Shazam!

Billy Batson and the Legend of Shazam!

(pracovní název)

Franklin

(pracovní název)

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Komedie / Fantasy

USA, 2019, 132 min

„Nechaj tú starú pani na pokoji!“ Budem prísny a dám „len“ 60%, ale musím dodať, že hoci som tomu pred premiérou neveril, tak Shazam! má srdce. Nejde v ňom o CGI a akčné scény (hoci sú a je toho dosť, prvých 30 minút síce nie, ale potom sa to rozbehne a s prestávkami to trvá do konca, navyše to celé produkoval Dwayne Johnson), ale o postavy a vzťahy. Herci sú super, ako detskí, tak dospelí (až na Marka Stronga, ktorý je zasa jalový a tuctový). Najviac prirodzene Zachary Levi, ktorý je nákazlivý, hravý, bezprostredný a okúzľujúci. V dobrom ma zaskočil aj rozkošný súrodenecký twist, ktorý sa odohrá v akčnom finále, ktorý sa podarilo trailerom utajiť. Oceňujem pár dospeláckejších momentov, ako je odtrhnutá hlava, šikovný spôsob, ako nadávky použiť a zároveň nepoužiť alebo (to asi najviac) nepríjemný moment s biologickou matkou; za to dole klobúk. Humor nie je nejako extra náročný a ťažko vás rozosmeje, ale je pravdou, že usmievať sa budete pomerne často (pes, Superman, Rocky, matrac alebo príliš veľká vzdialenosť na to, aby sa navzájom počuli). Dúfam, že to decko toho tigra zaplatilo!(5.6.2019)

• verbal

Hm, hm, tak prý rodinná zábava! To tedy zřejmě znamená, že se u toho má bavit celá rodina, tedy kromě globální degenerací vymatlaných dětí i maminky a tatínkové. Touto optikou je to pak ovšem docela riskantní podnik, točit pro tak rozsáhlou cílovou skupinu. Ono totiž statisticky vzato na světě zatím zaplaťsatan asi nebude až tolik rodin, kde je maminka povrchní kýčovitá tupka a tatínek hloupý nevkusný buzerant. To už by bylo hnutí ANO zvoleno do čela OSN a veskrze usměvavá ultrakorektní populace se rozmnožovala análně. Avšak s přihlédnutím ke kulturnímu úpadku, kvocientní degeneraci a geopolitickému patovývoji posledních dekád je třeba se reálně děsit a blít na poplach s výstražně vztyčeným pravým prostředníkem a s hrozivě varovným „Es kommt der Tag!“ na rtech. S takovou přijde fuckt brzy a tato pátá kolona stádové debility je již ikstou vlaštovkou. Přitom primární nápad není vůbec špatný a dala se z něj vytřískat kulantní zábavná taškařice pro kompletní generační spektrum. Zaúřadovala však holyúdská klika diktátu nevkusu a její tolik osvědčený generátor přiblblých a plytkých kolovrátkových pičovin. A taxe Hery Homopotrat nudil Sám doma, až naskočil do Polárního expresu, mířícího do homixové školy zmaru a nouze v Genitálním oparu. Výsledkem je Shitzam! aneb Velebukvoid a šest homodějů, toxický debilotvorný prefabrikát alá Dyzny … A kurva, nedopatřením jsem řekl Shitzam!, tak mě budete muset omluvit. Narostly mi totiž pastelové homoelasťáky a buzipelerínka, tudíž se musím neprodleně vydat dělat VŽUUUUM! do smradlavé přetékající žumpy přiblble klišovitých rodinných hovnot a nejdementnějších homixových šablon, tam správňácky zatočit s předpisově anemickým Voldemrdem a exemplárně hloupým párečkem školních šikanérů a měnit vaše přihlížející děti v retardované nekulturní teplouše.(22.4.2019)

