Mimo hru

Ofsajd

(festivalový název)

Rodinný / Drama

Nizozemsko, 2006, 87 min

Není mnoho holandských filmů, které by se zde vysílali a z tohoto pohledu je snímek zajímavý. Pohled do nizozemských ulic je originální cestou. Jak lze ovšem předpokládat, a tudíž není možné to filmu vyčítat, dětské či pubertální výkony nejsou příliš oslnivé, na druhou stranu hlavní herec nezklamal. Děj se ovšem šine dopředu slimáčími kroky a těžkopádně z něj leze, co chce vlastně říci. Upřímně bych asi chtěl znát konkurenci tohoto vítězného filmu na festivalu ve Zlíně, neboť nevěřím, že tam nebyly lepší možnosti. Na zabití nudy a pohled do kabiny fotbalové holandské mládeže to není špatné. Také lze vidět, že je jedno, zda se jedná o Ameriku, Evropu či Afriku, problémy dospívajících jsou všude stejné. K závěrečnému hodnocení bych tak využil našeho barda krajského Jarka Nohavicu - mohlo to být horší, nebylo to špatné.(20.4.2018)

Vítězný film na 47. festivalu pro děti a mládež ve Zlíně (2007)... Nicméně osobně si myslím, že kvalitou ze všech soutěžních snímku nijak nevyčnívá, jelikož děj snadno předvídatelný. Tím ale neodrazuji od snímku, protože je zde pěkně nastíněna atmosféra Nizozemských škol a zajímavých vztahů mezi jednotlivými postavami.(3.6.2007)

"Proč se tak chová ??" - "Je to prostě lhář !!" - "Ale umí rychle běhat.." ;)(26.10.2016)

Přiměřeně drsné a přiměřeně vypointované pokoukání. Účinkují: 16letý debutující výborný Clemens Levert (Don, který přišel ze sousední školy), Samir Veen (Donův hlavní protivník Henry) a 17letý přitažlivý Illias Addab (tmavý Hiram s dredy).(4.7.2015)

• dogma97

Dal bych i 2*, ale dementní fakani, jejich rapování a Steenbergenovo primitivistické pojetí mi šli fakt na nervy...(14.3.2019)