• slovenský

(festivalový název)

Horor / Drama / Thriller

USA, 1976, 98 min

Brian De Palma umí střídat nálady jakoby se nechumelilo. Chvíli jste celí vystresovaní z nepříčetné náboženské matky za doprovodu "psychovských" smyčců, jen abyste byli hned po tom téměř dojatí v idylické atmosféře plesu a byli šťastni za Carrie, že jí to tak sluší... King prostě nemá rád církevní pomatence, dokazuje to ve více svých dílech a i zde je matka prvočinitel, který spustí dominový efekt všeho zlého, co se ve filmu stane.(25.12.2009)

[môže obsahovať spoilery] Carrie, to je dokonalá hra s divákom. Ponúka nám vžiť sa do kože výnimočného dievčaťa, ktoré sa snaží nájsť si miesto medzi svojmi rovesníkmi. Sme svedkami skutočne nádhernej romance a ikeď divák vie, že veci ani zďaleka niesú také ružové, vďaka lišiackemu režisérovmu prístupu je ilúzia dokonalá a divák je v pasci. Šok nastane v momente, keď sa situácia otočí o 180 stupňov. Divák, v ktorom ešte stále doznievajú sladké emócie je svedkom zvratu s priam apokalyptickými následkami. Moment je naviac de Palmovsky umocnený rozdelením obrazu na dve časti a divák tak môže prebiehajúcu katastrofu sledovať z viacerých uhlov. Behom pár sekúnd sa menia farby, dynamika a predovšetkým charakter hlavnej postavy. Dopad na diváka, a budem teraz hovoriť len za seba, je brutálny. A to som viac menej priblížil len zlomový okamih, po všetkých stránkach brilantného diela. Carrie sa u mňa radí medzi také filmy ako sú Exorcista, Vec, či Osvieťenie. PS.: Len mne ten záver pripomenul Lynchov Twin Peaks ? (10/10)(28.12.2008)

Podľa výsledného percenta De Palmova 'Carrie' trošku zaostáva za klasickými staršími a kultovými horrorovými zážitkami, no pre mňa z nich všetkých zanechala poriadnu ryhu. Film predovšetkým hneď od začiatku netreba brať ako klasický bububu horror a čakať na perfektné ľakačky. Ide hlavne o asi najlepšiu drámu s posadnutosťou a podobnými vecami, akú som videl. Posledných dvadsať minút, keď už sa napätie začalo poriadne rozbiehať, tak niekto by povedal, že atmosféra bola taká hustá, že sa dala krájať. Ale tu bola taká husta, že by vám ten nôž zatupil! Sissy Spacek bol výber ako bič, nenormálne zahrané. Najprv to však muselo byť napísané a scenár zaslúži tiež nemalú pochvalu. K tomu skvostne šialená rola Carriinej matky, proste rodinka ako vyšitá. 90%.(1.3.2008)

Klasická perla nejen horrorového žánru, ale kinematografie jako takové. Brian De Palma natočil podle mě nejlepší adaptaci Kingovy knihy. A to beru v úvahu i takový Kubrickův Shining, Cronenbergovu Mrtvou zónu, Misery, Zelenou míli nebo Vykoupení z věznice Shawshank - všechno dobré až vynikající kousky, ale Carrie byla první a pro mě je pořád nej. [Tenhle film navíc zpětně hodně pomohl ke slávě i samotnému autorovi předlohy. King měl vůbec hned na začátku velké štěstí, že se jeho knih chopili mistři typu Kubricka a De Palmy, a udělali mu svými snímky tu nejlepší možnou reklamu.](23.10.2005)

Vlastně sem si při sledování říkal, že moc nevim co si o tom filmu mám myslet, na střídačku je to deprese nebo se u toho usmíváte. Přiznám se že mě moc nebraly scény s tou psycho matkou, která sice zahrála skvěle, ale musel bych jí oddělat, ta středoškolská linie se mi líbila více. Sissy Spacek, i když se mi vůbec nelíbila ani na tom plese, zahrála dobře, ale nejvíc mě potěšil asi mladej Travolta :). Brian De Palma má lepší věci, ale určitě to má něco do sebe, i když to očividně dost zestárlo.(22.10.2013)

• - Carrie obsahuje klíčová témata amerického hororu 70. let a zároveň předznamenala nástup několika pozdějších subžánrů - např. slasher a teenage hororů. (ClintEastwood)

• - Spoiler: Soška mučeníka, umiestnená v miestnosti, kde matka nútila Carrie (Sissy Spacek) modliť sa, znázorňuje umučenie sv. Sebastiána. Matka (Piper Laurie) zomiera vo filme v rovnakej polohe ako tento mučeník. (Kadas97)

• - Na hudbě spolupracoval Bernard Hermann, autor hudebního doprovodu k filmu Psycho (1960), a právě nejslavnější motiv ze zmíněného filmu můžeme slyšet i v jedné scéně tohoto filmu. (Pepinec)