Krvavý stát

Red State

Red State

Drama / Thriller / Akční / Horor

USA, 2011, 97 min (Director's cut: 85 min)

• Chrustyn

Kultovní režisér přisprostlých komedií o sexu a Star Wars Kevin Smith se buď pokoušel natočit smrtelně vážně míněný akční horor ve stylu vyvraždovaček Roba Zombieho nebo se chtěl vysmát všem církevním hodnotám a pobožným bláznům, kteří se nechávají vést bohem. Každopádně vznikla krvavá podivnost, kterou budu ve Smithově filmografii rázně přeskakovat.(26.8.2012)

Red State má smůlu v tom, že dvě hlavní divácké skupiny, které se na něj budou chtít podívat, nemá velkou šanci zaujmout. Fanoušci Kevina Smithe mají jeho filmy rádi především kvůli humoru, nikoli kvůli ideologii. Smithovská kritičnost vůči všemu možnému je podle očekávání přítomna v míře vrchovaté, film nedělá kompromisy. Humor tu je ale jenom ve stopovém množství - například když se nad nějakou postavou pobaveně uchechtnete a řeknete si "heh, to je ale svině". No a hororoví konzumenti tu toho pro sebe taky moc nenajdou. Ale pokud dokážete ocenit vynikající technickou stránku, důmyslnou stavbu příběhu, střídání žánrů (nejpřesnější popis - nábožensko-politický dramatický thriller s akčními pasážemi a špetkou exploitačního hororu) atd., budete spokojeni. Red State sice nakonec není ve své výpovědi nikterak objevný či geniální, ale v době, kdy z filmů ideologie téměř zmizela, jsem rád i za to málo (přestože nemůžu říct, že bych se pod jeho kritické vyznění podepsal).(13.9.2011)

Předně - část filmu je nepříjemně upovídaná. Kázání fanatického kněze je lakmusovým papírkem trpělivosti - blá, blá, blá. Myslí si scénárista, že veškerá omladina jest padlá na hlavu a myslí jen tím mezi nohama? Asi ano. Podá-li vám někdo cizí otevřené pivo z lednice, je to normální? Ne. Prcháte-li před zabijáky se samopalem, je logické, že je postřílíte - nebo se alespoň pokusíte. Může parta amatérských fanatiků střílet lépe než vycvičená jednotka? Dle tvůrců rozhodně ano. Na druhou stranu vítám filmy, které stále upozorňují na fanatické šílence okolo nás. Střelba působí velmi realisticky stejně jako zásahy kulkou. Škoda, že naznačené mysterium bylo nakonec logicky vysvětleno - naštěstí s vtipnou pointou. Závěr mohl vypadat komicky, leč mám obavy, že mocní opravdu takto rozhodují o osudech druhých...(5.12.2011)

• dobytek

Kde jsou ty časy, když Kevin Smith točil filmy jako Clerks nebo Mallrats... Nevim, jestli už si na to začal připadat starej nebo je za tim nějakej jinej důvod, ale to snad radši, ať už netočí nic. Po totálnim propadáku Poldové přišel s touhle slátaninou. Přišlo mi to, jak kdyby ani sám nevěděl, co chce vlastně natočit. První polovina je o tom, jak se náboženský fanatici rozhodnou, že ve jménu boha budou trestat různý hříšníky, co se provinili např. tim, že si na netu dohodnou s někym šukačku. Průser je, že většinu času jenom posloucháte nějakýho ideologickýho vůdce těch fanatiků, jak cituje různý úryvky z bible. Tohle se mohlo klidně vyhodit a divák by nezůstal o nic ochuzen. Asi v půlce se k tomu přimotá ATF a začíná se v podstatě od nuly. Pak následuje dlouhá střílečka, která mi přišla jako nejlepší část celýho filmu. Jenže zase to posere jakýsi mimózní rozuzlení. Kevin Smith by udělal nejlíp, kdyby natočil zase nějakou pohodovou komedii o různejch flákačích, zevlácích a geekách. A Johna Goodmana příště taky radši v nějaký komedii.(19.3.2013)

• Zeck

Tento film je stejně impotentní jako komentář Makera (dejte mu bodík). Red State měl velkou šanci zaujmout, protože představil ultrafanatické náboženské idioty, kteří by se velmi hodili k nějákému mohutnému masakru na konci filmu. Problém je ten, že scénárista a následně i režisér tak nějak všechno dojebali. Původní dějová linie se měla točit kolem tří nadržených puberťáků, jejich mučení a následný útěk, ale najednou se vše zvrhne v naprosto idiotskou záležitost, kdy se na scéně objeví vládní agenti aby všechny rozstříleli. Sterilní desetiminutové proslovy střídají sterilní desetiminutové přestřelky a následují desetiminutové pasáže, které nemají sebemenší smysl. Hledat v tomto guláši nějákou myšlenku a pointu je stejně naivní jako potápět se mezi hovna v Toi Toice s nadějí, že najdete diamant. Nefunguje zde psychologická stránka filmu, nefunguje zde hororová stránka filmu, nefunguje zde akční stránka filmu, což je trochu v prdeli, když se to tvůrci snažili skloubit a narvat do jednoho balení. 40%(15.10.2011)

• - Celý film byl natočen chronologicky, což nebývá zvykem. (montana_cz)

• - Film nemá žádnou hudbu. Celý soundtrack se skládá z písní zpívaných přímo ve filmu. (montana_cz)

• - Režisér Kevin Smith si ve filmu zahrál muže, který vykřikne poslední větu filmu: “Shut the fuck up.“ (Vlado666)