Antikrist

• Slovensko Antikrist (více)
Drama / Horor / Mysteriózní / Psychologický
Dánsko / Německo / Francie / Švédsko / Itálie / Polsko, 2009, 109 min

Muž (Willem Dafoe) a Žena (Charlotte Gainsbourg) se vášnivě milují. Tragédie, která se dala snadno odvrátit, navždy změní jejich životy. Ona zcela zkolabuje, on se snaží zachránit jejich manželství. Navrhuje společnou terapii v odlehlém srubu uprostřed lesů, které jako by vystoupily z té nejhorší noční můry. V tu se mění i pobyt manželů. Jeden z nejkontroverzněji přijatých filmů 62. MFF v Cannes nenechá žádného diváka chladným. První snímek z Trierovy „trilogie deprese“ vynesl Charlotte Gainsbourg v Cannes cenu za nejlepší ženský herecký výkon. Experimentální psychologický horor inspiroval vlastní boj Larse von Triera s depresí a úzkostí. (Aerofilms)

edie sedgwic

Co k tomu dodat, filmy Von Triera su pre mna nahladom do tych najhlbsich a najtemnejsich zakuti ludskej duse. Zlo je vsadepritomne a reziser nam to neustale pripomina. Nehovoriac o tom, ze ma nos na hercov, presne vie, koho obsadit. Treba este dodat, ze vysledny efekt bol silnejsi ako sto hororov dokopy, ziadne predvidatelne lakacie sceny ci bubakovia, ale mrazive zlo a posadnutost, ktore su o to strasnejsie, ze su v kazdom z nas...Opat velmi vydareny pocin. ()

RedHot

Sedmdesátiprocentní film silný jako sedmdesátiprocentní lihovina. Pálí a nezachutná každému, ale na panáka to tedy dělané není - spíš k tomu praskajícímu krbu a se sodou. Velmi efektní a efektivní filmařská práce. Možná se zdá jen mně, že gradovat by příběh měl trochu plynuleji – třeba má ten náhlý zlom a děsivý finiš své přívržence. Nedoporučuji milovníkům filmových jednohubek, ti ať si zajedou na jiný košt. --- Děsivé, omračující, strhující. Nějak tak bych tohoto dánského prince popsal. ()

chelsea17

Z tohoto díla Larse von Triera mám rozporuplné pocity. Je to dost specifický film, který je opravdu psychologický a není pro každého. Obsahuje scény, které nutí člověka myslet nad vším podstatným a zároveň další scéna vše shodí a já vidím jen něco nechutného nebo nevhodného. Nakonec u mě převládl spíš druhý názor, ale černě bych to neviděl. Na další filmy dánského režiséra se podívám se zájmem, CO dokáže vytvořit a jak na určité téma pohlíží právě on. Třeba se najde kousek, který se mi bude líbit víc. ()

ladno

Najnechutnejší a najzvrátenejší kinematografický počin, aký som videl. Napriek tomu som ho však v polovici nevypol. Prečo? Lebo v tomto filme neboli tieto nechutné zvrátenosti samoúčelné, ako u hororoch typu SAW či Grotesque. Bez nich proste film nemohol fungovať tak, ako mal. Je to naozaj ťažký film, na ktorého emocionálnu vlnu sa ani nepokúšajte naladiť, inak sa z neho už nevymotáte. Odporné a úžasné zároveň. To naozaj nemôžem povedať o mnohých filmoch. Psychologická hra je dotiahnutá do dokonalosti, zábery prírody a zvierat umocňujú divácky zážitok na maximum, herci hrajú ako o život (doslova) a ak sa niektorému filmu podarilo zachytiť podstatu antikrista, tak tomuto a žiadnemu inému. Druhé zhliadnutie rozhodne sám nepristúpim, no na tomto filme je niečo tak fascinujúce, že sa mu asi nevyhnem. Hoci viem, že mi z neho bude tak zle, ako pri prvom zhliadnutí. Rozhodne neodporúčam slabým povahám a pesimistom, to by už daní jedinci nemuseli rozdýchať. A hoci je niečo takéto ťažko hodnotiť na hviezdičkovej škále, budem sa prikláňať k maximálnemu počtu. ()

