O dívce, která proskočila časem (festivalový název)

Toki o kakeru šódžo

Japonsko, 2006, 98 min

Mamoru Hosoda

Předloha:

Jasutaka Cucui (kniha)

Zajímavý příběh, který postupně nezávazné pohody přituhuje šrouby až k hutnému dramatu. Získávalo si mě to sice pomaleji, ale nakonec jsem si všechny tři charaktery oblíbil. Velmi slibné téma, solidně zpracované, s pár zajímavými zvraty, ale to je i kámen úrazu. Skončit ten film, v jeden inkriminovaný moment, řekněme čtvrthodinu před koncem, asi bych šel na plnej. Takto to sice je taky dobré a má to pár zajímavých myšlenek, ale nepůsobí to tak silně jak by mohlo - aspoň na mě.(13.12.2009)

Chvílemi se dostavovala slušná porce nudy s tímto civilním animéčkem. Ale Hosodovi musím přiznat, že když šlo o důležité dějoposuvné scény, tak jsem skoro ani nedýchal blahem jak vše správně funguje. Právě proto musí být moje hodnocení kladné, i když nedostatky hlavně v ději a hudbě jsou pro mě stále dost nezkousnutelné. 65 %(14.3.2009)

Nechtěl jsem toto anime komentovat, ale napíšu něco málo k tomu. Přilákalo mě k tomuto snímku cestování časem, které je ze začátku docela zajímavě pojato, ale postupně se stává tento prvek doslova chaotickým. Filmu by prospěla kratší stopáž. Film mě začal přibližně od třetí třetiny trošku nudit, ale určitě se jedná o lehce nadprůměrný snímek. Tedy 3* a /60 %/.(16.7.2013)

Přestože je většina japonských animáků originální a působivá, jak po vizuální, tak po příběhové stránce, "Dívka, která proskočila časem" je klasickou variací na téma změn v minulosti a jejich následcích v přítomnosti. Nebudu zastírat, že jsem čekal více a na podobné téma si raději dám "Osudový dotek" nebo "Na hromnice o den více".(26.5.2013)

Pro mě depresivní film. Kluk z budoucnosti se slzou v oku nejvíc vzpomíná na to, jak úžasné zábavné a krásné bylo, když si celé odpoledne líně házel s kamarády míčkem... No nazdar. Ta budoucnost musí být pěkná nuda. A navíc tý holce valí pěkný nesmysle do hlavy. Prý že na ni v budoucnosti počká... Cheche, to určitě. V budoucnosti on bude mladík a ona stará bába, takže jí tak maximálně pustí v tramvaji sednout, to bude tak to nejvzrušivější, co se mezi nima odehraje.(8.4.2012)

• - Příběh filmu je založen na novele "Toki o Kakeru Shōjo" od Yasutaky Tsutsuiho z roku 1967. (Shley)

• - V cenách Sitges (2006) získal Mamoru Hosoda cenu nejlepšího animátora. (NGP)

• - Film také vyhrál ceny Hotchi Film Awards (2006) a Mainichi FIlm Concours (2007). (NGP)