poster

Bhután - Hledání štěstí

 • Slovensko

  Bhután - Hľadanie šťastia

Dokumentární / Krátkometrážní

Slovensko, 2008, 33 min

Režie:

Pavol Barabáš

Scénář:

Pavol Barabáš

Kamera:

Pavol Barabáš

Hudba:

MAOK
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • klerik
  ****

  Fajn dokument. Nečakane jednoduchý, v podstate krátky cestopis. Z minima je však vyťažené dosť veľa. Samozrejme, že je to patetické, miestami až naivné - je to však príbeh o "inom svete" a tá melancholická nálada sa tam hodí. Je zaujímavé sledovať, ako sa režisér stále viac a viac snaží natočiť film s presahom - teraz sa dostal opäť trochu bližšie k svojmu cieľu (v podstate fungujúca stávka na politickú tému podobne ako v NEZNÁMEJ ANTARKTÍDE), ešte však predsa len treba prejsť kus cesty...(19.5.2009)

 • Frajer42
  ****

  Mně se to docela líbilo. Zpráva o zemi, ve které vůbec nic nemají a vůbec nic jim nechybí. O Bhutánu člověk často rozhodně neslýchá. Země nemá téměř žádné nerostné bohatství, takže žádnou větší zemi neláká. Lidé tam žijí extrémně klidným životem v duchu buddhismu, který absolutně nemá zájem kráčet s dobou. V dokumentu je také vloženo několik citátu samotného velkého Buddhy jako například: "Neubližuj žádnému živému tvorovi!", či "Člověk je šťastný až tehdy, když po ničem netouží a přijímá život takový jaký je!". Tyto citáty jistě každému pěkně zní, ale podle pár minut záběrů z Bhutánu je cítit, že tam se jimi skutečně žije. Dokument je staršího data a končí přibližně okamžikem, kdy Bhután přijímá televizi, takže tamější klidný a šťastný život už asi taky nebude úplnou pravdou. Přesto bych se stále nebál Bhután považovat za zemi, kde naprosto nehrozí, že vás zabijí. Dokument je neuvěřitelně uklidňující a určitě i strašně zajímavý. Podobný život, kdy bychom byli absolutně izolováni od světa a žili na základě učení Buddhy, je neuvěřitelně těžké si vůbec jen představit. Krátká minutáž je naprosto ideální, protože by reálně hrozilo sklouznutí do silného stereotypu. Takový se nám tamější život musí prostě zdát.(2.9.2014)

 • Matematicka
  ****

  Krásná příroda, sympatičtí lidé, kteří smýšlí o světě a o životě v mnohém jinak než my. Takový je Bhútán v dokumentu Pavla Barabáše. Je to první jeho dokument, který jsem viděla, takže nemůžu srovnávat. Ale jeho zpráva o putování jeho expedice má svou poetiku. Stojí za to vydat se s ním na místa, kam se ve skutečnosti asi nikdy nedostanu. Nejzajímavější pro mě bylo zjištění, že lidé v Bhútánu se v rámci své víry a svých tradic modlí i za nás. A je jen na nás, jestli na sebe jejich modlitby necháme působit... Zajímavé komentáře: klerik, JANARYBA, nunka, Xeelee, ScarPoul.(23.4.2012)

 • Pitrsss
  ****

  Pár dokumentů o téhle bláznivé zemičce jsem už viděl. Těžko říct, na kolik je to všechno pravda, nebo není. Každopádně hrubé domácí štěstí mi už přijde decentně přitažené za vlasy...Buď jak buď, Bhután - Hledání štěstí je dalším skvělým dokumentem z dílny Pavola Barabáše, takže jestli jeho tvorbu ceníte stejně jako já, tak není o čem. A pokud jste s Barabášem náhodou ještě neměli tu čest, nevidím jediný důvod, proč nezačít právě tímhle filmem. 80%(24.6.2011)

 • JANARYBA
  *****

  Standartně výborný dokument PB, ale tentokrát mě radost moc neudělal, zpráva o tom, že asi poslední asijská bašta chránící své lidi proti západní civilizaci (jedinečné království Bhútán) se začíná pomalu "civilizovat" což je počátek snižování jejich "hrubého domácího štěstí" - snad jim ho alespoň částečně vyváží kdesi číhající zvyšování hrubého domácího produktu (násilím odkoukaným z televize to začíná a čím to skončí?....)(26.6.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace