Vlasta Burian, jak ho neznáte

Dokumentární / Krátkometrážní

Česko, 2010, 13 min

Martin Kabát

Vlasta Burian

Trošku zklamání. Několik záběrů z rodinného alba, několik rodinných historek - moc podstatného ani důležitého jsem se nedověděl.(26.3.2011)

• Marthos

Příležitostí spatřit Vlastu Buriana v jiné, poněkud civilnější podobě mimo filmové ateliéry, se současnému divákovi nenabízí mnoho. Je-li ovšem obdobný dokument rámován naprosto irelevantní směsicí vnucených doplňujících komentářů a záběrů, mizí veškerá aureola výjimečného. Tfuj!(23.12.2013)

Moc jsem se nedozvěděla.(27.5.2014)

I když krátký tak poměrně zajímavý dokument. Obsahuje totiž spoustu záběrů ze soukromí Vlasty Buriana a jeho jedinečný souboj se židlí.(18.7.2016)

Archivní záběry ze soukromého života Vlasty Buriana, jeho slavný souboj se židlí a raritní záběry z natáčení filmu Když Burian prášil. Dále dokument obsahuje vzpomínky jeho vnuka Vlastimila Kristla, herce Olega Reifa a Evy Gerové. Ta přidá vzpomínku, jak vzniklo Burianovo křestní jméno. Jeho tatík, když se malinkému Vlastovi objevil na hlavě první vlas, tak prý zvolal : "Vlas!" a kanárek za ním pípnul : "tík", a jméno bylo na světě :). Rozhodně zajímavý materiál, který poskytl známý dokumentarista a filmový sběratel Milan Wolf.(18.8.2018)

Hvězdičky nejsou za dokumentární film, který se nekoná, ale za vzácné záběry ze soukromí zřejmě největšího komika českého filmu.(17.8.2015)

Ano...(20.4.2017)

• Dzonysek

Výpovědní hodnota nula, vzpomínka několika seniorů, nicneříkající slepenina pár dokumentárních záběrů. Opravdu dlouze přemýšlím nad smyslem tohohle "dokumentu", ale pořád mě nic nenapadá.(1.5.2014)

Krátke "ešte niečo vyžmýkajme" z kariéry slávneho komika. Okrem súboja so stoličkou to nestojí za veľa..(3.2.2018)

Musím svým kolegům oponovat. Nevím co čekali oni, ale v době první republiky, kdy vlastnictví kamery nebylo zase tak běžné, je těžké očekávat plno zajímavých soukromých záběrů. Navíc, kolik lidí z té doby žije a pamatuje? Jeden ze dvou pamětníků tohoto dokumentu byl malé dítě, když Burian vystupoval v divadle. Takže já nebyl nadšen, ale zase ani zklamán. Soukromých Burianových dochovaných záběrů asi nebude mnoho, ale viděli jsme aspoň nějaké. A vidět něco ze soukromí takovéhoto herce je docela zajímavé. K tomu souboj se židlí. Záběry, které jsem nikdy neviděl a ani neslyšel o tom, že existují. A dále pak záběry na sešlost všech herců. Mezi nimi se Burian snaží ostatní pobavit. Bohužel, zvuk už není to pravé. Ale škoda, že právě takových záběrů není více. K tomu by mohly pomoci i nějaké záběry z divadla, což také není příliš obvyklé u Buriana, něco jako Menšík a divadlo, pokud ovšem existují. A nakonec několik střihů z televize. V té se Burian objevil, pokud vím, jen jednou nebo dvakrát, ale pochybuji, že něco takového ještě nějaká televize uveřejní. Takže by bylo zajímavé vidět Buriana v televizi a jako dobrá vzpomínka by to do tohoto dokumentu jistě posloužilo. No a také by neškodilo více rozhovorů s herci nebo režiséry té doby. Zkrátka s lidmi, kteří se kolem Buriana pohybovali a mohou přispět nějakými zajímavými vzpomínkami. To vše dohromady mohlo z jinak nudnějšího dokumentu o Burianovi udělat zajímavější podívanou. Nebýt soukromých Burianových záběrů, šel bych s hodnocením níž. No, jak jsem řekl na začátku. Nebyl jsem nadšen, ale ani úplně zklamán.(15.1.2016)