Hypnotizér

Svengali

Drama / Horor

USA, 1931, 81 min

Svengali je takový prapodivný film. Na jednu stranu mi bylo líto že je tak neznámý protože na svou dobu byl parádní a věřím že se lidi v té době báli, ale na stranu druhou to zase není nic extra a některé scény jsou vyloženě k smíchu. Nejvíce mi tady vadily herci kteří se mi zdálo že tu jsou jen aby tu stály a odkecali. Naneštěstí vše zachraňuje příběh který je dost zajímavej a má spád takže moc nenudí.(18.11.2013)

....komédiu vynechám - pridám snahu - vynásobím vekom - nevynechám hypnotický kukuč - vychádza 3 !(25.1.2011)

Komediální část mi přišla hodně křečovitá, a to zabírá hodně místa, ale démonický Svengali všechno vynahradil. Důvod pro tři hvězdy? Zaprvé: postava Svengaliho, napůl komická, napůl hrůzostrašná, a jeho hypnotizující scény stojí za to. Zadruhé: extrémně roztomilá Carmel Myersová. I přes evidentní blond paruku je opravdu hezoučká a nedivím se ani Svengalimu, ani idiotskému panákovi Billeemu, že o ni tak stáli. Hned bych si její akt, tak jako malíři ve filmu, s chutí namaloval, a to jsem jurou malířskou zcela nepolíben. A zatřetí: úžasné kulisy. Nominace na Oscara za výpravu je na místě, protože prostředí, kde se příběh odehrává, je fantaskní a s radostí bych si ho prošel. Nu a k důvodům, proč se na třech hvězdách zastavím, patří naivní a hloupý humor, blbé ostatní postavy, zdlouhavé zbytečné scény a trochu infantilní konec.(12.7.2013)

John Barrymore coby Svengali, učitel hudby a hypnotizére, který má vždy hluboko do kapsy a svého nadání využívá k tomu, aby z bohatých žen tahal peníze. Horor to není, i když se o to expresionistickým vyzněním snaží. Některé scény jsou hodně komediální, ale jinak je to spíš drama. Vizuálně pěkné, ale jinak celkem suché.(13.2.2019)

• Houdini

Oscar 2 nominace: Kamera, Výprava(22.6.2004)