O dívce, která proskočila časem (festivalový název)

Toki o kakeru šódžo

Japonsko, 2006, 98 min

Mamoru Hosoda

Předloha:

Jasutaka Cucui (kniha)

Mozno by stacilo, aby som sa na tento film pozeral inokedy, a bol by som na 100% spokojny. Mozno som nemal spravnu naladu, mozno by mi inak to co mi trosku vadilo (zbytocne pretiahnuty zaver) prislo uplne fajn...alebo by mozno stacilo, keby som sa vratil v case a na tento skvely kusok sa pripravil. Ale to by potom dopadlo zrejme uplne inak, ako by som chcel :). Radsej si to pozriem este raz. (8.8/10)(2.3.2008)

Krásný film, teochu smutný, ale to všechny romantiky. Polovinu jsem si řikal, proč získal tolik cen, ale teď už to vím. Na filmu je nebezpečná jen jedna věc. Díky filmu se mění naše gesta a chování dle obrazu dáné kultůry. Anime je tím obzvláště nebezpečné, protoźe nevychází z reality. Nikdo se nechová jako v anime, ale jeho sledováním se postupně v některých situacích začneme chovat podobně, ne-li stejně. Národ by neměl zapomenout na vlastní gesta a chování, ale postupně se tomu nedá zabránit.(18.7.2013)

Klasická zápletka s hlavní hrdinkou, která neví co chce od života a když náhodou objeví způsob cestování časem, začne jej používat ke svým potřebám a potěšení... Film nepostrádá humor, napínavé okamžiky a sympatické postavy se kterými se divák může lehce ztotožnit, ale že by se jednalo o nějaké mistrovské dílo se říci nedá. Jako výplň volného času při nedělním odpoledni je Toki wo Kakeru Shôjo naprosto dostačující. 7/10(2.8.2007)

Ačkoli samotný námět a nakonec i provedení je dobré, při hodnocení musím souhlasit s komentářem Sysla_cz. Je to prostě nevěrohodné. Sice se to s postupem času zlepšovalo a závěr byl povedený, pořád mě to ale nedokázalo přesvědčit, že se hlavní postavy chovají volně podle vlastní vůle a ne podle předepsaného (a sem tam nelogického) scénáře... i když to jsou japonci. Přesto tenhle film určitě stojí za pozornost, osobně jsem možná jen čekal trochu víc.(4.2.2008)

Taký japonský Butterfly effect, bez zbytočného moralizovania nad nutnosťou prítomnosti aj horších momentov v našom živote (keď si spätne po sebe čítam túto vetu, začína mi byť zle). A vlastne absolútne bezkonkurečne úplne najlepšie a najreálnejšie (teda pardon, najvernejšie realite) vykreslenie stredoškolákov a ich spôsobu života v anime vôbec - aspoň čo sa mojich skúseností týka. Akurátne z pre mňa neznámej predlohy (nemôžem teda porovnať, nakoľko sa odklonil, ako to spomína napr. JFL, zato hranej verzii určite venujem pozornosť) vychádzajúcou ideou, dĺžkou, poňatím, atmosférou, hudobným vkusom, postavami i technickým zázemím (na rok 2006 výborná kresba, ktorá mi dala spomenúť na Šinkaia - a viacero jeho diel po tejto stránke jasne predčí). Hosoda mi zrejme má čo povedať a Cucuiovi hrdinovia všedných dní rovnako. Hodnotím a komentár píšem až po druhom zhliadnutí; toto som si jednoducho musel okamžite zopakovať. 95% Pozn.: Vzhľadom na autora predlohy ešte raz prehodnotiť Konovu Papriku, ktorá pracuje s originálnym motívom nemenej obratne.(14.8.2014)

• - V roce 2009 v cenách Young Artist Awards vyhrála Emily Hirst v kategorii Nejlepší dabing (dabovala Makoto). (NGP)

• - Film vyhrál cenu Gertie v kategorii Nejlepší animovaný celovečerní film na 39. ročníku Sitges International Film Festival of Catalonia. (Shley)

• - V cenách Sitges (2006) získal Mamoru Hosoda cenu nejlepšího animátora. (NGP)