Tvůrci cyklu čtvrthodinových dokumentů Osudové okamžiky se rozhodli připomenout některé případy, které se na našem území seběhly ve dvacátém století. Svou pozornost zaměřili na tragické nehody, neštěstí, incidenty a na další události, které byly vždy určitým způsobem mimořádné. Drasticky poznamenaly osudy konkrétních lidí, převrátily jejich životy naruby a svým průběhem a dalšími okolnostmi v mnohém vypovídají o době, v níž se udály, a lidech, kteří tehdy žili. Autoři se pokusili vystopovat přímé účastníky nebo jejich příbuzné, aby vydali svá autentická svědectví. Pátrají po příčinách těchto událostí, které v řadě případů nejsou dodnes uspokojivě vysvětleny. Prostor při vzniku jednotlivých dokumentů dostaly tak samozřejmě i archivní filmové materiály, animace, inscenované dotáčky a samotné rekonstrukce.

Seznam dílů:

1. Nové Mlýny 1936 - nejčernější den v historii moravské vesničky Rakvice.
2. Havířov 1969 - po silvestrovské noci se panelák proměnil v ohnivé peklo.
3. Vratimov 1961 – 5 nevinných obětí čtyřiadvacetiletého sebevraha.
4. Bolevec 1917 - katastrofální exploze v muniční továrně otřásla celou Plzní.
5. Doubrava 1949 - důlní neštěstí v ostravsko-karvinském revíru.
6. Brno - Špitálka 1975 - požár v brněnské teplárně.
7. Most Pionýrů 1976 - kolik lidských osudů pozměnil listopadový výbuch v centru Ostravy?
8. Holešov 1918 - kdo poštval zfanatizovaný dav na židovské ghetto?
9. Kubínska hol'a 1968 - lyžařský výcvik se změnil v boj o 54 lidských životů.
10. Důl Nelson - Osek 1934 - štoly Dolu Nelson se proměnily v hořící peklo.
11. Morávka 1944 - za pomoc partyzánům zaplatila beskydská obec krutou daň.
12. Šakvice 1953 - nejtragičtější Štědrý den v dějinách železniční dopravy u nás.
13. Dálnice D1, 88. kilometr - jsou nadpřirozené jevy příčinou tragických dopravních nehod u Humpolce?
14. Zlaté návrší 1913 - velikonoční lyžařská padesátka se změnila v tragédii.
15. Michálka 1950 - hazard s cigaretou zavinil smrt 36 horníků.
16. Podivín 1950 - cestující přeplněného autobusu netušili, že jedou na smrt.
17. Škapová 1956 - způsobilo pád československého letadla skutečně Rádio Svobodná Evropa?
18. Velké Meziříčí 1945 - dva dny před koncem války si smrt vybrala krutou daň v podobě 60 civilistů.
19. Prostějov 1926 - co bylo příčinou pádu letadla na centrum města?
20. Brno 1968 - hazard na staveništi kulturního domu skončil smrtí 7 dělníků.
21. Alto Catumbelo 1983 - strastiplný pochod 60 Čechoslováků v zajetí angolské UNITY.
22. Špidlák 1962 - chyba pilota v husté mlze byla příčinou zřícení letadla na lince Košice-Praha.
23. Písek 1956 - 10.11.1956 v Písku cestující z autobusu bojovali o život v mrazivé řece Otavě.
24. Ivanka 1977 – proč bylo manželce prezidenta Husáka souzeno zemřít v troskách vrtulníku?
25. Třinec 1984 - v sutinách panelového domu umíraly ženy i děti.
26. Duchcov 1931 - byl Masaryk odpovědný za střelbu do dělníků u duchcovského viaduktu?
27. Stalinův pomník 1962 - když z Prahy mizelo letenské monstrum, mnozí uvěřili v příchod lepších časů.
28. Letiště 1950 - z Ostravy, Brna a Bratislavy odstartovala letadla na cestu za svobodou.
