Americký dramatický snímek natočený podle skutečné události, vypráví o smutné cestě podplukovníka Strobla (Kevin Bacon), který jako dobrovolník doprovází eskortu mrtvého devatenáctiletého vojína, jenž zahynul při výkonu služby v Bagdádu, na cestě domů.  Dramatický snímek amerického režiséra Rosse Katze byl natočen podle skutečné události, která se stala v roce 2004 v Bagdádu. Vypráví o smutné pouti podplukovníka Michaela Strobla (Kevin Bacon), který se dobrovolně přihlásil k eskortě mrtvého devatenáctiletého vojáka Chance Phelpse, jenž zahynul při výkonu služby v Bagdádu. Cesta vede z Iráku až do města ve Wyomingu, kde se zesnulý voják narodil. Podplukovník Strobl přebírá rakev na letišti Dover v Delaware a s vojenskými poctami ji doprovází domů do Dubois k Chanceho rodině. (oficiální text distributora)

Fr

Drahá paní a pane Phelpsovi, nemohu najít slov, abych Vám řekl, jak je mi líto Vaší ztráty. Po celou cestu bylo s Chancem jednáno důstojně, s úctou a ctí….. Když se řekne ,,Operace Irácká svoboda“, většinou jde o filmy o umírání. Tento je o mrtvém a jeho poslední cestě. K.Bacon se snaží přesvědčit, že armáda USA není masokombinát a že za vojákem je třeba vidět hlavně člověka. A za mrtvím vojákem HRDINU, který dokud se ,,pohybuje“ je nějakým způsobem na živu. Ti ostatní zase o tom, že Amerika je na své hrdiny hrdá! Přiznávám, že důvodem ke shlédnutí nebyl svobodník ani plukovník. Šlo čistě o sobecký pohled za ,,oponu“ nedílné součásti válku. Nevěřil bych, jaká pravidla existují, co vše se musí dodržovat. A to, co ve mně probudilo city bylo nějak navíc. Možná to bylo kýčovité, ale působivé rozhodně ano! PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

Dever

Soundtrack Marcelo Zarvos: 1. Prologue [1:24] ,2. Main Titles [1:28] ,3. Ramstein [2:51] ,4. Entering Dover [1:45] ,5. Kids Salute [0:56] ,6. I Want You to Have This [1:07] ,7. One Step Closer [1:49] ,8. Convoy [2:40] ,9. Taking Chance [3:28] ,10. Strobl Departs [1:44] ,11. Arrival in Montana [1:41] ,12. Some Gave All [5:59] ,13. Uniform Check [3:45] ,14. Kids at the Airport [0:47] ,15. The Whole Town Came Out [2:28] ,16. Unloading the Transport [1:43] ,17. The Family [2:11] ,18. He's My Brother [1:17] ,19. Travel Montage [2:14] ,20. His Witness [1:41] ,21. I Want You to Have This [1:10] ,22. Comes And Goes (In Waves) - Greg Laswell [4:11], ()

genetique

Vždy som neveriacky krútil hlavou nad tým, ako je v amerických filmoch cítiť ten tupý odkaz na všadeprítomný patriotický amerikanizmus, v tomto ohľade nad ním len snímam klobúk a klaniam sa. A zároveň sa cítim zahanbený. Úcta, dôstojnosť a pokora s akou pristupujú občania k neznámemu mŕtvemu vojakovi sa s tou našou mnohokrát nepribližuje ani v porovnaní s úmrtím v najbližšej rodine. Príbeh je možno jednotvárny, ale odkaz ktorý nesie má zmysel. Kevin Bacon predvádza zdržanlivý, umiernený a pôsobivý výkon, rozhodne v neľahkej charakterovej roli. HBO svojou minimalistickou filmovou produkciou stvorilo ďalší znamenitý filmový zážitok, ktorý okrem príbehovej stránky poslúžil aj vysoko informatívne. Veď kto z nás mal do jeho zhliadnutia poňatie o tom, ako prebieha celý proces eskortovania pozostalých a padlých v boji. Hudba je krásna, film je krátky, ale stihne si vás podmaniť, rozkúskovať a určite vo vás bude ešte hodnú chvíľu žiť. 90%. ()

