Sám proti městu (TV film)

Krimi / Drama

Československo, 1974, 75 min

Chybí tomu větší sevřenost. Celé je to takové uspěchané, až není čas na prokreslení charakterů postav, a u některých (Langmiler) jde dokonce jen o škatulky. Dokonce i doktor je nevím proč pojat poněkud autisticky - neděkuje, neprosí, diriguje, chová se poměrně asociálně, ale na druhou stranu ho žene kupředu touha udělat něco dobrého. Nevím, jak je to podané v knize, ale pokud tam je popsána postava podobně, dává pak smysl ten konec, kdy si doktor uvědomí, že některé věci, ač si o sobě myslí jen to nejlepší, nezvládne sám. Protože jde o TV inscenaci, děj se žene kupředu, není čas na vatu, jenže občas díky tomu některé scény vypadají nechtěně parodicky a směšně. Navíc třeba Hlinomazovi roli mafiána nevěřím. Moc hezký výstup zde má Hana Maciuchová, nejen že jej provede po celou dobu s odhalující podprsenkou, ale zahraje emočně velmi dobře. Hudba mi sem občas sedla, jindy ne, a nejisté mi přišly kamera i režie - některé scény šlo aranžovat daleko lépe. Přesto jde o nadprůměr herecký, i co se české TV tvorby týká.(8.9.2016)

Tak tohle se hodně povedlo. Skvěle seškrtaná a přepsaná předloha pro potřeby inscenace, zůstaly jen nejdůležitější postavy a linie... Konec naprosto odlišný. Paráda. Zaslouží si minimálně dvě zhlédnutí. Škoda, že v TV se tento snímek objevil naposledy tuším v r. 2000.(31.10.2009)

Prohnilý život v Birkdenu. Sex, drogy, alkohol a děvky. A taky jedna vražda. A samozřejmě dr. Salt, sarkasmem a ironií sršící lékař, který ví, jak to v tomhle městě chodí. Všude chodí s nepostradatelným lékařským kufříkem, nenechá si věšet bulíky na nos a ze svých zásad nesleví ani o píď. Role jako ušitá pro Karla Högera? Ano i ne. Snad vnějškově, ale nikoli vnitřně. Salt není žádný naivní snílek nebo fantasta, ale tvrdý realista. Na věc jde přímo, bez okolků, ale zachovává přitom dekorum. I tváří tvář gangsterům. Jenže jeden proti všem? To je málo. Zatraceně skvělý televizní film.(6.9.2010)

Pravý nefalšovaný československý televizní film-noir podle románu "Doktor Salt opouští město". - - Doktor Salt, který se chystá opustit město Birkden, chce vyřídit ještě jednu důležitou záležitost: zmizela totiž jedna z jeho pacientek, která bez jeho léků zemře. Policie je však při pátrání liknavá a doktorovo soukromé pátrání vede k starostově rodině... - Skutečný skvost normalizační televizní tvorby, který dokonale napodobuje konvence filmů noir z přelomu 30. a 40. let, jen suchopárného Bogarta vystřídal příjemně a elegantně cynický Höger. Tento dojem jen zdůrazní použitý černobílý materiál a docela akční kamera (jen ty rozdíly mezi záběry z exteriérů a interiérů jsou nepříjemné). Okouzlí roztomilý a férový gangster Buzzy v podání Josefa Hlinomaze i dobová představa o úpadkové americké hudbě. Ve filmu to ani jednou "natvrdo" nezazní, ale starostova dcera v podání Hany Maciuchové provokuje své okolí lesbickým vztahem k tatínkově souložnici (Jana Štěpánková).(21.5.2007)

Jedno ze špičkových děl sedmdesátých let do značné míry stojí a padá s hereckým výkonem Karla Högra. Je důkazem zdařilé české adaptace "černé" (noir) školy drsného detektivního žánru. Jedna z posledních černobílých (?) televizních inscenací si dodneška uchovává mnoho ze svých tehdejších předností, především však přibližuje herecký koncert "starých mistrů" Högra, Nedbala, Maciuchové, Štěpánkové. Nezbývá než povzdech "ó dobo" a sevření rtů a vůle, aby člověk neupadl mimovolně do krejcarového moralizování na již dost profláklé téma úrovně polistopadové tvorby televizní i filmové.(23.3.2008)