Bozvav

Velmi bizardní filmový počin, jenž disponuje notnou dávkou emočního šílenství. Množství obrazů sice nedává smysl, ale jako celek velmi působivé. Z hlediska filmařiny filmu není co vytknout. Kamera, vizuál, hudba, herecké výkony vše fantastické. Ovšem po všech těch řečech o kontroverzi Antikrista je pro mě skutečná podoba filmu docela překvapivá. Jistě, pojetí je temné, zvláště v prvních dvou třetinách emoce i psychologický propad obou protagonistů je zachycen velmi spektakulózním způsobem. Jednoduše řečeno, když máš doma totálního magora, neber si ho na chatu. Co se týče závěru, nezdál se mi ten přechod do poslední třetiny, některé scény příliš samoúčelné, byť vizuál temné až démonizující přírody, která se jakoby s pokoutním úsměškem přibližovala, byly fascinující (jen mě to utvrdilo v tom, že když se bojím, nemám chodit do lesa). Nicméně dopad na mne prostě nebyl tak silný, jak bych očekávala. Snímek ve mně mnoho emocí nevzbudil, snad jen poznání, že magorie je jako rakovina. Prostě buď v nás dřímá, nebo ne. Někdy se objeví znenadání a někdy čeká na spouštěč. Takže vážení nekuřte, když nechcete umřít na rakovinu plic a souložte jen když vám ratolesti hlídá babička, ať pak nezmasakrujete polovinu populace. Za mne 3 hvězdy. ()

pipapa odpad!

Nesmyslný a zbytečný film. Homoděj Trier je velkým obdivovatelem Pasoliniho (podílel se např. na dánské DVD-edici Pasoliniho "Trilogie života") a pravděpodobně už od kdysi-prvního zhlédnutí "120 dní Sodomy" nosil v sobě neustálou touhu tohle, ve své době totálně šokující dílo, někdy překonat. Zapomněl však, že skutečný umělec se stavá geniálním nikoli perfektně zvládnutým filmovým řemeslem (= technikou), ale jen a pouze od přírody daným (= a tady se nelze nic naučit/doučit!) nezměrným citem pro věc, nejlépe ještě podpořený (jako u Pasoliniho) vysokým IQ. Zatímco Pasoliniho "šok" má vždy pevný/reálný základ (politický+ lidské bytí), vycházející vždy z jeho hlubokého osobního přesvědčení, chápání a interpretace věcí, Trier žádné takové přesvědčení nemá, ani zvláštní cit pro věc, chce pouze šokovat za každou cenu, chce být druhý/nový "Pasolini". A tak si vybere náhodné téma "ztráta/smrt dítěte" a bolest a utrpení, které jsou s tím spojené, přetransformuje do nereálné šokující fantasmagorie. Na to mu ale inteligentní divák ani kritika neskočí. Pasoliniho první počin "Accattone" (1961) patří dnes právem do pokladnice světové kinematografie. Trier začínal svoji kariéru, odpovídající jeho úrovni, zcela jinak = homo-pornografickou produkcí!...Antikrist může být mimo jiné a výše uvedené také výsledkem nějaké Trierovy psychické poruchy = ve Skandinávii totiž trpí nejrůznějšími psychickými poruchami, depresemi apod. vysoké procento obyvatel včetně umělců = Skandinávie je hezká tak jen na pohlednicích, žít zde není zdaleka tak lehké ani zajímavé, jak si lidé z jiných koutů světa myslí! ()

Galahad

První pětiminutovku prologu jsem si vyloženě užil, nejprve troška poetiky, troška porna a pak rána pod pás. Následně jsem zhruba hodinu čekal, kam to celé povede a užíval si skvělou kameru a herectví Charlotte Gainsbourg. Poté mi připadalo, jako by chtěl pan Trier vyučovat režiséry béčkových hororů jak že se to dělá a několikrát mě přinutil, abych odvrátil tvář, což se mi často nestává. Nakonec jsem to celé snad i pochopil, ale narozdíl od jiných Larsových filmů tenhle už nikdy více!!!... tak přeci jen... 5.8.2011 shlédnuto znovu a to pod dojem tři dny před tím shlédnuté Melancholie, zarovnávám na plný počet :-) ()

BathoryMan

"Chaos vládne"!Realistická brutalita tak ako ju dokáže podať len Trier s hereckým koncertom dvojice Dafoe - Gainsbourg.A množstvom brutálne odporných scén,ktoré sa mi bohužial dostali až podkožu(klitoris a nožničky...)! ()

Ippolito

Film, na který se jen tak nezapomíná...po přečtení několika komentářů tady na CSFD na mě působí ještě silnějším dojmem, než jakým na mě působil bezprostředně po jeho zhlédnutí. Pořád musím přemýšlet nad určitými momenty, motivy, jejich funkcí a významem...proč obouvala botičky naruby? Byl to výraz její zvrácené morálky...? Atd. Snad budu mít po dalším zhlédnutí trošku víc jasno... ()

agassi68

Jeden z filmov, kde oscilujete medzi 2-5*. Bezprostredne po skončení filmu som bol skôr za tie dve hviezdičky. Ale už po pár hodinách, keď som prežul tie skoro dve hodiny znovu v hlave si myslím, že Trier je svojim spôsobom génius. Pretože takúto tému hodiť na plátno a neskĺznuť pod hranicu umenia a gýču je veľmi obtiažne. Úvodná pasáž /prológ/ je fantastický! Potom je už na divákovi, čo si z toho vyberie. Jednoznačne nie každý dokáže stráviť toto dielo a sám som mal problém s niektorými scénami a to som fanúšik gore filmov. Pre tých, čo s hnusom odvracali hlavy doporučujem Lynchov Eraserhead :) ()