29. Jizerské hory 1916 - protržená přehrada smetla část podhorské obce Desná z povrchu země.
30. Stéblová 1960 - srážka dvou vlaků na Pardubicku si vyžádala přes 100 obětí.
31. Ústí nad Labem 1947 - nejtragičtější evropská havárie v dějinách městské dopravy se stala u nás.
32. Prostějov 1968 - nejkrvavější neděli v novodobé historii města způsobila vojska Varšavské smlouvy.
33. Zlaté piesky 1976 - bratislavské jezero se stalo dějištěm největší letecké katastrofy ČSA u nás.
34. Moravský kras 1970 - boj o život mladých speleologů přerostl v gigantickou záchrannou akci.
35. Praha 1919 - mladý anarchista střílel poprvé v životě - a hned na předsedu vlády.
36. Otrokovice 1932 - život Tomáše Bati skončil za nevyjasněných okolností po osmi minutách letu.
37. Šardice 1970 - nejtragičtější neštěstí v dějinách lignitových dolů si vyžádalo 34 obětí.
38. Lom u Mostu 1946 - sled tragických událostí vyvrcholil výbuchem na dole Kohinoor.
39. Brno - Špitálka 1978 - jen tři roky po prvním výbuchu teplárny se tragédie na stejném místě opakovala!
40. Deštnice 1966 - nejtragičtější chmelovou brigádu nepřežilo deset pražských středoškoláků.
41. Leopoldov 1990 - polistopadová amnestie byla příčinou největší vězeňské vzpoury v Československu.
42. Zemplínská Šírava 1992 - prudká letní bouře si vyžádala životy několika rekreantů.
43. Pekařská ulice 1976 - případ chodkyně, kterou pohltilo brněnské podzemí, je dodnes zastřen tajemstvím.
44. Truhlářská 1926 - výbuch v hlavním městě poznamenal oslavu prezidentových narozenin.
45. Ostravice 1981 - nejtragičtější požár horské chaty v historii lyžařských výcviků.
46. Srbská Kamenice 1972 - stevardka Vesna zázračně přežila pád letadla z desetikilometrové výšky.
47. Vysoké Tatry 1979 - nejtragičtější den v dějinách horské služby.
48. Řikonín 1970 - pád rychlíku Panonia z viaduktu si vyžádal jednatřicet obětí!
49. Hovězí 1937 - vražda četnického strážmistra odstartovala hon na poslední valašské zbojníky.
50. Důl Dukla 1961 - největší důlní tragédie v poválečné historii si vyžádala 108 obětí.
51. Rumburk 1918 - vzpoura plzeňských vojáků skončila před popravčí četou.
52. Ďumbier 1960 - letní výprava čáslavských dětí do Nízkých Tater se změnila v boj o přežití.
53. Spálov 1990 - trestuhodné selhání výpravčích zmařilo 14 lidských životů.
54. Jeseník 1997 - výbuch semtexu proměnil lázeňskou pohodu v peklo.
55. Zaječí 1928 - lidský omyl na jihomoravském nádraží vedl k první železniční katastrofě u nás.
56. Místek 1939 - hitlerovské okupanty u místeckých kasáren překvapila nečekaná střelba.
57. Huascarán 1970 - pád laviny v Peru způsobil zánik československé horolezecké expedice.
58. Mariánské Lázně 1972 - vražedný výstřel v pilotní kabině změnil letový kurs.
59. Tachov 1973 - výbuch plynu srovnal se zemí třípatrovou ubytovnu, v jejíchž troskách našlo smrt 50 lidí.
60. Tatranská Lomnica 1992 - pád dvou kabinek lanovky si vyžádal životy mladých lidí.
61. La Manche 1948 - do vln kanálu se zřítilo letadlo s hokejovými mistry světa na palubě.
62. Dolná Lehota 1956 - největší lavina v poválečné historii si vyžádala smrt 16 lesních dělníků.
