Kdo by se domníval, že akční monopol mužských hrdinů nabouraly Lara Croft a její vrstevnice teprve v relativně nedávné době, je na omylu. Dobrodružný žánr zrodil své první ženské hvězdy už před sto lety.
„...plakát u vchodu oznamuje, že se v kině promítá film s výmluvným titulem Záhady New Yorku, a sice epizoda Škrtící ruka, v hlavní roli s velkou star Pearl Whiteovou, kinohvězdou, kterou zbožňuje celý svět. Lidé na chodníku před kinem mávají na taxíky a fiakry. Dédée (Catherine Hesslingová), Jean (Renoir) a Coco (Claude Renoir) se proplétají mezi vycházejícími diváky, aby se dostali ke svému autu. Všichni tři hodnotí film a Dédée, jež má pod očima rozmazanou řasenku, překypuje nadšením. „Já umírala hrůzou, když ten Číňan vešel do pokoje k Elaine a šel na ni s dýkou..." Jean se zaměřuje hlavně na techniku a zvláštní efekty. „Triky jsou dobře udělané. Třeba tam, jak padá z pětadvacátého poschodí a zachytí se za stožár vlajky!" A jeden přes druhého připomínají silné okamžiky filmu, který je uchvátil..." Tolik Jacques Renoir ve své románové rekonstrukci Milostný obraz, česky vydané v roce 2006 v nakladatelství Lidové noviny. Škrtící ruka, o níž je v textu řeč, byla první z celkem čtrnácti epizod Záhad New Yorku. (NFA)