Shazam!

Billy Batson and the Legend of Shazam!

(pracovní název)

Franklin

(pracovní název)

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Komedie / Fantasy

USA, 2019, 132 min

Shazam! mohl dopadnout jakkoliv, nicméně to co Sandberg s Gaydenem nakonec do kina dotlačili je vlastně docela dost jiná komiksovka, která díky svojí nadsázce, humoru a částečné dětinskosti rozhodně nezapadne. Slušné obsazení a parádní atmosféra podrží i místy trochu slabší scénář a triky. Film jako takový pak pobaví jak ty nejmenší tak ty odrostlejší. Škoda jen, že to všechno působí tak trochu laciněji, než by bylo zdrávo.(5.4.2019)

• Marze

Výchovná maximálně napnutá struna (rodinná soudržnost apod.), zábavné to je až ve střední části. Režisér si troufl na několik situačních žertů jako třeba záchranářská matrace.Strašení trapné jako vidíme v každé béčkové fantasy (ukusování hlav tuctových příšerek). Baví také dětská galerka, i když v dnešní době agresivních dětských gangů z toho mrazí. Určitě jde o pěkně výdělečný film, zaměřený na nejmenší publikum.(10.7.2019)

Ale jo, šlo to, na to, že nemám moc v oblibě komiksové filmy, tohle bylo docela milé.(29.8.2019)

• Ratemus

No čekal jsem něco absolutně jiného, nejen že mě to zklamalo, ale i nudilo. Nezasmál jsem se téměř ani jednou a vůbec jsem si to neužil tak jak jsem čekal po traileru. Tohle prostě nesedne každému a mně to nesedlo. CGI souboj byl něco strašného a Sedm hříchů jsou snad nejhůře zvládnuty z celého DCEU, ano ještě hůř než Steppenwolf, Incubus a Doomsday. Když Billi není Shazazem, jeho linka nezaujme a prostě vás nezajímá, protože chcete Shazama, jelikož Levi si tu roli užívá, ale když to nefunguje, tak prostě je něco špatně.Závěrečný souboj už je klasické DCEU závěrečné vyvrcholení bum bác s tím, že je snad nejúmornější a nejdelší ze všech DCEU dosavadních finále...asi nejsem cílovka, za mě ne, pokud jste dospělý, záleží jak vám sedne humor, pokud nesedne, celý film jde do prdele a to je můj případ. Napodruhé jsem to ani nedokoukal, nemám na to asi ty buňky(5.4.2019)

Shazam je solidní odpočinkovou záležitostí, která ale vedle ostatních komiksových filmů nemá moc šancí obstát. Je to dáno zejména tím, že režisér David F. Sandberg zřejmě netušil, jak celý snímek pojmout. Shazam je tedy chvílemi šílenou komedií, chvílemi špatně načrtaným originem a chvílemi i "low budget" akčním počinem s nevýraznou zápornou postavou Marka Stronga. Netřeba dodávat, že jednotlivé ingredience spolu moc dobře nespolupracují, pročež ve finále dostanete pouze jednoduchou klipovitou podívanou, u níž stojí za zmínku jen pár krátkých scén a výborný Zachary Levi. Je to vážně velká škoda, jelikož Shazam měl vážně velký potenciál zazářit a stát vedle snímku "Aquaman" či "Wonder Woman" na piedestalu povedených snímků z ranku DCEU. Tak snad příště! „SHAZAM!“ (3.6.2019)

• Kaluž

Kdepak… Zafram! ⚡(9.8.2019)

Nejlepší DC film od dob Temného rytíře! Jen nevím, jestli to je úplně pozitivní, protože to je komedie 🙄 Vypadá to, že by DC u tohoto stylu mělo zůstat...(5.4.2019)

Neviem čo mám povedať. Fakt neviem čo teraz povedať. Máme tu DC film, ktorý sa mi fakticky páčil? Ktorý ma fakt nadchol? A viem, že som už pár pochválil, ale žeby konečne prišli s filmom, ktorý by som dokázal odporúčať každému? Film, ktorý má všetko čo som chcel? Humor, akciu, dokonca aj trochu hororu. "Shazam!" ma úprimne potešil. Premýšľam, kedy som odchádzal z kina v tak dobrej nálade, no z hlavy ma nenapadne.Bavil som sa naplno. Od začiatku až do konca. Billy Baxton je hold skvelý hrdina. Ale musí sa ním najprv stať. Je vtipný, je prirodzený a Zachary Levi mu dal asi úplne všetko čo potreboval. Pre mňa radosť vidieť. Zloduch filmu je podľa mňa skvelý. A je super vidieť, že všetci démoni stoja pri ňom, aby mu pomohli. V skutočnosti ho síce viac využívajú, než by bol ich vyvoleným, ale funguje to dobre. A je rovnako super, že Billy nie je perfektný a má svoje chyby. Ale napriek tomu dokáže nájsť svoje srdce a pochopiť za čo je treba bojovať. Hlavne je to konečne DC film, ktorý nemusí byť tak veľmi temný, ale môže sa baviť, môže si užívať a vďaka tomu sa bavíme aj my. Koniec filmu je parádna komédia a už sa teším, až tieto postavy uvidím znovu. Pre mňa zatiaľ film roku a prvý moment, kedy DC tromfli Marvel. Uvidíme síce ako dopadne na konci mesiaca "Avengers: Endgame". Ale v tomto momente držia najlepšie karty DC. Skvelá práca. Hodnotenie: A+ "Update 11/11/2019 Niekoľko mesiacov po dopozeraní začínam úprimne ľutovať rating, ktorý som tomuto filmu udelil. Nechcem tým teraz povedať, že som prehodnotil svoj názor celkovo. Stále platí, že som sa poriadne zabavil a myslím si, že film má srdce. No reálne si myslím, že dať môj najvyšší rating si to nezaslúžilo. Narozdiel od iných filmov, ktorým som ho tohto roku udelil si myslím, že toto je skutočne jednoduchá zábava. Vyzerá to super, má to skvelé scénky, Zachary Levi je skvelý, no tou zábavou som sa nechal veľmi zaslepiť. Preto dodatočne rating trošku upravím. Stále platí, že je to môj najobľúbenejší komixový film roku. Ale určite si nezaslúžil to plusko, ktoré som mu udelil. Nové Hodnotenie: A(5.4.2019)

SHAZAM!...a moje pětihvězdičkové hodnocení bylo fuč, tomu byste nevěřili. A to třetí hvězdu dávám za závěr ve školní jídelně (nechci spoilovat, ale to bylo super cool). Jinak to pro mě byla celkem průměrná superhrdinská jednohubka, na kterou si pravděpodobně za pár týdnů nevzpomenu.(9.7.2019)

• Lacike

Komix cielený na malé deti. To nie je negatívum. Len je dôležité na to brať ohľad, pretože podľa toho či máte maximálne 12 rokov alebo sa dokážete do toho veku pri sledovaní vcítiť, sa vám film buď páčiť bude alebo nebude. A ja som sa do toho veku už vcítiť nedokázal. Preto mi hlavný hrdina, ktorý stváral detinské hovadiny liezol na nervy. Zvláštne je, že kým bol vo svojej normálnej detskej podobe, tak to bol rozumný sympatický chlapec. Ale jeho dospelé alterego sa správalo otravne detinsky jak nejaký dement. Z časti za to môže aj Zachary Levi, ktorý mi bol strašne nesympatický. Pritom si tvorcovia evidentne mysleli, že je to strašne cool. Už tomuto štýlu humoru nerozumiem. Tak nejak objektívne by som za chybu označil úvodnú polhodinu v ktorej sledujeme najprv zrod zloducha a následne zrod hlavného hrdinu. A aj keď tie scény sami o sebe fungujú, tak hneď takto za sebou uberajú filmu na poriadnom rozjazde. Hlavne keď je divák napred pred hlavným hrdinom, ktorý musí absolvovať podobné veci ako predtým záporák, tak to dosť nudí. Za klad by som označil vizuál s kvalitnými CGI a prehľadnou akciou s množstvom reálnych kaskadérskych scén. Konečne som sa raz dočkal kvalitnej hmatateľnej akcie namiesto tradičného súčasného digibordelu. Škoda len, že je to v tak detinskom film z ktorého som už dávno vyrástol. Ale mať 12 rokov, tak najskôr dám 4*. Takto je to pre mňa len neurážajúca jednohubka. 5/10.(30.6.2019)

