Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

„Co vlastně člověk dělá v hotelu Grand? Jí. Spí. Občas si zaflirtuje. Občas zatančí. Jsou tu stovky dveří, které vedou do stejné haly. Vlastně neznáte ani osobu bydlící vedle vás. Pak odjedete a někdo další si pronajme váš pokoj. Spí ve vaší posteli, tak to prostě chodí.“ Tato hollywoodská meziválečná klasika studia MGM nás uvede do prostředí honosného berlínského hotelu ve stylu art deco. V hotelu Grand se na krátký moment protnou osudy pěti postav - ruské baleríny, zchudlého barona, ambiciózní stenografky, úředníčka a průmyslového magnáta. Nepostradatelnou roli v příběhu hraje i perlový náhrdelník. Středem filmu ale stále zůstává herečka s nejerotičtějším hlasem, jaký kdy zněl z pláten kin - božská Greta Garbo. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (33)

May 

všechny recenze uživatele

Je to zvláštní film, když se nad tím zpětně zamyslím, nemá v podstatě žádnou dějovou linku. Jen okrajově vykresluje dva dny pár momentálních hostů Grand Hotelu v Berlíně, jejichž životy se proplétají, aby se posléze opět rozmotaly v úplně jiném seskupení, než v jakém do hotelu přišli.. Film z ničeho nezačíná a s ničím novým nekončí. Člověk, který nemá vztah ke starým filmům, Grand Hotel nejspíš nijak neosloví. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Grand hotel nie je rozhodne konverzačná komédia plná špičkovania, čo by možno jeden očakával. Kritizuje spoločenskú hierarchiu, chudobu, filozofuje nad smrťou a nad pociťuje ľútosť nad zašlou kariérou baletky a hlavná téma sú peniaze v živote človka. Čiže absolútne chápem popularitu tejto snímky v 30. rokoch a Oscara. Lenže dnes dialógy medzi nimi nepôsobia prirodzene, sú príliš preexponované a najmä postava Grety Garbo často ťahá za uši. Chápem že to bol zámer, ale mňa to značne otravovalo. Jedná sa o kvalitný film, ktorý viac zostarol, ako by bolo milé. 70% ()

Reklama

Kass 

všechny recenze uživatele

Snímek z prostředí berlínského Grand Hotelu, natočený podle stejnojmenného úspěšného románu Vicky Baum, uvádějí krásně vyvedené titulky. Jde o jeden z prvních modelových filmů, né-li úplně první, ve stylu "sorta typově rozličných lidí se střetne na určitém místě", kde ve vzájemném spletenci vztahů ovlivňuje jednání jedince osudy všech. Jako obvykle je zde kladen důraz na symbiózu vztahů, nikoli na silnou vedoucí dějovou linku. Paleta lidí v hotelu je skutečně pestrá... výtečná J. Crawford jako svěžestí a mládím kypící stenografka; G. Garbo ztvárňuje rozcitlivělou éterickou divu, živící se jako primabalerína; dále tu lze narazit na zruinovaného barona-gentlemana; (patetismem přetékajícího) umírajícího prostého úředníka; nadřazeneckého průmyslového magnáta... slovy cynického doktora - "Lidé přicházejí a odcházejí. Nikdy se nic nestane". O pravdivosti druhé věty by se možná dalo dlouze polemizovat... i když, z pohledu neměnných zdí hotelu a početného personálu na tom něco bude :-) Oscarové ocenění filmu mě nepřekvapuje. Přítomnost herecké honorace, kde je každé hvězdě přidělen rovnocenný prostor, a novátorská dějová struktura udělala na Akademii evidentně dojem. Řekl bych že zasloužený. ()

betelgeuse 

všechny recenze uživatele

Důkaz, že i oscarové filmy umějí rychle stárnout. Tahle koncepce středostavovského umění - špetka alegorie, špetka sociální reality, hodně patosu - je dávno pod drnem. Nejsvěžeji působí Crawford s ideální kombinací ženskosti a smyslu pro humor. Garbo buď hrála přehrávající citlivku, a nebo byla sama špatnou herečkou - její obřadní mluva, divoké grimasy s výraznou hrou obočí a evropský akcent mi připomněly Belu Lugosiho%-] ()

Frajer42 

všechny recenze uživatele

I přes značné stáří filmu a nebezpečně dlouhou stopáž, jsem se k mému údivu solidně bavil. Všichni obsazení si své role odkroutili velice dobře a děj byl chytlavý. Úplně jsem nepochopil, čím si tento snímek vysloužil to, že byl ve svém roce shledán tím nejlepším, zřejmě konkurence stála úplně za hovno. Zkrátka partička tak rozličných lidí, jak to jen bylo možné seskládat, se sejde v hotelu a za tento krátký pobyt rozjíždějí mezi sebou různé mezilidské vztahy a vzájemně se ovlivňují. Autor tak trošku laškuje s behaviorální psychologií, což se mi líbilo. Velice sympatické jsou mi v těchto starších snímcích jednotlivé milostné taškařice v silně gentlemanském stylu. Něco takového, už se dá mimo svět starších filmů zažít snad jen se mnou. A vůbec, vše bylo takové gentlemanské, dokonce i loupení. Lepší 3 kousky. ()

Galerie (99)

Zajímavosti (14)

  • K roku 2013 se jednalo o historicky jediný film, který vyhrál Oscara za nejlepší film, aniž by byl nominován v jiných kategoriích. (GreatestFan)
  • Veta "I want to be alone." sa v roku 2005 umiestnila na 30. mieste najlepších filmových hlášok podľa Amerického filmového inštitútu. (MikO_NR_1909)

Reklama

Reklama