Vstaň a jdi dál (TV film)

Dokumentární

Československo, 1990, 49 min

Lída Baarová

Komentáře uživatelů k TV filmu (4)

O trochu lepší byl dokument Sladké hořkosti Lídy Baarové, a pak snad ještě nějaké odvysílání v pořadu na Vlastní oči. Co se týče samotné Lídy Baarové herečky-filmové hvězdy, s velkým šarmem, a jistým kouzlem osobnosti, kterému tehdy podlehl nejeden muž, tak byla opravdu radost jí poslouchat, zavzpomínala na své rodiče, na své herecké začátky, a na herecké kolegy Haase, Högera, Štěpánka atd. Na režiséry Friče, Lamače, Cikána, Innemanna nebo třeba na Italského Felliniho (Darmošlapové), a především pak na Otakara Vávru, s nímž podle mého natočila své úplně nejlepší filmy své herecké kariéry. Viz. třeba originální Panenství, Ohnivé léto, nebo její poslední film Turbina. Dále tam také z jejích úst zaznělo, že za svou největší a osudovou chybu považuje nevyužití nabídky od Americké společnosti MGM z roku 1937 během natáčení filmu Panenství. Sám si myslím že kdyby tu nabídku tehdy využila, tak by sice přišla tady v Čechách o své nejlepší filmy ale na 100% by se v té době v Americe prosadila, samozřejmě dnes je to bez debat skoro nemožné. A pak zcela určitě, by jí úplně míjela válka, vztah s říšským ministrem propagandy a osvěty Josefem Goebbelsem, a nebo třeba pozdější obvinění s kolaborace a velezrady, za kterou by tady zcela jistě v komunistickém režimu tvrdě pykala. Něco nového jsem se sice dozvěděl, trochu jsem byl i překvapen z toho že zde tuším nezaznělo ani slovo o J. Goebbelsovi nebo třeba O Svatopluku Benešovi. Dokument se skládal i s jejích filmových rolích, a tady jsem byl skutečně velmi překvapen že ČT sáhla po takových filmech jako Šenkýřka u divoké krásy, nebo po Paličově dceři, vesměs po filmem dnes už skoro ztracených a filmech které jsem opravdu řadu let neviděl ani na jedné z našich tuzemských televizí. Jako celkem však hodnotím jen průměrně.(18.6.2007)

Dokument, který dokázal mnoho v tom směru, že v něm Baarové prakticky nikdo neskákal do řeči a přinesl ukázky z reklamního filmu Baby a hraného Šenkýřka "U divoké krásky". Vzhledem ale k čerstvé době porevoluční nikoho nenapadlo příliš se dobývat odpovědí směrem k její zahraniční kariéře, která je dodnes pro našince naprostým tabu. Jedno vydání Felliniho v LK takovou mezeru nezacelí. Stále ve vzduchu visí tolik nejasností kolem její práce v Německu, Rakousku, Itálii a Španělsku. Ve filmu i na divadle. Kdo by se tomu ale věnoval, že, když běžně dostupná literatura toto téma mete pravidelně ze stolu.(14.2.2009)

Mnohem ucelenější a informačně přínosnější dokument než Třeštíkové HOŘKOSTI. Zde máme možnost spatřit Lídu Baarovou jako vyrovnanou, s osudem smířenou ženu, která však stále podvědomě čeká na omluvu od národa, jenž jí hanebně odkopl a pošpinil. Satisfakce se bohužel Baarové nedostalo ani dnes, po téměř dvaceti letech od natočení tohoto dokumentu a pádu železné opony. Televizní obrazovky ignorují její filmy, v tisku se o ní píše pouze v souvislosti s kauzou Josepha Goebbelse a memoárová literatura ji označuje "za tu špatnou a vypočítavou herečku". Nikdo se nepokusil zmapovat její oslnivou kariéru v Německu, kde se prosadila jako talentovaná charakterní herečka, ve válečné Itálii a v podstatě ani v Československu, kde její začátky ovlivnili osobnosti jako Innemann, Slavínský a Haas. Nikdo se nepokusil pochopit ženu, které ve dvaceti letech ležela u nohou celá Evropa. Měla právo být hvězdou, miláčkem i milenkou. Nakonec, ona sama na konci svého života odpověděla: "Kdyby vám dnes bylo sedmnáct a vy se rozhodovala o svém budoucím povolání, zvolila byste opět kariéru herečky? - Ano, herectví je ve mně a já bych nic jiného nechtěla."(29.11.2009)

• minus

Nic víc než naivní a sentimentální vzpomínání ženy, která (aspoň dle mého soudu) nepobrala moc rozumu ani talentu. Všechno, co je zde řečeno, jsme už stokrát slyšeli v jiných dokumentech. Baarová bohužel opakuje stále to samé jako kolovrátek, přičemž i tak nulovou výpovědní hodnotu je navíc dobré brát s jistou rezervou. Na dokumentu jsou zajímavé jen a pouze (velmi dlouhé) ukázky z filmů, které se na televizních obrazovkách prakticky nevyskytují (Švadlenka, Šenkýřka U Divoké krásy, Paličova dcera...). Bylo by zajímavé porovnat Baarové rozjímání s další exulantkou, Adinou Mandlovou. Dodnes jsem však nenarazil na žádný dokumentární materiál, který by vznikl stejně jako tento film bezprostředně po r. 89. Předpokládám, že ani neexistuje. Škoda.(4.1.2008)