Muž, který přecenil českou duši aneb Útěky Josefa Brykse (TV film)

Dokumentární

Česko, 2007, 52 min

Ján Novák

Jaromír Vašek

Vyjimecny dokument o vyjimecnem cloveku, s krasnymi prostrihy z dobovych filmu a fotografii, jenz spolu s hudbou navozuji autentickou atmosferu nacistickych a posleze komunistickych lagru. Podane citlive, nikoliv vsak citobolne s vypovedmi historiku a spoluveznu. O takovychto lidech by se melo vice tocit, vice mluvit a vice vedet.(18.5.2007)

Úchvatný strhující, dojemný dokument o jednom z mnoha našich hrdinů, které téměř nikdo nezná. Je obrovskou ostudou našeho národa jak se zachoval k lidem, kteří bojovali za jeho svobodu. Ještě větší ostudou však je že po dvaceti letech od pádu komunismu, se o osudy těchto lidí zajímá jen minimum společnosti...(28.8.2010)

Bohužel, jeden z klasických smutných příběhů našich letců. Josef Bryks byl zjevně vlastenec. Dobrý, odvážný a inteligentní člověk, kterého si musí vážit každý na světě - až na komunistická prasata, která ho utrápila v lágru. Moc dobrý, ale také smutný dokument o trestuhodně opomíjeném muži, jemuž v Británii točili filmy, zatímco u nás ho odsoudili a zavřeli do konce života. Bez ohledu na jeho válečné zásluhy, bez ohledu na to, že to byl slušný muž, bez ohledu na to, že měl ženu a malou dcerku - to je komunismus!(1.9.2014)

Plukovník Josef Bryks - pilot RAF - byl pořádný RAFAN. To, že to nebyl žádný poseroutka dokázal několika útěky ze zajateckých táborů za II. světové války. Rudejma sviněma byl po ,, zásluze byl odměněn" komunistickými kriminály, kde vzdoroval do té doby, než mu puklo srdce. Dokument, který stojí za zhlédnutí, ale je mi z něj těžko u srdce.(8.5.2015)

Slova vdovy po J.Briksovi: Je škoda, že se Josef nedožil svobody vaši země. Bylo těžké vychovávat dceru bez otce a měla jsem i další problémy, brala jsem ale život jako cestu, jednou se daří jindy ne, ale snažím se abych ostatní lidi na té cestě nezranila. http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122453122-muz-ktery-precenil-ceskou-dusi-aneb-uteky-josefa-brykse/(12.11.2009)