Město Ember

Mesto Ember

Tajomné mesto Ember

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2008, 90 min

Kvalitivní fantasy, na kterou můžete vzít svoje děti a v sále se nebudete nudit. Příběhově je Ember průměrný, ale vynahrazuje to příjemnou a nezvyklou atmosférou rozpadajícího se, zaprášeného podzemního města. Taky tu neuvidíte nadpřirozené bytosti a hlavní hrdinové nejsou předurčeni k velkým činům, ačkoli se jich nakonec dopustí. Potěší i mladí (tady už nemůžu říct dětští - Harry Treadaway je stejný ročník jako já :-) herci, předem upozorňuju, že Saoirse Ronan, která hraje Linu, je ta skvělá blonďatá holčička z Pokání.(23.2.2009)

S udělením "stárs" jsem hodně v rozpacích. Na jednu stranu se jedná o pěknou dobrodružnou pohádku o dětech pro děti v podzemním městě a na stranu druhou je mi líto, že toho není pro ty děti víc. Město Ember se opravdu povedlo, především zvuky se na vás linou ze všech temných uliček a praskající potrubí je oázou pro ucho. Hlavní dětské duo má jistě světlou budoucnost a ti, od kterých se výkony očekávaly, nezklamali. Ale jak jsem již napsal na začátku, očekával jsem Město Ember pohádkovější(jedna můra a půltunový hladový krtek je fakt málo) ...šmarja, ale vždyť mi není deset! :-) Zajímavosti: 752 žárovek, světýlek a lampiček se staralo o to, abychom v městě Ember na všechno dobře viděli. :-) 70%(27.2.2009)

Fantaskní dobrodružný film pro děti, který by se dal označit za takovou soft antiutopii. Náznaky utlačování a totalitní formy vlády jsou pro dětského diváka stravitelně zmírněny a potlačena je i linka hororová (i když třeba spleť podzemních chodeb se k hororově laděným pasážím přímo nabízela), vše je natočeno s dobrým vkusem a tak nějak staromilsky laskavě. Silnou stránkou snímku je především vynikající stylizace podzemního města, slabší pak dramatický oblouk a vlastně celý ten fantasy příběh, který postrádal trochu větší zanícení pro věc.(4.6.2011)

• tron

„Je to môj džob.“ Spoilery. Som z toho zmätený. Knihu som nečítal a o deji som veľa nevedel, ale predpokladal som, že bude o tom, ako dve deti putujú „tam hore“. Bohužiaľ, nič také sa nedeje. V skutočnosti sa hodinku 20 motajú v podzemnom mestečku s neustálymi výpadkami elektriky, potom niekoho zožerie krtko a „hore“ sa dostanú až v posledných (pôsobivých) 10. minútach. Práve kvôli v podstate otvorenému koncu sa u nejedného diváka dostaví pocit rozčarovania a podvodu. I kvôli tomu Mesto Ember pôsobí ako pilot k seriálu a nie ako plnohodnotné kinodobrodružstvo. Tomu odpovedajú slabšie davové scény, aj výprava. Tá je síce svojím spôsobom krásna (konečne sa niekto vybodol na CGI a postavil budovy z ozajstného dreva a železa), ale paradoxne práve kvôli „poctivej ozajstnosti“ to vyzerá ako televízna inscenácia. Takmer sa hanbím za to, že kritizujem taký poctivo "ručne urobený“ film, ktorý to myslel dobre. Ale jednoducho som sa nudil a situáciu nezachránili ani mihnúci sa slávni dospeláci (suchý Bill „Milujem toto mesto, niečo také by som mu nikdy neurobil“ Murray). Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/temna-buducnost/291-mesto-ember-40-(6.12.2009)

• kingik

Tenhle film nesklidil žádný komerční ohlas a nutno dodat, že plným právem. Na první pohled působí vysokorozpočtovým dojmem a je to dáno i účastí herců, jako jsou Bill Murray, Tim Robbins nebo Martin Landau, a i výprava, hudba a triky (kterých mohlo být klidně i víc) jsou velmi obstojné. A tím to hasne. O nějakém silném příběhu, který by diváka vtáhl, nemůže však být řeč. Místo toho sledujeme zmatené pobíhání dvou teenagerů, kteří zoufale hledají cestu ven z podivného města Ember, kterému vládne ještě podivnější starosta, a ze kterého nesmí nikdo ven ani dovnitř. Napětí nebo něco takového si vzalo dovolenou a místy jsem ani nevěděl, o co ve filmu jde, a mám pocit, že to ani nevěděli sami tvůrci, protože těch nesmyslů zde bylo hodně. Tohle se dalo dodívat jen s vypětím všech sil a hustě mě to nebavilo. Určitě jeden z nejslabších filmů, které jsem za poslední dobu viděl(27.10.2009)

• - Poslední film pro Liz Smith. (HellFire)

• - Producenti zo spoločnosti Playtone, Tom Hanks a Gary Goetzman získali práva na natočenie filmu podľa románu Jeanne DuPrau "Mesto Ember" v októbri 2004. (Greenpeacak)

• - Amber je maďarské slovo, které znamená člověk. (HellFire)