Dvojník

• slovenský

Dvojník

Mysteriózní / Thriller / Krimi / Drama

USA, 1984, 114 min

Mistrná variace na Vertigo. De Palma zde naplno předvádí svojí genialitu. Sledovačka hlavního hrdiny, krásné sousedky a záporáka, který vypadá jak hispánskej otec Fura, v první půlce filmu je naprosto dechberoucí. Je to velmi dlouhá scéna téměř beze slov, plná neuvěřitelně rafinovaných a vynalézavých záběrů, kde naprosto přehledně víme kde, kdo je a působí to přirozeně. A vůbec první půle je opravdu nervydrásající jízda, kde De Palma rozhazuje svoje trademarky plnými hrstmi. Druhá je zase výživný mindfuck, ale už v maličko odlehčenějším tempu. Mno a ty záverečné titulky, to je prostě lahoda.(8.11.2014)

Tyhle překombinované děje, kdy do sebe všechno až nebezpečně dobře zapadá a divák jen žasne, mám nejraději. Přiznám se, že jsem se většinu filmu choval jako hlavní hrdina. Protože byl děj nejistý, sledoval jsem jej, co podnikne, co udělá a jak se zachová. Vůbec by mě nenapadlo, že dva lidé budou vypadat jako jedna osoba a už vůbec by mě nenapadlo, že jedna osoba může hrát více lidí. Tedy hodně dlouho tomu aspoň nic nenasvědčovalo.(16.1.2016)

Když se Dvojník začal zvrhávat v pornoparodickou verzi Vertiga, byl jsem blahem bez sebe. Tohle bez vážnosti servírované podání Hitchcocka obsahuje spoustu kouzelných okamžiků a není pouhým nudným stylistickým cvičením (mrkněte na Posedlost). Seriózní thriller je shazován béčkovými brutalitami, hlavní hrdina na sebe navlíkne svetr, zahraje si v pornu a následně se promění v nagelovaného machoproducenta - no není to kouzelné? Závěr sice není tak mrazivě zvrácený jako třeba u Výstřelu, Dvojník ale končí naprosto odzbrojujícím způsobem - De Palma je nejenom zvrhlík, ale také skvělý žánrový hračička a člověk s pekelným nadhledem. Fuck Yeah!(14.3.2011)

Palma si diváka vodí, jak se mu zlíbí. Nejhorší je ta bezmoc, kterou u filmu prožíváte. Jsem si zcela jistý, že každý pocit, který z filmu máte, Palma dopředu nachystal. I když jsem byl na konci zmatenej jak lesní včela, převládá spokojenost. Výborná atmosféra, kterou umějí jen americký osmdesátý. Celou dobu jsem vážně uvažoval o tom, že Holly a Glorie jedna a ta samá jsou, čímž se Deboře omlouvám, vypadá vážně o dost líp než paní Banderasová. Díky titulkový verzi jsem měl poprvé možnost všimnout si textu songu Relax od Frankie Goes To Hollywood - to je teda nářez :-)(24.2.2013)

De Palmova naprosto zřejmá inspirace staršími filmy Alfreda Hitchcocka a také posedlost ženami, které dával ve svých starších dílech skutečnou volnost a nebál se natáčet velmi odvážné scény (některé nevybledly dodnes a mají stále svou sílu). Dvojník je velice slušná podívaná, která udržuje diváka ve stavu bdělosti a očekávání, co přinese další děj. Zápletka filmu je předem těžko odhadnutelná a režisér míchá žánry s grácií sobě vlastní. Finální výsledek je pro mě opravdu zajímavý a tak trošku jsem u tohoto snímku nabyl přesvědčení, že jak Dvojník, tak Brian De Palma se neberou úplně vážně, což není vůbec na škodu.(30.12.2013)