poster

Marie Antoinetta

 • USA

  Marie Antoinette

Drama / Romantický / Historický / Životopisný

USA, 1938, 160 min

Režie:

W. S. Van Dyke

Předloha:

Stefan Zweig (kniha)

Hrají:

Norma Shearer, Tyrone Power, John Barrymore, Robert Morley, Anita Louise, Joseph Schildkraut, Gladys George, Henry Stephenson, Cora Witherspoon, Barnett Parker, Reginald Gardiner, Henry Daniell, Albert Dekker, Alma Kruger, Joseph Calleia, George Meeker, Scotty Beckett, Barry Fitzgerald, Holmes Herbert, Phillip Terry, Mae Busch, Cecil Cunningham, Ruth Hussey, Peter Bull, Herbert Rawlinson, George Houston, Gustav von Seyffertitz, Theodore von Eltz, Richard Alexander, Harry Davenport, Lane Chandler, Rafaela Ottiano, Robert Barrat, Dorothy Christy, Anthony Warde, Henry Kolker, Moroni Olsen, Ian Wolfe, Al Bridge, Sam Ash, Buddy Roosevelt, Trevor Bardette, Billy Engle, Nigel De Brulier, Harry Semels, George Zucco, Mary Howard, Edward Keane, Esther Howard, Horace McMahon, Al Ferguson, Luana Walters, Eric Wilton, Claude King, Walter Walker, Olaf Hytten, Lionel Royce, Zeffie Tilbury, Harry Cording, Charles Waldron, Lawrence Grant, George Kirby, Howard Lang, Leonard Penn, Ed Brady, Victor Kilian, Jacques Lory, Maude Turner Gordon, Jack Grey, Carl Stockdale, Claire Du Brey, William Steele, Frank Elliott, Jack George, Harold Entwistle, Leonard Mudie, Ramsay Hill, Wade Crosby, John Butler, John Merton, Erville Alderson, Guy Bates Post, Bonnie Bannon, Kathryn Sheldon, Neil Fitzgerald, Ivan F. Simpson, Frank Jaquet, Helene Millard

Střih:

Robert Kern

Scénografie:

Cedric Gibbons, Henry Grace (set dekoratér)

Masky:

Jack Dawn

Kostýmy:

Adrian
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • liquido26
  ***

  Tento starý černobílý historický spektákl z dílny starého dobrého Hollywoodu mě příliš nenadchnul. Možná to bylo tím, že nám učitelé dějepisu na základních, středních a vysokých školách opakovaně "vyspoilerovali" konec, ale spíš bych řekl, že to bylo tím příběhem. Tragický osud rodiny Ludvíka XVI. a nesmyslnost a ohavnost revolučních let se tu sice vykreslena moc dobře, ale díky tomu je zajímavá až poslední hodina a čtvrt. Bohužel to, co všemu předcházelo, tak dost nudí. No a ani ta romantická linie mezi Normou a Tyronem mě nechala spíše chladným.(22.4.2013)

 • marťan
  ****

  První zvukové zpracování ze života francouzské královny. Norma Shearer je jako Antoinette úchvatně krásná, něžná, jejího obdivovatele Axela Fernsena hrál Tyrone Power a já věřím, že divačky ronily v té době určitě nefalšované slzy dojetí (jako jsem je ronila já) :). Takový krásný, a nešťastný pár. Mimo to byl film nominován hned 4 krát na Oscara, takže jej lze považovat za dívatelný. Měla jsem možnost porovnávat s novou Antoinettou, ale o tom až zas někde jinde...(28.2.2007)

 • Babous
  *****

  Vše, co verze z roku 2006 postrádala, tohle má. A mnohem víc. Norma Shearer je krásná a hraje moc dobře, vše je za časů monarchie správně nablýskané a elegantní, po revoluci špinavé a smutné. Já pořád říkám, že Francouzská revoluce byla chyba. Chudák Marie Antoinetta, udělali si z ní obětního beránka a odnesla to za všechny před sebou. Románek hlavní hrdinky s Tyronem Powerem byl krásný, smutný a romanticky tragický. Nemám co vytknout, snad jen, že Norma Shearer v posledních scénách bez make-upu není to pravé ořechové...(3.10.2012)

 • elizabeth_ba
  ****

  Velmi romantický příběh o nejmladší dceři císařovny Marie Terezie, kterou dějiny znají jako Francouzi dodnes nenáviděnou královnu, Marii Antoinettu. Tato černobílá verze, dobře obsazená, zahraná i výpravná, která se více věnovala i králi Ludvíkovi XV., který vlastně spolu se svou favoritkou du Barry „pomáhal“ francouzskou revoluci připravit, ta novější nám je ukázala vlastně jen při milostných hrátkách. Film nám nabídl příběh přerodu Marie Antonie, nedospělé rakouské arcivévodkyně, dívky plné citu a očekávání, v nešťastnou ženu v cizí zemi, která pak potká lásku i splní cíl v podobě narození dauphina, aby se nakonec jako dospělá žena obávala o osud milované rodiny. A mně osobně nevehnala do očí slzy žádná ze scén s hrabětem Fersenem ale naprosto mě vzala poslední společná večeře královské rodiny (večer před Ludvíkovou popravou). Historicky to sem tam zaskřípalo, ale ne nijak zvlášť, dokonce i ten pokus o útěk s Fersenovou pomocí je fakt, takže i ta romantika v tom vztahu byla asi na místě (nebyl to jen poměr, jak se nám snažila naznačit verze moderní, i když s těmi dalšími ženami měla samozřejmě pravdu), prostě čtyři a čtvrt čokoládové hvězdy orion... PS: Zamýšlela jsem se i nad tím, zda skutečnost, že hraběte Fersena nehrál Robert Taylor, ale že si Norma Shearer „vydupala“ Tyrona Powera, mohla zapříčinit, že to u mě není plný počet hvězd. Odpověď je jednoznačná, ač vzhledem k mým ostatním komentářům velmi překvapivá. Nezapříčinila... ;-) Neboť, ačkoli by to tam Robertovi zajisté velmi slušelo, přece jen švédský hrabě je švédský hrabě a do téhle role se svým vzhledem nehodil ani náhodou...Takže, díky, Normo... :-))(2.4.2012)

 • bittersweet
  ****

  Krásný film s pěkným prostředím, vhodně obsazenými herci a povedenými kostýmy. Sem tam se naskytne nějaká ta historiká nepřesnost, ale to promíjím. Až se ale budu na film dívat příště, nebudu se na něj dívat do konce, protože ten je srdce drásající. V tomto dávám přednost verzi od Sofii Coppoly, který elegantně končí odjezdem z Versailles, protože stejně všichni víme, co poté následovalo.(8.5.2012)

 • - Druhý film, který stál mezi Marion Davies a Normou Shearer, se připravoval ještě za života Irvinga Thalberga (manžela Shearer), který zemřel v roce 1936. William Randolph Hearst (patron Davies) dostal nabídku celý film zafinancovat, pokud by hlavní roli měla hrát Davies, což odmítl. Davies po aféře odešla od MGM k Warnerům a po krátké kariéře u nich ukončila svou kariéru. Shearer se k Antoinettě vrátila po porodu a po smrti manžela, ale ani ona se dlouho už ve filmu neudržela, protože vytoužená Antoinetta byla finanční propadák. (NinadeL)

 • - Reportáž z příprav na premiéru je k vidění v dokumentu Hollywood Goes to Town (1938). (NinadeL)