poster

Bhután - Hledání štěstí

 • Slovensko

  Bhután - Hľadanie šťastia

Dokumentární / Krátkometrážní

Slovensko, 2008, 33 min

Režie:

Pavol Barabáš

Scénář:

Pavol Barabáš

Kamera:

Pavol Barabáš

Hrají:

Marek Ťapák (vyp.), Matej Landl (vyp.)
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (33)

 • JANARYBA
  *****

  Standartně výborný dokument PB, ale tentokrát mě radost moc neudělal, zpráva o tom, že asi poslední asijská bašta chránící své lidi proti západní civilizaci (jedinečné království Bhútán) se začíná pomalu "civilizovat" což je počátek snižování jejich "hrubého domácího štěstí" - snad jim ho alespoň částečně vyváží kdesi číhající zvyšování hrubého domácího produktu (násilím odkoukaným z televize to začíná a čím to skončí?....)(26.6.2009)

 • ripo
  ***

  Zaujímavé, aj keď trochu patetické.(18.11.2010)

 • nunka
  ****

  Tak trochu z iného sveta. Minimalistický film o ľuďoch, tradíciách a životnej spokojnosti... Je natočený pôvabne a s citom, Barabáš celú Bhutan story prerozprával taaaak pekne a citlivo.(24.10.2008)

 • klerik
  ****

  Fajn dokument. Nečakane jednoduchý, v podstate krátky cestopis. Z minima je však vyťažené dosť veľa. Samozrejme, že je to patetické, miestami až naivné - je to však príbeh o "inom svete" a tá melancholická nálada sa tam hodí. Je zaujímavé sledovať, ako sa režisér stále viac a viac snaží natočiť film s presahom - teraz sa dostal opäť trochu bližšie k svojmu cieľu (v podstate fungujúca stávka na politickú tému podobne ako v NEZNÁMEJ ANTARKTÍDE), ešte však predsa len treba prejsť kus cesty...(19.5.2009)

 • Xeelee
  ****

  Touhle zemí bych chtěl putovat.(5.3.2012)

 • Frajer42
  ****

  Mně se to docela líbilo. Zpráva o zemi, ve které vůbec nic nemají a vůbec nic jim nechybí. O Bhutánu člověk často rozhodně neslýchá. Země nemá téměř žádné nerostné bohatství, takže žádnou větší zemi neláká. Lidé tam žijí extrémně klidným životem v duchu buddhismu, který absolutně nemá zájem kráčet s dobou. V dokumentu je také vloženo několik citátu samotného velkého Buddhy jako například: "Neubližuj žádnému živému tvorovi!", či "Člověk je šťastný až tehdy, když po ničem netouží a přijímá život takový jaký je!". Tyto citáty jistě každému pěkně zní, ale podle pár minut záběrů z Bhutánu je cítit, že tam se jimi skutečně žije. Dokument je staršího data a končí přibližně okamžikem, kdy Bhután přijímá televizi, takže tamější klidný a šťastný život už asi taky nebude úplnou pravdou. Přesto bych se stále nebál Bhután považovat za zemi, kde naprosto nehrozí, že vás zabijí. Dokument je neuvěřitelně uklidňující a určitě i strašně zajímavý. Podobný život, kdy bychom byli absolutně izolováni od světa a žili na základě učení Buddhy, je neuvěřitelně těžké si vůbec jen představit. Krátká minutáž je naprosto ideální, protože by reálně hrozilo sklouznutí do silného stereotypu. Takový se nám tamější život musí prostě zdát.(2.9.2014)

 • Sifaka
  *****

  Výborný dokument o jedné z posledních zemí, kam nedorazil pokrok a lidé tam žijí stále stejně, jako jejich předci v minulých staletích, bohužel se to pomalu začíná měnit...viděno na cestovatelském festivalu Kolem světa v Ostravě.(3.3.2010)

 • ScarPoul
  *****

  Podobne ako väčšina Barabášových filmov s prostredia Himaláji aj Bhután je akousi sondou do nedotknutých národov , vyznávačov budhizmu s neutíchajúcou láskou k prírode a k všetkému živému. Tieto dokumenty tvoria značnú časť Barabášovej filmografie. Sú plné myšlienok a dôvodov na zamyslenie a čo je dôležité – sú nasnímané tak , že máte sto chutí zbaliť si nejaké to oblečenie a vyraziť na tie miesta a nasať atmosféru krajiny, ktorú je Barabáš vo svojich filmoch schopný sprostredkovať. Do toho všetkého hrá meditačná MAOK-ová hudba, ktorá silno rezonuje aj po skončení filmu. Začiatok ukazujúci zmätenosť sveta cez televíziu – všetky zvrátené túžby a popletené myslenie, tvoria otázku či je to po čom túžime naozaj šťastie? Barabáš sa na ňu snaží odpovedať, konfrontujúc to čo je pre nás prirodzené s tým čo je prirodzené pre Bhután. Na konci filmu je len a len na vás, ktorá s prirodzeností sa nám javí krajšia.(29.12.2011)