Shazam má pár nelogičností a je to příliš rodinné a dětské. Ale jinak celkem svižné a místy i vtipné. A líbil se mi look(28.6.2019)

Někde na cestě mezi oznámením a puštěním filmu jsem blbě zahnul. Myslel jsem totiž, že si jdu pustit úplně jiný film. Shazam je jednoduše řečeno a jak je i několikrát napsáno víc rodinný film, než komiks. To není výtka. Naopak proč pro děti a mlaďáky něco takového nenatočit. Vidět to v 15ti, tak budu spokojený. Jenže 20 loňských sněhů je dávno v pr...háji a přeci jen bych radši něco dospělejšího. Pochvala ale míří na hlavního hrdinu. Ten mi totiž nebyl protivný. A to u mě není zvykem. Příběh je blbůstka co určitě neurazí, ale rozhodně nemá šanci nadchnout. Potěší až finále díky rozložení palebné síly. Shazama si umím představit jako přímou konkurenci Arnieho, "Rolniček kam se podíváš" o vánočních svátcích. 69 procent za pohodový kousek, ale čekal jsem maličko víc.(1.7.2019)

Čekal jsem to asi víc cooool. Jako nahláškovaná rodinná jízda okej, ale nějak jsem se asi nechytil do tý strašně cooool vlny, která celým filmem prostupovala jako coooool magie. Zachary Levi celkem coool, ale víc coool byly dětské charaktery a konečně cooool to začalo být až v poslední dvacetiminutovce, kdy se cooool charaktery rozjely naplno. Mark Strong tu ale cooool moc nebyl. Celkem jsem se bavil, ale supermegahustý kámo cooool to nebylo.... 60%(10.7.2019)

• Flipnic-RE

Shazam! není špatnej film vyloženě ...ale já nejsem vůbec cílová skupina lidí, pro který byl asi stvořenej. Dokážu si představit rodinku s harantama v kině, jak se u toho děcka baví a rodiče tetelí štěstím, jakou udělali běžně nevděčným spratkům radost. Ale pro dospělýho to není prostě. Je to nuda prostě. A navíc je to dost divný. Třeba v tom směru, že podle mě se hlavnímu hrdinovi (14ti letej nešťastnej kluk) mění s výkřikem kouzelného slůvka nejen tělo v nabušenýho dospěláka-superhrdiny, ale i osobnost. Protože když je kluk ve svý běžný podobě, je smutnej, nešťastnej, hledající svoje místo ve společnpsti atd. Když se změní v superhrdinu, je mimo ... je až příliš dětinskej, usměvavej, akční, prostě jinej. To mi tam nesedělo. Jsou tam nějaký příšerky, triky, akce...ale všechno strašně uhozený, dětinský až občas trapný...(7.8.2019)

