poster

Salvador (Puig Antich)

Drama

Španělsko / Velká Británie, 2006, 134 min

 • sulimo
  ****

  Salvador mě stejně jako kdysi mladá slečna Sophie Scholl upozornil na to, že jsem v jejich věku nebojovala nikdy za nic, že se mám jak prase v žitě, a že se za to mocně stydim a zároveň pociťuji pořádnou úlevu. Salvador (Puig Atich) je film dobrý, dokonce hodně dobrý a na konci (který trvá půlku filmu) tak strašně emoce ždímající, až to je k nevydržení. Nicméně osobně bych daleko víc ocenila, kdyby ten konec, co nebere konce zkrátili a místo toho se pozornost tvůrce soustředila na období protifrankistické činnosti hlavního hrdiny. Takhle mi tam občas chybělo pochopení pro to, co Salvador dělá, respektive co ho k tomu všemu vedlo. Ten vzdor, z né tak uplně jasných důvodů je navíc strašně smrsklý kvůli pozornosti, která je věnována milostnému a rodinnému životu nebo třeba hraní basketu s dozorcem. Osobně bych spíš ten poměr jednotlivých částí příběhu ocenila, kdyby byl naopak. Nicméně i tak se jedná o dost povedenou záležistost, sice mihla být lepší, to ovšem nemění nic na faktu, že na tuhle záležitost nezapomenete a rozhodně ne pak na osobu Salvadora, a o to šlo.(12.9.2012)

 • Necron
  **

  strasne plytky a povrchni film. pokud mel byt emotivni, tak dramaturgie naprosto selhala (dokonce i na konci, ikdyz samotny smrtici instrument byl zajimavy); pokud mel byt historicky a chtel ukazat salvadora v ramci jeho boje proti rezimu, tak to se uz vubec nepovedlo a bezny divak neznaly historie zrejme nema sanci pochopit souvislosti ani motivaci salvadora.(17.2.2013)

 • whack
  *****

  Manuel Huerga mal v úmysle zrekonštruovať jednu z najtragickejších udalostí, ktoré sa stali počas posledných rokov vlády diktátora Francisca Franca v Španielsku - smrť 24 ročného militantného bojovníka, anarchistu Salvador Puig Anticha, ktorý bol popravený vo väzení v Barcelone v roku 1974. Dobrý film podľa mňa, ale niekoľko historických nezrovnalostí sa tam určite nájde. Sami anarchisti na ne poukazujú, anarchistická aktivita KSL (Knižnica Kate Sharpleyovej), ktorá sa zaoberá históriou predstaviteľov anarchizmu, dokonca vyzýva k bojkotu tohto filmu. Dostal som sa k ich vyjadreniu, takže tu je: Táto povrchná komerčná melodráma nám nepriblíži Salvadorov boj, dôvody, prečo bojoval a zomrel, v čo veril, príčiny, pre ktoré sa politicky zradikalizoval. Ani jeho angažovanosť v boji, v ktorom sa stal hlavou, najradikálnejším anti-kapitalistickým buričom robotníckeho hnutia. Ani jeho blízke spojenie s týmto hnutím a priamu konfrontáciu so štátnikmi a s reformátorským prístupom Katalánskej socialistickej strany (PSUC) manipulujúcej Odbory (CCOO). Ani slovo nie je povedané o dôležitom sociálno-politickom kontexte s Iberijským oslobodeneckým hnutím (MIL) a jeho pokusoch o revolučný prevrat s ním. A samozrejme ani o jeho priamej účasti v anti-Francistických demokratických jednotkách Katalánskeho zhromaždenia a jeho obrovskom potenciáli v mobilizovaní ľudí. PSUC všetky tieto akcie systematicky odmietala podporovať - až tá osudná noc ich prinútila zmobilizovať ľud za Salvadora. Oni boli na hranici s paktovaním s frankistami. PSUC aj frankisti tak videli bojovať týchto anti-kapitalistických robotníkov a ľudové strany za zmenu spoločnosti. Toto zabudli vo filme uviesť.(19.8.2009)

 • syslicek1
  *****

  Velice silný příběh o životě španělského anarchisty Salvadora Puige Antiche. První část filmu byla zajímavá, možná jsem z počátku čekala více zavedení do celkové "problematiky" dané situace, v podstatě z filmu příliš nevyzní, proč všichni lidé Salvadora tolik obdivovali a jak moc velkou cenu mělo vše co dělal, na druhou stranu druhá část filmu byla opravdu hodně emotivní a neměnila bych na ní nic, Daniel Brühl se své role zhostil opravdu výborně a musím říct, že po velmi velmi velmi dlouhé době mi u filmu i slza ukápla. V první části filmu mi přesně neseděly titulky a byli ve slovenštině, ale i tak jsem velmi ráda, že jsem sledování nevzdala, po dlouhé době opravdu velký zážitek ze zhlédnutého filmu. Jen mě trochu mrzí, že takto skvělý film se nedostal na naše plátna, protože by si zasloužil daleko větší zpropagování a pozornost. Jistě má film své slabé stránky, ale i několik dní po shlédnutí má na mě Salvador velmi hluboký dopad, proto pět hvězd.(4.3.2014)

 • flyboyeda
  ****

  Zajimave biograficke tema, film me bavil, ale vytkl bych mozna to, ze v politickych pohnutkach jde na muj vkus prilis po povrchu, nektere scenky jsou naopak zbytecne rozvlekle, snimku by prospelo trochu vice "charsima" nekterych postav a asi i filmu jako celku, lze-li to tak vyjadrit (imho), v tomhle smeru me mnohem vic bavil treba trojdilny Carlos nebo Verejny Nepritel, ktery byl sice prehnany a asi i prehrany, ale byl to ficak... Mozna trochu bizarni prirovnani, ale snad byla myslenka dorucena...(22.6.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace