V každém z nás dříme superhrdina a k jeho probuzení stačí jen trocha magie. V případě Billyho Batsona (Asher Angel) stačí zvolat jediné slovo – SHAZAM! – a tento velkoměstem protřelý čtrnáctiletý chlapec v pěstounské péči se zásluhou starého kouzelníka změní v dospělého superhrdinu Shazama (Zachary Levi). Shazam s dokonalým tělem s vyrýsovanými svaly si však uchovává duši dítěte a v dospělé verzi se pouští do všeho, co by dělal každý teenager, kdyby byl obdařen superschopnostmi: užíval si je! Umí létat? Má rentgenové vidění? Dokáže rukama vrhat blesky? Dokáže se vyhnout zkoušce ze sociologie? Shazam se vydává otestovat hranice svých schopností s radostnou bezstarostností dítěte. Ale své schopnosti bude muset zvládnout rychle, aby mohl bojovat se smrtícími silami zla ovládanými Dr. Thaddeusem Sivanou (Mark Strong). (Vertical Entertainment)

3DD!3

Svým pojetím je Shazam přátelskou jednohubkou pro děti, v téhle rovině funguje dobře. Taková superhrdinská verze klasiky Velký. DC ale pořád trpí unylými scénáři a i přes všechny potenciálně podnětné narážky je příběh nezajímavý a často nelogický i v rámci světa ve kterém se odehrává. Nemluvě o hlouposti všech hrdinů i padoucha (Strong v x-té variaci na zloducha nemá čím překvapit). Levi není moc sympatický, ve formě dítěte mnohem snesitelnější. Některé vtipy jsou opravdu podařené a zabíjí je jen jejich opakování. Přesto to za podívání stojí. Snad bude mít Black Adam důstojnější tvůrčí tým. Johnson by si ho mohl vydupat. ()

NinadeL

#7 DCEU. Stejně jako na stránkách DC komiksů, kde jsou teď mnohem důležitější různé dětské nebo teen edice (Můj první komiks, DC Ink), byl nejmladším fanouškům velkoryse věnován i jeden z celovečeráků. Což dospěláci berou vlažně, ale cílovka je spokojena. ()

Spiker01

Po tom, co jsem Shazama bojkotoval v kinech se mi nakonec docela líbil, nicméně se ubírá přesně tím směrem (stylem humoru), jaký úplně nechci. Zatímco Marvel oznámil filmy od Avengers 2 až do Endgame a přesně to také splnil, DCEU se vlivem absence amerických diváků v kinech zadrhlo v půlce Snyderovy ságy, kterou bych ovšem já osobně rád viděl dovyprávěnou. Shazam je tak nepoměrně méně zábavnou variací na postarší Hanksův klenot Velký (ostatně je tam na to easter egg) se Zachary Levim, kterého v oblíbenosti nemám extra vysoko a desátou zápornou rolí Marka Stronga, který ale předvádí svůj herecký standard a je spíše mezi těmi plusy filmu. Zbytek má být zábavná dětská akční komedie, u které jsem se ale pousmál asi tak dvakrát a dvojku už snad jedině s tím Rockem. ()

Jezinka.Jezinka

Film o hrdinovi v pláštíku, který si z popsaných dělá legraci, nabitý působivými monstry. Cílový divák se v pyžamku choulí na posteli a upocenou pacinkou drží svůj amulet v dětské víře v kouzelnou moc syntetického polodrahokamu. Ve vypjatějších okamžicích se jde schovat do všemocné rodičovské náruče se slovy "musíš mě ochránit", což superwonderbatironmaminka s vrozeným šarmem udělá. Vtipný dětský film, který pár odlehčenými vtípky pobaví i rodiče. Jen mám výhradu k záporákovi, nemám ráda, když sympaťáci hrají padouchy. ()

Nevka

Shazam je veskrze pozitivním příspěvkem do DCEU. Nejvíce na něm však funguje civilní stránka, kde se postavy pohybují po školním prostředí, dostávají se do konfliktů s jejich okolí a snaží se dokázat, že rodina je na prvním místě - i když to tak Billy nevidí. Snímek má však pár docela výrazných problémů, které ho sice úplně nepodkopávají, ale nedovolují mi dát plný počet. První věcí je tzv. Spider-Manův syndrom (jak jsem ho sám s dovolením pojmenoval). Shazam a Billy totiž spolu úplně nekorespondují jako jedna a ta stejná osoba. Samozřejmě. Jde o kluka, který se proměňuje v muže, což s sebou nese mnohé pozitiva, ale i negativa. Nemůžu se ale zbavit dojmu, že postava Shazama zrcadlí ve finále spíše chování dnešní generace, než to, jak je napsaný Billy. Hrdina se proto místy chová až moc dětsky/dětinsky, než by bylo asi záhodno. Pokud vám ten humor nevadí, zřejmě to pro vás nebude představovat žádný větší problém. Druhou věcí je Dr. Sivano. Ten má sice zajímavý příběh vzniku a motivace, ale ve finále působí spíše průměrným dojmem. Mohou za to i jeho "kolegové" Hříchy, kteří jsou vizuálně zpracováni bez špetky invence a jde pouze o tradiční, šedou a hroudovitou obludu. Podobní tvorové jsou většinou známkou nekvalitních a neoriginálních filmů - tady šlo spíše o "nevychytaný přešlap". Navíc finále se už pošesté ze sedmi filmů tohoto vesmíru odehrává v noci, což mě už delší dobu opravdu nebaví... Nicméně to je vše, co se dá filmu z mé strany vytknout. Spousta scén je opravdu vtipných, vedlejší postavy fungují skvěle a já se po celou dobu bavil. Umím si představit, že lidé budou chodit z kina s pocitem, že tohle je jedna z nejlepších DCEU adaptací (zatím jsem se v mém dosahu setkal jen s jedním extrémním případem, kde se film nelíbil). Za mě tedy 7/10 a druhému dílu se rozhodně nebudu bránit. ()

D.Moore

Těžko si teď vybavit vtipnější komiksový film, a to nejen z poslední doby. Billy Batson je zkrátka hrdina, kterého mohou v Marvelu své DC konkurenci jen závidět. Žádný svalovec s duší teenagera, to už tady bylo tolikrát... Ale teenager s tělem svalovce, který si své nově nabyté schopnosti užívá přesně tak, jak od náctiletého chlapce čekáte. Originální, působivé, sympatické a stoprocentně povedené. Velká zábava pro masové publikum prostě nemusí vznikat jen ze záplavy více či méně vydařených, většinou lacině sprostých vtipů (že, Deadpoole), pořád totiž může být i hravá a chytrá a nezapomínat přitom na příběh a postavy v něm. Naštěstí. A kromě toho všeho mě Shazam! oslovil i tím zčásti staromódním způsobem, jakým je natočený. Vypadá to, že hodně dekorací jsou opravdu dekorace, ne digitální triky, sochy sedmi hříchů se zlověstně planoucíma očima zase jako by vypadly z filmů typu Krotitelé duchů nebo Zlaté dítě (a když ožijí, jsou sice netvoři už digitální, ale vypadají jako gumoví) a vše doprovází úžasný orchestrální soundtrack. ()

Davies182

James Wan měl nejspíš během natáčení Aquamana povoleno seřvat se občas s producentskou sebrankou do krve, a prosadit si tak mermomocí hlavně svou režisérskou vizi vodního muže... V případě Shazam!a jsme totiž zase zpátky v oněch nechvalně známých dícíčkovských vodách nudných, nevýrazných a podivně koncipovaných filmů. Např. při scéně přivolání výtahu superhrdinskou schopností blesku už jsem vážně nepoznal, mělo-li jít o legrační anebo smrtelně vážnou věc. A to je smutný. Vobludy a komediální hlášky občas fajn. ()

pepo

Shazam! sa aj napriek niekoľkým neduhom (hlavne prepálená dĺžka- pol hodina dole) vydaril. Je vtipný, má príjemnú vianočnú atmosféru a dokáže aj dojať rodinnými scénami. Bohužiaľ sa však na neho nahrnie mnoho ľudí, pre ktorých nie je úplne určený. Bude im pripadať príliš detinský, prepálený a naivný. Cieľovka sú totiž ešte mladšie deti, než pri Avengers. Zhruba tak 10-12 rokov a hlavne chlapci. Ja však nemám problém sa prepnúť a väčšinu času som sa bavil veľmi dobre.7/10 ()

