Město Ember

Tajomné mesto Ember

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2008, 90 min

• kingik

Tenhle film nesklidil žádný komerční ohlas a nutno dodat, že plným právem. Na první pohled působí vysokorozpočtovým dojmem a je to dáno i účastí herců, jako jsou Bill Murray, Tim Robbins nebo Martin Landau, a i výprava, hudba a triky (kterých mohlo být klidně i víc) jsou velmi obstojné. A tím to hasne. O nějakém silném příběhu, který by diváka vtáhl, nemůže však být řeč. Místo toho sledujeme zmatené pobíhání dvou teenagerů, kteří zoufale hledají cestu ven z podivného města Ember, kterému vládne ještě podivnější starosta, a ze kterého nesmí nikdo ven ani dovnitř. Napětí nebo něco takového si vzalo dovolenou a místy jsem ani nevěděl, o co ve filmu jde, a mám pocit, že to ani nevěděli sami tvůrci, protože těch nesmyslů zde bylo hodně. Tohle se dalo dodívat jen s vypětím všech sil a hustě mě to nebavilo. Určitě jeden z nejslabších filmů, které jsem za poslední dobu viděl(27.10.2009)

Neškodné a zábavné dobrodružné fantasy s velmi pěknou stylizací podzemního města a sympatickými herci. Někdo si vzpomene na Fallout a jeho proslavené "retro" obrázky a bude blízko stylu celého filmu (pokud odhodí trochu té ironie z Falloutu...). Samá hadice, žárovka a technologie let dávno minulých na každém kroku. Já osobně toto prostředí aneb Steampunk, které je k vidění také např v Brazil, mám odjakživa rád. Krom toho film nabízí slušné tempo plné několika vtipných situací, ale i vážnějších chvil (především v závěru si divák uvědomuje, že celý film vlastně nemusela být jen "zábavná cesta dvou dětí ven z města"...). Chvílemi mě těšil i Gil Kenan, který držel otěže filmu pevně v rukou a někdy se dokázal vytasit s příjemným detailem pro bystré diváky (např. předávání důležité "krabičky" mezi starosty). Celkově film pobavil, zaujal (prostředím a svižností příběhu) a ani náhodou nezklamal. Město Ember asi nejvíce trpí faktem, že se autoři chtěli trefit do zvláštní skupinu diváků. Malé děti na podobný film těžko půjdou a starší se budou posmívat, že to je dětinské a výsledkem je prázdné kino, kde sedím jen já s doprovodem:).(12.3.2009)

Rozpočet $55miliónovTržby USA $7,873,007Tržby Celosvetovo $17,746,817Tržby za predaj DVD v USA $3,899,030 //počet predaných kusov 195,049║ Moc chladný film. Kulisy a depresívne/ ponuré prostredie(v rodinnom filme?), to je jediné čo tento film zdobí ale príbeh je tak nehybne tmavý, že dohromady nič neponúkne, tento film si jednoducho nedokážem nikam začleniť, lebo na rodinný film to nemá žiadne odľahčené momentky, fakt žiadne, na dobrodružný to je strašne statické bez strhujúcejšieho deja, okrem záveru kde sa to trošku rozhýbe ale neponúkne dohromady aj tak nič zvláštne, .... a tak ďalej. Celé mi to príde ako také hľadanie nejakého štýlu prezentácie u režiséra Gila Kenana, rovnaký pocit som mal pri jeho predošlej počítačovo animovanej snímke V tom dome straší. Je na nom vidieť že ani sám nevie čo chce svojími počinmi povedať aké posolstvo odkázať. Plus je citeľné že nevie narábať z hercami, lebo skoro každá postava a jej charakter vyšumí do prázdna. /40%/(13.1.2009)

• Falko

Rodinne fantasy filmy zboznujem a mnohokrat im davam vyssie hodnotenia, ako ini uzivatelia na CSFD, ale v tomto pripade je to naopak a s tymto filmom som bol skor sklamany. Nepomohla ani pritomnost mojho oblubeneho herca Billa Murraya, pretoze pribeh sa zo zaciatku strasne dlho vliekol a dlho som nevedel, o co im vlastne ide. A ked som na to prisiel, tak sa uz blizil zaver filmu, takze skoda, pretoze reziser Gil Kenan natocil skvely animak V TOM DOME STRASI! (2006) a to som od neho necakal, ze dokaze dalsi film takto pokazit a este k tomu je pod produkciou podpisany aj Tom Hanks... 30.07.2010 _______ Saoirse Ronan - (Lina Mayfleet) +++ Bill Murray - (Starosta Cole) +++ Tim Robbins - (Loris Harrow) +++ Harry Treadaway - (Doon Harrow) +++ Martin Landau - (Sul) +++ Mackenzie Crook - (Looper) +++ Marianne Jean-Baptiste - (Clary) +++ Produkcia: Tom Hanks +++ Hudba: Andrew Lockington +++(30.7.2010)

Sympatický a celkem pokojný filmík o jednom zapomenutém městě, kterému začíná docházet elektřina. Čekal jsem trošku více dobrodružné akce a těch potvůrek, které sliboval trailer, se člověk moc nedočká. Jinak hudba povedená, dětské postavy jsou vcelku sympatické. Takový průměr ať se na to dívam z jaké strany chci.(19.8.2009)

• - Film je adaptací úspěšné knižní série od Jeanne DuPrau. Krom úvodního titulu "City of Amber", který se stal inspirací k filmu, vyšly také knihy "The People of Sparks", "The Prophet of Yonwood" a "The Diamond of Darkhold". Kniha "City of Ember" je pak v USA povinnou školní četbou pro žáky základních škol. (Pumiiix)

• - Producenti zo spoločnosti Playtone, Tom Hanks a Gary Goetzman získali práva na natočenie filmu podľa románu Jeanne DuPrau "Mesto Ember" v októbri 2004. (Greenpeacak)

• - Filmovanie sa začalo v lete 2007 a skončilo v októbri. (Greenpeacak)