castor

Vůbec ho neznal. V Iráku bylo jeho pracovní náplní sčítání ztrát v operačním štábu. Přesto se dobrovolně přihlásí jako eskorta mrtvého devatenáctiletého vojáka, který zemřel při operaci nedaleko Bagdádu. Dlouhé putování rakve se všemi vojenskými poctami z Iráku až do vojínova rodiště ve Wyomingu je pro podplukovníka Kevina Bacona zároveň hledáním sama sebe. Téma nezvyklé, výsledek prostý, ale místy působivý. Přepečlivý podplukovník jasně poukazuje na národní hrdost, jede přesně podle lajny, s ostatky nenechá zacházet jinak než s totální úctou a důstojností. Pro Středoevropana je samozřejmě onen patriotismus absolutně přepálený, navíc diváky, kteří milovali Kevina Bacona coby slizkého vrchního dozorce ve Spáčích, zpočátku sympatického kriminálníka v Divoké řece či v jeho kladných rolích (Tajemná řeka), zamrzí, že svůj jediný Zlatý glóbus získal právě za tohle nezávislé drama. ()

freddy

Film o národní hrdosti, která je však místy opravdu přehnaná. Jedná se o film natočený na základě skutečných událostí, kdy už jednoho důstojníka, podplukovníka Strobla, nebaví jen pořád pracovat na velitelství v kanceláři a přihlásí se tak dobrovolně jako čestný doprovod k převozu ostatků devatenáctiletého desátníka, který padl v Iráku. Nic víc, nic míň. Na začátku sledujeme očišťování těla padlého vojáka a poté už jen rakev kterak je přepravována do rodného města onoho udatného Američana. Ale proč si potom tento film vysloužil takovou pozornost, proč je přijímán a hodnocen s nadšením, proč si Kevin Bacon vysloužil za svou roli v tomto filmu Zlatý glóbus? Existuje na to zřejmě několik odpovědí. Tou první je, že se tohoto námětu ujala televize HBO, která prostě minimalistické televizní filmy umí točit s noblesou a která má všechny filmy ze své produkce velmi kvalitní. Druhým důvodem patrně bude to, že se můžeme dozvědět něco více o nakládání s ostatky padlých hrdinů, o tom, jak to celé probíhá, a to je to, co mnohé diváky může k tomuto filmu přilákat. Zatřetí je tenhle film o americké národní hrdosti, o uctění mnoha padlých vojáků a jakési poctě těmto lidem, kteří padli za vlast, a jako takový bezpochyby funguje. A konečně je tu úžasný herecký výkon Kevina Bacona, který celou dobu vypadal, jako by to skutečně velmi emočně prožíval a jako by to celé pro něj bylo doopravdy. Jistě, po nějaké době už mě štvalo to nekonečné salutování směrem k rakvi a vůbec mi přišel ten patriotismus mnohokrát velmi přehnaný (scéna s auty na silnici). Ale důležité je, že film funguje, že je velice vydařený, a že se díky němu dozvídáme zase něco nového a nahlížíme pod pokličku někam, kam bychom jinak nahlédnout nemohli. Proto, ale samozřejmě i z důvodu, že se mi film velmi líbil, jsem se rozhodl udělit nadprůměrné čtyři hvězdičky. ()

Spooner

Příběh jednoduchý, v podstatě pomalu žádný jenže celé je to tak komorní a lidské, že to člověka osloví. Kevin Bacon předvádí výborný výkon, režie je přesná a hudba tako zaujme. Nebýt místy až moc viditelného amerického patosu, byl by výsledek ještě emotivnější. 70% ()

Davies182

Asi jediné, co mi vadilo, byla nesmyslná, podle mého názoru nereálná a svým vyzněním až trapná scénka s kolonou automobilů. Že by náhodní řidiči takovýmto divným způsobem uctívali smrt vojáka, mi přišlo hluboce nepravděpodobné a vzhledem k jinak působivému dramatu nepatřičně úsměvné. Naproti tomu se nicméně jedná o velmi osobitý - jak je u produkce HBO ostatně zvykem - snímek o cestě skvěle hrajícího Kevina Bacona, který jede napříč několika US státy důstojně pohřbít padlého hrdinu. Dále je to asi jediný film, ve kterém i když je amerických vlajek více než ve všech Spider-manech dohromady, nebije z něj patriotismus do očí a je spíše takový nenucený... Je to pochopitelné, protože při představě, že se takto opravdu chová tamní vláda k padlým vojákům, je pocit zadostiučinění na místě a pro patos naštěstí nezbývá místo. Jistě, že film si mnohé přikrášlil, ale když je to zručně odvyprávěné, tak proč ne. Mimo jiné jsem se s mírně šokujícím pocitem dozvěděl, jaký postup je při přepravě nebožtíků z Afghánistánu vlastně dodržován... ()

