Město Ember

Mesto Ember

Tajomné mesto Ember

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2008, 90 min

Rozpočet $55miliónovTržby USA $7,873,007Tržby Celosvetovo $17,746,817Tržby za predaj DVD v USA $3,899,030 //počet predaných kusov 195,049║ Moc chladný film. Kulisy a depresívne/ ponuré prostredie(v rodinnom filme?), to je jediné čo tento film zdobí ale príbeh je tak nehybne tmavý, že dohromady nič neponúkne, tento film si jednoducho nedokážem nikam začleniť, lebo na rodinný film to nemá žiadne odľahčené momentky, fakt žiadne, na dobrodružný to je strašne statické bez strhujúcejšieho deja, okrem záveru kde sa to trošku rozhýbe ale neponúkne dohromady aj tak nič zvláštne, .... a tak ďalej. Celé mi to príde ako také hľadanie nejakého štýlu prezentácie u režiséra Gila Kenana, rovnaký pocit som mal pri jeho predošlej počítačovo animovanej snímke V tom dome straší. Je na nom vidieť že ani sám nevie čo chce svojími počinmi povedať aké posolstvo odkázať. Plus je citeľné že nevie narábať z hercami, lebo skoro každá postava a jej charakter vyšumí do prázdna. /40%/(13.1.2009)

Vezměte Fallout, zamíchejte do něho trochu steampunku a pak, možná, pokud budete mít štěstí, dostanete Město Ember. Jsem asi sobec, protože věřím, že tenhle film byl natočen pouze kvůli mně. Abych ho viděl a mohl si odškrtnout další splněný sen. A bohužel na jeho tržbách je to znát...(19.2.2009)

Ohromné překvapení! Takové nadšení, které ve mně dokázal tento film vyvolat, nezažívám během filmu zase tak často, a o to více jsem schopný si tohoto filmu vážit, protože zde absolutně nic nechybí k samotné dokonalosti v rámci žánru rodinného fantasy. Lepší to být určitě nemohlo, už od úvodních minut jsem tušil, že tohle bude jízda, se kterou se budu na jejím konci jen velmi těžko loučit, a skutečně tomu tak bylo. Od katastrofického začátku, kdy architekti a vědci zapečeťují schránku, která se má otevřít až za 200 let, přes odmítavý postoj dvou mladých hrdinů smířit se se životem v podzemí a čekat tím pádem na téměř jistý soudný den, kdy přestane fungovat generátor, až po závěrečné odhalení kudy z toho proklatého podzemního města ven, to prostě byl jeden velký zážitek, kdy mi tento film nedovolil jakkoliv polevit při sledování filmu a kdy jsem si každou další scénu dokázal parádně užít. Tady prostě není co vytknout, celý ten příběh mě chytil za srdce a já asi ještě dlouho budu nad tímto filmem přemýšlet a vybavovat si jednotlivé detaily, každopádně musím uznat, že ten závěr jak se z města Ember dostat byl hodně důmyslný a perfektně promyšlený, takže já jen zíral a nezmohl jsem se ve svých myšlenkách na nic jiného než na uznalé zatleskání autorovi příběhu, protože to vymyslel opravdu dokonale. A Bill Murray v roli spokojeně si pomlaskávajícího hamižného starosty byl prostě geniální. V tomto případě není nad čím váhat, je to za maximálně zasloužených pět hvězd.(12.7.2010)

Průměrný fantasy film s průměrným příběhem a vcelku dobrým zpracováním. Film je dle mého určen hlavně mladší generaci, pro dospělé je zde dost hluchých a nudných míst, která film srážejí o dost dolů. Ale jako oddychový film proč ne.(10.8.2009)

Vedela som, že od detskej fantasy môžem očakávať pomerne jednoduchý príbeh a často aj hluché miesta, aby sa mladší divák pochopil a vstrebal... A tak aj bolo - aj keď tých hluchých miest je naozaj málo. Príjemne ma prekvapila sympatická ústredná dvojica, sladúčko-nežne ľudský Martin Landau, materinská Clary, partička vyprofilovaných britských hercov (Jones, Crook) a najmä naozaj hustá fantasy atmosféra. ***možný spoiler*** Trochu negatívne ma však prekvapila kostra príbehu, o ktorom som si myslela, že na ňom bude predsa len čosi viac, než jedno podzemné mesto a trojica detí, ktorá z neho chce utiecť a podarí sa jej to. Nuž, detská fantasy stále zažíva konjunktúru...(13.4.2009)

• - Film je adaptací úspěšné knižní série od Jeanne DuPrau. Krom úvodního titulu "City of Amber", který se stal inspirací k filmu, vyšly také knihy "The People of Sparks", "The Prophet of Yonwood" a "The Diamond of Darkhold". Kniha "City of Ember" je pak v USA povinnou školní četbou pro žáky základních škol. (Pumiiix)

• - Natáčení probíhalo v Severním Irsku. (Hromino)

• - Producenti zo spoločnosti Playtone, Tom Hanks a Gary Goetzman získali práva na natočenie filmu podľa románu Jeanne DuPrau "Mesto Ember" v októbri 2004. (Greenpeacak)