Vlaštovka (pionýrská) (TV pořad)

• slovenský

Pionierska lastovicka

Rodinný

Československo, 1964, 60 min

Vadim Petrov

Komentáře uživatelů k TV pořadu (22)

Celkem nudný pořad, který měl však jednu nepopiratelnou výhodu: v rámci Pionýrské vlaštovky byly vysílány populární seriály pro mládež. Trochu mě překvapuje jméno Haničincové v soupisu účinkujících, ale matně si vybavuji a je tudíž i celkem pravděpodobné, že součástí sobotního dopoledního vysílání byl i Malý televizní kabaret.(25.8.2011)

• Karlos80

Pro každého správného tehdejšího Pionýra v sobotu dopoledne skoro nezbytná a povinná záležitost:-) Podobně jako třeba Studio Kamarád, Vega, Magion, Kámen-nůžky-papír, Televizní klub mladých TKM aj.(12.6.2007)

Tvrzení, že populární dětský pořad, který během svého dlouhého trvání prošel celou řadou vývojových proměn, je holoholá komunistická propaganda, kulhá na všech čtyřech pomyslných nohách svého chatrného duchovního hodnotového východiska. Osobnosti, které jej uváděly, z těch nejvýraznějších v šedesátých letech jedinečná Olga Čuříková, dáma s dětským zápalem, a dnešní hlasatelka televizních UDÁLOSTÍ a zdatná konferenciérka Marcela Augustová na konci rychle se rozkládající normalizace, byly vždy zárukou a jistotou kvalitního, věcně invenčního obsahu, dotvářeného samozřejmě tvůrčím týmem. Je víc než dost příkladů dokládajících politováníhodnou skutečnost, že ve srovnání kvality dětské a mládežnické tvorby před- a polistopadové drtivě vítězí ta první. Okolnosti a kontexty, které tento stav pomáhají vysvětlovat, jsou z tohoto hlediska druhotné; prvotní a zásadní je prokazatelná kvalita jejich výstupových výsledků.(25.12.2009)

• berg.12

Pionýrskou vlaštovku znám z druhé poloviny ´80 let, jako pořad, který se příliš nelišil od toho, co se děti oficiální cestou dozvídaly ve škole či kroužcích. Výchovný účel ale v mém případě příliš dobře neplnil, sice se v něm tu a tam objevila nějaká ta zajímavá reportáž, jinak to byl samý modelář či kýho ďasa mladý budovatel a i zásluhou moderátorů nezáživná suchařina, kterou jsem pravidelně vynechával. Střídání českých a slovenských relací bylo fajn, skoro jsem měl raději ty slovenské, díky silně nesympatické Marcele Augustové na české straně. O to větší bylo mé překvapení vidět ji později komentovat "Hry bez hranic" a posléze i zpravodajské relace.(5.4.2009)

Vlaštovka byl v 60. letech dosti populární a zajímavý publicistický pořad pro větší děti vysílaný několik let v sobotu odpoledne, který od začátku moderovala Olga Čuříková, než ji z politických důvodů v září r. 1969 z TV vyhodili, aby nepůsobila ideově negativně na děti. Na Š. Haničincovou si v pořadu vůbec nevzpomínám, ale možná, že ho nějakou dobu moderovala po odešlé Čuříkové, než byl pořad zrušen úplně.(19.5.2007)

• MM_Ramone

Komunistická mašinéria selektovala a spracovávala jednotlivca už od útlej mladosti. Potreba robiť z ľudí bezduché poslušné zombie, ktoré nevyčnievajú zo zástupu bola pre tento zvrátený režim prioritou. Pretože len zničená, zadupaná osobnosť dokonale vyhovovala ich predstave sporiadaného občana. Odlišnosť sa netolerovala. Iskrička, pionier, zväzák, voják, komunista, dôchodca... iná cesta viedla do záhuby. Propagandistické zvratky tejto doby, akým bola aj "Pionierská lastovička" ma dokážu doteraz maximálne znechutiť, len čo si na ne spomeniem. Fuj tajbl! Nechutný odpad!(31.12.2008)

• Smok

Obyčajná komunistiká propaganda.(11.12.2008)

• triatlet

Mnohem nudnější než ostatní studiová vysílání pro děti a mládež. A taky mnohem víc politicky zprofanovanější.(14.2.2009)

