Hrozba v poušti

Scénografie:

Frank Bollinger

Kostýmy:

Glenn Gregory Krah

Zase raz nedocenený, avšak prekvapivo atmosférický, zaujímavý, mysteriózny a napínavý survival. Pekne natočený, slušne odohratý, s temným a znepokojivo neistým nádychom + navyše jeden z absolútneho minima filmov, kde ma americkí vojačikovia neiritovali, dokonca som s nimi miestami až súcitil. Veľmi slušný horor od ½ režisérskeho Blair Witch dua.(4.12.2015)

• misterz

Podobný scifi-hororový námet mám celkom rád - borci sa niekam vyberú, chcú niečo preskúmať alebo polapiť, no a nakoniec zistia, že už niet návratu späť, že majú len jednosmerný lístok... Takýto hraný polo FF formát mi vyhovuje, pretože obvykle so sebou prináša to lepšie z klasiky aj FF, čo sa často pretaví aj do atmosféry. To však nie je tento prípad - úvod ešte ušiel, ale ako sa účastníci začali do príbehu zamotávať, tak to paradoxne strácalo na atmosfére, aj keď priznám sa, že legenda o stratenom pluku 44 ma celkom zaujala. Ani herci sa tu od práce moc nepretrhli a tiež tu chýbala nejaká výraznejšia osobnosť, ktorá by ten celkový dojem trocha potiahla, herec v hlavnej úlohe na to evidentne nemal. Koniec mi prišiel dosť odfláknutý, nedomyslený a taký nemastný-neslaný, vôbec som nevedel čo si o tom myslieť. Škoda, začínalo to sľubne. Podpriemer. 40/100(31.7.2017)

Stačilo málo, a mohl z toho být docela slušný horor. Atmosféru to má, ta depka ze zapomenutých afghánských plání i předem jasně ztracené mise jsou skoro hmatatelné. Jen kdyby sami autoři věděli, čím přesně ve skutečnosti straší. Do Afghánistánu přilétá speciální agent CIA, aby vedl skupinu vojáků k místnímu mnichovi či něčemu podobnému, který jim nějak teoreticky má pomoci ve válce proti Rusům (nebo proti komu se teď v Aghánistánu bojuje). Ono je to v podstatě jedno, protože důelžitější je zde motiv putování a setkávání se s nepřirozenými úkazy. Jenže tohle by vystačilo na jednu povídku z Krajních mezí. A bohužel tvůrci nedokázali filmu přidat něco navíc, nebo jej vést trochu jinudy, či jej víc vysvětlit, rozvést, což by se klidně dalo bez toho, aby nějak utrpěl újmou podle nich asi geniální konec. Díky tomu se jim film rozpadl na putování-zajímavý úkaz-krutá smrt vojáka-putování-podivný úkaz- další smrt... Což je za čas natolik nezajímavé, že když se začnou objevovat náznaky vysvětlení, je divák už znuděn. Skutečně škoda.(9.2.2009)

• tron

„Austrálčan sa ťa vždy zastane.“ Dal by som aj 60%, ale postupom času sa začne pôsobivá atmosféra, príjemne zbavená krvi a nezmyselných akčných scén, vytrácať do neznáma a na jej miesto nič zaujímavé neprichádza. Herci sú len sympatickí, výprava len zaujímavá, prostredie len pôsobivé. Možno ak by to bolo o čosi kratšie... alebo ak by sa toho dialo predsa len troška viac... alebo ak by to viac tlačilo na pílu napr. v odpovedaní na „základné otázky“... možno VTEDY by to bolo za 60%. Takto dávam len 40%, ale s tým, že je to o dosť lepšie, ako iný talibanský vojenský horor, Krvavý piesok.(20.12.2010)

• Acrobat

Monológ hlavného hrdinu má vraj povýšiť tento film na niečo viac, v hľadaní tajomna. Ak ho však zbadáte cez primitívny červený žiarič, úsmev sa vynorí. Nepochopiteľný a nudný stret nesympatickej partie s nesympatickým neviem čím. Talibanským emzákom ? V podstate celé zle, nakoľko nemáš napätie si myslím, a koniec vyznie tak do prázdna, ako pôsobil celý zúfalý film. (videné 12.10.2018, AMC)(13.10.2018)

• - Film niesol aj označenie Ultimate Patrol. (MikaelSVK)

• - Namiesto skutočného Afganistanu sa natáčalo v Maroku. (MikaelSVK)

• - V čase 03:16 zazní ve filmu „...považují ho za duchovní sílu, co pomůže mujahideenům porazit sověty.“ Vzhledem k tomu, že se film odehrává na konci roku 2001, jedná se o zjevný historický nesmysl. Sovětská vojska se z území Afghanistánu stáhla v průběhu roku 1989 a samotný Sovětský svaz přestal existovat 26. 12. 1991. (Globus_Jirka)