63. Frývaldov 1931 - střelba, krev a osm mrtvých ukončily dělnický průvod k Jeseníku.
64. Ruzyně 1973 - příčiny tragického pádu letadla TU 154 při přistání v Praze jsou dodnes záhadou.
65. Hrotovice 1945 - oslavu osvobození proměnily nečekané exploze v krveprolití.
66. Praha - Aeroflot 1969 - oslava hokejového vítězství přispěla k zavlečení naší země do normalizačního temna.
67. Jihlava 1930 - silná vichřice zapříčinila první velkou leteckou katastrofu v Československu.
68. Plzeň 1953 - krutá dohra měnové reformy v západočeské metropoli.
69. Pardubice - Semtín 1984 – 5 mrtvých a tisíce vybitých oken po výbuchu v továrně Synthesia.
70. Český Těšín 1970 - v dravém proudu Olše vyhasínaly životy mladých záchranářů.
71. Poličná 1958 - trosky bombardéru IL 28 dopadly na malebnou valašskou vesničku a způsobily její požár.
72. Mařatice 1984 - v sutinách výrobní haly zhasly dvě desítky životů.
73. Ptice 1968 - měl být mezi mrtvými pasažéry dopravního letadla také nepohodlný Alexandr Dubček?
74. Vyškov 1917 - katastrofální požár proměnil jihomoravské město ve spáleniště a hromadu sutin.
75. Rychaltice 1900 - první evropská automobilová nehoda s tragickými následky se stala na našem území.
76. Židenice 1933 - pokus československých fašistů o puč skončil naprostým fiaskem.
77. Na Poříčí 1928 - příčiny zřícení činžovního domu v Praze šokovaly celou republiku.
78. Brno, Moravské náměstí 1969 - protesty proti srpnové okupaci proběhly ve znamení brutality a prolité krve.
79. Veletržní palác 1974 - tajný sklad munice mohl při zničujícím požáru zlikvidovat část Prahy.
80. Koňakov 1906 - blesk zabíjel v kostele.
81. Aš 1951 - vlak svobody dovezl cestující za železnou oponu.
82. Krásné Březno 1945 - zavinila československá tajná služba výbuch vojenského skladiště?
83. Patince a Číčov 1965 - povodeň na Dunaji smetla vesnice v okolí Žitného ostrova.
84. Magura 1947 - přestože válka skončila, banderovci dál loupili a zabíjeli.
85. Velké Hincovo pleso 1965 - v největším tatranském plese nalezli smrt dva potápěči.
86. Zlaté Hory 1947 - v troskách nákladního automobilu nalezli smrt fotbalisté i jejich fanoušci.
87. Pomezí 1978 - únos autobusu s říčanskými studenty skončil krveprolitím na státní hranici.
88. Chabenec 1944 - smrt Jana Švermy dodnes zahaluje spousta nejasností.
89. Důl Gottwald 1974 - lano se přetrhlo a těžní klec plná horníků se řítila do hlubin.
90. Praha, Špejchar 1982 - tramvaj číslo 26 se stala hrobem několika cestujících.
91. Lověšice 1945 - civilisty zmasakrovali vojáci československé armády.
92. Ruzyně 1977 - duchapřítomnost pilota zabránila smrti 250 lidí.
93. Krčmaň 1947 - kdo chtěl zabít tři československé ministry?
94. Praděd 1950 - známé lyžařské středisko se stalo dějištěm letecké katastrofy.
95. Dračí skály 1969 - blesk zabíjel horolezce schované v jeskyni.
96. Strahov 1967 - policejní brutalitu poznali pražští studenti na vlastní kůži.
97. Važec 1931 - příčina katastrofy liptovské dědiny zůstává dodnes tajemstvím.
98. Prace 1950 - pohozený minometný granát byl příčinou hrůzné tragédie několika dětí.
99. Ještěd 1963 - obrovský požár zničil legendární chatu.