• Rakosnicek77

Normalizační náborový kýč do jisker, pionýra a pozdějšího svazarmu. Pokud jsi na těchto kolbištích chtěl něco znamenar, bylo sledování téhle hrůzy poviností. Tady jsem prvně viděl Lucku Bílou a její Neposlušné tenisky, Pavla Rotha a další.(21.12.2014)

• fragre

Protože v obsahu je vzpomenute jen Vlaštovka doby normalizační, rád bych zanechal vzpomínku na dobu přednormalizační. V šedesátých letech patřila Vlaštovka mezi mé nejoblíbenější programy, na černobílou znělku s objektivem a vlaštovkou skládající se z papíru si vzpomínám dodnes, a její moderátorku Olgu Čuříkovou jsem miloval. Pamatuji se, že tam občas bylo něco o indiánech, což tehdy v době Vinnetouománie byla bomba. Jednou tam dokonce bylo interviewováno děvče, které bylo až v bájné Americe. S nástupem krizových let se tam objevovali i reportáže o skautech. A matná vzpomínka se mi vyplavuje i na srpen '68, kdy OČ ve Vlaštovce pronesla neobvykle vážné zamyšlení o tom jak byla u tanku č. 23, když přijely další tanky. Když OČ zmizela z obrazovky, bylo i mně v útlém dětském věku jasné, že se něco děje. Ve Vlaštovce, moderované Š. Haničincovou, se začaly objevovat reporáže o strážcích hranic či obnovované PO SSM. Začala to být nuda a otrava a já Vlaštovku zavrhl. Ale té neznormalizované Vlaštovce bych pět hvězd dal.(12.2.2017)

Ježiši, to už je dávno.(31.12.2008)

• corpsy

Čo si budeme nahovárať. Poplatné svojej dobe ako žuvačka PEDRO.(5.5.2011)

• cariada

Nejsem si jistý jestli se jedná o opravdu Vlaštovku pionýrskou.(21.8.2008)

• sator

V roce svého vzniku se jmenoval jen "Vlaštovka" až později došlo k přejmenování tuším v době normalizace.(7.5.2012)

• Karp

I tehdy mě nebavilo se na vlaštovku koukat, protože pro děti v té době byly mnohem lepší pořady. Ale co rozhodně utkvělo v paměti byla Marcela Augustová v stejnokroji:-). Znělka nepěkná, reportáže nezajímavé, vysílané seriály občas fajn.(16.1.2014)

• papaguy

Nudný socialistický pořad určený dospívající mládeži.(2.1.2014)

• xxlch

Pionýr jsem nikdy nebyla,ale na sobotní vlaštovku sem koukala,páč se nebylo na co jinýho koukat.Jo a ještě jsem si k tomu vzala mejdlíčko.(9.8.2009)

• e-pilot

Dětské pořady vysílala ČST dost často. Dopoledne Rozmarýnek, odpoledne ve středu Vegu, ve čtvrtek Magion, v sobotu Pionierskou lastovičku, v neděli Studio Kamarád a poobědovou pohádku. Pravda je, že Pionýrská vlaštovka z Prahy byla hodně komunisticko-budovatelská, zatímco slovenská verze - vysílaná na střídačku s českou a navíc ještě střídavě z Bratislavy a z Košic - byla mnohem zábavnější.(28.3.2011)

Diely z Mlynskej doliny boly naozaj najlepšie. Díly vysílané z Prahy za nimi zaostávaly. Dodnes nevím, čím to mohlo být, možná hudební skladbou pořadů.(20.8.2011)

Vzpomínám si samozřejmě na vysílání Vlaštovky, ale nepamatuji si vůbec, že by ji kdy moderovala Š.Haničincová.(18.1.2014)

• Emperor1

Pamatuju si tuhle příšernost ještě s Marcelou Augustovou (vypadá holka furt stejně) ... ani tehdy, ani dnes nechápu, kdo se na to mohl dobrovolně a se zaujetím dívat ... Ale pořád lepší, než zrnění, monoskop a pípání, aspoň nějaký obrázky se tam hejbaly, za což jsem byl o sobotních brzkých ránech vděčný ...(28.1.2016)

<< předchozí 1 2