Setkání v Praze

• Dánsko

Prag

Prague

Dánsko, 2006, 92 min

Dosti zvláštní film. Lehce kafkovské téma - hlavně to odcizení, plus k tomu pomáhá melancholická (možná je tolik cítit díky dánské režii!) nálada Prahy. Ani mi moc nevadí dánský pohled na Prahu a Čechy, i když to občas přestřelili (pohřební ústav, pivo a guláš). Mezi 3/4 hvězdami, ale díky skvělému Mikkelsenovi a pěkným záběrům Prahy zůstanu u 4.(22.9.2011)

Toto bol dosť divný film . On bol totižto až tak divný , že by som povedal , že až divne divný ! Všetci boli v tom filme viacej zúčastnení a zanietení , ako samotný syn , až som mal pocit , či vám oni náhodou s tým fotrom jeho nemrdávali na nejakej swingers párty tam , u neho na dome , ktorý mu zanechal ! Tieto pocity ku všetkému umocňovala ešte aj tá chladná , sychravá Praha , charakteri postáv a muzika . Napríklad ten patológ na začiatku , tak ten bol fakt hustý . To som nevedel , či si zo mňa uťahujú , alebo či to je fuckt serio ! Alebo ten gulášek v hoteli ako im nechceli dať , pretože bol útorok , či právnik , ktorý jednoducho dnes nesedí , ale stojí , no a potom tie ich česko - anglicko - dánske konverzácie ... uff ! Tak už mi to je jasné ... Všetko mi došlo v 56. minúte , prečo tí starí buzeranti za nim smútili . ( Rozumej , môj drahý spoluužívateľ , koment som písal za behu . ) Dodatok : Kedˇ Navrátil Mikkelsenovi v tej sparťanskej knajpe vysvetľuje , že " Life is hard , you bend or you break ! " , tak ma skoro rozhodilo od smiechu , pretože bend znamená zohnúť a je to čistý bukvicovský výraz . No nič , môj záver : I napriek absurdným a často inkoherentným scénam dávam tomuto frigidnému a teplu neprajníckemu filmu štyri hviezdičky !(8.9.2010)

Nepatřím zrovna k militantním zastáncům české kultury a nebudu protestovat na Václaváku, pokud se nějaký zahraniční štáb rozhodne prezentovat naši zemi v takovém světle, aby to sedělo k vyznění celého filmu. U Setkání v Praze jsem ale měla pocit, že sleduju hodinu a půl v národě debilů, který dodržuje nejrůznější rituály zachované z dob raného středověku a ve kterém nikdo od obsluhy v baru po personál hotelu neumí ani slovo anglicky. Ale budiž. Co je v tomhle případě totiž ještě mnohem horší pro případnou českou pověst za hranicemi, je totiž obyčejný fakt, že české obsazení tomu dánskému ani náhodou nestíhá. Jana Plodková je i přes jistou nevyhraněnosti své postavy příjemně civilní, ale Bořivoj Navrátil vedle fantastického Madse Mikkelsena, který - přiznejme si to - táhne celý film sám, působí asi stejně přirozeně jako víra, že do krematoria se v téhle zemi leze zásadně oknem. (Ve scéně, kdy Madsově postavě sděloval, čím se živil jeho otec, mě i přes vážnou hudbu a nesmírně dramatické ladění nechtěně rozesmál.) Škoda. Praha v tomto flmu totiž rozhodně není vizuálně ztvárněna nezajímavým dojmem a hlavní příběhová linie, pomineme-li ty karikaturní odbočky k českým postavám, mohla vydat na nesmírně poutavý film. Ostatně i to zvláštní balancování na hraně dvou filmových kultur, seversky drsného dramatu a vřelejšího středoevropského stylu, by za jiných podmínek mohlo vybízet k nesmírně intenzivnímu zážitku.(14.7.2012)

Excelentní až mrazivé drama dvou rozcházejících se manželů na pozadí Prahy, kam manžel přijíždí se ženou vyřídit pozůstalost po svém otci. Po 25 letech ho vidí- mrtvého. K tomu řeší nevěru a pravděpodobný odchod své ženy. Společně ještě hledají styčné body, východiska z patové situace. Zkoušejí k sobě hledat cestu. Oficiální text distributora psal někdo, kdo film asi ani neviděl. Přítomnost Prahy a českého prostředí může být v mnoha směrech rušivá (pro některé i urážlivá), sám však vím, že nás takhle cizinci podobně vnímají (to rituální oblékání do rakve je samozřejmě nadsázka), je však dobré se soustředit na psychiku postav. Je skvěle propracovaná, vývoj Christopherovy postavy mne fakt dostal. Naděje umírá poslední...80%(5.11.2011)

• Enšpígl

Ten příběh je originální jako jídelníček prasete. Pro nás obyvatele Prahy má film jísté plus díky exteriérům ve kterých se film natáčel i když tady když budu hnidopich, můžu se tady chvástat několika úlety, jako že v uličkách Starého města není ani živáčka. To leda tak v hodně divokým snu, ale ok hážu na tyhle kraviny bobek. Co mně mrzí, že scénář vyjma dvou, tří emotivnách scén neumožňuje, aby se Mads mohl rozehrát k nadprůměru, protože na tohle mu fakt stačí totální herecký standart. Zavidím Bořivojovi Navrátilovi a Janě Plodkové, že měli možnost mít s Madsem svoje scény, takovou hereckou zkušenost bych si jako herec nechal taky líbit.(1.12.2013)

• - Restaurace, kterou Christoffer (Mads Mikkelsen) navštíví po odchodu z patologie a ve které si dá pivo, je Chemik v Kralupech nad Vltavou. (yurasch)

• - Byť se film odehrává v Praze (a valná část se tam i natáčela) tak pro nemocniční prostředí si štáb vybral nemocnici v Kladně a hádka Christoffera s Majou byla natočena na nechvalně známém mosteckém sídlišti Chánov. (rawboy)