Svobodárna (TV film)

Komedie / Krátkometrážní

Československo, 1987, 34 min

Jiří Vanýsek

Předloha:

Arkadij Timofejevič Averčenko (povídka)

Jiří Vanýsek
  • Kri-kri

Zápletka je sice strašně roztahaná a divák netrpělivě čeká na rozuzlení, které se ne a ne dostavit. Ale párkrát jsem se zasmál, třeba u turistického oddílu mládeže. Nejvíc mě pobavilo, když se Janžurová vytasí hned s třemi kopiemi formuláře, přičemž první si zmačká, druhý začmárá a na ten třetí vyplní údaje někoho jiného, než za kým původně přišla. Její skvěle zahraná role neodbytné matky je jedno z mála pozitiv, jaké může film nabídnout. 35%(30.9.2017)

• LadyPupu

Hmmm. Tak to byla slátanina. Ondřej "Jana" Havelka hraje idiota, kterej si myslí, že bejt v TOM, znamená bejt v Turistickým oddílu mládeže. Janžurka si ho jako potencionální tchýně předem ani řádně neproklepne a do toho se vždycky úplně nevhod ozve ňáký la la la na na na, což jako má bejt asi náladový hudební podkres. Potěš koště.(21.2.2016)

Malá televizní komedie o jednom velkém omylu a zcela podivném jednání hlavního hrdiny, který si vlastně ani není jist, jestli ta cizí paní nemá pravdu. Havelka si krásně zahrál nesmělého mladíka, Janžurka zase parádně part matky, která hodlá provdat svou dceru stůj co stůj. I když to není žádné velké dílo, jako televizní komedie s pomalým tempem a skvělou Janžurkou nezklame. Hudba: Jan Fiala(5.1.2013)

• noriaki

Jako by nestačil předvídatelný a ne moc nápaditý scénář, on ještě musel režisér obsadit dva herce s tak pomalým projevem a vymyslet jim nesmělé charaktery. Sledovat jejich slovní výměny bylo na dlouhé lokte. Když Janžurová položila otázku, postavil jsem vodu na čaj a než jí Havelka odpověděl, tak mi vystydl. I kdyby mělo vyprávění nějaké tempo, děsný hudební pokres by ho stejně spolehlivě zabil.(3.4.2018)

Samotná zápletka není zase až tak moc vtipná, ale scénář byl napsán poměrně slušně a objevuje se v něm hodně úsměvných momentů. Když si k tomu připočteme Ivu Janžurovou jako ráznou matku a Ondřeje Havelku jako mladíka, kterému se nechce do ženění, vychází z toho příjemná a vtipná krátká komedie. I když krátká.. myslím, že lehké zkrácení by filmu neuškodilo.(17.1.2014)