Bhután - Hledání štěstí

Bhután - Hľadanie šťastia

Dokumentární / Krátkometrážní

Slovensko, 2008, 33 min

Pavol Barabáš

Marek Ťapák (vyp.), Matej Landl (vyp.)

Vnútorný pokoj, aj keď v chudobe, je cennejší než zhon za matériou, hovorí film. A my, čo napriek tomu sa stále ženieme za matériou, hlceme fast foody, nadávame v dopravných zápchach a sme v strese, vieme, že je to pravda a predsa nedokážeme žiť inak. Ale aspoň vieme, že iní to dokážu a keby sme chceli ....Asi nechceme. Napriek tomu - úžasný film.(20.6.2009)

Pár dokumentů o téhle bláznivé zemičce jsem už viděl. Těžko říct, na kolik je to všechno pravda, nebo není. Každopádně hrubé domácí štěstí mi už přijde decentně přitažené za vlasy...Buď jak buď, Bhután - Hledání štěstí je dalším skvělým dokumentem z dílny Pavola Barabáše, takže jestli jeho tvorbu ceníte stejně jako já, tak není o čem. A pokud jste s Barabášem náhodou ještě neměli tu čest, nevidím jediný důvod, proč nezačít právě tímhle filmem. 80%(24.6.2011)

Krásná příroda, sympatičtí lidé, kteří smýšlí o světě a o životě v mnohém jinak než my. Takový je Bhútán v dokumentu Pavla Barabáše. Je to první jeho dokument, který jsem viděla, takže nemůžu srovnávat. Ale jeho zpráva o putování jeho expedice má svou poetiku. Stojí za to vydat se s ním na místa, kam se ve skutečnosti asi nikdy nedostanu. Nejzajímavější pro mě bylo zjištění, že lidé v Bhútánu se v rámci své víry a svých tradic modlí i za nás. A je jen na nás, jestli na sebe jejich modlitby necháme působit... Zajímavé komentáře: klerik, JANARYBA, nunka, Xeelee, ScarPoul.(23.4.2012)

Mně se to docela líbilo. Zpráva o zemi, ve které vůbec nic nemají a vůbec nic jim nechybí. O Bhutánu člověk často rozhodně neslýchá. Země nemá téměř žádné nerostné bohatství, takže žádnou větší zemi neláká. Lidé tam žijí extrémně klidným životem v duchu buddhismu, který absolutně nemá zájem kráčet s dobou. V dokumentu je také vloženo několik citátu samotného velkého Buddhy jako například: "Neubližuj žádnému živému tvorovi!", či "Člověk je šťastný až tehdy, když po ničem netouží a přijímá život takový jaký je!". Tyto citáty jistě každému pěkně zní, ale podle pár minut záběrů z Bhutánu je cítit, že tam se jimi skutečně žije. Dokument je staršího data a končí přibližně okamžikem, kdy Bhután přijímá televizi, takže tamější klidný a šťastný život už asi taky nebude úplnou pravdou. Přesto bych se stále nebál Bhután považovat za zemi, kde naprosto nehrozí, že vás zabijí. Dokument je neuvěřitelně uklidňující a určitě i strašně zajímavý. Podobný život, kdy bychom byli absolutně izolováni od světa a žili na základě učení Buddhy, je neuvěřitelně těžké si vůbec jen představit. Krátká minutáž je naprosto ideální, protože by reálně hrozilo sklouznutí do silného stereotypu. Takový se nám tamější život musí prostě zdát.(2.9.2014)

Podobne ako väčšina Barabášových filmov s prostredia Himaláji aj Bhután je akousi sondou do nedotknutých národov , vyznávačov budhizmu s neutíchajúcou láskou k prírode a k všetkému živému. Tieto dokumenty tvoria značnú časť Barabášovej filmografie. Sú plné myšlienok a dôvodov na zamyslenie a čo je dôležité – sú nasnímané tak , že máte sto chutí zbaliť si nejaké to oblečenie a vyraziť na tie miesta a nasať atmosféru krajiny, ktorú je Barabáš vo svojich filmoch schopný sprostredkovať. Do toho všetkého hrá meditačná MAOK-ová hudba, ktorá silno rezonuje aj po skončení filmu. Začiatok ukazujúci zmätenosť sveta cez televíziu – všetky zvrátené túžby a popletené myslenie, tvoria otázku či je to po čom túžime naozaj šťastie? Barabáš sa na ňu snaží odpovedať, konfrontujúc to čo je pre nás prirodzené s tým čo je prirodzené pre Bhután. Na konci filmu je len a len na vás, ktorá s prirodzeností sa nám javí krajšia.(29.12.2011)