Čekal jsem teda o dost víc. Shazam! je taková nekonfliktně "v poho" komiksárna pro mladistvé, čímž pádem nechápu, proč se jí Sandberg v téhle podobě nechal upsat. S příšerama film nepředvede nikdy nic, co by bylo skutečně strašidelné, a s humorem nikdy nevyjede z předvídatelných kolejí. A navíc mě nebetyčně sral ten nesoulad mezi lidským a čarodějným "já" hlavního hrdiny. To totiž působí, jako kdyby se spolu s čarodějnými schopnostmi hrdinovi vždy změnila osobnost a o pár desítek bodů snížilo IQ. Jestli chápu dobře Shazamův papírový koncept, humor by měl vycházet z toho, že rozjívený teenager dostane superschopnosti a neví, co si s nimi počít, a tak s nimi různě blbne ... dokud není okolnostmi přinucen převzít zodpovědnost. Ale vždyť ten filmový Billy vůbec rozjívený není! Naopak se chová relativně utlumeně, asociálně, zároveň vyspěleji a samostatněji než jeho vrstevníci. A prásk, se ziskem superschopností najednou začne být sebevědomý cool hejsek, co se chce předvádět? Vždyť to vůbec nepasuje.(16.5.2019)

• Enšpígl

Ach jo, nějak se mě teď nedaří trefit v kinech nějakou pecku. Pokud jde o komiksáky, tak po posledních úspěších jsem ztratil svou ostražitost i nedůvěru a zákonitě jsem nabil držku. Příběh se vleče a po neuvěřitelně zdlouhavým začátku mě dochází, že tohle je určený především dětem, pokusy o humor na mě z 90% nefungovaly, působily infantilně a jediný kdo dokázal zaujmout byl padouch Strong, tomu jsem taky ostatně celou dobu fandil, protože dobro mě tentokrát vysloveně sralo. Že by tam bylo nějak moc soubojů to se teda říct nedá a kyž už se film nadechoval k něčemu výživnějšímu spolehlivě to zabila následující "rodinná" scéna. Za nejzábavnější část filmu označuji momenty, kdy Billy zjišťoval své superhrdinské schopnosti. Ty ovšem bohužel nezjišťoval 132 minut.(13.4.2019)

Rozpočet $100miliónovTržby USA $137,133,798Tržby Celosvetovo $358,633,798Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ Čistý rutinný priemer, ktorý sa krkolomne rozbehne až po pol hodine. Ten úvod je skoro na facku, prázdny, suchý, až otravný, čierny čarodej ako vystrihnutý z nejakého paprndeklového béčka. Decka to našťastie postupne oživia, nástup Shazama to konečne rozbehá k lepším kontúram, ktoré hlavne pobavia. Takže stred filmu a objavovanie superhrdinských schopností baví. Zas záver a bitky zo siedmymy hriechmi, skôr zrazia k zemi, moc všedné, ošuntelé, bez lepšej iskry či nápadu, lietanie pri mrakodrapoch pripomenie Matrix Revolutions. David F. Sandberg sa akoby bije sám zo sebou lebo niekedy nevie čo chce ponúknuť, lebo miestami to je až desivo temné, a potom hneď nejaká prča. /videl v kine: 60%/(24.4.2019)

Shazam je fajn rodinný film, který jasně cílí na menší děti, ale jestli čekáte něco víc, tak… se bohužel nedočkáte. Nová comicsárna od DC se totiž zasekla na půli cesty mezi Ant-Manem a Deadpoolem, aniž by měla to hlavní – nosného hrdinu. Zachary Levi se opravdu snaží a sype z rukávu fóry, co mu síly stačí. Samotná postava Billyho Batsona vám ale k srdci nepřiroste, protože jí chybí jednak sympatičtější mladší představitel (Asher Angel toho ve filmu moc nepředvede) a jednak lepší origin. Celá sirotkovská linie je vlastně dost nepochopitelná/nesmyslná a zachraňuje ji akorát patra Billyho nových sourozenců. Ti jsou však dost upozaděni, což je velká škoda, a místo nich se buduje stoický záporák, který ovládá, ehm, bandu šedých monster. V něčem tak u DC pokročili, v něčem ale pořád přešlapují na místě. Podobně jako u Wonder Woman nebo Aquamana tu tak máme slušnou superhrdinskou jednohubku, která však na žánrovou špičku kouká z úctyhodné dálky. (6/10)(2.4.2019)

