Dvojník

• slovenský

Dvojník

Mysteriózní / Thriller / Krimi / Drama

USA, 1984, 114 min

Mistrná variace na Vertigo. De Palma zde naplno předvádí svojí genialitu. Sledovačka hlavního hrdiny, krásné sousedky a záporáka, který vypadá jak hispánskej otec Fura, v první půlce filmu je naprosto dechberoucí. Je to velmi dlouhá scéna téměř beze slov, plná neuvěřitelně rafinovaných a vynalézavých záběrů, kde naprosto přehledně víme kde, kdo je a působí to přirozeně. A vůbec první půle je opravdu nervydrásající jízda, kde De Palma rozhazuje svoje trademarky plnými hrstmi. Druhá je zase výživný mindfuck, ale už v maličko odlehčenějším tempu. Mno a ty záverečné titulky, to je prostě lahoda.(8.11.2014)

Devizou snímku je hutně tryskající pramen Palmovy tvorby - krásné ženy a sex vůbec. Málokomu se podařilo snímáním žen přiblížit mainstreamový film až skoro na hranice pornografie a do oblasti pornoprůmyslu 80. let (který ještě nepostihl mor jménem gonzo) nás prostřednictvím hrdiny Body Double zavede. Melanie Griffith v roli pornoherečky válí a opravdu by mě zajímalo, jak v roce 1984 nad tímhle festivalem nahoty a sexu šíleli kritici a cenzoři. Už jsem to asi někde psal, ale Palmovy Hitchcockovské variace (které režisér netají a naopak na diváka ještě jejich citováním pomrkává) naprosto uznávám a byl bych rád, kdyby se místo debilních remake vzdávala starým klasikám radši pocta tímhle způsobem. Tenhle film je festival radosti pro nezkažené heterosexuální chlapy. :-)(1.5.2012)

De Palma byl na přelomu 70. a 80. let (a) fetišistický znásilňovač Hitchocka, (b) nenapravitelný erotoman, a za (c) si ze sebe i z diváctva začal dělat legraci (viz taky epilog BLOW OUT). Tady už vykrádá sám sebe, překombinovává a klouže po povrchu VERTIGA jako po teflonu, ale na hlubší zásek se pro nadbytek koksu, pýchy a péček v šuplíku nezmůže.(25.7.2004)

Poněkud kuriózní mix hitchcockových majstrštyků, na kterém je patrný režisérův charakteristický rukopis. Dvojník je v každém případě nápaditý, nejen díky svým kamerovým filtrům a pornografickému nádechu, ale celkové pojetí jej činí velmi neobvyklým dílem. Počáteční minuty á la Okno do dvora navodí napětím překypující atmosféru, která neustupuje až do závěrečných titulků. Zápletka je promyšlená, díky čemuž je zde úplná absence stereotypu. Onen stereotyp je ještě umocněn lehkovážností filmu. Hlavní hrdina však postrádá sympatie a chování Glorie je dosti podivné, což potvrzuje jakási erotická scéna po události v podchodu. Ačkoliv je to jediný nedostatek, je zásadní. Celkově však Dvojníka shledávám za kvalitní film, který si zaslouží objektivní pohled. 70%(17.12.2012)

Na tento thriller som sa tesil o to viac, ze ho natocil Brian De Palma, ktory ma vo filmografii bohate mnozstvo kvalitnych filmov a kedze uzivatelka Madison zboznuje thrillery tipu DISTURBIA (2007) alebo OKNO DO DVORA (1954) (len chcem pripomenut, ze v oboch filmoch sa spehovalo susedov:-), tak som sa rozhodol tento thrillerik pozriet s nou, no a moc nadsena teda nebola. Teda priznam sa, ze mnoho zaberov tam trvalo zbytocne ale zbytocne dlho a tym padom ma to fakt prestavalo bavit, ale nastastie to malo skvely vrazedny namet a ten indian bol fakt odporne nesympaticky a to dokazalo dvihnut u mna hodnotenie na tie 3*. _______ Craig Wasson - (Jake Scully) +++ Melanie Griffith - (Holly Body) +++ Gregg Henry - (Sam Bouchard) +++ Deborah Shelton - (Gloria Revelle) +++ Guy Boyd - (Det. Jim McLean) +++ Dennis Franz - (Rubin režisér) +++ Produkcia: Brian De Palma +++(30.5.2011)

• - Celý film bol natáčaný v známych lokalitách Los Angeles. (Ernie_13)

• - Brian De Palma chtěl ve filmu ukázat opravdový sex. Studio ale mělo jiný názor. (MrCreosote)

• - Melanie Griffith bola za film nominovaná na Zlatý Glóbus v kategórii Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe. (Ernie_13)