• slovenský

(festivalový název)

Horor / Drama / Thriller

USA, 1976, 98 min

Četl jsem Carrie od Stephena Kinga a tam si všechno představíte podle sebe a ve filmu je to nakonec úplně jiný. :-) Druhé shlédnutí Carrie se mi líbilo o něco víc, než když jsem to viděl poprvé. Knížku jsem už četl hodně dávno, tak si nevybavím všechno, proto byla možná tentokrát lepší podívaná. Ples je vrcholem celého filmu a zúčtování s matkou třešničkou na dortu. Jsem hrozně zvědavý na remake.(31.10.2012)

De Palma sa nezaprie - voyeurizmus je cítiť už z úvodnej scény v sprche, keď kamera zaberá ladné krivky Sissy Spacek. Tá mala za sebou, narozdiel od prakticky debutujúceho Travoltu (čím sa zaradil do generácie skvelých hercov začínajúcich svoju kariéru v hororoch, ďalším je napr. Kevin Bacon v originálnom Piatku trinástom) už v tej dobe spoluprácu s Terrencom Malickom na Badlands, čo sa prejavilo na jej stvárnení citlivej dospievajúcej tínedžerky, šikanovanej okolím vrátane fanatickej matky, hlboko presvedčenej o dcérinej duchovnej nečistote. Jeden silný symbol s prekvapivým významom za druhým, problematika dospievania, šikany, tvrdej náboženskej výchovy, objavovania svojho "ženstva" a to všetko mixnuté paranormálnymi silami (čím sa Carrie pripodobňuje Podpaľačke). Ale čo ten príbeh? Na jednu stranu bolestne nerozvinutý, zároveň však neustále zmeny tempa z pokojného tínedžerského filmu až do fázy apokalyptického hororového (nutne neznamená strašidelného) záveru narúšajú dejovú dynamiku a niektoré scény by som strihal, strihal a strihal. Maturitný ples je vrcholom celého filmu - celok, polodetail, detail, montáž, tempo, prechody z postáv na objekty a naopak, atmosféra umocnená Donaggiovou virtuóznou skladbou Bucket Of Blood, uvoľnená zlosť prepukajúca v masaker - jedna z technicky najdokonalejších scén 70. rokov, s akými som mal tú česť. Len škoda, že ju kazí zombie walking mód Sissy Spacek (ktorý dnes už pôsobí dosť úsmevne). Infarktový koniec je opäť parádny. Viem si však predstaviť aj lepšie prevedenie knižky na plátno. 70%(4.7.2014)

Vlastně ani není od věci, že jsem novou Carrie viděl jako první a až pak se vrátil k té původní, kterou měla na starosti legenda v oboru - Brian De Palma. Nová Carrie se mi totiž až do shlédnutí staré verze zdála docela dobrá. To jsem ale netušil, jak zajímavý je horor právě od De Palmy. Na tehdejší dobu naprosto perfektně zvládnutý horor, který o telekinezi mluví jen po málu, aby na konci rozjel brutální změť scén, na které čeká každý z nás. A opravdu stojí za to. Z povinnosti nové Carrie strhávám jednu hvězdičku. Když si uvědomím, že tenhle film je starý takřka 40 let a stále má na poli hororů co nabídnout, jímá mě až hrůza, co by na něj říkali dnešní mladí, pro které je určená právě ta nová verze. Přitom tolik originálních nápadů, se kterými přišla Carrie, byste v dnešním hororu hledali těžko.(25.7.2015)

V závěru docela drsný teenagersko-psychologický horor o zakřiknutý, šeredný a telekinezí nadaný zrzce, která je střídavě terorizována bláznivě pobožbou máti, a střídavě šikanována svýma slepičíma spolužačkama. Tak to jde první hodinu (nuda), pak ples, a posledních 15 minut se konečně rozpoutá celkem slušný horor, který ale už můj dojem stejně nezachránil. Natočeno je to na tehdejší poměry dobře, o tom žádná. Jen se prostě moc dlouho nic nedělo a hlavně (a je to možná povrchní) nemám rád koukat hodinu a půl hodiny na takovou sexuálně potlačenou hnusku... Bonus: Travolta tu rube prasata.(18.1.2011)

Pamatujete ještě jednohlasý dabing na VHS? Jasně, tahle otázka směřuje spíše k těm pamětníkům z vás tady na ČSFD : ) Právě díky této technické vymoženosti dostupné za socialismu a kutilům v zemi za železnou oponou má pro mě tenhle film dvojí příchuť .. prvně jsem totiž Carrie viděl v němčině v tak absurdním dabingu (ten člověk zjevně tenhle jazyk moc neovládal, natož češtinu), že jsem si myslel, že je to spíše nějaká parodie než horor. Napodruhé (díky TV) už jsem svůj žánrový omyl pochopil a díky tomu se ještě více krvavě bavil .(12.1.2014)

• - Carrie je úplně první adaptace některého z děl Stephena Kinga. (dokec)

• - Ve scéně, kde se Sue (Amy Irving) baví s Tommym (William Katt) u zapnutého televizoru, v televizi právě začíná film Souboj u El Diablo (1966) s Jamesem Garnerem, jehož jména je možné zahlédnout v titulcích. (m.xFuck)

• - Carrie patrí medzi 12 najobľúbenejších filmov Quentina Tarantina. Uviedol to pre britský filmový magazín Sight and Sound. (dom1niq)