Město Ember

Mesto Ember

Tajomné mesto Ember

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2008, 90 min

Slušná a v rámci fantasy žánru celkem originální podívaná. Hlavní originalita příběhu oproti všem Narniím apod. je v jeho umístění do podzemí, jehož design jako by vypadl z filmů Terryho Gilliama. Je škoda, že má film hodně pomalý rozjezd a celkový spád by také mohl být větší. "Akce" by rozhodně mohlo být více a určitě by mi nevadilo, kdyby bylo ve filmu více podobných scén jako ta (takřka hororová) se zmutovaným krtkem. Přesto film zabavý ale netroufám si tvrdit, že dětské publikum.(6.8.2009)

Příjmná fantastická pohádka o těch správných hodnotách podávaných vkusně, nenásilně a zábavně. Navíc se odehrává v úžasných kulisách a hrají v ní samí sympaťáci čele s Billem Murraym a Saoirse Ronan. Knihu mám doma, ale pořád jsem se k ní nějak nedokázal pročíst. Teď to určitě brzy napravím a počítám, že mi předloha zaplní i těch pár ne tak úplně vysvětlených zázračných náhod, které byly ve filmu asi tím jediným, co ke konci tu a tam zaskřípalo.(28.10.2015)

Tak trochu promarněná příležitost. Byly tam krásné momenty, na 4****, ale najednou to bez vysvětlení skončilo! To si divák mohl říct leda něco jako - scenáristku už bolela od psaní ruka? Neno promítač zapomněl v kině poslední cívku? Není to film určený pouze dětem, myslím, že může zaujmout snad všechny věkové kategorie. No prostě jedinou výtku mám k tomu konci a tudíž vlastně k celému příběhu. Naprosto nedotažené, bez gradace.. Bylo tu dost zajímavejch situací, detailů, kterých by si asi děti nevšimly a které mě hodně potěšili (náznaky náboženství, totalitní prvky společnosti...) Režie trochu pokulhávala, herecké výkony byly dobré, stejně jako třeba hudba. Výprava byla krásná, přesně mi to sedlo. A ačkoliv mě film dost vtáhl do děje, tak ve výsledku jsem byl o to víc zklamán, že se děj nikam nedobral a příliš mnoho věcí zůstalo bez odpovědí. PS: Toto není steampunk. Nebo jste snad ve filmu viděli byť jediný parní stroj?:)(6.4.2009)

Škoda, že se tohohle filmu neujal třeba Tim Burton, Terry Gilliam nebo Alex Proyas. Ti by si pohráli víc, zejména s kulisami a dekoracemi a mohli podzemní město víc vyšperkovat. V podobě v jaké město je, ale moc neupotá a to se týká i nzeajímavé režie, což je škoda, protože námět to byl slibný. Co ale stojí za vyzdvihnutí je Bill Murray v roli starosty. Murray mu dokázal vytvořit populistického papaláše s ironií jemu vlastní a jeho výstupy jsou nejlepšími scénami filmu.(1.3.2010)

Výborne zvolená téma spolu s napínavým príbehom a skvelým, takmer steam-punkovým zasadením. Krásna kamera a efekty dávajú mestu Ember nezabudnuteľnú atmosféru. A keď sa v závere hrdinovia dostanú na povrch, po východe slnka vášmu oku ulahodí úchvatný obraz prírody. Škoda len nepríliš zaangažovaného Murrayho a Tobyho Jonesa.(19.1.2013)

• - Amber je maďarské slovo, které znamená člověk. (HellFire)

• - Producenti zo spoločnosti Playtone, Tom Hanks a Gary Goetzman získali práva na natočenie filmu podľa románu Jeanne DuPrau "Mesto Ember" v októbri 2004. (Greenpeacak)

• - Poslední film pro Liz Smith. (HellFire)