Xmilden

Shazam! je další ne zrovna povedenou DC komiksovkou, která ještě více zvýraznila kvalitativní rozdíl mezi Marvelem a DC. 132 minut je dosti vražedných, moc by mě překvapilo, kdyby se Shazam někomu vyloženě líbil a opakovaně by chtěl na tuto dosti rodinnou, zato ne zrovna komediálně zdařilou telenovelu s příšerama podívat. Zachary Levi je hodně nešťastná volba. Do hlavní role musíte obsadit fakt kvalitu chlapi! Ten film mohl sám sebe prodat mnohem lépe. Rozhodně jej nemůžu zařadit mezi Deadpoola nebo Kick Ass. I když záběr kde příšera ukousne chlápkovi hlavu by si možná o R skoro říkala. Ta situace z filmu čouhá natolik, že jsem ji sem prostě napsat musel. Shazam se nepovedl a občas se neskutečně vleče! Vždyť i ke zrození hlavního hrdiny dojde až po 35 minutách. 50% ()

darkrobyk

Autoři jakoby se nemohli rozhodnout, pro koho film vlastně bude, takže tu máme rodinný film, co je ve zbytku světa od 12 či více let, v Česku ale i pro batolata. Pětiletí špunti v kině se začasté divili, z masakru v kanceláři jim moc dobře nebylo a častěji než jindy běhali na záchod. Já se místy nudil a snažil Leviho šaškování přetrpět. Vyloženě zklamaný nejsem, ale pro mě je tohle zatím nejslabší DC, a tak měli hezky našlápnuto. ()

CrypzzXD

Shazam! je bezesporu lepší jak většina současných DCčkovských fláků, respektivě se nejedná o vehementně nesoudržný mišmaš všeho možného. Přesto ale není bez chyb a pár výhrad si neodpustím... Občas tu čtu komentáře plné superlativ typu, že Zachary Levi si to strašně dává, s čímž jaksi nesouhlasím a dle mého názoru jednoznačně selhal. Vždyť jeho ztvárnění Billyho je charakterově naprosto mimo vůči Billymu Jr., který se jeví velmi vyspělým a rozumným dojmem, naopak Zachary je rozjívený, dětinský hlupák, který se chová naprosto neuváženě a nedbale vůči svému okolí. Nesoulad jako prase, který je do očí bijící, ale v podstatě to nezajímá zcela nikoho (takový John Travolta to ve Face/Off dovedl takřka do dokonalosti). Nemluvě o tom, že Shazam skýtá nebetyčný potenciál neokoukané popcornové zábavy, který rutinní režisér nedokázal ani v nejmenším využít a zároveň nezvládl předvést nic, co by alespoň zřídka připomínalo něco vizuálně zajímavého. Svým nudným a béčkovým vizuálem v zásadě připomíná obyčejné televizní sci-fi seriály, nad kterými jen mávnete rukou. Nudný a tuctový záporák, kterého nezachrání ani charisma Marka Stronga, je jen třešničkou na dortu. Netrpěl jsem, ale takhle zoufale nevýrazný origin jsem už dlouho neviděl. Já jen doufám, že při angažmá Dwayna Johnsona se rozpočet vyškrábě u kus výš, bude na tom dělat schopnější tvůrčí tým a Davida F. Sandberga nahradí nějaký zajímavější a nápaditější tvůrce, z jehož práce nevznike takovýto mdlý polotovar, který se vám během pár dní z hlavy vykouří jak nic... 5/10 (DCEU: MoS 9/10 BvS 4/10 SS 4/10 WW 7/10 JL 4/10 AQ 9/10) ()

Fiftis

Je skvelé vidieť, že štúdio DC konečne zvládlo vtipnú akčnú jazdu, aká má byť. Snímku budete vďaka roztrúseným vtipným momentom sledovať s veľkým úškrnom na tvári a vo viacerých chvíľach sa vám do očí budú tlačiť slzy. Nevyhýba sa síce ohraniť klišé scenárom či prestreleným finále, ale chváli sa úžasnými postavami, filmárčinou a hereckými výkonmi. Shazam! je dokonalý úvod ikonického hrdinu, ktorý bude veľkým ťahačom v budúcnosti štúdia. Z pohľadu divákov sa môžeme tešiť, pretože takmer každý aspekt filmu je skvele zvládnutý. V skratke ide o starý dobrý recept superhrdinského príbehu, ale na vyššej úrovni. Napadlo iba mňa, že by bolo zaujímavé jedného dňa vidieť Supermana a Shazama v jednom filme? Bláznivý nápad ale nie najhorší. ()