100. Teryho chata 1967 - nedaleko od chaty zahynulo pod lavinou 7 lidí.
101. Vítkovice 1969 - na zaměstnance železáren se smrt snesla z nebe.
102. Ivančena 1946 - prolitá skautská krev má svůj pomník v Beskydech.
103. Popradské pleso 1974 - rozsahem nevídaná lavina pohřbila studenty z Komárna.
104. Brno 1944 - na Moravu donesly zkázu spojenecké bombardéry.
105. Brumov-Bylnice 1957 - vagon naložený kulatinou zdemoloval motorový vlak plný lidí.
106. Sněžka 1975 - výlet mladých manželů skončil trojnásobnou tragédií.
107. Lipník 1986 - smrtící žár ukončil životy zaměstnankyň sirkárny.
108. Těrlicko 1932 - smrt legendárních pilotů Žwirka a Wigury se stala polskou národní tragédií.
109. Mošnov 1991 - úder komanda na letišti vyvolal děs a rozhořčení.
110. Suchdol u Prahy 1975 - Jak došlo k leteckému neštěstí, známému z televizního seriálu Sanitka?
111. Bučovice 1973 - vojenský zběh loupil a zabíjel.
112. Košice 1978 - Způsobilo tragickou havárii tramvaje selhání brzd nebo mladé řidičky?
113. Lipenská přehrada 1975 - poklidné léto narušil pokus o emigraci ve vrtulníku.
114. Důl Doubrava 1974 - nevídaný důlní otřes rozséval smrt mezi horníky.
115. Hotel Evropa, Brno 1933 - co předcházelo tragédii v hotelovém pokoji číslo 7?
116. Bratislava - Rača 1966 - byl na palubě havarovaného bulharského letounu IL 18 radioaktivní materiál?
117. Vlašský Hřbet 1949 - krveprolití v Jizerských horách dodnes provázejí otazníky.
118. Kolín 1973 - tajemný plyn zabíjel na vlakovém nádraží.
119. Košice 1941 - kdo bombardoval východoslovenskou metropoli?
120. Norimberk 1961 - způsobila katastrofu československého letadla americká raketa?
121. Frýdlant v Čechách 1958 - rozvodněná řeka Smědá strhla do dravého proudu osobní vlak.
122. Loď Lednice 1967 - československá námořní loď se stala pro svou posádku vězením.
123. Kobylí Důl 1945 - oslava válečných hrdinů skončila katastrofou.
124. Pustiměř 1964 - sebevražedný pokus předznamenal tragédii ve vojenské posádce.
125. Kremnička a Nemecká 1945 - pravda o masakru civilistů vyšla najevo dlouho po válce.
126. Svojkovice 1982 - vojenská cisterna plná leteckého benzínu smetla z cesty obsazený linkový autobus.
127. Smědava 1992 - francouzská humanitární pomoc skončila tragicky v Jizerských horách.
128. Kadaň 1919 - protest proti Československu skončil krveprolitím na kadaňském náměstí.
129. Sokolov 1966 - při automobilových závodech vjel jeden z vozů v plné rychlosti mezi diváky.
130. Holešovice 1973 - psychicky narušená řidička nákladního auta smetla houf lidí na tramvajové zastávce.
131. Hřiště 1944 - smrt legendárního generála pomstil krvavý masakr.
132. Židenice 1941 - na nádraží masakroval zpožděný rychlík.
133. Podolínec 1974 - školní výlet dětí z Oščadnice skončil tragicky na východním Slovensku.
134. Studio Typos, Brno 1964 - počátky televizního vysílání poznamenala tragédie.
135. Bechyně 1992 - štáb Československé televize přežil při pádu vrtulníku svoji smrt.
136. Třešť 1945 - mrtví byli pomstou mladé dívky.
137. Mariánské Lázně 1981 - ledovou plochu stadionu pokryla krev.
138. Olešnice 1953 - tragédie doprovodila kolektivizaci vesnice. (oficiální text distributora)

