Dvojník

• slovenský

Dvojník

Mysteriózní / Thriller / Krimi / Drama

USA, 1984, 114 min

Devizou snímku je hutně tryskající pramen Palmovy tvorby - krásné ženy a sex vůbec. Málokomu se podařilo snímáním žen přiblížit mainstreamový film až skoro na hranice pornografie a do oblasti pornoprůmyslu 80. let (který ještě nepostihl mor jménem gonzo) nás prostřednictvím hrdiny Body Double zavede. Melanie Griffith v roli pornoherečky válí a opravdu by mě zajímalo, jak v roce 1984 nad tímhle festivalem nahoty a sexu šíleli kritici a cenzoři. Už jsem to asi někde psal, ale Palmovy Hitchcockovské variace (které režisér netají a naopak na diváka ještě jejich citováním pomrkává) naprosto uznávám a byl bych rád, kdyby se místo debilních remake vzdávala starým klasikám radši pocta tímhle způsobem. Tenhle film je festival radosti pro nezkažené heterosexuální chlapy. :-)(1.5.2012)

De Palmu mám rád. Jeho dlouhé steadicam záběry ( kde by bez něj byl Quentin ), voyeurství, hitchcockovské variace, černý humor. To, že se nebere příliš vážně a nebojí se vymykat běžnému rámci hollywoodské mainstreamové produkce. Jeho "úchylárny" nebudou nikdy oceněny širokým publikem ( dále viz např. Kainova výchova, Femme Fatale ), ale těm, co jim přišli na chuť, vždy potěší....a já se mezi ně s hrdostí počítám. Potěšení ze šmírování...(28.5.2006)

• JohnnyD

Pocta, variácia, vykrádačka. All the same. Oproti majstrovskému Vertigu je to trashová amatérska vykrádačka bez emócii no s otrasnými hercami. A na rozdiel od Dressed to Kill a Blow Out, ktoré budia podobný dojem, má navyše Body Double o dosť horšiu réžiu a nachádza sa tu minimum zapamätania hodných scén. DePalma má dozaista režisérsky talent, ale rovnako má aj talent ním plytvať.(1.9.2016)

Tomu se říká pech. Ztratit holku, střechu nad hlavou a následně i práci, to vše v jeden den. Nejprve lapáte po dechu, když chcete překvapit přítelkyni a ona zatím překvapí vás (a té děvce se to ještě líbí), následně nemůžete popadnout dech, v klaustrofobické upíří rakvi a protože vznětlivého režiséra tlačí čas, dostáváte hodinového padáka. Naštěstí je po ruce dobrácký kolega- herec, jenž vám vytrhuje trn z paty, v podobě (dočasného) bydlení snů. Luxusní apartmán s pěkným výhledem a sympatickou neposednou sousedkou, podle jejíž uvolněných tanečních lekcí, byste si mohli z fleku řídit hodinky. Bohužel lístky na (strip)show, jste si nekoupil pouze vy. První řadu už okupuje někdo jiný. Nebo je to všechno (trochu) jinak? Popravdě, mám s tím obdobný problém jako v případě Dressed to kill. De Palma vystřílí (téměř) všechnu vostrou munici v první hodince. Úvod je nádherně hravá pocta Hitchovi s neodolatelným všudypřítomným nadhledem, tuhle kombinaci si následně podrží až do zlomové scény, SPOILER vystřižené jak z reklamy na AKU vrtačku, aby s posledním vydechnutím, kouzelně (cíleně) přehrávající D. Shelton, došel dech i jemu. Ještě jednou se zhluboka nadechne, přičemž nezanedbatelnou zásluhu na tom mají Frankie goes to Hollywood, M. Griffith a naposledy i D. Shelton. Nádherný kontrast B. De Palmy.Vysmívajícího se a zároveň vzdávajícího hold. Následně se však začíná lehce motat v začarovaném kruhu, ztrácet potřebný tah na branku a ubíjet útrpnou doslovností dialogů. Když už divák dokoukává zbytek snímku téměř z povinnosti, nedoufajíc v jakýkoliv zvrat, přichází opět starý dobrý De Palma resp.závěrečné titulky a.....spokojený úsměv od ucha k uchu. 75%[Už chápu volbu režiséra M. Nicholse. M. Griffith, je TA správná podnikavádívka].(30.1.2014)

Po čase, když se mi snímek rozložil v hlavě nemohu hodnotit jinak než (téměř) plným počtem. Brian De Palma zde naplno rozehrává hru s divákem a neustále používá klasické Hitchockovské postupy. Formálně dokonalé dílo - jak jinak - neskutečně zábavné a perfektní v každém svém detailu kazí jen hlavní postava. Ne, toho herce fakt nežeru. Nebýt jeho kačeří chůze, asi bych šel i na maximum. Trochu pozérské, já vím, ale jak už jsem řekl, nemohu jinak. 80% Ale film jsem poslal do červené, takže to bohatě stačí :)(29.5.2006)

• - V roku 1993 vznikol indický remake Pehla Nasha. (Ernie_13)

• - Spisovatel Bret Easton Ellis na tento snímek ve svém „Americkém psychu“ často odkazuje. Je také oblíbeným filmem hlavního hrdiny Patricka Batemana. (MrCreosote)

• - Osemuholníkový dom, v ktorom Jake Scully dočasne býva, je známa architektonická stavba v Los Angeles - Chemosphere. (Ernie_13)