Shakers

Po prvých temnejších a drsnejších filmoch pod taktovkou Zacka Snydera (Batman v Superman, Suicide Squad) prichádza na rad pravý opak - Shazam!, ktorý sa síce cool vyslovuje (až tak, že si to aj ja miestami vrieskam keď som sám a nikto ma nepočuje), ale je to skôr taký detský Power Rangers. Shazam je hlavne rodinná komédia s deťmi, to je v prvom rade čo si treba uvedomiť a veľa vecí treba brať na lahku váhu, našťastie sa film neberie vážne a to je jedine čo ho zachraňuje, pretože deti, ktorým sa vyhráža Mark Strong svojou super silou, je kombinácia ktorá je povedzme si trochu nefunkčná. Kedže sa jedna o deti, nikdy sa o postavy báť nebudeme a tu vidím ten najväčší problém. O nejakom napätí, či dusnej atmosfére sa tu nedá ani hovoriť (možno tak v jednej scéne, kde je vidno Sandbergov hororový otlačok). Našťastie to má dobrý casting. Malí zasrani to zahrali fakt celkom dobre a musím sa priznať, že ma celý casting na čele zo Zacharim Levim (ktorému rola Shazama sedí) fakt bavil. Film je postavený hlavne na humornej stránke a rodinných scénach a tie sa celkom vydarili, preto film baví aj keď je miestami akcia trochu nevýrazná. Ako celok to ale šľape celkom dobre, film cieli hlavne na menších divákov, no nemôžem povedať, že by som sa nudil. Nadšených DCčkarov zas potešia odkazy na iných hrdinov. Je jasné, že menší rozpočet sa zaplatí a dúfam, že v dvojke sa objaví už aj Black Adam v podaní The Rocka. P.S.: za titulkami sú dve scény. 75% - 4* ()

