Jednotka URO

Uro

Restless

Akční / Krimi / Thriller

Norsko, 2006, 104 min

Ľúbostný príbeh v objatí bieleho prášku. O boji s veternými mlynmi, o prekonávaní drsného detstva. Viac sa rozpráva ako strieľa a tak je to dobre. O rodičoch a hľadaní adekvátnych náhrad rodičov. Vyznenie je optimistické, hoci sa to na prvý pohľad možno nezdá. Pointa totiž súvisí s otázkou: Nakoľko je zamilovaný človek schopný obetovať sa v prospech partnera? Filmy s utajenými polišmi medzi zločincami mám rád od detstva. Tento bol netypický sústredením sa na riešenie osobného života agenta v utajení a jeho frajerky. Poznámka: Drsných filmov narkotizujúcich divákov predstavou, že drogový biznis a všetko, čo je ním spojené je nabrutálnejšie z brutálneho má len medzi širokými vrstvami diváctva navodzovať predstavu absolútnej neprijateľnosti čohokoľvek spojeného s jedením, šňupaním, popíjaním, fajčením alebo pichaním si nejakej látky do tela. Pritom ide len o realizáciu práva na opojenie. Toto právo je prirodzené, vyviera priamo z darov prírody (alebo evolučne farmako priemyslu) a je vlastné takmer všetkým cicavcom (stačí len sledovať škorce, opíjajúce sa skvasenými morušami na strome). Napriek miliardám dolárov, eur a iných peňažných mien prúdiacich do vybavenia protidrogových jednotiek na celom svete, závislých nejako dramaticky neubúda. Pritom riešenie je až prízemne banálne: zlegalizovať úplne všetko a poveriť štát úlohou dealera. Odpadol by preťažený a finačne neúnosný policajno-väzenský moloch, znížila by sa paranoja užívateľov, zvýšili zisky štátu, zlepšil zdravotnícky servis (keď viem čo predávam, viem aj lepšie ako to liečiť) a podstatne by sa redukoval počet oligarchov ťažiacich z tohto biznisu: dnes si totiž štátne orgány podávajú ruku s ctihodnými hlavami mafií. Po legalizácii by sa prevažne nabaľovali len štátni správcovia obchodu s drogami spolu s ich výrobcami (pestovateľmi).(19.8.2014)

Obsojná severská kriminálka, ktorá je exkurziou do podsvetia nórskej metropole Oslo nám predstavuje príbeh mladého policajta Hansa Pettera zvaného HP, ktorý v prestrojení preniká medzi drogových dílerov. Pri jednej akcii sa však nešťastnou náhodou zapletie do obchodu s drogami a je donútený hrať na dve strany. Veľmi mňa potešil herec Nicolai Cleve Broch v hlavnej úlohe, pretože má veľké charisma a hrá tu pravého tvrďáka. Severania majú vôbec talent točiť pochmúrne filmy a tento nie je žiadnou výnimkou. Dojem z filmu mi však zkazil nedotiahnutý záver, kedy som nedokázal pochopiť finálne rozhodnutie nášho hlavného hrdinu. Ale inak dobrý film, ktorý som nedávno poctil kúpou na dvd.(19.8.2015)

• Pharlap

No.. já jsem si tedy myslel nejprve myslel, že se jedná o nějakou další parodii Čtvrtníčka ve stylu Gynekologie 2, protože český překlad distributora Jednotka URO, ve mně evokuje UROlogii.. a nikoli protidrogovou zásahovou jednotku.. ale budiž.. hned prvních pár minut mi bylo jasné, že to nebude úplně normální film.. a taky nebyl.. Ale jednání hlavního hrdiny v průběhu filmu mi nepřišlo úplně koherentní.. jako by se snažili nacpat roli pro drsnýho Bruce Willise a schizofrenního, podělanýho chudáka do filmu dokupy.. prostě ani akce ani šok ze "schíza" zvratů alá Fight club.. ani nic dalšího.. Jsem zhrzen.. a Norsko má co dohánět!(6.7.2008)

Zpočátku to vypadalo na norskou obdobu Refnovi dánské "dealerské" trilogie, ale jak se film chýlil k závěru, čím dál víc nabývalo vrchu psychologizování a řešení osobních a rodinných vztahů jednotlivých postav a závěr - to už je ukázkový "Zločin a trest" 2006 ve skandinávském balení. Celkový dojem poněkud rozpačitý, něco mezi 2 a 3 *, zaokrouhleno nahoru snad jen kvůli příjmení režiséra, které mi připomíná jednoho mého oblíbeného spisovatele :-) .(19.6.2012)

HP je mladý člen tajnej protidrogovej jednotky. Má problém s nadriadenými pretože viac sa stará o dolapenie unikajúcich dealerov ako o bezpečné zaistenie okolia. Pri ďalšej akcii na vyhliadnutého dealera v miestnom klube však stretáva po rokoch bývalú spolužiačku ktorej klub patrí a tá si sem tam rada šľahne. Takže dealer je jej dobrý kamoš. Dealer však dealuje o 106 aj v klube, napriek tomu že majiteľka si to neželá, a keď zasiahne polícia prichádza o peniaze aj o fet a to treba šéfovi vysvetliť. Ako dôkaz zo sebou zoberie aj HPho. Stratu tovaru však treba zaplatiť a tak sa HP zapletá do hšeftu ktorého samozrejmosťou je predaj zbožia v uličkách a to už je na poriadne ostrie noža ... HP sa na úkor porušenia zákonov dostáva bližšie k zdroju, spoznáva ľudí zapletených do kšeftu no zároveň sa dozvedá aj pravdu o svojom mŕtvom otcovi ... Omletý príbeh snímaný umiernenou ručnou kamerou disponuje slušným spádom, veľmi dobre vytypovaným hereckým obsadením a neopozeraným nórskym prostredím.(20.2.2008)

• - Herecké trio Nicolai Cleve Broch, Bjørn Floberg a Ahmed Zeyan si spolu zahralo už vo filme Uno (2004). (MikaelSVK)

• - Natáčanie prebiehalo v nórskej metropole Oslo. (Jello Biafra)