Bláznovo zlato

Fool's Gold

Dobrodružný / Thriller / Komedie / Romantický

USA, 2008, 108 min

• lennyd

Finn (Matthew McConaughey) a Tess (Kate Hudson), ačkoli jsou právě v rozvodovém řízení, se vydávají hledat bájný poklad. Za pomoci výstředního milionáře Nigela Honeycutta (Donald Sutherland) a jeho přihlouplé (nikoliv blond) dcerušky se pouští do dlouhé pouti, na jejímž konci bude snad ono Bláznovo zlato? Ale nejsou v hledání sami - po zlatě jdou i jiní, kteří se ale spokojují se sledováním Finna... Stejně jako u českého Na vlastní nebezpečí i u tohoto filmu jsem měl pocit, že si Matthewš McConaughey a Kate Hudson chtěli vyrazit na nějakou pěknou romantickou dovolenou do Karibiku, a aby se jim trochu snížili náklady, natočili si při tom tento film. Scénář je tak zoufale neoriginální (to už bylo originálnější béčkové Ztracené město). Ale na všem se má najít něco pozitivního - tady tomu filmu určitě vévodí Kate Hudson a Alexis Dziena v plavkách, několik (asi pět) docela vtipných scén a docela hezká hudba...(22.9.2009)

Naprosto nechápu to nízké hodnocení tady. Asi je od lidí, co nejsou odkojeni dobrodružnými filmy 70. a 80. let :-) Soubojem o poklad Yankee Zephyru a Alainem Quatermainem. Tohle je v podobném stylu, akce jako šafránu (dobrým kořením se má šetřit), docela slušný humor, nějaké ty náznaky vážna, samotná zápletka čekaná, ale chytře napsaná. Ono to vypadá hrozně jednoduše, když vznikne skutečně podařený žánrový film, ale věřte mi, je fuška něco takového sepsat a rozumně natočit. Tohle má všechny potřebné ingredience, a na první pohled možná ta preciznost práce ani není vidět.(15.9.2009)

"Vzala sis chlapa kvůli sexu a pak jsi doufala, že bude chytrej." Ano, tak to ve světě chodí. Tess však prozřela, rozvedla se s dobrodruhem Finnem, ale při následném hledání pokladu zase společně přišli na to, že ony směšné kopulační pohyby byly vždycky pevným základem jejich vztahu. Tomu taky rozumím, leč romance je to tak nějak průměrná, dobrodružství poměrně okoukané, pár fórků lehce přehnaných, ale nemohu opomenout jistou chemii mezi hlavními představiteli a skvěle tupoučkou milionářskou dcerku, což mi k průměrnému hodnocení bohatě stačí.(23.11.2016)

• SOLOM.

Matthew McConaughey- Kate Hudson- Donald Sutherland-Alexis Dziena- Ewen Bremner: Jména slibující do značné míry zajímavou podívanou, jenže jakmile započne tahle rádoby dobrodružná komedie, nastává jeden velký průser. Scénárista neměl svůj den a přestože hýřil docela slušnými nápady, nedokázal svým postavám vdechnout nic, co by mě dokázalo více zaujmout. Trapné dialogy a rádoby humorné scény sice občas dokáží vymáčknout úsměv na tváři, ale stupidita a přehnanost z toho všeho smrděla srovnatelným zápachem, jako korupce ve fotbale. Akční scény občas dokáží trochu pozvednout skomírající úroveň snímku, jenže těch opravdu dobrých a zajímavých je žalostně málo. K lepší náladě a vyššímu hodnocení tentokrát nepomohly ani herečky v plavkách.(26.2.2012)

Letní kino někde blízko moře/pláže, pohodlný posez, dobrota po boku a nějaký ten exotický drink v ruce a možná potom si Bláznovo zlato užijete maximálně. Ovšem v relativně studeném mírném pásmu působí tento počin věru nezajímavě a klišovitě. Tennant zaujme diváka za celý film režijně tak dvakrát, třikrát. Povedených vtipů tam pár je, ovšem celé to vypadá šíleně okoukaně a ohraně. Dvakrát tomu nepomůže ani fakt, že McConaughey má větší hrudník než Kate Hudson. Není to úplně hloupé a pokud člověk čeká nižší střední třídu zábavy, dostane se mu přesně to. Jednoduchá letní jednohubka.(1.5.2008)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 3.

• - Scéna, kdy Tess udeří Bena po odchodu ze soudní budovy, byla natočena před Vice-Chancellor's Building na Queensland University of Technology. (Pethushka)

• - Přestože film vydělal celosvětově slušnou sumu dolarů, do mnoha států se dostal bez kinodistribuce. (Rodriguez)