filmfanouch

Řeknu to na rovinu a je mi jedno, že se se spousty lidmi neshodnu..... ale válka fanoušků Marvelu vs fanoušků DC Comics je pravděpodobně nejstupidnější válkou všech dob! Stejně tak fakt nenávidím hlásku, že pokud máte rádi Marvel, nemůžete mít rádi DC a obráceně. A nejvíc dementní mi přijde dotaz jestli mám rád Marvel nebo DC protože.... mám v podstatě rád oba filmové vesmíry. Kdybych se měl ale aktuálně rozhodnout, který z vesmírů- jestli Marvel Cinematic Universe nebo DC Extended Universe- logicky vyberu MCU. Ale DCEU je v tomhle tak trochu v nevýhodě. MCU se vlastně buduje už 11 let (první éra vyvrcholí letos s Avengers: Endgame), zatím co DCEU se teprve rozjíždí a předvedlo zatím jenom 7 filmů. Přičemž právě tím sedmým je Shazam! DCEU to zkoušelo s provázaným vesmírem podobně jako u MCU. Problém byl ale v tom, že na rozdíl od MCU, který si dával na čas, vše v DCEU natlačili příliš rychle.... že se nejdřív dočkáme sólovek Batmana, Supermana , Wonder Woman, Aquamana, Cyborga a Flashe a teprve potom pojedeme Justice League? Ne, místo toho uděláme sólovku Supermana, následně duel Batmana v Supermana (do kterého rovnou nacpeme Wonder Woman a camea Aquamana, Flashe a Cyborga), poté samostatnou týmovku Sebevražedný oddíl (která si vlastně pojede svojí osu ale nacpeme tam Batmana a Flashe aby to trochu zapadalo), sólovku Wonder Woman zasazenou do 1. světové války aby si opět mohla jet sólo a pak už rovnou uděláme Ligu spravedlnosti. Já byl vlastně se všemi filmy od DC z ,, Fáze 1´´ spokojený a i na Justice League jsem si našel pozitiva o kterých by se jednoho dne hodilo trochu rozepsat... pravda ale je, že to nestačilo a i když bych rád viděl nenaplněnou vizi Zacka Snydera čítající Justice League 2 a 3 , reálně to vypadá, že jí nikdy neuvidíme. Takže co u DC zkusili dál? Řekli si, že to zkusí jinak a pojedou samostatně. A vyplatilo. se! Hned první film z ,,Fáze 2´´ Aquaman byl výbornou dobrodružnou jízdou šlapajících ve všech bodech a stal se automaticky a přirozeně nejlepším DCEU filmem. Ukázal tak, že je slušná možnost DCEU nakopnout správným směrem. Takže.... Shazam! David F. Sandberg se stal jakýmsi učedníkem Jamese Wana (který natočil Aquamana). Tvůrce sérii SAW nebo V zajetí démonů ho objevil u jeho kraťasu Lights Out, dal mu peníze na jeho celovečerní verzi a když se se Sandberg ujal, Wan ho zároveň najal jako režiséra Annabelle 2. Po obou hitech, které navíc bylo od studia Warner Bros. a především u nich ukázal, že umí pracovat s dětskými herci byl Warnery najat aby se ujmul právě Shazama! Příběh chlapce, který se po vyslovení jména Shazam! stane superhrdinou může znít jako hrozně WTF záležitost, pokud ho ale berete jako WTF záležitost, která zároveň tak trochu funguje jako parodie na komiksové filmy (ideálním přirovnáním je zlatý střed mezi Deadpoolem a Spider-Man Homecoming), Shazama si neskutečně užijete. Co užijete, budete ho milovat! Shazam! je perfektní superhrdinská komedie, neskutečně zábavná, tažena sympatickými hrdiny a především se svěžím přístupem ke komiksové látce. Kdybych si nevšímal různých easter eggů a pomrknutích vůbec bych netipoval, že film patří do DCEU. Film má blíž k Burtonovým Batmanům, dost více ještě k Supermanovi v režii Richarda Donnera. Chvílemi to opravdu vypadá, že je to film jako vystřižený z 80. let.... a to je na něm skvělé! Shazam! připomíná ty nejlepší možné rodinné filmy 20. století- Návrat do budoucnosti, Krotitelé duchů, Donnerův Superman.... dost možná by film mohl těšit i nostalgiky, které na komiksovky od roku 2010 zvysoka kašlou. Pokud přistoupíte na jeho 80. feeling, čeká vás neskutečně vydojená práce, která se všem zúčastněným povedla. Fakt, že režíruje Sandberg, tedy horrový tvůrce je překvapivě skvěle využit. Ve filmu je několik horrových scén, které fungují a dokazují, že je Sandberg pravděpodobně jeden z nejlepších horrových tvůrců, které Hollywood za posledních pár let objevil. Sandberg si s horrovými motivy sice vyhrává, zároveň krom horrorové a komediální stránky Shazam! funguje i po stránce emocionální. Zachary Levi je ideální volbou na roli Shazama. Už v dětské podobě je sice Billy Batson v podání Ashera Angela sympatickým hrdinou, jakmile se ale pomocí slůvka Shazam! Billy změní ve svou dospělou superverzi, filmu se zvedá energie o nějakých 110%ˇ. Levi skvěle hraje pubertálního kluka, který se najednou může stávat dospělým a zároveň ovládat velkou moc. S velkou mocí samosebou přichází i velká zodpovědnost a to se Billy po čas filmu skutečně naučí. Jeho sidekick Freddy Freeman v podání Jacky Dylana Grazera je sympaťák a Grazer má po TO na krku další zajímavou dětskou roli. Všichni ostatní adoptivní sourozenci Billyho jsou také fajn, ve finále ale nedostanou tolik prostoru. Nebo spíš bych se o nich rád bavil.... ale nikdy v recenzi nespoileruju! Zmíním ještě Marka Stronga... jeho Thaddeus Sivana je dost možná zatím nejlepší DCEU záporák! O zlatou medaili u mně sice pořád bojuje s Ormem z Aquamana, Sivana má ale pochopitelnou motivaci, jde z něj respekt, působí jako reálná hrozba a i ty CGI potvory, které se kolem něj motají jsou vizuálně zajímavější než v případě ostatních DCEU filmů. Po Blackwoodovi ze Sherlocka Holmese nebo D´Amicovi z Kick-Asse má tak na krku Strong další perfektní záporáckou úlohu, která mu prostě sedne. Shazam! sice není nejlepší DCEU film (Aquaman, Batman v Superman, Wonder Woman nebo Muž z oceli jsou reálně výš), je to ale skvělá předzvěst toho, že DCEU dost pravděpodobně aktuálně ví co dělá. A Shazama 2, který se už obejde bez originu a bude se moc více vyřádit (a zároveň představí jednu zajímavou housenku) se nemůžu dočkat! Viděno v kině: 2x () (méně) (více)

