Pan Osamělý

(festivalový název)

Komedie / Drama

Velká Británie / Francie / Irsko / USA, 2007, 112 min

• honajz2

U Pana Osamělého se mi potvrdilo to, čeho jsem si všiml - Harmony Korine má dobré nápady, dost zajímavé myšlenky, ale to jeho provedení je neskutečně nudné. U Spring Breakers to je vlastně to úplně samé a ten film se mi líbil víc jen proto, že má víc silných scén, než Pan Osamělý. Tady je fakt dobrá jen ta scéna v domově důchodců a pak s těmi vejci + celková myšlenka filmu, kterou se mi ale povedlo odhadnout, protože od Spring Breakers mi došlo, že Korine servíruje celou dobu jeden příběh, který se nezdá nic moc, aby divákům nakonec vrazil ránu mezi oči, odhalil svoji pointu a všem řekl: "Tohle jsem vám chtěl celou dobu říct." Bohužel, cesta k té finální myšlence je plná strastiplné nudy a nezachrání to ani tenhle slibný námět. A co nám vůbec film chce říct? SPOILER Je to o tom, že spousta lidí chce být lepšími, než jsou, chce být někým jiným a žít jako někdo jiný - jenže jde o to jenom přijmout sebe samého takového, jaký jsem, se všemi vlastnostmi, co má. KONEC SPOILERU. Nevím, jestli budu mít náladu v Korineho filmech pokračovat, možná bych se na něco podíval jenom proto, že u filmů Gummo a Vojížděčí vodpadků nemám z obsahu nejmenší tušení, jakou myšlenku nakonec budou skrývat, ale možná ani jeden nemá myšlenku žádnou a jenom jsem u Korineho měl štěstí na výběr. Fakt nevím, asi se k němu jen tak nevrátím. 2*(8.3.2019)

Pro nepřipraveného diváka velké překvapení. Místo syrových detailů soukromých hrůz světa natočil Korine zábavně absurdní a smutný příběh o osamělosti a hledání. Místo detailů lidského těla, točených zrnitou ruční kamerou, jsou tu krásné záběry skotské přírody a naprosto nevšední příběh se silnou atmosférou. Jakoby technikou běžného filmu natočil Harmony Korine nějaký jiný svět, než v jakém žijeme - ale není to svět neznámý. Stačí najít někoho, kdo vám do něj ukáže cestu - a potom se dostat zpátky.(28.9.2008)

Podivný hybrid, který se chvílemi tváři jako komedie, chvílemi zase jako vážné drama o hledání vlastní existence. Pokud jde o komediální složku - fakující Abraham Lincoln, James Dean nahánějící kozy nebo smrdící papež jsou sice fajn, ale později začne unavovat, že většina vtipných momentů vychází z toho, že slavné osobnosti jsou v neobvyklých, dehonestujících situacích. Pokud jde o vážnou složku - jaksi jsem se nechytal... Přesto není Mister Lonely vyloženě špatný či beznadějný film, Korine umí pracovat s hudbou, herci jsou taktéž dobří, ale stále marně hledám smysl některých scén, smysl jeptiškovské linie (s dvojníky nijak nesouvisející) a vlastně smysl celého filmu...(11.7.2007)

Pozerala som to už celkom dávno a asi to už znovu nespravím, ale stále nad tým filmom musím premýšlať..... Celá dejová linka s dvojníkmi = celkom fajn film.... škoda málo využitého Josepha Morgana, ale po dlhšom zamyslení tam boli málo využití všetci.... narozdiel od mníšiek v druhej dejovej linke, ktorá je práve to čo ma núti premýšlať .... a nikdy nepochopím, prečo to tam bolo a čo to vlastne bolo.... a čo tým chcelo alebo nechcelo byť povedané..... (tipujem, že len to, že ako samostatný film by to nestálo za nič a nikto by to dobrovolne nekukal :D , tak prečo s tým totálne nepokaziť iný film, že jo :D )(2.2.2014)

Režisér, prevažne, nezávislých filmov Harmony Korine si ma absolútne získal snímkami ako Gummo (1997) a Last Days (2005) a keďže ho dlho nepoznám, tak rovnako ako aj pri ostatných tvorcoch ktorých nemám napozeraných, raz za čas si pozriem nejaký film náhodným výberom. Takto isto som natrafil aj na snímku Mister Lonely. A poviem vám, je to dosť bizarné a čudné. Čo tomuto tvorcovi hanbu nerobí. Grom toho celého je, až nemožná, sociálna skupina imitátorov, ktorí sídlia na malom opustenom ostrovčeku a tam prežívajú svoje životy. Avšak dalo by sa povedať, že rozhodne nie úplne svoje. Ústrednou postavou je imitátor Michaela Jakcsona ktorý síce tanečné kreácie svojho životného vzoru ovláda perfektne, uživiť sa s nimi mu však robí ťažkosti. Ďalšie charaktery ako sú utláčaná Marylin Monroe a jej záporný manžel Chaplin, tiež zohrávajú dôležitú úlohu. Celú tú nereálnosť, to snové podhubie som si užíval na 100%. Neskutočne ma bavil aj side príbeh mníšok, ktoré zoskakovali z lietadla bez padákov a svojou vierou sa im podarilo pristáť na zemi bez jediného škrabanca. Ide o také tragikomické podobenstvo hľadania samého seba.(27.4.2016)