 • Terva
  ****

  Jeden z těch dobrých dokumentů, který se za nic neschovává.(26.3.2012)

 • Marek1991
  ****

  Chcel by som vedieť viac o tej krajine a aj o tom, čo sa dielo po tých demokratických voľbách, to je asi jediná moja výčitka k tomu, lebo inak je to fascinujúce, že skromní ľudia so svojim absolutistickým panovníkom, ktorí sa všetci vrátane neho držali ich náboženstva, vytvorili šťastný malý svet na úpätí najvyšších hôr sveta. O tej kráse jednoduchosti som sa tu však niečo dozvedel, tiež o tom, ako dodržujú ochranu prírody a ako žijú vo vzájomnej úcte. Všetko krásne doplnila hudba od MAOKa, aj keď by som bol radšej, keby tu hrala nejaká miestna hudba. Najmä v čase sviatkov, keď sa ako tak pri svojom zhone zastavíme, vtedy by sme sa mali zamyslieť a vhodným prostriedkom by mohol byť práve tento dokument.(29.12.2013)

 • mmmxzzz
  ****

  ....hrubé domácí štěstí .....:-) .......to je komodita....(24.2.2011)

 • peteq
  *****

  tak tomu se říká svatý život...ne ta extremní lokace/tembo...spíše pohled do duší těch nejpokornějších lidí planety...(29.5.2009)

 • sator
  ****

  Rybník který se po okraj naplnil, je třeba vypustit, aby se neprotrhla hráz...(6.12.2012)

 • Kurikmoon
  *****

  Hrubý domáci produkt tejto krajiny sa oplatí vidieť/zažiť...(15.9.2010)

 • Matematicka
  ****

  Krásná příroda, sympatičtí lidé, kteří smýšlí o světě a o životě v mnohém jinak než my. Takový je Bhútán v dokumentu Pavla Barabáše. Je to první jeho dokument, který jsem viděla, takže nemůžu srovnávat. Ale jeho zpráva o putování jeho expedice má svou poetiku. Stojí za to vydat se s ním na místa, kam se ve skutečnosti asi nikdy nedostanu. Nejzajímavější pro mě bylo zjištění, že lidé v Bhútánu se v rámci své víry a svých tradic modlí i za nás. A je jen na nás, jestli na sebe jejich modlitby necháme působit... Zajímavé komentáře: klerik, JANARYBA, nunka, Xeelee, ScarPoul.(23.4.2012)

 • werewolf69
  *****

  Aj keď tento dokument toho nie jak zvlášť o Bhutáne neprezrádza a skôr je divákovi ponúknutá prekrásna scenéria, podporená budhistickými múdrosťami, nuž i napriek tomu ma to dostalo natoľko že je to najvyššie hodnotenie na mieste. Môj prvý dokument od P. Barabaša som si vybral fakt dobre.(30.4.2011)

 • unagi
  *****

  ,,Ten kto priveľa majetku vlastní, tomu stále hrozí, že pohroma môže prísť. Rybník, ktorý sa po okraj naplní, aby hrádzu nepretrhol, treba vypustiť!" 8.storočie Sakja Pandita. Ešte nepoškvrnený život v Bhutane je v rovnováhe s prírodou. Nádherné scenérie Himalájí, ktoré obklopujú Zem hrmiaceho draka. Škoda, že už aj tu prichádza vlna dnešnej civilizácie a aj posledný kus prírody pomaličky zaniká.(24.5.2011)

 • Pitrsss
  ****

  Pár dokumentů o téhle bláznivé zemičce jsem už viděl. Těžko říct, na kolik je to všechno pravda, nebo není. Každopádně hrubé domácí štěstí mi už přijde decentně přitažené za vlasy...Buď jak buď, Bhután - Hledání štěstí je dalším skvělým dokumentem z dílny Pavola Barabáše, takže jestli jeho tvorbu ceníte stejně jako já, tak není o čem. A pokud jste s Barabášem náhodou ještě neměli tu čest, nevidím jediný důvod, proč nezačít právě tímhle filmem. 80%(24.6.2011)

 • M1k9
  ***

  Letem světem - Bhutánem se zamyšlením nad globalizací světa. Stručné zápisky z cesty bez větších ambicí. 6/10(18.10.2012)

 • agassi68
  ****

  Barabáš sa nám snaží prinášať obrazy svetov, ktoré postupom času a civilizácie zanikajú. A aspoň takto ostanú v pamäti. Aj keď po správnosti by to malo byť naopak - zaniknúť by mala civilizácia a títo ľudia by mali ostať..(12.9.2010)

 • Adm.Nelson
  ****

  Od Barabáša zatiaľ to najmenej dobré (zámerne nevravím najslabšie), čo som videl. 8/10(3.12.2011)

<< předchozí 1 2