Slepá bába (festivalový název)

Žmurki

Zhmurki

Жмурки

Blind Man's Bluff

Dead Man's Bluff

(festivalový název)

Komedie / Thriller

Rusko, 2005, 111 min

Se svým dalším filmem, u mě Balabanov zabodoval opravdu na celé čáře. Možná trošku satira, proložená jednoduchým příběhem, spousta krve, akce a černého humoru, to bylo přesně to, co se mi již delší dobu nedostávalo. Žmurki mi nabídly všeho dostatek a já jsem víc, než, spokojen i přes drobné zaškobrtnutí na konci.(19.11.2014)

viděno před pár lety, ale stále živá vzpomínka, pro jistotu tento film každý rok sjedu a vždy se bavím. Jak již tu bylo vícekrát zmíněno, ruské pulp fiction, místy debilní, místy naprosto geniální, velmi rozhoduje aktuální stav, v kterém se na film díváte. Platí, že čím víc alkoholu či jiných nabuzováků, tím lépe. Sajmon a Sergej jsou neuvěřitelný hovada, který společně fungujou jak dobře pracující mašina (co měl Sergej v deskách mě na konci filmu překvapilo a určitě si tento fígl odnese i spousta mafiánů), banda mafiánů co šlohnou ústřední dvojici kontraband je taky legendárně tupá a humorná (u nás v Etiopii se taky modlíme..a co tam máte za náboženství? Voodoo? ). Nechybí ani ruská ruleta se vším všudy a když začne Sajmon mluvit, jeho hlas ve vás uvízne hodně na dlouho. Doporučuji a jelikož mě tenhle film opravdu nakop neskutečně a opět se potvrdilo, že film se dá natočit bez sebemenších efektů a s milionkrát viděnou zápletkou, musím hodnotit plnou palbou. ŽMURKI!(30.11.2015)

Jeden z nejvtipnějších krimi filmů, co jsem za poslední dobu viděl. Je třeba hodit za hlavu fakt, že se takřka všechny postavy chovají jako blbci, ale zábavných situací a dialogů je tolik, že to vůbec nevadí. Dokonce mi nečekaně sedl Michalkov v roli mafiánského bose a vytknout tak nemůžu téměř nic. Jedině konec mě poměrně zklamal, ale jinak mohu Жмурки jenom doporučit.(4.3.2013)

Na to, jak výborně tohle ruský Pulp Fiction celou dobu šlapalo, to mělo slabší konec. Zejména kvůli němu nejdu do plnejch, přesto jsem za Žmurki moc rád, výborně jsem se u nich bavil a celkem žasnu nad tím, co už se Rusáci naučili s umělou krví a kolik nahých mrtvol jsou na sebe schopní naskládat, aby dotvořili hrůznej dojem z jedné jediné scény.(21.6.2018)

Fungovanie mafiánskych hrdlorezov v polovici 90. rokov 20. storočia v postkomunistických džamahírijách. Ruské reálie s nižšou hodnotou ľudského života než v euroatlantickej zóne, tupé tváre vykonávačov zločineckej mäsiariny a humor v príbehu, z ktorého ostáva nevoľno. Zdanlivo polopatistický záver totiž presne ilustruje dnešný stav nielen v bývalom Sovietskom zväze. Na potvrdenie tézy citát: "Podľa Krajčiho (vtedajší minister vnútra Slovenska) prenikaniu organizovaného zločinu do mocenských a politických štruktúr štátu nemožno zamedziť. Mafiáni vraj svojím vplyvom a zhromažďovaním kapitálu prenikajú do všetkých štruktúr. "To je jav, ktorý je všade rovnaký," tvrdí Krajči. (SME 1997)(2.1.2013)

• - Většina herců byla vybrána bez jakýchkoliv zkoušek. (Dlee)

• - Film sa natáčal v meste Nižný Novgorod. (razboj)

• - Na MKF ve Finsku byl film představen pod názvem Блеф мертвеца, v amerických videopůjčovách zase jako Блеф слепца (Dlee)