Florijánkovo štěstí (TV film)

Pohádka

Československo, 1977, 39 min

Floriánku, nepískej...(12.6.2009)

Já mám doma pod vodou hérničky a hérnce… ^_^ Josef Dvořák byl vždycky nejlepší vodník, a hlavně kvůli němu mi tahle pohádka utkvěla v paměti.(15.8.2008)

Cák vo to, příběh to ftpnej a plnéj ponaučení a téj, moudrosti, ale ten upocenej mládeneček, který krmí chudáka staříka potulného nějakým kyselým padavčetem, tomu jedén, jédna nerozumí. Hlavně že se princezně líbil a že pantatínek král svoje slovo dodržál. Kdák by taky ne, vždyť král je jednou král, no né? No jó. A téj zadní projekce co jsme si užili, nácvik na hvězdné války. Jó, hvězdy, tak těch tam bylo dost, Menšík, Boušková, Dvořák no a taky Jandák, ze kterýho nakonec byl král, i když víme, že byl jen ministr. Prostě, když vidíte důchodce, dejte mu jabko nebo mu aspoň kupte pivo, páč nikdy nevíte, jestlivá von není kouzelnej a to by byl pech, nechat si kouzelnýho dědu vyklouznout a nedostat ty artefakty.(12.3.2014)

Pohádka, která je řemeslně mistrně zvládnutá a velmi přijemně zahraná. Dvořák svoje vodníky vypiloval k dokonalosti a Jandák ještě s vizáží mladíčka a navíc jeden druhého sadisticky mučí. Kde jinde v pohádce mladý Floriánek lape po dechu pod hladinou vody, kterou ovládá vodník a pak se role obrátí a Floriánek píská na píštalku až má vodník trauma. Mohlo se to možná obejít bez toho podrkonošského nářečí. Dobře obsazeno a zahráno a v rámci studiových pohádek se jedná o zdařilý počin. 80%(4.8.2012)

Televizní pohádka, která trend papundelkových kulis dotáhla do extrému. Přes chudou výpravu i trikovou výbavu je však milá, svižná a nechybí jí ani nezapomenutelné hlášky, ani moudré ponaučení od kouzelného dědečka. A všechno jistí výborné obsazení počínaje královským Menšíkem, přes culíkatou princeznu Bouškovou až po kouzelného dědu Hrubého. No, jak se mohla princezna zamilovat do upoceného Jandáka jsem sice nepochopil, ale Dvořák vodnickej neměl chybu, "šak dřu až mi déržka padá, brekekeke."(22.4.2012)

• - Podle stejného scénáře vznikla v roce 1975 v režii Jana Bergera i stejnojmenná rozhlasová pohádka. (Miggi90)