Toreador

Manolete

A Matador's Mistress

Drama / Romantický / Životopisný

Španělsko / Velká Británie, 2007, 92 min

Nevím, jak moc je Manolete věrný pravému osudu tohohle proslulého toreadora. Také netuším, jak zapůsobil na lidi, pro něž býčí zápasy doopravdy byly a jsou životem (nemluvě o volbě režiséra obsadit do hlavní role američana Brodyho). Mě ale tenhle snímek dojal. Krásnými obrazy, smutným osudem, vynikající volbou přestavitelů hlavních rolí. Určitě stojí za zhlédnutí, ať už vám tahle Smrt odpoledne blízká je, anebo ne. P.S:Nevím, proč Manolete prošel bez většího povšimnutí rovnou na DVD a na obrazovku HBO (alespoň u nás), Brody by si za svůj výkon zasloužil minimálně pozornost.(21.4.2011)

,,NEJDE O TO, CO UDĚLÁŠ, KDYŽ MÁŠ DOBRÝ DEN, ALE CO UDĚLÁŠ V TEN ŠPATNÝ“...../// VELKOLEPÝ TORERO A TAK NUDNÝ MUŽ! – něco na tom bude. Čekám barevné obrázky, žhavou atmosféru, když je TORERO v aréně. Zatím je mi předkládán romanticko dramatický vztah k jeho ,,femme fatale“ Lupe a abych neusnul, občas zamává tou svojí plachtou (muletou). Flashbacky z posledních 18ti měsíců, společně zamilovaně pojídají jablko a on je jejím ,,slunečním paprskem“. Napadá mě, jestli to zase není nějakej (zoufalej) pokus o umění. Moje odvaha vydržet byla odměna.... Po 45 minutách KONEČNĚ dostávám to, pro co jsem přišel! Je 29.8. 1947 a MANOLETE jde do arény. Islero čeká. Torero OLÉ! Pohledy do očí, ,,muletazo“, ještě jedno a další....rohy býka sviští kolem nohou, ,,maroletinas“...... ZÁPASÍ JAKO ANDĚL a lidé tleskají ve stoje! OLÉ! Už ho zase zbožňují! OLÉ! JEDEN ŽIVOT JE AŽ AŽ..... teprve teď mají lupínky květů růží smysl! Těch 18 měsíců vemte rychloposuvem! Tady je totiž úžasná úplně jiná holka – PLAZA DE TOROS! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Mám doma za barákem bejka. 2.) Hledám film, u něhož mi k dokonalýmu zážitku stačí jen půlka. 3.) Zatím co o býčích žlázách vím všechno, v býčích zápasech tápu. 4.) Ujíždím na dokumentárních záběrech. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ** P.S.: Hodnocení 3a½! je silně ovlivněno druhou polovinou filmu.(23.3.2011)

Tenhle španělský národní sport mám ráda právě kvůli toreadorům, kteří dokáží s grácií a lehkostí tančit okolo rozzuřeného býka a bavit tak natěšené publikum, které řve nadšením. Někde jsem četla, že býci jsou pro koridu speciálně chování, ale nevím, co je na tom pravdy. Adrien Brody byl pro roli Manuela správnou volbou, ale mě stále než Španěla připomínal židovského mladíka, nadaného pianistu, který přežil hrůzy války v polském ghetu.(15.3.2011)

Hned ze začátku se film chová, jako byste ho už měli dávno znát. Nevíte o co jde, všechno se míchá dohromady. Neznáte postavy, nechápete děj. A já jsem člověk, který rád o věcech něco ví, takže jsem se toho držela zuby nehty. Nevím, která část příběhu je lepší, vztah Manolete a Lupe nebo spojení Manoletovi práce s ním samým? Bylo krásné nahlédnout do života toreadora, nejhezčího a nejošklivějšího muže co se kdy narodil. Zmatenost je na filmu nejlepší, ale jen někdo to dokáže ocenit, že?(20.3.2011)

• Enšpígl

Já všeobecně nemám rád filmy, kde se prolíná současnost a minulost, v drtivé většině případů to narušuje vyprávění příběhu jako takovýho a to se přesně stalo tady. Příjemná byla barevnost filmu a některé záběry kamery, to zase jo. Naprostý šok bylo vidět Santiaga jinak než jako Bouřliváka vždyť já ho poznal asi až někdy kolem 15 minuty filmu a jestli za celej film řekně 4 slova, tak je to moc. Chce se mě říct, že Adrien zahrál svou postavu výtečně a reálně, jenže zahrát osudově zamilovanýho do Penelopičky, lehčí hereckou roli chlap už dostat nemůže a příjemnější taky ne. Postavte přede mě Penelopičku ve spodním prádle a já vám střihnu osudově zamilovanýho tak reálně, že Oldřích Nový vstane z hrobu a zatleská mě.(18.4.2011)

• - Býčí zápasy jsou točeny bez býků, nákladnější metodou za použití triků, přesto aktivisté pro ochranu zvířat chtěli tento film zakázat. (Terva)

• - Film měl nesoutěžní premiéru na filmovém festivalu v Torontu 28. srpna 2008. (Terva)

• - Natáčení probíhalo ve španělských městech Madrid, Alicante, Sevilla, Salamanca a Cadiz. (Terva)