Alexej Balabanov nakrútil politicko-kritickú snímku mapujúcu svojské ruské podsvetie v polovici 90. rokov 20. storočia. Film sa odohráva v Moskve počas jesenného obdobia. Kat, tak ako volajú miestneho koronera, zajal muža, od ktorého chce dostať potrebné informácie. Medzitým do márnice prichádza policajt s dvoma parťákmi. Akcia skončí bilanciou 4 mŕtvi, pričom ostane len policajt. Hlavnými predstaviteľmi filmu sú Simon a Sergej, pracujúci pre Sergeja Michaliča. Ich prvou úlohou je zájsť za Doktorom a "ponúknuť" mu ochranu. Lenže situácia sa nevyvíja tak ako si predstavovali. Nastanú komplikácie, ktoré bude potrebné vyriešiť... (Frontman)

Radko

Fungovanie mafiánskych hrdlorezov v polovici 90. rokov 20. storočia v postkomunistických džamahírijách. Ruské reálie s nižšou hodnotou ľudského života než v euroatlantickej zóne, tupé tváre vykonávačov zločineckej mäsiariny a humor v príbehu, z ktorého ostáva nevoľno. Zdanlivo polopatistický záver totiž presne ilustruje dnešný stav nielen v bývalom Sovietskom zväze. Na potvrdenie tézy citát: "Podľa Krajčiho (vtedajší minister vnútra Slovenska) prenikaniu organizovaného zločinu do mocenských a politických štruktúr štátu nemožno zamedziť. Mafiáni vraj svojím vplyvom a zhromažďovaním kapitálu prenikajú do všetkých štruktúr. "To je jav, ktorý je všade rovnaký," tvrdí Krajči. (SME 1997) ()

Thomassi

Velmi slušná ruská gangsterka o tom, co všechno může způsobit krádež jednoho kufříku s heroinem. Příběh je udělán tak, že rozhodně nenudí, je svižný a pořád se něco děje. Co film ale dělá nadprůměrným, jsou hodně trefné hlášky, u kterých jsem se řezal smíchy ("Říklas, ať vezmu něco těžšího. - Jo, ale myslel jsem automat a ne bazuku, kreténe. Teď ještě najdu granáty ne?" - vytáhl granáty: "Ty seš fakt debil"). Dvojice Viktor Suchorukov a Dmitrij Dyuzhev nemá chybu. Do svých rolí se vžili a jejich postavy působí humorně až elegantně. Taková ruská tarantinovka/ritchieovka, která dosahuje stejných kvalit. 85%. ()

Hashirama

Skromná variace na Ritchieho v reáliích ruských devadesátek. Ruská filmová škola si vždycky ujížděla na sociálních karikaturách a přesazích, ale to už samo o sobě k dobrému filmu nějak nestačí, pokud tedy nejste Rus a nebavíte se u filmu jakýmsi pofidérním prizmatem nostalgie. Ze scén by šly odřezávat macaté flaksy a stopáž skrouhnout na půlku, značnou část humoru obstarávají prkenné herecké výkony (záměr?), samotné rozpracování zápletky spíš na úrovni nadšeného debutanta. Určitě zajímavá alternativa pro fanoušky gangsterského žánru, která může zaujmout už jen svým zasazením a vyobrazením národní mentality. Ale že bych z toho byl kdovíjak unešen, to říct nemůžu. 6/10 ()

bakeero

Vincent a Jules na ruský způsob. Vzhledem k tomu, že ruské prostředí je nám - ať už chceme nebo nechceme - bližší, než to americké, tak vše působí daleko uvěřitelněji. A černý humor mi taky sednul. Závěrečný dovětek je sice možná už příliš polopatický, ale v souvislosti s nedávno viděným dokumentem http://www.csfd.cz/film/288082-vor-v-zakone-vladce-podsveti/ se mi nakonec zdá zcela na místě. ()

Daddko

Skvelá komédia Alexeja Balbanova s výborným hereckým obsadením v ktorom dominuje Dmitrij Duzev, sklamal ma len Alexej Panin ktorého rolu Sergeja by som preobsadil Suchorukovom. Na škodu v CS majú ruské komédie malo priaznivcov. Asi treba poznať ruskú mentalitu, raz to tam zažiť a asi aj ovládať Ruštinu. Neviem si predstaviť dabovanie napr. Duzeva- originál je len jeden. ()

• Postava Kaban má svůj původ v seriálu Brigáda (od r. 2002), kde se o něm pouze mluví. (Dlee)
  • Na MKF ve Finsku byl film představen pod názvem Блеф мертвеца, v amerických videopůjčovách zase jako Блеф слепца (Dlee)
  • V první verzi filmu bylo celkem 18 mrtvých. (Dlee)