Město Ember

Mesto Ember

Tajomné mesto Ember

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2008, 90 min

Rozpočet $55miliónovTržby USA $7,873,007Tržby Celosvetovo $17,746,817Tržby za predaj DVD v USA $3,899,030 //počet predaných kusov 195,049║ Moc chladný film. Kulisy a depresívne/ ponuré prostredie(v rodinnom filme?), to je jediné čo tento film zdobí ale príbeh je tak nehybne tmavý, že dohromady nič neponúkne, tento film si jednoducho nedokážem nikam začleniť, lebo na rodinný film to nemá žiadne odľahčené momentky, fakt žiadne, na dobrodružný to je strašne statické bez strhujúcejšieho deja, okrem záveru kde sa to trošku rozhýbe ale neponúkne dohromady aj tak nič zvláštne, .... a tak ďalej. Celé mi to príde ako také hľadanie nejakého štýlu prezentácie u režiséra Gila Kenana, rovnaký pocit som mal pri jeho predošlej počítačovo animovanej snímke V tom dome straší. Je na nom vidieť že ani sám nevie čo chce svojími počinmi povedať aké posolstvo odkázať. Plus je citeľné že nevie narábať z hercami, lebo skoro každá postava a jej charakter vyšumí do prázdna. /40%/(13.1.2009)

Zvláštní. Proč? No, když se člověku udělá šoufl při sledování dětské fantasy (Narnie je momentálně u mne v plamenech), je to docela bizarní. Když totiž vezmu v úvahu, že Město Ember je de facto můj zfilmovaný sen (sen, míněno jako sen...no jako když spíte a tak :D), nemůžu prostě jinak než napsat takový menší konstatování, že Jaenne DuPrau je zlodějka.__ Pryč, pryč od hanění autorky s účesem kopírujícím gotickou stavbu a obaťmě zrak spíš na Saoirse Ronan, která nejen-že vypadá líp (účes O.K.), ale hlavně uběhne 1500 metrů za pár sekund. K tomu stačí vyřizovat vzkazy prostým obyvatelům města Ember a ještě pošpiní místního starostu z xenofobie a požitkářství. Je fakt, že tahle holka to má všechno v merku. Saoirse má totiž úžasný dar: a to hrát očima. Z Liny vytěží maximum, dře, a vy jí to všechno odkýváte s hlavou vztyčenou. To se mi na ní moc líbí.__ Když odpustíme postižený scénář, který někdy opravdu zaváním hnojem, je z Města Ember nejlepší fantasy loňského roku. A ta hudba....(20.3.2009)

Slušná a v rámci fantasy žánru celkem originální podívaná. Hlavní originalita příběhu oproti všem Narniím apod. je v jeho umístění do podzemí, jehož design jako by vypadl z filmů Terryho Gilliama. Je škoda, že má film hodně pomalý rozjezd a celkový spád by také mohl být větší. "Akce" by rozhodně mohlo být více a určitě by mi nevadilo, kdyby bylo ve filmu více podobných scén jako ta (takřka hororová) se zmutovaným krtkem. Přesto film zabavý ale netroufám si tvrdit, že dětské publikum.(6.8.2009)

Z toho kolabujícího trubkovo-žárovkového podzemního města jsem byl na vrcholu blaha, dokonalá kulisa pro fantastické, industriálně-speleologické dětské dobrodružství. Škoda jednoduchoučkého příběhu bez překvapení, i když hledání východu z města pomocí indicií bylo fajn. Tak krutě komerčně propadnout si to nezasloužilo.(31.8.2009)

někdo řiká divný...já řikam netradične zajímavý,pro děti opravdu přílíš se nehodící skoro pohádka.na první pohled divákovi dojde,že penězi se v produkci opravdu neoháněli,člověka může odradit i celková ponurost a temnota podzemního města,fakt že ve finále vám dojem zmrví totálně dementní konec...však tohle téma konce světa a všelijakých záhad a šifer mě bavila vždycky.potěší bill murray v záporné roli.celek:zajímavá,leč nedotažena sci-fi pohádka.(22.12.2010)

• - Producenti zo spoločnosti Playtone, Tom Hanks a Gary Goetzman získali práva na natočenie filmu podľa románu Jeanne DuPrau "Mesto Ember" v októbri 2004. (Greenpeacak)

• - Poslední film pro Liz Smith. (HellFire)

• - Amber je maďarské slovo, které znamená člověk. (HellFire)