Shazam je po většině směrech zábavná jízda, která se ovšem vydala poněkud špatnou cestou. Servíruje totiž divákovi až příliš generických a stereotypních věcí, díky čemuž si ty nejlepší části uchovává spíše jen tak v pozadí. Nápad dospělého, nabušeného a (asi) atraktivního superhrdiny, který má mozek čtrnáctiletého puberťáka, ještě k tomu ne úplně znalého ohledně svých schopností, je dost dobrý nápad, nabízející k vytvoření celou škálu vtipných situací. A film jich tam věru pár opravdu má. Ale bohužel po většinu času jsou pohřbený pod ne úplně zajímavou dějovou linkou malých sirotků, plus nepomáhá tomu ani extrémně slabý hlavní padouch, jehož nejzajímavější sekvence byla snad jen intrová expozice. Já chápu, že se film snaží linkami jako ztracená matka hlavního hrdiny, sirotčí bromance, atd., nějakým způsobem rozvinout jeho charaktery, ale kvůli tomu nepodmanivému stylu si spíš říkám, zda se tím trochu neokrádá o lepší možnost vytvořit více zábavných a vtipných situací, právě na základě jeho nadutého charakteru. Jako ano, bavilo mě to, bylo to párkrát vtipné, ale ty nejlepší části nebyly plně rozvinutý, což je prostě hrozná škoda. Vlastně bych možná i úplně smazal dětskou verzi hlavní postavy a nechal pouze vzezření superhrdinského Shazama, stejně mi ten kluk byl protivnej. Lepší 3*(5.7.2019)

DCčko se -v patolízalské snaze zavděčit se mainstreamu, který rozhodně nechce koukat na superhrdiny s přesahem-snaží nabarvit marvelovskýma pastelkama.. a hádejte co... Je to přesně tak jednorázové, zapomenutelné a v zásadě zbytečné jako drtivá většina Avengerovského universa... Začátek jsem protrpěl pač to celé bylo uvedeno jaksi nepřesvědčivě, zkratkovitě a přiblble.. Potom přišla cca čtvrtina filmu (okolo objevování schopností atd..) která parádně funguje jako zábava (překvápko je i to, že hlavního hrdinu divák vnímá skutečně jako jeden charakter, přestože se herecky projevuje v těch dvou tak odlišných rovinách). Zbytek můvíčka je pak už jen vztahová šablona, generický záporák a k smrti nudná a přetažená akce.. Neurazilo mě to, ale za týden nebudu vědět, že jsem to viděl a ani mi to nevadí..(30.7.2019)