bender666

Mezi dvěma a třemi hvězdičkami (50%). Záběry a scény byly vizuálně velmi zajímavě, ale zobrazování nechutností (jako ejakulace krve apod.) tam podle mě prostě nemusí být, aspoň já na to nemám žaludek. Film nutí k přemýšlení, ale chceme nad otázkami, které vyvolává vůbec přemýšlet? Trochu mě mj. zarážel vztah (údajně hluboká láska) těch dvou už na začátku filmu, nepřišlo mi to opravdové a také to, že "On" se nad smrtí dítěte téměř ani nepozastavil zůstává bez vysvětlení. ()

xavierr13

Moc som teda nepochopil, k čomu vlastne to. Malo to diváka znechutiť? Prečo ale až tak detailné pornografické scény? Malo to v divákovi nechat niečo na zamyslenie? K čomu ale tie nechutárne blížiace sa k slavnému Saw? Alebo je to nebodaj poburujúca psychologická dráma? No - priznajme si to, samotná myšlienka snímku tiež nič extra. Skoro mi to prišlo ako dielo nejakého uchyláka, ktorý chcel byt trochu kontroverzní a ukázat na seba. Na mna ale vôbec nezapôsobil. Počull som síce na režiséra samu chválu, ale po pozretí Antikrista neviem, či sa ešte niekedi na nejaké jeho dielo pozriem. ()

FilmWave

Kdybych napsal, že "Antikrist" je jakoby Lynch natočil "Evil Dead", tak by to bylo jen jedno velké zbožné přání. Toto prostě nedávám! "Z toho by člověk blil a já bleju, já bleju." Přitom ten film je vizuálně opravdu skvost (např. celý prolog, zpomalovačky v lese, "chaos reigns", ...). Obsahově ale, než dojde na nechutnosti, prostě nuda. Trier úmyslně mixuje žánry a schválně ruší pravidla (občas se odhalí nějaká stopa, něco se naznačí, ale je to spíš hra s diváky než s příběhem). Takové tahání za nos a pak přijde mučení. ()

mala_kea

Co dodat. Lars von Trier se s tím vypořádal po svém, ale udělal dobře ?...Když vezmete v potaz, že klasický psychologhický thriller o hnusných věcech vidíte každý den. Tento je stejný, ale je však uplně jiný. Willem Defoe je frajer. Charlotte Gainsbourg se mi moc nelíbí, ale zahrála si, to svoje. Takto svérázný, dramatický, ale zároven humusácký film, který naférovku vše ukazuje a neskrývá ani genitálie mě opravdu dostal a jen s otevřenou hubou jsem koukal. Děj, jak jsem říkal, je defakto kopie všech, ale provedením se uchyluje uplně jiným směrem. Skvělá práce. Ale na 5* tomu ještě něco chybí. ()

HoleToFeed

Ak ste nevideli filmy ako BreakingTheWaves, Taxidermia, . . . alebo sa nepovažujete za náročného vážneho diváka, film nepozerajte alebo sa pripravte "úplne na všetko" LvT opäť bez žiadneho zbytočného moralizovania, popisuje súčasné dianie v spoločnosti a dáva jej to, čo si , či už vo filmoch, videohrách. . . často-krát pýta. Čiže sex, násilie, . . . Tak ako LvT radí v seriály Riget: nezakrývajte si oči a ani neodvracajte zrak od obrazovky-plátna, lebo potom to je ešte horšie ()

kostej_

Po dlouhé době pořádný psychoanalytický film dokazující, že psychoanalýza ve filmu není mrtvá a že je stále možné ji zde dále rozvíjet. Temné vrstvy lidského nevědomí opět vyplouvají na povrch, tentokrát v působivé kombinaci s některými postupy spirituálního a horrorového filmu. ()

Von Trier natočí katastrofický film

Von Trier natočí katastrofický film

21.10.2009

Ale znáte ho – stejně jako Antichrist není tuctový horor, ani od projektu Planet Melancholia neočekávejte nic ve stylu Rolanda Emmericha. Ano, zápletka je sci-fi (k Zemi se přiblíží obrovská cizí… (více)

Conan, Kolo času a Antikrist

Conan, Kolo času a Antikrist

21.08.2008

A máte tady několik zpráviček z hájemství fantasy a hororu. Nejdříve něco o dlouho plánovaném restartu Conana. Zdá se, že barbarský válečník, který na začátku 80. let proslavil Arnieho, se po mnoha… (více)

Von Trier vyvolává Ďábla

Von Trier vyvolává Ďábla