Jednotka URO

Uro

Restless

Akční / Krimi / Thriller

Norsko, 2006, 104 min

HP je mladý člen tajnej protidrogovej jednotky. Má problém s nadriadenými pretože viac sa stará o dolapenie unikajúcich dealerov ako o bezpečné zaistenie okolia. Pri ďalšej akcii na vyhliadnutého dealera v miestnom klube však stretáva po rokoch bývalú spolužiačku ktorej klub patrí a tá si sem tam rada šľahne. Takže dealer je jej dobrý kamoš. Dealer však dealuje o 106 aj v klube, napriek tomu že majiteľka si to neželá, a keď zasiahne polícia prichádza o peniaze aj o fet a to treba šéfovi vysvetliť. Ako dôkaz zo sebou zoberie aj HPho. Stratu tovaru však treba zaplatiť a tak sa HP zapletá do hšeftu ktorého samozrejmosťou je predaj zbožia v uličkách a to už je na poriadne ostrie noža ... HP sa na úkor porušenia zákonov dostáva bližšie k zdroju, spoznáva ľudí zapletených do kšeftu no zároveň sa dozvedá aj pravdu o svojom mŕtvom otcovi ... Omletý príbeh snímaný umiernenou ručnou kamerou disponuje slušným spádom, veľmi dobre vytypovaným hereckým obsadením a neopozeraným nórskym prostredím.(20.2.2008)

Napínavá kriminálka, ktorá je exkurziou do podsvetia nórskej metropole Oslo a predstavuje nám príbeh mladého policajta Hansa Pettera zvaného HP, ktorý v prestrojení preniká medzi drogových dílerov. Pri jednej akcii sa však nešťastnou náhodou zapletie do obchodu s drogami a je donútený hrať na dve strany. Veľmi mňa potešil herec Nicolai Cleve Broch v hlavnej úlohe, pretože má veľké charisma a hrá tu pravého tvrďáka. Severania majú vôbec talent točiť pochmúrne filmy a tento nie je žiadnou výnimkou. Dojem z filmu mi však zkazil nedotiahnutý záver, kedy som nedokázal pochopiť finálne rozhodnutie nášho hlavného hrdinu. Ale inak dobrý film.(19.8.2015)

Ľúbostný príbeh v objatí bieleho prášku. O boji s veternými mlynmi, o prekonávaní drsného detstva. Viac sa rozpráva ako strieľa a tak je to dobre. O rodičoch a hľadaní adekvátnych náhrad rodičov. Vyznenie je optimistické, hoci sa to na prvý pohľad možno nezdá. Pointa totiž súvisí s otázkou: Nakoľko je zamilovaný človek schopný obetovať sa v prospech partnera? Filmy s utajenými polišmi medzi zločincami mám rád od detstva. Tento bol netypický sústredením sa na riešenie osobného života agenta v utajení a jeho frajerky. Poznámka: Drsných filmov narkotizujúcich divákov predstavou, že drogový biznis a všetko, čo je ním spojené je nabrutálnejšie z brutálneho má len medzi širokými vrstvami diváctva navodzovať predstavu absolútnej neprijateľnosti čohokoľvek spojeného s jedením, šňupaním, popíjaním, fajčením alebo pichaním si nejakej látky do tela. Pritom ide len o realizáciu práva na opojenie. Toto právo je prirodzené, vyviera priamo z darov prírody (alebo evolučne farmako priemyslu) a je vlastné takmer všetkým cicavcom (stačí len sledovať škorce, opíjajúce sa skvasenými morušami na strome). Napriek miliardám dolárov, eur a iných peňažných mien prúdiacich do vybavenia protidrogových jednotiek na celom svete, závislých nejako dramaticky neubúda. Pritom riešenie je až prízemne banálne: zlegalizovať úplne všetko a poveriť štát úlohou dealera. Odpadol by preťažený a finačne neúnosný policajno-väzenský moloch, znížila by sa paranoja užívateľov, zvýšili zisky štátu, zlepšil zdravotnícky servis (keď viem čo predávam, viem aj lepšie ako to liečiť) a podstatne by sa redukoval počet oligarchov ťažiacich z tohto biznisu: dnes si totiž štátne orgány podávajú ruku s ctihodnými hlavami mafií. Po legalizácii by sa prevažne nabaľovali len štátni správcovia obchodu s drogami spolu s ich výrobcami (pestovateľmi).(19.8.2014)

Zpočátku to vypadalo na norskou obdobu Refnovi dánské "dealerské" trilogie, ale jak se film chýlil k závěru, čím dál víc nabývalo vrchu psychologizování a řešení osobních a rodinných vztahů jednotlivých postav a závěr - to už je ukázkový "Zločin a trest" 2006 ve skandinávském balení. Celkový dojem poněkud rozpačitý, něco mezi 2 a 3 *, zaokrouhleno nahoru snad jen kvůli příjmení režiséra, které mi připomíná jednoho mého oblíbeného spisovatele :-) .(19.6.2012)

Zase jednou taková klasika o drogách, prodejcích a vyšetřovatelích. Tentokrát na Norský způsob. Je to taková nijak nevybočujicí krimoška v pohodě si plynoucí od začátku do konce. Sice vyloženě nepobaví, nic zapamatovatelného nepředá, ale není to ani úplná nuda. Většina postav se mi i líbila, herecky slušné. Jen opět hlavní postava mě velice štvala po celou dobu. Jako beru že mohou být někteří lidé svéhlaví idioti, ale dát takový charakter hlavní postavě v takovémto filmu? Vůbec mi to tam nepasovalo. Jeho jednání bylo extra nevypočítatelné a v mnoha chvílích se zachoval jako totální maňas, ale beru že v něm asi bouřily emoce i když zahrané to tak nebylo a patrně byl i totálně zamilovaný, což taky nebylo příliš vidět, to jsou jen mé dohady k tomu jak se hlavní postava projevovala. Těžko říct co tím tvůrci mysleli. Závěr filmu navíc úplně postavený na hlavu, ale to už nemohlo příliš překvapit. Jen to více shodilo film samotný. A jako akční film bych to taky moc neviděl. 5/10(24.4.2013)

• - Natáčanie prebiehalo v nórskej metropole Oslo. (Jello Biafra)

• - Herecké trio Nicolai Cleve Broch, Bjørn Floberg a Ahmed Zeyan si spolu zahralo už vo filme Uno (2004). (MikaelSVK)