gogo76

Potešilo ma , že mojím hodnotením film prehupol do červenej farby na 70%...Aspoň na chvíľu. Telo mŕtveho vojaka v rakve nie je bežná batožina, preto musí mať nevyhnutne sprievod. Na jednu takúto cestu sa z vlastnej iniciatívy vydal aj podplukovník, ktorého veľmi civilne a uveriteľne zahral Kevin Bacon. Film zarezáva hlavne ako road movie, pretože na cestách sme takmer neustále. Film sa drží v mierne pochmúrnom tóne, čo pri rakve s mŕtvym vojakom si inak nejde. Pri každom salutovaní (a že ich je dosť) som si trochu pohundral, ale na druhej strane sú to predpisy i prezentácia armády pred verejnosťou, takže to chápem. Keď už ale Bacon zasalutoval po pohrebe nad miestom posledného odpočinku vojaka, kde už bol úplne sám, tak to som sa už nezdržal a hovorím si: "To tu armádu až tak žeriete? Čo takto zasalutovať si každé ráno s rodinou pri raňajkách?...HBO produkuje množstvo kvalitných tv filmov i seriálov a to je jeden z nich. Až na to salutovanie, neodmysliteľný patriotizmus a množstva záberov na americkú vlajku ide o vydarenú drámu. Slabšie štyri. 70%. ()

Madsbender

Normálne by som dal 4*, lenže film mi ponúkol presne to, čo som čakal - pohľad za oponu posmrtnej púte padlého hrdinu, so skvelým Kevinom v roli dôstojníka Strobla, ktorý ho na nej sprevádzal. Scéna, keď sa pri vynášaní ostatkov z lietadla pristavia cestujúci a sledujú vykladanie, ma silno zasiahla. Tento snímok by sa mal pohybovať v červených číslach. ()

teutates

Zaujímavé spracovanie z dielne HBO, ktoré zachytáva a vlastne je to určitá forma zachovania pamiatky padlým vojakom v US. Kevin Bacon sa chytil svojej role s patričnou "vervou" a pomohol toto dielo previesť na rôzne nosiče... Ako oddychovka tlačiaca na pílu dobré... 6/10 ()

Ant

Spíš než film v pravém slova smyslu je tohle zdokumentování poslední cesty padlého vojáka domů. Bacon v roli vojenského doprovodu je jako vždy vynikající a do své role je opravdu ponořený. Krátká stopáž filmu naprosto vyhovuje a během ní neřekne o nic víc ani míň, než je potřeba. Celý děj se vyznačuje citlovou, až poklidnou atmosférou, ale v mnohých scénách se až příliš pohybuje na hranicích patosu. Jenže vzhledem k tomu, že se jedná o autobiografický snímek, tak jim to nelze zas tak vyčítat. ()

iamek

Nudný příběh, nudný Bacon a vlastně celý film byl nudný. Některé scény kdy projížděl mrtvý voják a všichni stáli, drželi se za srdce, tak to na mě působilo trošku směšně. ()

rikitiki

Úcta, smutek a vděčnost doprovázejí na poslední cestě tělo mladého muže. Tentokrát perfektně zvládnutý americký patriotismus, protože je neokázalý, nepředvádí se velkými gesty, jen důstojnými rituály, které vedou mrtvého domů. Jsou nesmírně důležité, dávají jistotu, jak se vypořádat se situací, která by mohla být na člověka příliš. Pevná šablona pravidel a postupů je oporou a pomáhá přeživším a to včetně těch, kteří mladého muže v rakvi za živa neznali. Přesto mu při jeho smutném návratu prokazují respekt. Pro ně i pro nás se tak z tisíců anonymních padlých ve válce v Iráků najednou vynořuje konkrétní lidská tvář, která tak dává tvář i všem dalším obětem. Skvělý nápad, jak i v době otupení z tolika zpráv o mrtvých a padlých, ukázat, že to není nějaká jednolitá masa neznámých vojáků, ale že jeden každý z nich byl individualita a člověk. ____ Ten film je pomník, který nedrtí mramorem, ale dojímá nenápadným prokázáním poslední úcty. Vlastně je to téměř dokumentární cesta důstojníka, který doprovází do rodného města mrtvého vojáka v rakvi. Přesto mezi nimi vznikne, no, přátelství asi ne, ale určitě spříznění. ()

Paxxx.cz

Jeden z nejvíce vlasteneckých filmů co znám (vše jestě umocňuje fakt, že se jedná o americký film), ale k tomuto tématu to neodmyslitelně patří. Kevin Bacon v tomto netradičním válečném dramatu předvedl dobrý výkon. Jak se říká smrt miliónů je statistika a smrt jednotlivce je tragedie... ()

MartinezZ

Jsou filmy, na které bych do kina nešel - jsou strašné. Pak jsou filmy, na které bych do kina šel i víckrát, mít tu možnost - jsou výborné. A pak jsou filmy, na které bych do kina nešel právě proto, že jsou tak dobré - ledaže bych seděl v sále sám... ()