Hrozba v poušti

Scénografie:

Frank Bollinger

Kostýmy:

Glenn Gregory Krah

Zaujímavý námet, celkom slušne spracovaný ale rezervy určite ešte boli. Tak trochu som už zvyknutý že podobné filmy majú zostupnú tendenciu, a aj v tomto prípade ku koncu film strácal dych. Záver tiež nebol celkom vydarený, ale celkovo som žiadny zázrak nečakal, a preto ma tento scifi filmík ani nesklamal....(26.3.2009)

Asi největší dominantou tohoto snímku je kromě mysteriózního pojetí především samotné prostředí, kde se natáčelo. Poušť a rozpálené hory dávají pocit bezmocnosti už při pouhém sledování a to nedej bože, když se tu někdo ztratí. Příběh začne dostávat ty správné grády teprve v okamžiku, kdy se vojáci vydávají do hor hledat Abana. O tom, že nepůjde jen o obyčejný válečný film se přesvědčíme téměř v zápětí při první přestřelce mezi skalisky. Toto tajemství vám vlastně svým způsobem zůstane skryto po celou dobu snímku, protože tvůrci vždy nabídnou jen několik náznaků, ale jinak nic důležitého neprozradí a ani neukáží. Vše nechají pouze na fantazii diváků, což je dle mého názoru k nezaplacení. Už dlouho ve mně film nevyvolal takové rozporuplné pocity. A právě atmosféra zapříčinila fakt, že jsem si připadal jako na horské dráze. V jednu chvíli mě přílivová vlna mysteriózního nádechu doslova pohltila a já se nechal unášet do ztracena, aby mě v následující scéně přílivová vlna nudy a marnosti opět vyhodila na břeh. Tato nevyváženost se táhne skoro celým filmem a zapříčinila i konečnou podobu mého hodnocení. Dalším paradoxem je i nevyvážená propracovanost jednotlivých postav. Zatímco některé jsou skutečným bonbónkem a divák si je do jisté míry i zamiluje ( jsou však jen dva), tak ti druzí jsou tady jen do počtu a je jen otázkou času než si je odškrtnete ze seznamu. Když už nic jiného nepomůže, tak se všechno většinou snaží zachránit alespoň hudební doprovod, který ovšem často zatluče jen další hřebík do rakve. Zde tomu tak naštěstí nebylo, protože folklórní melodie udrželi diváka při smyslech a do jisté míry dopomohly k navození příjemné atmosféry. Ve své podstatě jde o velice nevyvážený film, který se ovšem nedá hodnotit hůře než průměrně. Režisér Myrick má však problém u všech svých filmů vydržet na předem stanovené trase. Většinou se zhruba uprostřed filmu zasekne a pomalu se propadá do odpadních vod. Zde tomu bylo spíše naopak – začátek hodně nudil, prostředek byla prostě paráda a konec hodně překvapil. Zůstalo zde však velké množství otazníků, na které už asi nikdy nedostanu odpověď. Každopádně nad tímhle filmem nezanevřu a začas si jej určitě pustím znovu.(30.5.2010)

Zase raz nedocenený, avšak prekvapivo atmosférický, zaujímavý, mysteriózny a napínavý survival. Pekne natočený, slušne odohratý, s temným a znepokojivo neistým nádychom + navyše jeden z absolútneho minima filmov, kde ma americkí vojačikovia neiritovali, dokonca som s nimi miestami až súcitil. Veľmi slušný horor od ½ režisérskeho Blair Witch dua.(4.12.2015)

• misterz

Podobný scifi-hororový námet mám celkom rád - borci sa niekam vyberú, chcú niečo preskúmať alebo polapiť, no a nakoniec zistia, že už niet návratu späť, že majú len jednosmerný lístok... Takýto hraný polo FF formát mi vyhovuje, pretože obvykle so sebou prináša to lepšie z klasiky aj FF, čo sa často pretaví aj do atmosféry. To však nie je tento prípad - úvod ešte ušiel, ale ako sa účastníci začali do príbehu zamotávať, tak to paradoxne strácalo na atmosfére, aj keď priznám sa, že legenda o stratenom pluku 44 ma celkom zaujala. Ani herci sa tu od práce moc nepretrhli a tiež tu chýbala nejaká výraznejšia osobnosť, ktorá by ten celkový dojem trocha potiahla, herec v hlavnej úlohe na to evidentne nemal. Koniec mi prišiel dosť odfláknutý, nedomyslený a taký nemastný-neslaný, vôbec som nevedel čo si o tom myslieť. Škoda, začínalo to sľubne. Podpriemer. 40/100(31.7.2017)

• Terva

The objective - Hrozba v poušti Afgánistán a Vivany, nějak mně to nejde dohromady. Herci nehrajou, jen se tak pohybujou, oblečení koupený někde na blešáku, ani to nepřipomíná uniformy. Marocký snímek režiséra Daniela Myricka je sice nízko rozpočtový, ale zase tak nízko to nemuselo být. Ale...poenta....mně se to líbilo víc než Blair Witch. Vyzvednou můžu scénu ze světlicemi, sice jsem mu nefandil, ale při tomhle záběru jsem ho litoval.(9.2.2009)

• - Namiesto skutočného Afganistanu sa natáčalo v Maroku. (MikaelSVK)

• - Film niesol aj označenie Ultimate Patrol. (MikaelSVK)