Krvavý stát

Red State

Red State

Drama / Thriller / Akční / Horor

USA, 2011, 97 min (Director's cut: 85 min)

Paráda! Konečně si zase můžu hodit horor do své topky. Ale není to čistokrevný horor, to ani náhodou. Je to směska všeho možnýho: náboženství, krimi, akční, teenage, trochu exploitu. Prostě mišmaš, který zde mnozí kritizují, ale mě to sedlo do nálady parádně. Strašně mile mě potěšila ukecanost filmu, absolutní nepředvídatelnost a možný reálný rozměr. Do dokonalosti mi schází více napětí, nějaká mrazivější hudba a asi i lepší finále. Hodnocení = 75%(20.10.2011)

• Botič

Bowling for Red State! Po osmi bezchybných kouscích stačily pouhé dva filmy k tomu, aby se z Kevina Smithe stala osina ve zřítelnici. Smith zajímavé myšlenky má, ale ty tentokrát marně hledaly formu. První hodina vyvolává svou náladou mrazení po celém těle, ale jakmile se ke slovu přihlásí pušky a kulomety stává se z Red State průměrná televizní báchorka s rádoby drsnými hláškami a kupou mrtvol na dvorku šumící vesele do ztracena. PS: Doufám, že Smith, po vzoru Stevena Soderbergha, svůj konec kariéry zase hezky odvolá - byla by to škoda rozloučit se s námi flákači, co (marně?) naháníme svojí Amy, dvěma naprosto průměrnými snímky a sportovním dramatem!(15.10.2011)

Tento film mohl být výjimečný v mnoha ohledech, ale utopil se ve zbytečné snaze o kontroverzi a nerozhodnosti, jaký žánr bude vlastně reprezentovat. Tři kamarádi ze školy objeví na netu inzerát, ve kterém zralá žena nabízí sex. Neváhají ani minutu, a protože dotyčná bydlí nedaleko, rozjedou se za ní, aby konečně smočili. Z přívěsu vyleze nevzhledná ženská s lahví piva v ruce, ale klukům se přesto líbí. Každý normální by se otočil a odešel by, ale oni něco málo vypijí piva s uspávadlem a po probuzení zjistí, že padli do spárů náboženských fanatiků, které vede šílený pastor nenávidějící tento zkažený svět a se svými přívrženci ho hodlá napravovat po svém. V prvé řadě, co mně na filmu vadilo, byly jeho sáhodlouhé a v podstatě dokola se opakující dialogy řešící jen v menších obměnách stále stejný problém, který divák už dávno pochopil, ale režisér pro jistotu dialogy nekrátil a několikrát zopakoval o co v příští scéně asi tak půjde. Zpočátku realistické vyznění dramatické situace, do které se kluci dostali, vezme za své od chvíle, kdy se do celé záležitosti vloží ozbrojená jednotka vládních agentů vedená Johnem Goodmanem. Film se i nadále snažil podsouvat, jak je syrově realistický, ale to už dávno neplatilo, ale přesto obléhání kaple bylo zvládnuto velmi dobře. Líbilo se mně, jak bylo nakládáno s hlavními postavami a nebylo možné odhadnout, v jaké chvíli zmizí ze scény. Naopak jednání některých postav, bylo místy krajně nelogické, a když se například jednomu z kluků podařilo utéct a dostat se ke zbrani, tak místo, aby šílence postřílel, dal se nepravděpodobně na útěk. Hororový příznivce příliš uspokojený nebude, protože scénám mučení není věnován velký prostor, ale zato se "fuckuje" v každé druhé větě, a stejně tak je zde únavná přehršle náboženských keců. Rovněž po herecké stránce bych nevznesl žádné námitky. Nejvíc ale překvapí, že tento film režíroval Kevin Smith a to není režisér pro tento druh filmu tak úplně ten pravý. Na výsledku je znát značná rozpolcenost díla, kdy vlastně ani nebylo záměrem natočit horor, ale spíše film, o kterém se bude delší dobu mluvit. A do jaké míry se to podařilo, to už si musí každý posoudit sám. Smith se za nic stydět nemusí, ale přesto film není snadné pro jeho kontroverzní přesah vstřebat, ale nakonec jsem ho vstřebal. 70%(30.10.2011)

Kevča Smith poprvé vynechal humor (teda né že by si ho tam úchyláci mého typu nenašli) a nasadil syrovou strunu v příběhu o pošahaných panbíčkářích, kteří mají v hlavě nasráno víc, než jejich oběti v gatích. A vzhledem k tomu, že do toho zasáhne i zajímavá linka s neúspěšným polišem, rodinka se chová skoro jak vývar z filmečků Roba Zombieho a má to celé jen osmdesát minut, nenudí. 70%(25.10.2012)

Neskutečné, já opravdu dávám filmu od Kevina Smitha plný počet! Red State je skvělý film, který v 90 % své stopáže vám ukáže fanatiky, kteří dělají špatné věci, (ale mají na to výmluvu - Bibli a Boha) aby vám v posledních 10 % své stopáže ukázal agenty, kteří… dělají taky špatné věci (ale mají na to výmluvu - zákon). Možná nejkomplexnější film Kevina Smithe, kterému, troufám si tvrdit, se ještě dlouho nedostane takového uznání, jaké by si zasloužil. Kevin konečně dospěl, rozhlédl se a napsal scénář o dnešním světě plné strachu. A je jedno, jestli to je strach z fanatiků či agentů… Je mi jasné, že přední fanoušci tohoto režiséra zde budou brečet "to není vůbec Smith", ale to mi je jedno. 100 %. P. S. Už chápu, proč Tarantino prohlásil: "I fucking LOVE this movie!"(15.12.2011)

• - Jedná se o nízkorozpočtový horor. Náklady na speciální efekty stály jen 5 000 dolarů. (virus10)

• - Jde o první film Kevina Smithe, který byl kompletně natočen digitální kamerou. Díky tomu mohl Smith vždy aktuálně natočený materiál ještě v tentýž den stříhat. Už dva dny po poslední klapce tak měl připravený první hotový sestřih filmu. (montana_cz)

• - Jedná se o Smithův snímek s nejnižším rozpočtem od filmu Hledám Amy (1997). (Vlado666)