Zlatá ulička (TV film)

Drama / Dokumentární / Krátkometrážní

Československo, 1989, 27 min

• Big Bear

Dokument o Zlaté uličce, který je koncipován jako časová smyčka, kde má návštěvník (v tomto případě zahraniční) možnost cestovat časem. Tomu jsou přizpůsobeny obrazy z historie Zlaté uličky, kdy herci v dobových kostýmech předvádějí různé činnosti. V době kdy se dokument točil jsem Zlatou uličku také navštívil, ale kromě davů lidí a nahlížení do okének na sebe nalepených domečků se tam nic nedělo. V dokumentu je zinscenována i poprava před zraky užaslých turistů a v jednom z domků je možno vidět oběšence či odseklou hlavu a údy - něco na způsob dnešních muzeí tortur a různých zámeckých sklepů, kde jsou k vidění voskové figuríny odsouzenců... Holt tehdy to asi mělo Prahu přiblížit jako super místo na dovolenou. Pro našince jako dokument nic moc. *(23.4.2014)

V našich končinách nepříliš využívaný hraný dokument. Je poznat, že tento snímek vznikl na zakázku. Pár zajímavých informací o Zlaté uličce se člověk dozví (a celkově i o době Rudolfa II.), ale je to spíš dokument pro diváka, který nemá o uličce a době jejího vzniku ani páru. Komentář mi přišel dost nudný.(11.5.2014)

• - V 16. století domky obývali členové hradní stráže, později členové cechu zlatníků. [Zdroj: Jaroslav Kučera - 100 nejkrásnějších divů světa] (M.B)

• - Ve Zlaté uličce žil v roce 1917 Franz Kafka. [Zdroj: Jaroslav Kučera - 100 nejkrásnějších divů světa] (M.B)