Wacoslav1

Vynikající a poučný dokumentární cyklus. Za zpracování dávám za 5* celkově za 4*, protože ne zase všechny události na mě až tak silně zapůsobili. Pár dílů je prostě trochu slabších, ale na tom zase není nic překvapivého, když jich je dohromady 138. No možná, že dílů mohlo být o něco míň a délka se mohla protáhnout aspoň o 10 minut. Takhle se většinou dozvíme jenom zásadní fakta plus autentický výpovědi svědků daných událostí, ale zase je pravda, že to má tah na branku a nezabývá se to zbytečnostmi. Rozhodně doporučuji.90% ()

Necrotongue

Dokumentární seriál, z něhož mám převelice smíšené pocity. Samotný nápad je pětihvězdičkový, protože jsem se v naprosté většině případů dozvěděl o událostech, o kterých jsem neměl ani tušení, a za to si tahle ostravská parta zaslouží poděkování. Problém jsem měl se samotným provedením. Netýká se to všech epizod, valná většina mi ale předložila nástin událostí, jež byl doplněn vyprávěním svědků (mnohdy očitých), což bylo sice na jednu stranu obdivuhodné (vzhledem k datu mnohých případů), zároveň šlo i o velkou slabinu, protože s během času lidská paměť slábne a člověk si volná místa doplňuje s pomocí vlastní fantazie; hlavním problémem bylo ale často to, že jaksi chybělo jakési shrnutí, takže jsem musel dohledávat čísla, která mi tvůrci neposkytli, jinde. No, a to mě dost mrzelo, protože pokud dojde ke ztrátám na životech, jsou podle mého názoru důležitější než majetková újma nebo pojednání o politickém vlivu. Jistě, nejen minulý režim, radostně cenzuroval, retušoval a zametal pod koberec, tím spíš bych ale čekal, že se to dokumentaristé pokusí napravit. Od fantastického nápadu k ne úplně ideálnímu provedení se tak cestou ztratily dvě pěticípé. / Poučení: Nevím, jestli je poučení vůbec možné, když jsem viděl, že lidé stále opakují tytéž chyby... ()

sator

1. díl: Catumbelo 1983 4* 2. díl: Loď Lednice 1967 4* 3. díl: Suchdol,  4. díl: Bechyně 1992,  5. díl: La Manche 1948,  6.   Koňakov 1906,  díl: 7  Vratimov 1961 ,. díl: 8.  Most Pionýrů 1976  díl: 9. díl: Ruzyně 1977, 10. díl: Místek 1939,11. díl: 12. díl: 13. díl: 14. díl: 15. díl: 16. díl: 17. díl: 18. díl: 19. díl: 20. díl: 21. díl: 22. díl: 23. díl: 24. díl: 25. díl: 26. díl: 27. díl: 28. díl: 29. díl: 30. díl: 31. díl: 32. díl: 33. díl: 34. díl: 35. díl: 36. díl: 37. díl: 38. díl: 39. díl: 40. díl: 41. díl: 42. díl: 43. díl: 44. díl: 45. díl: 46. díl: 47. díl: 48. díl: 49. díl: 50. díl: 51. díl: 52. díl: 53. díl: 54. díl: 55. díl: 56. díl: 57. díl: 58. díl: 59. díl: 60. díl: 61. díl: 62. díl: 63. díl: 64. díl: 65. díl: 66. díl: 67. díl: 68. díl: 69. díl: 70. díl: 71. díl: 72. díl: 73. díl: 74. díl: 75. díl: 76. díl: 77. díl: 78. díl: 79. díl: 80. díl: 81. díl: 82. díl: 83. díl: 84. díl: 85. díl: 86. díl: 87. díl: 88. díl: 89. díl: 90. díl: 91. díl: 92. díl: 93. díl: 94. díl: 95. díl: 96. díl: 97. díl: 98. díl: 99. díl: 100. díl: 101. díl: 102. díl: 103. díl: 104. díl: 105. díl: 106. díl: 107. díl: 108. díl: 109. díl: 110. díl: 111. díl: 112. díl: 113. díl: 114. díl: 115. díl: 116. díl: 117. díl: 118. díl: 119. díl: 120. díl: 121. díl: 122. díl: 123. díl: 124. díl: 125. díl: 126. díl: 127. díl: 128. díl: 129. díl: 130. díl: 131. díl: 132. díl: 133. díl: 134. díl: 135. díl: 136. díl: 137. díl: 138. díl: osudove-okamziky/dily/ /ulozto ()