,,K ČEMU JSOU SUPERSCHOPNOSTI, KDYŽ SE O NĚ NEMŮŽEŠ PODĚLIT.…“ /// Tak možná, že bych dokázal dát 4*. Možná i s klidem flegmatika. Ovšem musím uznat, že film má (i na mě!) dost problémů…. Vlastně všechno perfektně funguje do doby, než se na scéně objeví padouch. Do tý doby to je takovej komiksovej Velký, ovšem spoileristi buďte v klidu, ten film stejně dnešní generace nezná. A o to víc ji může bavit. Z toho plyne, že cílený je to jinam, než su já. Rodičové…. (ti přizpůsobivý…), si tady najdou ty rodinný hodnoty a všichni zjistěj, že padouch nic nekurví, ale ani nijak neoslňuje. Prostě jen většinu akce mlátí hlavního geroje a dělá machra díky liskejm hříchům, jejichž podoba mně připomíná jinou týnejdžrovinu. Takže nebudu bulet, že jsem naletěl a vyrazil do kina bez náctiletýho parchanta, ale postavím se k tomu čelem… takže za 3*! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, že padouch nebo hrdina, my jsme jedna… už se dneska nenosí. Dneska pičo frčí: Naše rodina, to je samej hrdina! 2.) Sedm pro děti? Kecáš…. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ** AKCE *** NAPĚTÍ *(13.4.2019)

Když se do kina těším opravdu hodně, dostanu ve většině případů zážitek, který ona očekávání dokáže v plné nebo alespoň částečné míře naplnit. Proto se i dva týdny po projekci Shazama snažím vsugerovat si, že se mi přece první filmový hit Zacharyho Leviho líbil, jenže tady to nepomůže. Humor funguje jen ve chvílích, kdy se na plátně pubertálně naparuje titulní superhrdina, mytologie hříchů je podána zbytečně zkrátka a akce je sice patřičně odlehčená a nápaditá, ale u finálního karnevalového klání už jsem kroutil hlavou a proklínal střihače za to, že rodinné pohodovce nadělil téměř čtvrt třetí hodiny. Z Wonder Woman i Aquamana jsem byl nadšený, proto mě pomyšlení na posledního z královského trojlístku, který zůstane o dva kroky za svými předchůdci, bude mrzet ještě dlouho.(23.4.2019)

Hodne, hodne prijemny prekvapeni. Krome Deadpoola jsem se asi u zadnyho komiksovyho filmu jeste takhle nebavil. Samozrejme tu jsme svazany pristupnosti, takze necekejte zabavu ve stylu cernyho humoru nebo fuckovani, tady se jede spis na tu rodinnou svandu a lehce infantilni humor, ale to nemeni nic na tom, ze to je proste zabavny. Po povinnym uvodu, kterej je jeste natocenej relativne atmosfericky a drsne, se rozjede neco pres hodinu bezdejovyho saskovani hlavniho hrdiny, ktery snad nema slaby misto. Hlaska stiha hlasku, nikdy to nespadne do trapnosti, Levi i detsky herci jsou super sympataci a i kdyz to je vlastne o nicem, je radost na to koukat. Na zaver samozrejme nemuze chybet superpadouch a povinny souboje, ty sice neprinasi nic novyho, ale rozhodne jsou nadprumerny, Strong a jeho sedmicka poskoku vypadaj cool, trikove naprosto bezchybny a i sem se dari kazdou chvilku propasovat nejaky humorny sceny nebo hlasky. Takze nakonec tech 130 minut utece jako nic a clovek by si klidne jeste par minut dal. Eventuelni druhej dil je naprosty must-see.(13.5.2019)

DC se v nedávné minulosti humor osvědčil více než co jiného, a tak je sázka na dětinskou komiksovku rozumná. Co však mohlo být infantilním Deadpoolem dlouhodobě strádajícího univerza, skončilo i v tomhle případě na půli cesty. Motivy důležitosti rodiny, problémy pěstounské výchovy, vznik superhrdinské mytologie, staré dobré sedmero smrtelných hříchů… Možností k rozehrání je spousta, ale všechny zůstávají dost nevyužity, a to bohužel na úkor prvoplánových vtípků. V jádru se tak jedná o zcela rutinní origin, snažící se zamotaným rodinným pozadím hlavního hrdiny zamaskovat svou obyčejnost. Jenže se to moc nedaří, a to obzvláště na úmorné ploše skoro dvou a čtvrt hodin. Shazam tedy rozhodně nevyužil svůj potenciál a i když se o naprostý průšvih nejedná, ke druhému zhlédnutí mě nedonutí ani Mark Strong v morpheovských brýlích.(25.4.2019)

