Muž, který přecenil českou duši aneb Útěky Josefa Brykse (TV film)

Dokumentární

Česko, 2007, 52 min

Ján Novák

Jaromír Vašek

Bohužel, jeden z klasických smutných příběhů našich letců. Josef Bryks byl zjevně vlastenec. Dobrý, odvážný a inteligentní člověk, kterého si musí vážit každý na světě - až na komunistická prasata, která ho utrápila v lágru. Moc dobrý, ale také smutný dokument o trestuhodně opomíjeném muži, jemuž v Británii točili filmy, zatímco u nás ho odsoudili a zavřeli do konce života. Bez ohledu na jeho válečné zásluhy, bez ohledu na to, že to byl slušný muž, bez ohledu na to, že měl ženu a malou dcerku - to je komunismus!(1.9.2014)

Je moc dobře, že vznikl tenhle dokument, protože o lidech jako byl Bryks se nesmí mlčet. Tohle by měl vidět každý, protože ještě dnes existuje spousta lidí propagující komunismus a já nechápu, jak může někdo obhajovat ideologii, která má na svědomí miliony zničených životů po celem světě. Už jsem několik dokumentů o letcích z R.A.F. viděl, ale tenhle má v sobě obrovské emoce, díky kterým se vžijete do jeho těžkého životního osudu.(18.5.2007)

Četl jsem knihu Trudie Bryksové, ženy Josefa Brykse. Dokument je velmi dobře natočen. Co dodat? Ostuda, ostuda, ostuda, ostuda.... Strašné. Takový člověk. Nebýt JUDr. Miroslava Müllera, nebyla by Trudie Bryksová dodnes odškodněná! Stát se k tomuto případu choval tak, že pan Bryks zemřel běžnou smrtí na infarkt, tak jaképak umučení? Prostě běžná smrt v kriminále při kopání uranu!!! Toto nebyl verdikt za komančů! To byl ještě docela před nedávnem vyslovený názor státu k žádosti Trudie Bryksové o odškodnění. Strašné. Škoda, že takových mužů už dnes není. Nechápu! Jak ještě dnes může u nás být Komunistická strana - parlamentní stranou. Nechápu, kdo ty dobytky ještě může volit ! Opět ostuda! ---- Pane Bryksi, Vám i Vaší ženě patří má nejhlubší úcta. Doufám, že jste se tam nahoře sešel s Františkem Fajtlem a ostatními hochy z perutí RAF a dalšími z těch, kteří přísahali mladé republice a prezidentovi věrnost a nebrali to jako frázi... ! ! ! Doporučuji si přečíst knihu T. Bryksové - Naděje a beznaděje. TENTO DOKUMENT BY MĚL BĚŽET VE ŠKOLÁCH * * * * *(2.4.2012)

Plukovník Josef Bryks - pilot RAF - byl pořádný RAFAN. To, že to nebyl žádný poseroutka dokázal několika útěky ze zajateckých táborů za II. světové války. Rudejma sviněma byl po ,, zásluze byl odměněn" komunistickými kriminály, kde vzdoroval do té doby, než mu puklo srdce. Dokument, který stojí za zhlédnutí, ale je mi z něj těžko u srdce.(8.5.2015)

Vyjimecny dokument o vyjimecnem cloveku, s krasnymi prostrihy z dobovych filmu a fotografii, jenz spolu s hudbou navozuji autentickou atmosferu nacistickych a posleze komunistickych lagru. Podane citlive, nikoliv vsak citobolne s vypovedmi historiku a spoluveznu. O takovychto lidech by se melo vice tocit, vice mluvit a vice vedet.(18.5.2007)