Město Ember

Tajomné mesto Ember

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2008, 90 min

• Falko

Rodinne fantasy filmy zboznujem a mnohokrat im davam vyssie hodnotenia, ako ini uzivatelia na CSFD, ale v tomto pripade je to naopak a s tymto filmom som bol skor sklamany. Nepomohla ani pritomnost mojho oblubeneho herca Billa Murraya, pretoze pribeh sa zo zaciatku strasne dlho vliekol a dlho som nevedel, o co im vlastne ide. A ked som na to prisiel, tak sa uz blizil zaver filmu, takze skoda, pretoze reziser Gil Kenan natocil skvely animak V TOM DOME STRASI! (2006) a to som od neho necakal, ze dokaze dalsi film takto pokazit a este k tomu je pod produkciou podpisany aj Tom Hanks... 30.07.2010 _______ Saoirse Ronan - (Lina Mayfleet) +++ Bill Murray - (Starosta Cole) +++ Tim Robbins - (Loris Harrow) +++ Harry Treadaway - (Doon Harrow) +++ Martin Landau - (Sul) +++ Mackenzie Crook - (Looper) +++ Marianne Jean-Baptiste - (Clary) +++ Produkcia: Tom Hanks +++ Hudba: Andrew Lockington +++(30.7.2010)

Hodne povedeny fantasy. Neni to o nejaky pohadkovy risi, kterou by ohrozoval zlej carodej a podobne, ale o Zemi na pokraji zkazy, kdy vedci vymyslej podzemni mesto, jediny osvetleny misto v temnote, jako posledni nadeji na zachranu lidstva. Takze napad rozhodne solidni. Ale pak uz to jede ve vicemene zabehlejch kolejich, kde dve deti musi zjistit co a jak a cely mesto zachranit. Nicmene se tak deje v zajimavejch kulisach, vsude samy pohasinajici svetla a cely to vypada jak nejaka dira z minulyho stoleti. A ani ty deti nejsou nejhorsi, jednak to nejsou uplne maly fakani, pak nastesti nepronasi nejaky hrdinny proslovy a navic hrajou obstojne. To, ze to nejsou kdovijaky krasavci je uz jina vec. Z dospelejch stoji za zminku zaporna role Murraye v roli starosty, kterej si to s vycpanym pupkem viditelne uziva a pak pulku deje prochrapajici Landau. Skoda, ze se to Kenan nerozhod pojmout vic temne, takle to ma sice slusnou atmosferu a celej film je docela napinavej, kdy to ke konci hezky graduje a cloveka zajima, o co ze tu vlastne jde, ale porad to je jen o pobihani dvou deti z mista na misto. Nicmene tohle vsechno, spolu s prijemnou hudbou, dava docela dobry a originalni fantasy, ktery si 4* zaslouzi.(10.1.2009)

Potrubní road-movie ze středu země, která se rozpadá stejně jako dvě stě let staré město Ember. Do nejmenšího detailu propracované prostředí sloužící bohužel po devadesát minut velmi špatnému a děravému příběhu. K čemu jsou jednotlivé kusy skládačky, když celek absolutně nedrží pohromadě. A přitom mělo Město Ember atmosférický náboj podobný tomu z Řady nešťastných příhod. Ve výsledku se tak jedná o promarněnou šanci, i když na poli fantasy jednohubek to není až taková prohra.(11.12.2009)

Zábavná, neobvyklá a propracovaná záležitost. Samozřejmě se jedná o dětský film a proto civilizaci zachraňují děti, přestože ve své společnosti právě nastoupili do prvního povolání a jsou tedy dle zákona dospělí. Město Ember se mi líbí, má sympatické postavy (a to i ty nesympatické :) , nepřehání to s psychologizací, ale zase se nedá říct, že by lidé jednali prvoplánově, nemluvě o kvalitních hercích. Propracované prostředí a do detailu vypracované in/exteriéry, přestože je samozřejmě poznat i člověku neznalému předlohy, že v knize bylo mnohem víc (taky se jedná o tetralogii). A tak divákovi zůstane v těle pocit nenaplněnosti a nevyřčeného. A je to škoda. V rámci peněz vložených a navrácených se pravděpodobně do tohoto světa filmově nepodíváme a proto, kéž by u nás vyšla aspoň předloha... Ale z důvodu nejvyšších daní na knihy v Evropě budeme asi za chvíli číst jen seznamy na nákup (pokud teda zbudou peníze na tužku a papír)...(23.4.2011)

• kingik

Tenhle film nesklidil žádný komerční ohlas a nutno dodat, že plným právem. Na první pohled působí vysokorozpočtovým dojmem a je to dáno i účastí herců, jako jsou Bill Murray, Tim Robbins nebo Martin Landau, a i výprava, hudba a triky (kterých mohlo být klidně i víc) jsou velmi obstojné. A tím to hasne. O nějakém silném příběhu, který by diváka vtáhl, nemůže však být řeč. Místo toho sledujeme zmatené pobíhání dvou teenagerů, kteří zoufale hledají cestu ven z podivného města Ember, kterému vládne ještě podivnější starosta, a ze kterého nesmí nikdo ven ani dovnitř. Napětí nebo něco takového si vzalo dovolenou a místy jsem ani nevěděl, o co ve filmu jde, a mám pocit, že to ani nevěděli sami tvůrci, protože těch nesmyslů zde bylo hodně. Tohle se dalo dodívat jen s vypětím všech sil a hustě mě to nebavilo. Určitě jeden z nejslabších filmů, které jsem za poslední dobu viděl(27.10.2009)

• - Film je adaptací úspěšné knižní série od Jeanne DuPrau. Krom úvodního titulu "City of Amber", který se stal inspirací k filmu, vyšly také knihy "The People of Sparks", "The Prophet of Yonwood" a "The Diamond of Darkhold". Kniha "City of Ember" je pak v USA povinnou školní četbou pro žáky základních škol. (Pumiiix)

• - Poslední film pro Liz Smith. (HellFire)

• - Natáčení probíhalo v Severním Irsku. (Hromino)