pfa

Dobrý cyklus krátkých dokumentů a potřebné připomenutí různých tragických nehod či neštěstí. Jen namátkou malý vzorek: Písek 1956 - kdy 10.11.1956 sjel z nového mostu do Otavy plně obsazený autobus, Most pionýrů 1976 - listopadový výbuch v centru Ostravy, Zlaté piesky 1976 - Bratislavské jezero se stalo dějištěm největší letecké katastrofy ČSA u nás, Zaječí 1928 - Lidský omyl na jihomoravském nádraží vedl k první železniční katastrofě u nás... [9/1O] ()

Tiiso

Cyklus ve čtvrthodinové délce jedné epizody, dokumentárním způsobem připomíná události, které jsou nějakým způsobem výjimečné. Všímá si důležitých chvil, které se na našem území seběhli ve dvacátém území. Každá epizoda má svou úroveň, danou vlastním obsahem toho čeho si všímá, či jakou událost popisuje. V patnácti minutách najdeme obrazové materiály, rozhovory i dobové krátké ukázky z dobových filmů. Vše je dobře nastříháno a namluveno. Kdyby se naší produkci dařili takto kvalitně produkovat i celovečerní filmy nemohl bych si věru nač stěžovat. ()

xxlch

Jeden osudový okamžik z r.1969 si u nás doma pamatujem.Ovšem po odvysílání daného dílu,jsme byly velmi rozčarovaní.Jiný osudový okamžik z r.1945 si zase pamatuje moje maminka a vyslovila stejný názor.Zklamání a rozčarování. ()

Pavlosos

Výborný seriál, velice dobře zrežírován a námět velice dobře podán. Jeden z mé čtveřice nejoblíbenějších seriálů a prakticky první, co jsem kdy sledoval. Po dokumentární stránce velmi objektivní a přináší mnohé, mnohdy neznámé tragédie z naší historie. Rozhodně mohu doporučit. ()

v.indruchova

Poučné ale i od některých badatelů jsem slyšela že jsou zde nepřesnosti protože ještě nebyly k dispozici některé archivy. Styl jakým je dokumentární seriál natočen je poplatný své době. Občas mi to nesedlo. Roztřesená kamera, schválně navozující nějakou děsivou situaci. Někdy najdeme zajímavé rozhovory se světky událostí. bohužel se nedostanu ke všem dílům tak hodnotím jen nějaké. ()

argus123

Dobry dokument, len niektore epizody ktore su zaujimave nemôžem nikde najsť a pozrieť si ich. Napríklad Mošnov 1991. ()

Salsecnew

Vynikající český dokumentární seriál o katastrofách jako třeba Vteřiny před katastrofou, jenom s tím rozdílem, že se jedná o český pořad, navíc z delší doby celého století. ()

LoneGunman

Nesmírně silný cyklus. Z některých dílů (např. ten o tragédii u Nových mlýnů z roku 1936) běhá mráz po zádech. Od plného hodnocení dělí Osudové okamžiky jen několik nepovedených epizod, za všechny havárie A. Dubčeka, kterou se pokouší vysvětlovat jakýsi pomatenec s virgulí. Nebýt těchto úletů, bylo by to za pět hvězd. ()