Řeknu to na rovinu a je mi jedno, že se se spousty lidmi neshodnu..... ale válka fanoušků Marvelu vs fanoušků DC Comics je pravděpodobně nejstupidnější válkou všech dob! Stejně tak fakt nenávidím hlásku, že pokud máte rádi Marvel, nemůžete mít rádi DC a obráceně. A nejvíc dementní mi přijde dotaz jestli mám rád Marvel nebo DC protože.... mám v podstatě rád oba filmové vesmíry. Kdybych se měl ale aktuálně rozhodnout, který z vesmírů- jestli Marvel Cinematic Universe nebo DC Extended Universe- logicky vyberu MCU. Ale DCEU je v tomhle tak trochu v nevýhodě. MCU se vlastně buduje už 11 let (první éra vyvrcholí letos s Avengers: Endgame), zatím co DCEU se teprve rozjíždí a předvedlo zatím jenom 7 filmů. Přičemž právě tím sedmým je Shazam! DCEU to zkoušelo s provázaným vesmírem podobně jako u MCU. Problém byl ale v tom, že na rozdíl od MCU, který si dával na čas, vše v DCEU natlačili příliš rychle.... že se nejdřív dočkáme sólovek Batmana, Supermana , Wonder Woman, Aquamana, Cyborga a Flashe a teprve potom pojedeme Justice League? Ne, místo toho uděláme sólovku Supermana, následně duel Batmana v Supermana (do kterého rovnou nacpeme Wonder Woman a camea Aquamana, Flashe a Cyborga), poté samostatnou týmovku Sebevražedný oddíl (která si vlastně pojede svojí osu ale nacpeme tam Batmana a Flashe aby to trochu zapadalo), sólovku Wonder Woman zasazenou do 1. světové války aby si opět mohla jet sólo a pak už rovnou uděláme Ligu spravedlnosti. Já byl vlastně se všemi filmy od DC z ,, Fáze 1´´ spokojený a i na Justice League jsem si našel pozitiva o kterých by se jednoho dne hodilo trochu rozepsat... pravda ale je, že to nestačilo a i když bych rád viděl nenaplněnou vizi Zacka Snydera čítající Justice League 2 a 3 , reálně to vypadá, že jí nikdy neuvidíme. Takže co u DC zkusili dál? Řekli si, že to zkusí jinak a pojedou samostatně. A vyplatilo. se! Hned první film z ,,Fáze 2´´ Aquaman byl výbornou dobrodružnou jízdou šlapajících ve všech bodech a stal se automaticky a přirozeně nejlepším DCEU filmem. Ukázal tak, že je slušná možnost DCEU nakopnout správným směrem. Takže.... Shazam! David F. Sandberg se stal jakýmsi učedníkem Jamese Wana (který natočil Aquamana). Tvůrce sérii SAW nebo V zajetí démonů ho objevil u jeho kraťasu Lights Out, dal mu peníze na jeho celovečerní verzi a když se se Sandberg ujal, Wan ho zároveň najal jako režiséra Annabelle 2. Po obou hitech, které navíc bylo od studia Warner Bros. a především u nich ukázal, že umí pracovat s dětskými herci byl Warnery najat aby se ujmul právě Shazama! Příběh chlapce, který se po vyslovení jména Shazam! stane superhrdinou může znít jako hrozně WTF záležitost, pokud ho ale berete jako WTF záležitost, která zároveň tak trochu funguje jako parodie na komiksové filmy (ideálním přirovnáním je zlatý střed mezi Deadpoolem a Spider-Man Homecoming), Shazama si neskutečně užijete. Co užijete, budete ho milovat! Shazam! je perfektní superhrdinská komedie, neskutečně zábavná, tažena sympatickými hrdiny a především se svěžím přístupem ke komiksové látce. Kdybych si nevšímal různých easter eggů a pomrknutích vůbec bych netipoval, že film patří do DCEU. Film má blíž k Burtonovým Batmanům, dost více ještě k Supermanovi v režii Richarda Donnera. Chvílemi to opravdu vypadá, že je to film jako vystřižený z 80. let.... a to je na něm skvělé! Shazam! připomíná ty nejlepší možné rodinné filmy 20. století- Návrat do budoucnosti, Krotitelé duchů, Donnerův Superman.... dost možná by film mohl těšit i nostalgiky, které na komiksovky od roku 2010 zvysoka kašlou. Pokud přistoupíte na jeho 80. feeling, čeká vás neskutečně vydojená práce, která se všem zúčastněným povedla. Fakt, že režíruje Sandberg, tedy horrový tvůrce je překvapivě skvěle využit. Ve filmu je několik horrových scén, které fungují a dokazují, že je Sandberg pravděpodobně jeden z nejlepších horrových tvůrců, které Hollywood za posledních pár let objevil. Sandberg si s horrovými motivy sice vyhrává, zároveň krom horrorové a komediální stránky Shazam! funguje i po stránce emocionální. Zachary Levi je ideální volbou na roli Shazama. Už v dětské podobě je sice Billy Batson v podání Ashera Angela sympatickým hrdinou, jakmile se ale pomocí slůvka Shazam! Billy změní ve svou dospělou superverzi, filmu se zvedá energie o nějakých 110%ˇ. Levi skvěle hraje pubertálního kluka, který se najednou může stávat dospělým a zároveň ovládat velkou moc. S velkou mocí samosebou přichází i velká zodpovědnost a to se Billy po čas filmu skutečně naučí. Jeho sidekick Freddy Freeman v podání Jacky Dylana Grazera je sympaťák a Grazer má po TO na krku další zajímavou dětskou roli. Všichni ostatní adoptivní sourozenci Billyho jsou také fajn, ve finále ale nedostanou tolik prostoru. Nebo spíš bych se o nich rád bavil.... ale nikdy v recenzi nespoileruju! Zmíním ještě Marka Stronga... jeho Thaddeus Sivana je dost možná zatím nejlepší DCEU záporák! O zlatou medaili u mně sice pořád bojuje s Ormem z Aquamana, Sivana má ale pochopitelnou motivaci, jde z něj respekt, působí jako reálná hrozba a i ty CGI potvory, které se kolem něj motají jsou vizuálně zajímavější než v případě ostatních DCEU filmů. Po Blackwoodovi ze Sherlocka Holmese nebo D´Amicovi z Kick-Asse má tak na krku Strong další perfektní záporáckou úlohu, která mu prostě sedne. Shazam! sice není nejlepší DCEU film (Aquaman, Batman v Superman, Wonder Woman nebo Muž z oceli jsou reálně výš), je to ale skvělá předzvěst toho, že DCEU dost pravděpodobně aktuálně ví co dělá. A Shazama 2, který se už obejde bez originu a bude se moc více vyřádit (a zároveň představí jednu zajímavou housenku) se nemůžu dočkat! Viděno v kině: 2x(4.4.2019)

