O dívce, která proskočila časem (festivalový název)

Toki o kakeru šódžo

Japonsko, 2006, 98 min

Mamoru Hosoda

Předloha:

Jasutaka Cucui (kniha)

Time waits for no one. Perfektní mix středoškolské romance, dramatu a sci-fi. Hlavní hrdinka Makoto Konno jednoho dne po zvláštní příhodě ve školní laboratoři zjistí, že dokáže cestovat zpátky v čase. Snědla vám sestra pudink, nebo jste neuspěli v testu? Nevadí, není nic snažšího, než skočit si zpátky do minulosti a tuto křivdu napravit. Jenže kdykoliv změníte svou minulost, změníte tím i minulost všech ostatních a ne vždy je to změna k lepšímu a každý další pokus o nápravu s sebou přináší nové komplikace. Pro mě byl tento film obrovským překvapením, jelikož jsem o něm poprvé slyšel jen pár dní před tím, než jsem ho viděl. Kromě zpracování sekvencí samotného cestování časem mu nemám prakticky co vytknout. Animace je znamenitá, působivý příběh je chytře vystavěn a Makoto je nejlepší ženská hrdinka od dob Naušiky, zcela uvěřitelná a každý si ji musí hned oblíbit. Toki wo kakeru šódžo je prostě skvělý film, který myslím si osloví nejen skalní fanoušky japonské animované tvorby.(9.5.2007)

Pro mě depresivní film. Kluk z budoucnosti se slzou v oku nejvíc vzpomíná na to, jak úžasné zábavné a krásné bylo, když si celé odpoledne líně házel s kamarády míčkem... No nazdar. Ta budoucnost musí být pěkná nuda. A navíc tý holce valí pěkný nesmysle do hlavy. Prý že na ni v budoucnosti počká... Cheche, to určitě. V budoucnosti on bude mladík a ona stará bába, takže jí tak maximálně pustí v tramvaji sednout, to bude tak to nejvzrušivější, co se mezi nima odehraje.(8.4.2012)

V prípade tohoto veľmi krásneho filmu by som vymenil miesta v žánroch dráme a romantike. Dievča ktoré dokáže cestovať v čase vás obíme svojou krásou tak,že budete prežívať príbeh spolu s ňou.Na začiatku ešte nie je jasné,že prečo Makoto dokáže cestovať v čase dovtedy je to veľmi lahodné a človeka to naplní bezstarostnoustou.Ale neskôr sa začínajú vo filme objavovať prvky drámy a vtedy sa začnete spútaný týmto filmom obávať,že čo sa stane ďalej.(14.3.2009)

ZÁŽITOK ..viac k tomu písať netreba, snáď len: upaľujte si to pozrieť....lebo...Time waits for no one. 10/10 Best of 2007 Nominee P.S. na niektorých komentároch je úžasné, ako pisatelia nepochopili záver filmu takže SPOILER pre nechápavých: Stroj času vymyslela Makoto v budúcnosti kam ju vlastne Chiaki nasmeroval svojou poslednou vetou. Preto už vie na akú školu pôjde ale je to himitsu. :-)(24.12.2007)

Ako, nemôžem uprieť tomuto filmu nápad. Každopádne sa celkový film predo mnou nezáživne vliekol a hoci bol podfarbený krásnou hudbou, občasným humorom a fantáziou, jednoducho ma nudil a len som čakal, kedy už skončí. Rozhodne sa nezaradí medzi moje obľúbené filmy, ani obľúbené anime. Anime ma zvykne do seba vtiahnuť a nútiť žiť daný príbeh. Pri tomto kúsku sa nič také nestalo.(21.1.2011)

• - Film vyhrál cenu Gertie v kategorii Nejlepší animovaný celovečerní film na 39. ročníku Sitges International Film Festival of Catalonia. (Shley)

• - Snímek vyhrál v roce 2006 cenu Grand Prize v kategorii Animace na Japan Media Arts Festival. (Shley)

• - Film také vyhrál ceny Hotchi Film Awards (2006) a Mainichi FIlm Concours (2007). (NGP)