JohnnyD

Kým v osemdesiatych rokoch boli takéto rodinné filmy úplne bežné, žáner sa v ostatných desaťročiach rozdelil na infantilné komédie pre deti (ako Spy Kids) a na nostalgiu pre dospelých, ktorí vyrastali na amblinovkách (ako napr. Stranger Things) a filmy pre celú rodinu takmer vymizli. Shazam je preto doslova ako blesk z jasného neba, lebo sa vyhýba detinskosti, je pritom hravý a vtipný a má veľa funkčných rodinných motívov. Jedna škoda je, že scenáru nebolo dopriané viac času, lebo je v ňom kopec skvelých nápadov ale aj viacero slabých miest. Celá cesta hrdinu je dobre načrtnutá, no samotná premena z pubertálneho frajera na skutočného hrdinu nie je taká dôveryhodná, ako by mohla byť. ()

Nin

Shazam naprosto výborně vykopává. Ve skvělé expozici se vůbec nestydí za svůj původní stařičký komiks (Shazam se objevil již v roce 1940) a jen modernizuje všechny ty různé aspekty, které se staly součástí komiksového DC vesmíru a nyní by se mohly stát i součástí jejich filmového universa. V tomhle ohledu je tu jasná snaha o propojení skrz narážky na Supermana a Batmana, ale dost mě mrzelo, že přesně tenhle film by potřeboval alespoň nějaké to cameo někoho z Justice League... Filmový Shazam se o tohle napojení snaží, ale nějak to není úplně ono (nejspíš proto, že současný filmový DC mu to moc neusnadňuje). Každopádně jako samostatný film Shazam překvapivě šlape. Je hodně zábavný, má sympatické postavy a ani záporák není vůbec špatný díky výbornému Marku Strongovi. Je tam však spoustu menších ALE, kvůli kterým to není až taková pecka. Vtipy nejsou vůbec špatné, ale těch opravdu dobrých tolik není. Postavy jsou fajn, ale mohlo by se s nimi jít víc do hloubky. A především závěrečná bitka mi přišla šíleně zmatená ohledně toho rychlého domlouvání a vymýšlení jak zloduchy porazit... Radši jsem pak u toho moc nepřemýšlel, protože tušímže to nakonec ani nedávalo moc smysl. V každým případě - Shazam je velice dobrá odpočinkovka. (7/10) ()

Zabil Rock dvě franšízy najednou?

Zabil Rock dvě franšízy najednou?

22.03.2023

Pakliže jste to ještě nezaznamenali, pokračování DC komiksárny Shazam! tentokrát s podtitulem Hněv bohů je po prvním týdnu v kinech adeptem na propadák roku. Blockbuster režiséra Davida F. Sandberga … (více)

Novinky z DC Fandome

Novinky z DC Fandome

24.08.2020

Víkendová událost DC Fandom jistě potěšila nejednoho filmového fanouška. Kromě nových trailerů na Batmana, Wonder Woman a Sebevražedný oddíl jsme se ale dočkali taky kupy nových informací o… (více)

Black Adam nabírá obsazení

Black Adam nabírá obsazení

17.07.2020

Filmový spin-off Shazama! Black Adam s Dwaynem Johnsonem coby titulním antihrdinou nabírá další obsazení. Nově jsme se dozvěděli, že postavu Atom Smashera – super silného a super velkého potomka… (více)

Henry Cavill zpátky jako Superman?

Henry Cavill zpátky jako Superman?

28.05.2020

Ještě než se stihnete po přečtení titulku dnešní zprávy nadchnout, musím vás zarazit. Ano, server Deadline potvrdil, že Henry Cavill (Muž z oceli, Mission: Impossible – Fallout) skutečně jedná o… (více)