• Morholt

Zjišťování schopností a jejich využívání k pubertálním blbostem bavilo jen chvíli. Poté začalo být monotónní a nakonec lezlo na nervy. Efekty, na kterých je většina superhrdinských filmů založená, působily v dnešní konkurenci předpotopně a nic zvláštního nenabízel ani příběh. Občas mi připadalo, jakoby se tvůrci zasekli v devadesátkách. Naopak solidní byli dětští herci, u kterých oceňuji, že nepůsobili frackovitě a sem tam se člověk mohl zasmát, což platí především pro první polovinu. Kdyby měl film erkový rating a kratší stopáž, tak to mohl být fajn úlet, ale takhle Shazama považuji za nejzbytečnější komiksovou adaptaci. 35%(4.7.2019)

• halogenka

Další příspěvek do edice "zmateni trailerem". Skutečnou cílovku bych odhadla tak na 7-9 let, z čehož aspoň 6 let dotyčný strávil zamčený ve sklepě bez lidského kontaktu, přístupu k okolnímu světu, televizi, filmům, knihám nebo aspoň joju. Nebo jinak: vezměte film Big, zbavte ho jakéhokoli smyslu, přidejte politicky korektní mix pěstounské rodiny (zde je prostor pro zlepšení - navrhuju transgender matku/eskymáka) a nekonečnou superhrdinskou supernudu a tadá, 2 hodiny vašeho života jsou v prachu.(8.4.2019)

Kdyby mi bylo 12-16 let, tak bych dal i 5*, ale zas tak velké neštěstí to není. Zhodnotil bych to jako zrod nového superhrdinského univerza právě pro cílovku 2. stupně ZŠ, které se docela povedlo. A jestli vznikne i TV seriáek, který budou hrát v čase Jů-Hele-neděle, tak by to byl ideál pro malého diváka i majitele TV, že by měl atraktivní titul.(4.4.2019)

DC si uvedomili zrejme jednu vec, že treba hlavne baviť a nezaťažovať diváka ťažkou a depresívnou atmosférou ( snáď navyváženejším z toho všetkého vychádza úvodný MAN OF STEEL ). A tak sa od WONDER WOMAN, každá ďalšia komiksovka tohto štúdia stále viac a viac prikláňa k humornej stránke, až sme nakoniec ( zatiaľ ) skončili u čistej komédii, ktorej komiksové aspekty sú len podružné. Film plný skvelých hlášok a gagov, samozrejme aj nejakej tej akcie a hlavne pohodovej atmosféry. Proste zábava pre celú rodinu.(6.4.2019)