7/10 Shazam je... fajn. Menší supehrdinská komedie využívá správných ingrediencí v podobě titulního hrdiny (Levi si to fakt užívá), kanonády fórů (který z většiny fungují) a několika super nápadů (shazování komiksových klišé). O to víc zamrzí, že příběh a motivace charakterů jsou skrz na skrz sterilní a x-krát viděné a že se celý koncept nedokáže ještě víc utrhnout ze řetězu. Film nezklame, ale rozhodně se čekal silnější zářez. Více: https://www.youtube.com/watch?v=7WiKMPStBT8(2.4.2019)

• EvilPhoEniX

Pro mě jedna z nejhorších komiksovek poslední doby. Herecky na úrovni Bčkových filmů a televizní vizuál tomu moc rozhodně nepřidává ( CGI působí jak z 10 let starého filmu) a dětinský humor mě také příliš neoslovil. Mark Strong jako záporák nepřesvědčivý, akce vesměs žádná a finále obyčejné až běda. Pobavil Santa v závěru, ale za chvíli si na film ani nevzpomenu. Nic pro mne a občas jsem se i styděl. 40%(11.4.2019)

• Djoker

Shazam není zábavný, celou dobu působí hrozně lacině a stojí proti němu no name záporák. Rodinné hodnoty se podařilo nacpat do dalšího komiksu. To je jistě skvělá zpráva, ale skutečně bylo nutné kvůli tomu Supermana vydělit Flashem? Vznikl totiž nechutný paskvil.(29.6.2019)

Po počátečním nastolení zápletky, kdy se mi chtělo až protáčet oči nad tou jednoduchostí, začíná velká a hodně hodně vtipná jízda. Banda super děcek, velmi originální Zachary Levi a vtípky, které vám málem roztrhnou bránici. Shazam se prostě povedl.(9.4.2019)

• xxmartinxx

Nemůžu uvěřit, že film s takovým potenciálem a navíc slušným obsazením dopadl jako tak unylá a zoufale nekonečně nudná odrhovačka. Proč to má probůh dvě hodiny? Proč se probůh neděje nic, co by mělo aspoň kousek k tomu být zábavné?(16.5.2019)

Tady je zase zapšklých komentů! Shazam má oproti různým marvelovkám výhodu, protože nežádá znalost dalších x filmů, aby divák porozuměl všem narážkám, motivacím a vztahům. Může dokonce fungovat jako rodinný film, z jehož estetiky režisér čerpá. /// Sympatický Levi v upnutém červeném kostýmu s naprosto komicky nanicovatým bílým pláštíkem, je sice nejen vysvalený, ale hlavně přesvědčivý svou poťouchlostí. /// Výraznou slabinou filmu je záporák doktor Shivana, který nenabízí nic, co bychom už mnohokrát neviděli. Byť má film přes dvě kilowatthodiny, je téměř prost zcela nezáživných sekvencí. Scenárista se přiznaně ani nesnažil napsat spletitý příběh s mnoha podzápletkami, které většinou jen tříští pozornost a bývají galakticky překombinované. Nemá ani tak desetinu akce, co jeho ostatní sourozenci z DC rodiny a některé triky zejména v létajících scénách jsou poněkud slabší. Nabízí ale skutečně fungující humor, není v něm taková tma a nemá kamenné herce (zdravím Henryho Cavilla) a postavy, které se berou tak smrtelně vážně, až je chcete proplesknout (posílám pozdravy Batmanovi). [Kino, 2D s titulky](31.5.2019)

Po tom, co jsem Shazama bojktoval v kinech se mi nakonec docela líbil, nicméně se ubírá přesně tím směrem (stylem humoru), jaký úplně nechci. Zatímco Marvel oznámil filmy od Avengers 2 až do Endgame a přesně to také splnil, DCEU se vlivem absence amerických diváků v kinech zadrhlo v půlce Snyderovy ságy, kterou bych ovšem já osobně rád viděl dovyprávěnou. Shazam je tak nepoměrně méně zábavnou variací na postarší Hanksův klenot Velký (ostatně je tam na to easter egg) se Zachary Levim, kterého v oblíbenosti nemám extra vysoko a desátou zápornou rolí Marka Stronga, který ale předvádí svůj herecký standard a je spíše mezi těmi plusy filmu. Zbytek má být zábavná dětská akční komedie, u které jsem se ale pousmál asi tak dvakrát a dvojku už snad jedině s tím Rockem.(2.7.2019)

