1958 pátek třináctého připadl na červen stejně jako v roce 1980. V roce natáčení či-li 1979 proběhly hned dva pátky třináctého a sice duben a červenec. (vyfuk)