• slovenský

(festivalový název)

Horor / Drama / Thriller

USA, 1976, 98 min

No nebudem si nic namlouvat, Kingova predloha moc hororova neni a film je na tom stejne. Cely je to vicemene postaveny na dvou trech zasadnich scenach a jedny lekacce, nicmene jako film je to paradni, jediny slovo, ktery me napada, je sugestivni, ackoliv to obcas bezi skoro az v pohodovym duchu, tak to cloveka zaujme od zacatku do konce, navic nadherna hudba a paradni Sissy Spacek. Akorat jeji matce jsem ten fanatismus vubec neveril. Navic, krome zaveru, kterej je v knize vic ve velkym, na coz asi De Palma nemel prachy, tak se film skoro do detailu drzi predlohy, ale zaroven knihu prekonava, protoze na knizce je precejen videt, ze King jeste nebyl moc vypsanej. Lepsi 4*.(19.6.2008)

Brian De Palma umí střídat nálady jakoby se nechumelilo. Chvíli jste celí vystresovaní z nepříčetné náboženské matky za doprovodu "psychovských" smyčců, jen abyste byli hned po tom téměř dojatí v idylické atmosféře plesu a byli šťastni za Carrie, že jí to tak sluší... King prostě nemá rád církevní pomatence, dokazuje to ve více svých dílech a i zde je matka prvočinitel, který spustí dominový efekt všeho zlého, co se ve filmu stane.(25.12.2009)

Tento film by pravděpodobně nevznikl nebýt ženy Stephena Kinga, Tabithy, která rukopis Carrie "zachránila" z odpadkového koše, kde se King rozhodl, že mu bude nejlépe. Nakonec v roce 1974 spatřila Carrie světlo světa a o dva roky poté natočil Brian De Palma tento film. Sissy Spacek skvěle padla do role tyranizované dívky s nadpřirozenými schopnostmi a Piper Laurie zase správně "šíleně" ztvárnila fanatickou matinku. Ale mám pocit, že dabéři se trošku spletli a neuvědomili si, že nedabují romantickou slátaninu ze střední školy, ale nýbrž kultovní drama podle předlohy mistra hororu. Carrie je jedna z mých filmových hrdinek. A řekla bych, že i pro spoustu holek, které si něco podobného samy kdysi zažily. Kolik dívek, které byly někdy ve škole za neoblíbené podivínky, samotářské, odstrčené outsiderky, jimž se ostatní vysmívali, ubližovali jim a ukazovali si na ně, by si přálo, aby se jim všem pomstili tak, jako Carrie. Pro mě Carrie byla, a možná vlastně stále je, ideálním snem o pomstě. Představa, jak se všichni zoufale snaží dostat pryč, zatímco já procházím mezi doutnajícími plameny, s nepřítomně upřeným zrakem, s velkou silou, která mě přerůstá, a s níž mohu zničit cokoliv jen budu chtít. Já jsem nyní vládkyní. Stvořila jsem peklo, do něhož mě oni sami zahnali...(16.1.2008)

Dojemný príbeh Carrie Whiteovej vychovávanej iba jej matkou, ktorá je zanietená náboženská fanatička a ktorá všetky veci s ktorými nesúhlasí pripisuje diablovi. Carrie to preto nemá ľahké v ničom, otec ich opustil (to nie je žiadne prekvapenie, chcel by som vidieť toho, ktorý by v takejto domácnosti vydržal). Jej matka ju psychicky a sem-tam fyzicky týra – robí to z presvedčenia, že to Carrie pomôže a usmerní jej smerom. Keďže Carriena výchova je výrazne ovplyvnená fanatickou matkou, ktorá sa nestarala o jej komplexný vývoj a vzdelanie aj iným smerom ako náboženským, nemá to ani v škole ľahké. Jej výchova mala za následok, že je v spoločnosti utiahnutejšia, nezhovorčivá, samotárka - tým pádom sa z Carrie stal vďačný objekt šikany spolužiakov. Čím viac je jej ubližované, tým viac sa začnú v týchto vypätých situáciách prejavovať jej telekinetické schopnosti. Jedná sa o vynikajúci inteligentný horor s náboženskou tematikou, výbornou réžiou, kamerou, hudbou, atmosférou a neskutočným hereckým výkonom Sissy Spacek. Film patrí medzi to najlepšie z inteligentného hororu. Majstrovské umelecké dielo o krutosti ľudí, ktorí majú potrebu ubližovať slabším a o nezdravom náboženskom fanatizme, ktorý mal za následok ťažký život „bezmocnej“ Carrie.(4.4.2007)

Opět skvostná Sissi Spaček, kterou jsem si nenechala ujít ani v žánru, který mně není moc blízký. Stephena Kinga mám trochu načteného, tak jsem trochu tušila, v jakých vodách se asi ocitnu. Fanatická matka s křehkou a půvabnou dcerou, která tolik toužila být jako ostatní děvčata kolem ní, ale všechno nabralo jiné obrátky zjištěním samotné Carrie o svých prazvláštních schopnostech. Na plese byla nádherná, tu chvíli štěstí, které se zračilo z celé její osobnosti, jsem si vysloveně vychutnala i když jsem věděla jak to asi skončí. To je jediné mínus na celém filmu, že ten závěr plesu a následné události se mně zdály přece jen malinko zdlouhavější, než bych si představovala, ale ten puntík na konci neměl chybu. Hodně silná čtyřka a doporučuju.(22.7.2014)

• - Ve scéně, kde se Sue (Amy Irving) baví s Tommym (William Katt) u zapnutého televizoru, v televizi právě začíná film Souboj u El Diablo (1966) s Jamesem Garnerem, jehož jména je možné zahlédnout v titulcích. (m.xFuck)

• - Carrie obsahuje klíčová témata amerického hororu 70. let a zároveň předznamenala nástup několika pozdějších subžánrů - např. slasher a teenage hororů. (ClintEastwood)

• - Ve scéně, kdy Carrie (Sissy Spacek) rozbije ve svém pokoji zrcadlo, je jasně vidět, že se vysype celé. Když k němu ale o okamžik později přistoupí, střepy v levém dolním rohu jsou na svém místě. (Geriel)