Jodhaa Akbar

Romantický / Historický / Životopisný

Indie, 2008, 213 min

• ghatos

Teď jsem se vrátil s kina Světozor, kde jsem se nějak omylem dostal na tenhle epos. Nečekal jsem, že se to zvrhne ve tří a půl hodinový maratón. Dvě hodiny se to dalo vydržet. Klasický Bollywood se zkombinoval s moderními filmařskými postupy, jenže pak už to byla natahovaná otravná mýdlova opera ztracena v nekonečnu. Oceňuji poměrně vtipné scénky, za to bojové choreografie byli hrozně amatérské. 39% a nikdy to už nechci vidět.(9.10.2011)

Barevné, širokoúhlé, výpravné – zlato a perly se z plána téměř sypou, ale zapomenutelné. Téma postupně se rozvíjející lásky mezi jinověrci, kteří spolu původně uzavřeli jen pragmatický svazek, nepřináší nic nového. Film není špatný, ale je neoriginální. Je to pohádka, řeší se především interní problémy ve vladařově rodině, politika zůstává v ústraní. /25. 7. 2017/(25.7.2017)

Hodně výpravná záležitost, v úvodu dvě velké bitvy, paláce, přepych, taneční scény doslova masové. Většinu času muslimský panovník dobývá srdce své hindské manželky, ten zbylý se k nevoli části státního aparátu snaží stát uvědomělým a osvíceným panovníkem, v jehož říši je místo pro každou víru. Na historii zapomeňte, jde o velkolepě natočené "Muslims and Hindus united".(1.4.2009)

Romance je pohádka, protože v reálu měl Akbar asi třicet manželek, na druhou stranu doopravdy zrušil poutní daň pro hinduisty a byl nábožensky velmi tolerantní (pozval dokonce i jezuity a uvedená tolerance vydržela Mughalské říši skoro sto let). Film je poněkud jednoduchý, povahy černobílé a protentokrát jsem indickou kýčovitost nepřijal bez výhrad (přestože to má dost pěkných chvilek). Na druhou stranu náboženská snášenlivost je chvályhodná. Trailer https://m.youtube.com/watch?v=vYvl3CIX0zQ(5.11.2017)

Nedokážu od toho filmu odtrhnout oči ani když má prostou zápletku, je extrémně pomalý a trvá tři a půl hodiny. Jodhaa Akbar je hlavně potěchou pro duši a oko - jeho atmosféru nemá a snad ani nemůže mít žádný západní film a při pohledu na krásně zdobené kostýmy, ve kterých herci pobíhají neméně zdobenými interiéry, jsem v duchu děkoval Bohu (Krišnovi) za vynález HD videa. Ale je mi jasné, že ty jedince, co zívají a nadávají už u Bathory, musí tenhle film zabít.(25.6.2009)

• - Indický rodák Yuri Suri, ktorý stvárnil postavu Bairam Khana, je v skutočnosti kvalifikovaným kozmonautom. Počas svojej kariéry lietal na niekoľkých typoch lietadiel, vrátane ruských MiG 21 či MiG 25 (MikaelSVK)

• - Režisér Ashutosh Gowariker zakázal používanie mobilných telefónov počas celého natáčania všetkým hercom a celému štábu. Dôvodom bola zvuková synchronizácia vo filme. (MikaelSVK)

• - Natáčania filmu sa zúčastnilo aj viac ako 80 slonov, 100 koní a 55 tiav. (MikaelSVK)