Město Ember

Mesto Ember

Tajomné mesto Ember

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2008, 90 min

City of Ember je především rodinná sci-fi zábava o nevalné budoucnosti podzemního města, dvou ambiciózních dětech snažících se objevit zapomenutou pravdu a zároveň tak zachránit to nejcennější, co lidem zůstalo - život. Zkáza generátoru se blíží, jídla je také málo a tak nastal čas najít východisko. Někteří se modlí, jiní netuší, která bije, starosta se svými nohsledy kuje pikle a v nakonec v hlavní roli tu máme mladý páreček (v tomto případě spíše dva kamarádi opačného pohlaví, žádná love story se tedy nekoná), který se snaží všechny zachránit nebo alespoň najít cestu ze svého ocelového města ven. Už dle prvních indicií jsem tušil, že z toho bude více či méně průměrná, ba dokonce až béčková podívaná, zkrátka něco ve stylu Journey to the Center of the Earth 3D, s tím rozdílem, že film bude více statický vzhledem k okolním podmínkám. Pravda je někde uprostřed, teda až na ty triky, ty jsou opravdu béčkové, CGI potvora vymetající podzemní tunely a jízda na vodní kládě, ze které se samozřejmě nedá spadnout i kdyby vás otočili o 180°, působí opravdu levným dojmem. Děti pobíhají sem a tam, žádné spletité hádanky se bohužel nekonají, stačí prostě přečíst kus papíru a následovat pokyny. Hudební doprovod Andrewa Lockingtona jsem během sledování snímku výrazněji nepocítil, je znát spíše v úvodu a poté především v samotném závěru filmu. Krom ucházející hudby zde uslyšíte spoustu brumlání, skřípání, chrchlání a podobných zvuků vycházející ze samotné konstrukce města. Jít tedy na City of Ember do kina, je jako jít na filmový Disneyland, děti se možná pobaví, dospělí uvolní nebo usnou a tím to končí. Kdyby se jednalo o temné sci-fi pro dospělé ve stylu Dark City nebo Brazil jistě bych chrochtal blahem. (6/10)(6.1.2009)

Nízkorozpočtově vyhlížející fantasy, která neurazí. Trio Ronan-Murray-Robbins potěší, stejně tak útěk před hladovým krtkem či pohádkový závěr s padajícím vzkazem. Je sice možné, že si za dva týdny vůbec nevzpomenete, že byste nějaké "Město Ember" vůbec viděli, ale brečet nad zabitými jednadevadesáti minutami také nebudete. Jak říkám, příjemný průměr.;-)(26.3.2013)

Tak trochu promarněná příležitost. Byly tam krásné momenty, na 4****, ale najednou to bez vysvětlení skončilo! To si divák mohl říct leda něco jako - scenáristku už bolela od psaní ruka? Neno promítač zapomněl v kině poslední cívku? Není to film určený pouze dětem, myslím, že může zaujmout snad všechny věkové kategorie. No prostě jedinou výtku mám k tomu konci a tudíž vlastně k celému příběhu. Naprosto nedotažené, bez gradace.. Bylo tu dost zajímavejch situací, detailů, kterých by si asi děti nevšimly a které mě hodně potěšili (náznaky náboženství, totalitní prvky společnosti...) Režie trochu pokulhávala, herecké výkony byly dobré, stejně jako třeba hudba. Výprava byla krásná, přesně mi to sedlo. A ačkoliv mě film dost vtáhl do děje, tak ve výsledku jsem byl o to víc zklamán, že se děj nikam nedobral a příliš mnoho věcí zůstalo bez odpovědí. PS: Toto není steampunk. Nebo jste snad ve filmu viděli byť jediný parní stroj?:)(6.4.2009)

Slušná a v rámci fantasy žánru celkem originální podívaná. Hlavní originalita příběhu oproti všem Narniím apod. je v jeho umístění do podzemí, jehož design jako by vypadl z filmů Terryho Gilliama. Je škoda, že má film hodně pomalý rozjezd a celkový spád by také mohl být větší. "Akce" by rozhodně mohlo být více a určitě by mi nevadilo, kdyby bylo ve filmu více podobných scén jako ta (takřka hororová) se zmutovaným krtkem. Přesto film zabavý ale netroufám si tvrdit, že dětské publikum.(6.8.2009)

• Jara.Cimrman.jr

Jako obyvatel vzkvétající demokratické země se mohu jen vysmát sci-fi povídačce o lidech, kteří nemají nic k jídlu, bortí se jim střecha nad hlavou a velí jim zkorumpovaní politici. To se může stát jen v totalitním podzemí, odkud mohou cestu k čerstvému kyslíku najít pouze děti. Já jsem již poněkud odrostlejší na to, abych si to jejich dobrodružství nějak zvlášť užil a taky bych nerad někdy poměřil čelisti s přerostlým krtkem, takže dávám dvě hvězdy za snahu a hned běžím zaplatit daň z příjmu fyzických osob, daň z nemovitosti, daň z pozemku, silniční daň, dědickou daň, DPH i spotřební daň, abych se na tom krásném světě měl ještě o něco lépe.(12.3.2015)

• - Filmovanie sa začalo v lete 2007 a skončilo v októbri. (Greenpeacak)

• - Natáčení probíhalo v Severním Irsku. (Hromino)

• - Producenti zo spoločnosti Playtone, Tom Hanks a Gary Goetzman získali práva na natočenie filmu podľa románu Jeanne DuPrau "Mesto Ember" v októbri 2004. (Greenpeacak)