Město Ember

Tajomné mesto Ember

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2008, 90 min

• Falko

Rodinne fantasy filmy zboznujem a mnohokrat im davam vyssie hodnotenia, ako ini uzivatelia na CSFD, ale v tomto pripade je to naopak a s tymto filmom som bol skor sklamany. Nepomohla ani pritomnost mojho oblubeneho herca Billa Murraya, pretoze pribeh sa zo zaciatku strasne dlho vliekol a dlho som nevedel, o co im vlastne ide. A ked som na to prisiel, tak sa uz blizil zaver filmu, takze skoda, pretoze reziser Gil Kenan natocil skvely animak V TOM DOME STRASI! (2006) a to som od neho necakal, ze dokaze dalsi film takto pokazit a este k tomu je pod produkciou podpisany aj Tom Hanks... 30.07.2010 _______ Saoirse Ronan - (Lina Mayfleet) +++ Bill Murray - (Starosta Cole) +++ Tim Robbins - (Loris Harrow) +++ Harry Treadaway - (Doon Harrow) +++ Martin Landau - (Sul) +++ Mackenzie Crook - (Looper) +++ Marianne Jean-Baptiste - (Clary) +++ Produkcia: Tom Hanks +++ Hudba: Andrew Lockington +++(30.7.2010)

Z toho kolabujícího trubkovo-žárovkového podzemního města jsem byl na vrcholu blaha, dokonalá kulisa pro fantastické, industriálně-speleologické dětské dobrodružství. Škoda jednoduchoučkého příběhu bez překvapení, i když hledání východu z města pomocí indicií bylo fajn. Tak krutě komerčně propadnout si to nezasloužilo.(31.8.2009)

Před filmem jsem byl v rozpacích, jestli je Gil Kenan schopný natočit dobrý dobrodružný film, ale přesvědčil mě, že opravdu umí. Saoirse Ronan mě velmi překvapila svým hereckým talentem a příjeným vystupováním, zatímco Harry Treadaway působí znuděně a příliš dospěle. Velmi dobrým požitkem byla rovněž hudba, která filmu dodává pravý šmrnc. Rovněž musím ocenit scénář, který (narozdíl od Journey to the Center of the Earth 3D) není moc předvídatelný (pokud samozřejmě nepočítám dobrý konec) a působí dobrým dojmem. Líbila se mi také výprava (podzemní město vypadá opravdu stylově), akorát ty efekty a některé nelogičnosti (závěrečná plavba na povrch) sráží hodnocení na 3*.(24.2.2009)

Po báječném dětském animáku V tom domě straší se Gil Kenan blýsknul oživlou verneovkou. Chytlavá premisa, VYNIKAJÍCÍ dětští herci a správně zaprášené a dobrodružné kulisy. Věčná škoda roztahané zápletky, která připomíná spíš detektivku uvařenou z vody, a nudícího se Billa Murrayho, který se tu jako starosta podzemního města opravdu moc nenadře. Vše je naštěstí kompenzováno tajemnem, které se vznáší nad celým městem jako tisíce žárovek připomínajících světlušky. Podívejte se na pár obrázků. Pokud vás přenesou do doby, kdy vám bylo devět, je tenhle film jasná volba.(23.1.2009)

Svěží a zábavný rodinný film, který zhltnete jako malinu. Tak úplně nerozumím průměrnému hodnocení, snad byla vysoká očekávání? Já k Městu Ember přišel jako neposkvněný slepec, načež jsem si to parádně užil. Především podzemní město samotné je fascinující, ačkoliv měli filmaři očividně hubenější rozpočet. Ale právě ta špinavá papundeklovost vytváří tu dokonalou retro-gilliamovskou atmosféru alá podzemí v 12 opicích. Dětští herci jsou výborní, příběh napínavý, počítačový mega krtek povedený a až na trošku zbytečně horskodrážní závěr, který je jednak přehnaný a jedna trikově dost nehezký toho není moc co vytýkat.(19.7.2010)

• - Natáčení probíhalo v Severním Irsku. (Hromino)

• - Producenti zo spoločnosti Playtone, Tom Hanks a Gary Goetzman získali práva na natočenie filmu podľa románu Jeanne DuPrau "Mesto Ember" v októbri 2004. (Greenpeacak)

• - Amber je maďarské slovo, které znamená člověk. (HellFire)