O dívce, která proskočila časem (festivalový název)

Toki o kakeru šódžo

Japonsko, 2006, 98 min

Mamoru Hosoda

Předloha:

Jasutaka Cucui (kniha)

Dobry scenar, jedoduchy ale silny pribeh, ako sa dozvedam, je to velmi znama knizna predloha, ktora ma niekolko TV spracovani, neikolko filmovych spracovani a teraz aj toto anime. Co sa tyka formy, tadicne 2D-3D kilsovite prevedenie. Pribeh to vsak posuva k tomu lepsiemu, co v anime filme za rok 2006 v japonsku vzniklo.(24.8.2007)

K japonské tvorbě teprve začínám přičichávat a musím uznat, že mi docela voní. Scénář se mi moc líbil. Cestování v čase nemusí vždy dopadnou dobře, ale tady se to opravdu povedlo. Hezkým prvkem bylo hlavně odpočítávací tetování. Na celém filmu byla dle mého názoru nejkrásnější hudba. Pěkné 4*...O pár týdnů později...Film mám stále v sobě a často na něj myslím. Asi ve mě zanechal něco hlubšího.(11.7.2011)

Kouzelné, i když zbytečně překomplikované. Poetické vyprávění o životě a přátelství zasazené do současného Japonska zaujme především kontrastem téměř lyricky snímaných obrazů (které podtrhuje jednoduchý, leč úžasný klavírní doprovod) a obyčejností postav, které zde nejsou starověcí hrdinové ani post-apokalyptičtí válečníci, ale ničím vyjímeční studenti z dnešní doby. K tomu zajímavá animace, dojemný příběh bez jakékoliv podoby citového vydírání a celková pohoda, která z filmu vyzařuje na míle daleko a většině diváků způsobí velice příjemný zážitek. I přes pár nedostatků tedy 85%.(31.8.2011)

CITÁT - Na některý lidi se lepí smůla.......... Dneska to mohl být docela pěkný den, ale to jsem ještě nevěděla, že umřu. Já nechci umřít. Čas se vrátit nedá, ale proskočit časem je možné. Makoto skáče sice časem, ale zatím jen pro svůj prospěch. To se pravděpodobně někde a někdy zvrtne. Mě osobně to někdy připadalo hodně ujeté. To jsou ti Japonci. CITÁT - Můžu vymazat cokoliv a kdykoliv......... Nejdříve je příběh zajímavý, pak působí vesele, ale čím víc se skáče časem, je to dramatičtější. Zašlo to až tak daleko, že je to smutné. CITÁT - Kdybych měl přítelkyni, zůstaneš pak úplně sama........... Já osobně bych řekl, že způsob cestování časem v tomto příběhu je až moc bolestný. Makota tím celkem musí trpět. Je stále otlučená. CITÁT - Něco s tím udělám........ Jenže čas opravdu běží a z 90 klesl na 50 a pak už jen na jeden skok. Blíží se konec. Blíží se celkem šokující konec, který je i lehce psycho. Klasicky kreslený Japonský příběh o cestování časem, o uvědomění a přátelství. Příběh z dobrou hudbou a povedeným námětem. Ke konci si můžete i zazpívat karaoke. Japonsky, Anglicky i Česky. CITÁT - Surechigau hito no naka de kimi wo oikaketa..........(26.6.2013)

Sice ještě dávám 4 hvězdy (s odřenýma ušima), ale musím uznat, že pro mě tenhle film byl menším zklamáním. Vzhledem k hodnocení a vůbec oblíbenosti tohoto animovaného filmu jsem zkrátka čekala víc. Sice byly hezky vykreslené charaktery a jejich vztah, ale příběh mi přišel nedotažený, což se u mě podepsalo na celkovém dojmu. Dát si s tím o něco větší práci, šel by ten příběh vystavět mnohem lépe a možná by i to cestování v čase dávalo větší smysl. Především mi vadilo zakončení filmu. Konec by působil o dost líp, kdyby se víc odhalil ten důvod, proč vůbec daná postava (nebudu spoilovat kdo) cestoval z budoucnosti zpět a proč se tam musí zase vrátit. Reakce Makoto navíc byla trochu hloupá a taktéž nedávala příliš smysl. Neříkám tím, že všechno musí být nutně dovysvětlené a dávat smysl, ať klidně něco zůstane skryté a nechá diváka v nevědomosti, ale tady mi to přišlo jako čirá nedopracovanost příběhu. V rámci stavby příběhu by rozhodně mělo větší dopad na diváka, kdyby "obraz", který postava zmiňuje, byl ukázán až na konci (ne uprostřed filmu) a pochopili bychom důvod, proč onen "obraz" byl pro něj tak důležitý. Myslím, že by to dalo celému příběhu větší hloubku. Námět tedy dobrý (ostatně, po tomto filmu se v rámci jap. filmové tvorby s námětem "cestování časem" roztrhl pytel), postavy byly taky fajn, příjemná animace, ale něco hodně zásadního mi tam zkrátka chybělo. ~(3,5)~(12.11.2017)

• - Snímek byl prvním výhercem nově zavedených Cen Japonské akademie, a to v kategorii Nejlepší animovaný film v roce 2007. (NGP)

• - Film také vyhrál ceny Hotchi Film Awards (2006) a Mainichi FIlm Concours (2007). (NGP)

• - Příběh filmu je založen na novele "Toki o Kakeru Shōjo" od Yasutaky Tsutsuiho z roku 1967. (Shley)