Bhután - Hledání štěstí

Bhután - Hľadanie šťastia

Dokumentární / Krátkometrážní

Slovensko, 2008, 33 min

Pavol Barabáš

Marek Ťapák (vyp.), Matej Landl (vyp.)

Standartně výborný dokument PB, ale tentokrát mě radost moc neudělal, zpráva o tom, že asi poslední asijská bašta chránící své lidi proti západní civilizaci (jedinečné království Bhútán) se začíná pomalu "civilizovat" což je počátek snižování jejich "hrubého domácího štěstí" - snad jim ho alespoň částečně vyváží kdesi číhající zvyšování hrubého domácího produktu (násilím odkoukaným z televize to začíná a čím to skončí?....)(26.6.2009)

Chcel by som vedieť viac o tej krajine a aj o tom, čo sa dielo po tých demokratických voľbách, to je asi jediná moja výčitka k tomu, lebo inak je to fascinujúce, že skromní ľudia so svojim absolutistickým panovníkom, ktorí sa všetci vrátane neho držali ich náboženstva, vytvorili šťastný malý svet na úpätí najvyšších hôr sveta. O tej kráse jednoduchosti som sa tu však niečo dozvedel, tiež o tom, ako dodržujú ochranu prírody a ako žijú vo vzájomnej úcte. Všetko krásne doplnila hudba od MAOKa, aj keď by som bol radšej, keby tu hrala nejaká miestna hudba. Najmä v čase sviatkov, keď sa ako tak pri svojom zhone zastavíme, vtedy by sme sa mali zamyslieť a vhodným prostriedkom by mohol byť práve tento dokument.(29.12.2013)

,,Ten kto priveľa majetku vlastní, tomu stále hrozí, že pohroma môže prísť. Rybník, ktorý sa po okraj naplní, aby hrádzu nepretrhol, treba vypustiť!" 8.storočie Sakja Pandita. Ešte nepoškvrnený život v Bhutane je v rovnováhe s prírodou. Nádherné scenérie Himalájí, ktoré obklopujú Zem hrmiaceho draka. Škoda, že už aj tu prichádza vlna dnešnej civilizácie a aj posledný kus prírody pomaličky zaniká.(24.5.2011)

Mně se to docela líbilo. Zpráva o zemi, ve které vůbec nic nemají a vůbec nic jim nechybí. O Bhutánu člověk často rozhodně neslýchá. Země nemá téměř žádné nerostné bohatství, takže žádnou větší zemi neláká. Lidé tam žijí extrémně klidným životem v duchu buddhismu, který absolutně nemá zájem kráčet s dobou. V dokumentu je také vloženo několik citátu samotného velkého Buddhy jako například: "Neubližuj žádnému živému tvorovi!", či "Člověk je šťastný až tehdy, když po ničem netouží a přijímá život takový jaký je!". Tyto citáty jistě každému pěkně zní, ale podle pár minut záběrů z Bhutánu je cítit, že tam se jimi skutečně žije. Dokument je staršího data a končí přibližně okamžikem, kdy Bhután přijímá televizi, takže tamější klidný a šťastný život už asi taky nebude úplnou pravdou. Přesto bych se stále nebál Bhután považovat za zemi, kde naprosto nehrozí, že vás zabijí. Dokument je neuvěřitelně uklidňující a určitě i strašně zajímavý. Podobný život, kdy bychom byli absolutně izolováni od světa a žili na základě učení Buddhy, je neuvěřitelně těžké si vůbec jen představit. Krátká minutáž je naprosto ideální, protože by reálně hrozilo sklouznutí do silného stereotypu. Takový se nám tamější život musí prostě zdát.(2.9.2014)

Krásná příroda, sympatičtí lidé, kteří smýšlí o světě a o životě v mnohém jinak než my. Takový je Bhútán v dokumentu Pavla Barabáše. Je to první jeho dokument, který jsem viděla, takže nemůžu srovnávat. Ale jeho zpráva o putování jeho expedice má svou poetiku. Stojí za to vydat se s ním na místa, kam se ve skutečnosti asi nikdy nedostanu. Nejzajímavější pro mě bylo zjištění, že lidé v Bhútánu se v rámci své víry a svých tradic modlí i za nás. A je jen na nás, jestli na sebe jejich modlitby necháme působit... Zajímavé komentáře: klerik, JANARYBA, nunka, Xeelee, ScarPoul.(23.4.2012)