Těžko si teď vybavit vtipnější komiksový film, a to nejen z poslední doby. Billy Batson je zkrátka hrdina, kterého mohou v Marvelu své DC konkurenci jen závidět. Žádný svalovec s duší teenagera, to už tady bylo tolikrát... Ale teenager s tělem svalovce, který si své nově nabyté schopnosti užívá přesně tak, jak od náctiletého chlapce čekáte. Originální, působivé, sympatické a stoprocentně povedené. Velká zábava pro masové publikum prostě nemusí vznikat jen ze záplavy více či méně vydařených, většinou lacině sprostých vtipů (že, Deadpoole), pořád totiž může být i hravá a chytrá a nezapomínat přitom na příběh a postavy v něm. Naštěstí. A kromě toho všeho mě Shazam! oslovil i tím zčásti staromódním způsobem, jakým je natočený. Vypadá to, že hodně dekorací jsou opravdu dekorace, ne digitální triky, sochy sedmi hříchů se zlověstně planoucíma očima zase jako by vypadly z filmů typu Krotitelé duchů nebo Zlaté dítě (a když ožijí, jsou sice netvoři už digitální, ale vypadají jako gumoví) a vše doprovází úžasný orchestrální soundtrack.(10.4.2019)

James Wan měl nejspíš během natáčení Aquamana povoleno seřvat se občas s producentskou sebrankou do krve, a prosadit si tak mermomocí hlavně svou režisérskou vizi vodního muže... V případě Shazam!a jsme totiž zase zpátky v oněch nechvalně známých dícíčkovských vodách nudných, nevýrazných a podivně koncipovaných filmů. Např. při scéně přivolání výtahu superhrdinskou schopností blesku už jsem vážně nepoznal, mělo-li jít o legrační anebo smrtelně vážnou věc. A to je smutný. Vobludy a komediální hlášky občas fajn.(29.6.2019)

• lesumir

Tohle je mega hovno.(3.7.2019)

Po prvých temnejších a drsnejších filmoch pod taktovkou Zacka Snydera (Batman v Superman, Suicide Squad) prichádza na rad pravý opak - Shazam!, ktorý sa síce cool vyslovuje (až tak, že si to aj ja miestami vrieskam keď som sám a nikto ma nepočuje), ale je to skôr taký detský Power Rangers. Shazam je hlavne rodinná komédia s deťmi, to je v prvom rade čo si treba uvedomiť a veľa vecí treba brať na lahku váhu, našťastie sa film neberie vážne a to je jedine čo ho zachraňuje, pretože deti, ktorým sa vyhráža Mark Strong svojou super silou, je kombinácia ktorá je povedzme si trochu nefunkčná. Kedže sa jedna o deti, nikdy sa o postavy báť nebudeme a tu vidím ten najväčší problém. O nejakom napätí, či dusnej atmosfére sa tu nedá ani hovoriť (možno tak v jednej scéne, kde je vidno Sandbergov hororový otlačok). Našťastie to má dobrý casting. Malí zasrani to zahrali fakt celkom dobre a musím sa priznať, že ma celý casting na čele zo Zacharim Levim (ktorému rola Shazama sedí) fakt bavil. Film je postavený hlavne na humornej stránke a rodinných scénach a tie sa celkom vydarili, preto film baví aj keď je miestami akcia trochu nevýrazná. Ako celok to ale šľape celkom dobre, film cieli hlavne na menších divákov, no nemôžem povedať, že by som sa nudil. Nadšených DCčkarov zas potešia odkazy na iných hrdinov. Je jasné, že menší rozpočet sa zaplatí a dúfam, že v dvojke sa objaví už aj Black Adam v podaní The Rocka. P.S.: za titulkami sú dve scény. 75% - 4*(7.4.2019)

<< předchozí 1 2 3 4 6 10 15 19