Posledních dvě stě let je útočištěm lidské rasy podzemní gigantické město Ember. Nyní však stojí na pokraji zániku. Generátor, poskytující jeho obyvatelům energii, která zajišťuje světlo, teplo a vzduch, dosluhuje a začíná selhávat. Obrovské sklady potravin jsou již téměř prázdné a komplikují se i dodávky vody. Klesá morálka přeživších. A nikdo neví, co nastane, až se celé město ocitne v temnotě. Lina (Saoirse Ronan) a její kamarád Doon (Harry Treadaway) právě dokončili školu a dospěli ke Dni rozřazení: Lina byla přidělena mezi poslíčky a Doon se stal opravářem potrubí. Oba si začínají uvědomovat, že město Ember se blíží k svému zániku. Jediný způsob, jak přežít, je odtud utéct. Jenže kudy a kam? Všude okolo panuje temnota a stavitelé města důmyslně zabezpečili všechny cesty na povrch. Shodou náhod Lina nachází starodávnou schránku s tajemnými dokumenty. Jde o zašifrované pokyny, které popisují cestu ven z města. Lina a Doon se podle nich vydávají na dobrodružnou výpravu, při které hraje podstatnou roli vyluštění útržků tohoto dávného dokumentu. Ale to je teprve začátek. V cestě jim totiž stojí nejen skryté stopy, šifry a tajenky, ale především mocný, zkorumpovaný a bezohledný starosta Cole (Bill Murray), který je ochoten zabránit změnám za každou cenu. Linu a Doona čekají temné časy… (oficiální text distributora)

Trailer 2

Allien.9

Nízkorozpočtově vyhlížející fantasy, která neurazí. Trio Ronan-Murray-Robbins potěší, stejně tak útěk před hladovým krtkem či pohádkový závěr s padajícím vzkazem. Je sice možné, že si za dva týdny vůbec nevzpomenete, že byste nějaké "Město Ember" vůbec viděli, ale brečet nad zabitými jednadevadesáti minutami také nebudete. Jak říkám, příjemný průměr.;-) ()

Radek99

Fantaskní dobrodružný film pro děti, který by se dal označit za takovou soft antiutopii. Náznaky utlačování a totalitní formy vlády jsou pro dětského diváka stravitelně zmírněny a potlačena je i linka hororová (i když třeba spleť podzemních chodeb se k hororově laděným pasážím přímo nabízela), vše je natočeno s dobrým vkusem a tak nějak staromilsky laskavě. Silnou stránkou snímku je především vynikající stylizace podzemního města, slabší pak dramatický oblouk a vlastně celý ten fantasy příběh, který postrádal trochu větší zanícení pro věc. ()

Blizzard

City of Ember je především rodinná sci-fi zábava o nevalné budoucnosti podzemního města, dvou ambiciózních dětech snažících se objevit zapomenutou pravdu a zároveň tak zachránit to nejcennější, co lidem zůstalo - život. Zkáza generátoru se blíží, jídla je také málo a tak nastal čas najít východisko. Někteří se modlí, jiní netuší, která bije, starosta se svými nohsledy kuje pikle a v nakonec v hlavní roli tu máme mladý páreček (v tomto případě spíše dva kamarádi opačného pohlaví, žádná love story se tedy nekoná), který se snaží všechny zachránit nebo alespoň najít cestu ze svého ocelového města ven. Už dle prvních indicií jsem tušil, že z toho bude více či méně průměrná, ba dokonce až béčková podívaná, zkrátka něco ve stylu Journey to the Center of the Earth 3D, s tím rozdílem, že film bude více statický vzhledem k okolním podmínkám. Pravda je někde uprostřed, teda až na ty triky, ty jsou opravdu béčkové, CGI potvora vymetající podzemní tunely a jízda na vodní kládě, ze které se samozřejmě nedá spadnout i kdyby vás otočili o 180°, působí opravdu levným dojmem. Děti pobíhají sem a tam, žádné spletité hádanky se bohužel nekonají, stačí prostě přečíst kus papíru a následovat pokyny. Hudební doprovod Andrewa Lockingtona jsem během sledování snímku výrazněji nepocítil, je znát spíše v úvodu a poté především v samotném závěru filmu. Krom ucházející hudby zde uslyšíte spoustu brumlání, skřípání, chrchlání a podobných zvuků vycházející ze samotné konstrukce města. Jít tedy na City of Ember do kina, je jako jít na filmový Disneyland, děti se možná pobaví, dospělí uvolní nebo usnou a tím to končí. Kdyby se jednalo o temné sci-fi pro dospělé ve stylu Dark City nebo Brazil jistě bych chrochtal blahem. (6/10) ()

Big Bear

Celkem příjemná sci-fi pohádka spíše pro ty menší. Jak to ve správné pohádce chodí vždy v nějaký zlomový okamžik náhodou či zásahem někoho třetího hrdiny zachrání nějaká maličkost a příběh pokračuje... Tu si někdo stoupne když v růze couvá na čudlík, tu někdo vyndá lepší šroubovák, tu někoho schlamstne krtek... To industriální prostředí bylo velmi zajímavé i vyžraný pan starosta se svým křesílkem ve špajzu .-). Bohužel někde i ty animace (zejména závěrečná jízda ve stylu Pyšné princezny) byly animované moc okatě (jistě, je to točeno v roce 2008) a působily uměle. No a jelikož jsem závěr čekal, dám za tři plechovky konzervovaného ananasu v mírně sladkém nálevu. * * * ()

Boogeyman

Svěží a zábavný rodinný film, který zhltnete jako malinu. Tak úplně nerozumím průměrnému hodnocení, snad byla vysoká očekávání? Já k Městu Ember přišel jako neposkvněný slepec, načež jsem si to parádně užil. Především podzemní město samotné je fascinující, ačkoliv měli filmaři očividně hubenější rozpočet. Ale právě ta špinavá papundeklovost vytváří tu dokonalou retro-gilliamovskou atmosféru alá podzemí v 12 opicích. Dětští herci jsou výborní, příběh napínavý, počítačový mega krtek povedený a až na trošku zbytečně horskodrážní závěr, který je jednak přehnaný a jedna trikově dost nehezký toho není moc co vytýkat. ()

• Natáčení probíhalo v Severním Irsku. (Hromino)
  • Amber je maďarské slovo, které znamená člověk. (HellFire)
  • Producenti zo spoločnosti Playtone, Tom Hanks a Gary Goetzman získali práva na natočenie filmu podľa románu Jeanne DuPrau "Mesto Ember" v októbri 2004. (Greenpeacak)

Související novinky

A „půvabné kosti“ získává...

A „půvabné kosti“ získává...

18.07.2007

Zapomeňte na Dakotu Fanning stejně to pro spoustu z vás bude úleva ;-). Nejzářivější dětskou (nebo spíš teen, je jí 13 a roste jako z vody) hvězdou budoucnosti bude irská dívenka jménem Saoirse… (více)