poster

Lhaní po americku

 • USA

  Telling Lies in America

Drama

USA, 1997, 101 min

 • emma53
  ****

  Být normální v období dospívání je samo o sobě nenormální.a tak k tomu asi patří i trochu toho lhaní, ovšem ne zase tolik, jako v případě Karchyho, kde se ta miska vah přehoupla přespříliš a bylo pak nesmírně obtížné celou situaci vybalancovat trochu přijatelnějším směrem. Brad Rentro si kluka, který nechce jít zrovna ve šlépějích svého otce a který se tak velmi lehce dostává pod vliv DJ Billyho, zahrál velmi citlivě a byla to taková jeho předehra k dalšímu výbornému hereckému výkonu ve filmu Nadaný žák o rok později. Kevin Bacon hrál s lehkostí jemu vlastní a přes všechny jeho hříšky mně byl ten showman sympatický. K tomu dokonalá dobová muzika a hlavně je to film, který má nějakou myšlenku a to se cení.(9.7.2016)

 • Campbell
  ***

  Nebudu říkat že jsem nějak extra nadšen, rozhodně jsem pocítil zklamání. Ale není to zas nějak špatné, jen se ten film strašně pomalu rozjíždí. Naneštěstí to zachraňují jak Bacon tak Renfro, tihle dva se k sobě fakt hodily a hrajou jak oživot. Ale na mě to bylo až moc pomalé. Příběh s morálním poselstvím oo tom že lhát je špatné mi celkem seděl, a film doporučuji jako jednohubku, navíc Lukea Wilsona jsem měl celkem problém rozeznát:-)(24.12.2011)

 • BlackVelvet
  *****

  Pise se rok 1960, a jsme v Americe v Ohiu. Mlady immigrant z madarska Karchy Jonas (Brad Renfro) neni zas tak uspesny mezi svymi vrstevniky, snazi se zapadnout do americke spolecnosti. Ma hudebni talent a narazi na mistniho Dj z radia, ktery si rika Billy Magic (Kevin Bacon). Billy Magic ma pochybnou minulost a pochybne umysly, coz ale Karchy neprohledne. Takze podepise smlouvu s Billy Magicem na nahravani, a zda se ze timto ho potkalo stesti. Billy Magic je na povrchu „cool“ ma kontakty, zna holky, dobrou partu...az teprve pozdeji se ukaze o co Billymu slo a v cem je hacek. Jo, ani kure zadarmo nehrabe. Kevin Bacon hraje Billyho Magica neuveritelne sexy, s prehnanym sebevedomim a s jistou davkou „slizu“. Karchy je zahran moc hezky Bradem Renfrem, az je cloveku lito, ze tento mlady herec jiz nezije. Myslim, ze by mohl byvale byt dalsim Leonardem di Capriem a herecky vyspet. Karchy je zpocatku plachy, zakrikly, nicmene s pomalu ziskavanou popularitou a v pod vlivem Billyho Magica se stava az odrzly a chce si prozit svuj americky sen – penize, slavu, holky. No, v jeho pripade spis jednu holku, ktera je skvele zahrana Calistou Flockhart (ktera podle mne v te dobe jeste nebyla slavna z Ally Mc Beal). Pribeh ma tedy dve roviny, hudebni a osobni. V te osobni se bohuzel Karchy spali, je mne ho az lito, ale krasne je ve filmu zobrazeno dospivani, prvni lasky, prvni zamitnuti. Je to podle mne jeden z nejhezcich „coming of age“ filmu. Billy Magic je tak odporny, ze diky nemu pomalu i Karchy prijde o moznost ziskat americke obcanstvi (a nejen on, ohrozeno je i tatinkovo). Jak film dopadne si shlednete sami, ale muzu vrele doporucit. Hlavne soundtrack je tak skvely, ze se az divim, ze jen diky tomu se film nestal vice slavnym (dejme tomu treba tak, jako se nejen skvelou hudbou ve sve dobe proslavil holcici Hrisny Tanec). Jestlize Hrisny Tanec ve svem oboru naprosto zabodoval, tak tento film by mel minimalne dokazat to same. Je mne trochu zvlastni ze sel v americe rovnou na video a tak nejak zapadl. Podle mne je to takovy maly skryty poklad.(26.9.2011)

 • Oxytocin
  ***

  Příběh středoškoláka ze čtvrťáku, který si jde hladově za svým štěstím a je ochotný pro to i lhát ("Už jsi někdy řídil auto? > Jasně, už mockrát" ... je jeho častá odpověď na vše). Musím říct, že film má zajímavou myšlenku, na které se staví, ale celkový film svým zpracováním je průměrný a chybí tomu "jiskra". Film stojí a padá na hlavních dvou postavách s excelentním K.Baconem. Líbí se mi jinak narážka na americký způsob konzumního života, kdy se lidé přetváří a často žijí na hraně vlastních možností. Jeho vzor a modla v podobě Kevina Bacona to pak rozštípne přiznáním dosavadní lží po americku ... když odpovídá na výčitky Jonase - "Pročs to udělal? Vždyť ty máš hodně peněz... a Bacon chichotající se říká: Já? Já nemám nic, hochu. Jen dvě exmanželky a čtyři děti. Cadillac na leasing a pronajatý byt. Všechno, co vidíš, zaplatili nahrávací agenti. Během posledních 5 let jsem makal ve čtyřech městech. Je to furt stejný. Nemám ani vlastní hajzl" :))) Jinak je zajímavé sledovat vycházející hvězdy a některé narážky a myšlenky do života.(8.7.2016)

 • slunicko2
  ***

  Hezcí kluci v pěkně stylizovaném prostředí rozehrávají vlažný příběh, který jsem sledoval s lehkou nudou a letmým úsměvem. 1) Syn maďarského přistěhovalce se potýká s typicky americkými problémy: je krásný a přitažlivý, studuje na výběrové škole, svým koníčkem si vydělává 400 USD měsíčně (v dnešní hodnotě cca 3 200 USD) a pořád se trápí. Jsme sice v Clevelandu začátkem šedesátých let, ale jako bychom byli v Beverly Hills 90210. 2) Ponudnělý, zbytečně dlouhý film doprovází hudba plná energie, alespoň že to. 3) 39letý Kevin Bacon (rozhlasový pouštěč desek Billy Magic), 15letý (!) Brad Renfro (Karchy Jonas) a 20letý Jonathan Rhys Meyers (šikanista Kevin Boyle) jsou zárukou celkově příznivého zážitku.(21.2.2018)